Mistisizm/Gizemcilik Uzerine

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Mistisizm, gizemcilik, tasavvuf, tarikat v.s.; genelde ne oldugu ortaya evrensel onay olarak konulamiyan, bilim ve bilimselligin konusu olmayan ve felsefenin varlik dali ile ilgilenen metafizigin bir ideolojik inancsal dogrusudur.

Mistisizm, genelde bilinemezlik, algilanamazlik ve bunun paralelinde, korku, endise, caresizlik, psikolojik...
İçeriğin tamamını görüntülemek için lütfen giriş yapınız.

okur-yazar

Yeni üye
Uzaklaştırılmış
Mistisizm, genelde bilinemezlik, algilanamazlik ve bunun paralelinde, korku, endise, caresizlik, psikolojik bozukluk ve teslimiyet ile sonuclanan ve gercek hayatta, yasamda degilde, zihinde var olarak lanse edilen bir metafizik inancsaldir.
Mistik yolculukta amaç farkındalığa ermektir. Mistik inanışa...

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Konu ile ilgili, yapmis oldugun aciklamalarin icin tesekkurler. Bu baslik bilgi ve dusunce paylasim basligi oldugundan yazilanlara kendi subjektif bakis acim ile yanit vermeyecegim.

Yalniz benim ..e gorem her zaman aynidir. Insanoglu temelli her turlu ortaya koyum sorununun, dile gelmesi ve bunun numenal insanlik adina sorgulanmasi.

Senin...

okur-yazar

Yeni üye
Uzaklaştırılmış
Sizin tanımınızla aynı desem bi acayip mi durur acaba? Çünkü öyle. Fakat belki insanı ele alış tarzımız farklı olduğu için ya da sadece farklı cüzlerdeki farklı bakış açılarından ibaret olduğumuz için söylemde, zahirde aynı fakat anlamda, batında farklı olabilir. Benim ...e göre'm farkındalıktır, yani bulunduğum andaki farkındalıktır...

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Sizin tanımınızla aynı desem bi acayip mi durur acaba? Çünkü öyle. Fakat belki insanı ele alış tarzımız farklı olduğu için ya da sadece farklı cüzlerdeki farklı bakış açılarından ibaret olduğumuz için söylemde, zahirde aynı fakat anlamda, batında farklı olabilir. Benim ...e göre'm...

okur-yazar

Yeni üye
Uzaklaştırılmış
Rica ederim, yalniz neyin/kimin farkindaligi?
Bu farkındalığa erişmeden bilinemez. Fakat farkındalığa erişen de yine kendi farkındalığı ile bunu açıklayacaktır, yorumlayacaktır.

Kimileri açıklanmaması taraftarıdır çünkü hakikat dile döküldüğü anda, dillendirildiği anda anlamını kaybeder derler.

Fakat...

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Bu farkındalığa erişmeden bilinemez. Fakat farkındalığa erişen de yine kendi farkındalığı ile bunu açıklayacaktır, yorumlayacaktır.

Kimileri açıklanmaması taraftarıdır çünkü hakikat dile döküldüğü anda, dillendirildiği anda anlamını kaybeder derler.

Fakat kimileri de açıklarlar fakat mecazlarla ki bu alanda...

okur-yazar

Yeni üye
Uzaklaştırılmış
Neyin kimin farkindaligi oldugu bilinmeden farkindaliga nasil erisilir.
Issız bir adada tek başına yaşayan bir insan dahi farkındalığa erebilir. Neyin, kimin farkında olduğunu bilmesine lüzum yoktur. Kendi tabularını yıkmaya başladığında ve tabu üreten benliğinden kurtulmaya...

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Issız bir adada tek başına yaşayan bir insan dahi farkındalığa erebilir. Neyin, kimin farkında olduğunu bilmesine lüzum yoktur. Kendi tabularını yıkmaya başladığında ve tabu üreten benliğinden kurtulmaya başladığında kişi zaten farkındalığa ermeye başlar. Merak ve araştırma, arama bu işin başlangıcıdır, bir his...

M

Mor ve Ötesi

Ziyaretçi
Mistisizm, gizemcilik, tasavvuf, tarikat v.s.; genelde ne oldugu ortaya evrensel onay olarak konulamiyan, bilim ve bilimselligin konusu olmayan ve felsefenin varlik dali ile ilgilenen metafizigin bir ideolojik inancsal dogrusudur.

Mistisizm, genelde bilinemezlik, algilanamazlik ve bunun paralelinde, korku...

bandem

Yeni üye
Kayıtlı Üye
"Basta belirttigim gibi, bu konu ne bilimin konusudur, ne de bilimseldir. Fakat insanoglu, bu konu ile her yonlu cikar, iktidar, guc ve teslimiyet, otorite saglamaktadir. Bu konudaki duygu ve dusunceler, somuru ve istismar olarak, kisilere milyarlar kazandirmaktadir."

bu sizin yukarıdaki ilk yazınız.

"Evet Sokrates zaten ilk gercegin ne...

okur-yazar

Yeni üye
Uzaklaştırılmış
Evet Sokrates zaten ilk gercegin ne olduygu temelliakilciligin yaraticisi ve ortaya aticisidir. Halbuki bilimsel olan gercek degil; olgudur, bu da bir arama degil; gozlemdir. Bu acidan bilimsel olarak erisilmez yoktur, erisilmeyi bekleyen vardir. Bilinmez yioktur, henuz bildirilmeyen vardir.

Mesela insanoglu...

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
"Basta belirttigim gibi, bu konu ne bilimin konusudur, ne de bilimseldir. Fakat insanoglu, bu konu ile her yonlu cikar, iktidar, guc ve teslimiyet, otorite saglamaktadir. Bu konudaki duygu ve dusunceler, somuru ve istismar olarak, kisilere milyarlar kazandirmaktadir."

bu sizin yukarıdaki ilk yazınız.

"Evet Sokrates...

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Demek istediğinizi anladım. Bu da sizin düşünceniz. Bana neyin/kimin farkındalığı diye sorduğunuzda da ben de kendi düşüncemi ifade ettim. Farkındalık sahibi olmak ya da olmamak işte bütün mes'ele bu. Farkında olan farkında olduklarının farkındadır farkında olmayan ise farkında değildir, işte bütün fark burada, o...

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Yapilandirmaci epistemolojinin Sokratesvari bilgi degerlendirmesinden farki asagidadir.

Bilgi felsefesi olarak da adlandırılan epistemoloji, bilginin olanaklı olmasına,
dogruluguna, geçerligine, kaynagına, dogasına iliskin arastırmayı kendisine konu
edinen bir felsefe disiplinidir (Çüçen, 2001). Dolayısıyla yapılandırmacılık, tek bir
gerçeklik...

M

Mor ve Ötesi

Ziyaretçi
Cunku bilimsel yöntem gunumuzde bellidir.

ya günümüzden önce nasıldı?
ya günümüzden sonra nasıl olacak???

senin insanları kısır döngü içerisinde at gözlüğü ile dolaştırmana alıştım da insanların hala senin evirip çevirip 15 sabit kelime ile saçmalamalarına cevap vermesine alışamadım...

okur-yazar

Yeni üye
Uzaklaştırılmış
Peki, anlıyorum sn. evrensel-insan, sohbet için teşekkürler.

Esenlikler...

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Peki, anlıyorum sn. evrensel-insan, sohbet için teşekkürler.

Esenlikler...
Rica ederim, ben de paylastigin bilgi ve dusuncelerin icin tesekkur ederim.

Aslinda bu baslik algiladigim kadariyle, senin farkindalik gelistirdigin konu ve kavrami iceriyor.

O yuzden ileride yine katkilarini site ve basligin...

okur-yazar

Yeni üye
Uzaklaştırılmış
insanların hala senin evirip çevirip 15 sabit kelime ile saçmalamalarına cevap vermesine alışamadım...
Bu cümleyi üstüme alınmam gerekiyor sanırım. Evrensel-insan ile daha evvelden, aylar öncesinden yine böyle uzun soluklu bir konuşmamız olmuştu, daha hararetli bir konuşma idi, şimdi ise daha sakin ve...

okur-yazar

Yeni üye
Uzaklaştırılmış
Rica ederim, ben de paylastigin bilgi ve dusuncelerin icin tesekkur ederim.

Aslinda bu baslik algiladigim kadariyle, senin farkindalik gelistirdigin konu ve kavrami iceriyor.

O yuzden ileride yine katkilarini site ve basligin detaylanmasi adina beklerim.
Ben teşekkür ederim sn. evrensel-insan. Evet...