Mehmet Cengiz’iN Yaptığı Tünel 6 Yılda Deforme Oldu, Tamirine Milyonlar Harcanacak

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Güncel ve Son Dakika Haberler kategorisinde dragon tarafından oluşturulan Mehmet Cengiz’iN Yaptığı Tünel 6 Yılda Deforme Oldu, Tamirine Milyonlar Harcanacak başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 215 kez görüntülenmiş, 1 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Güncel ve Son Dakika Haberler
Konu Başlığı Mehmet Cengiz’iN Yaptığı Tünel 6 Yılda Deforme Oldu, Tamirine Milyonlar Harcanacak
Konbuyu başlatan dragon
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan dragon

dragon

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Katılım
14 Eki 2022
Mesajlar
441
Tepkime puanı
27
Puanları
28
Konum
dünya
Üniversite Bölümü
Sosyoloji
Ünvan
dünyalı

Mehmet Cengiz’in yaptığı tünel 6 yılda deforme oldu, tamirine milyonlar harcanacak​


AKP iktidarının gözde müteahhitlerinden Cengiz İnşaat'ın yaptığı Ilgaz Tüneli 6 yılda deforme oldu. Tüneldeki tehlikenin giderilmesi için yeni ihale açıldı. Milletin cebinden 143 milyon TL daha ödenecek.​

yusuf-demir-50x50.jpg

YUSUF DEMİR
Yayınlanma: 11:00 - 18 Ocak 2023 Güncellenme: 11:02 - 18 Ocak 2023

Mehmet Cengiz’in yaptığı tünel 6 yılda deforme oldu, tamirine milyonlar harcanacak


Ilgaz Dağı’na iktidarında yapılan tünel 6 yılda deforme oldu. Muhalefetin “5’li Çete” olarak nitelendirdiği müteahhitler arasında yer alan Cengiz İnşaat tarafından 2016 yılında bitirilen tünelin onarımı için yeni ihale açıldı.

Aldığı kamu ihaleleriyle yakından tanınan Mehmet Cengiz’in sahibi olduğu Cengiz İnşaat’ın yaptığı tünelde meydana gelen deformasyonun giderilmesi için 153 milyon 795 bin 675 TL yaklaşık maliyet hesaplandı.

Tüneldeki deformasyonun giderilmesi için açılan ihale, can ve mal güvenliğinin sağlanması açısından ivedilikle yapılması gereken hallerde veya önceden öngörülemeyen olayların ortaya çıkması durumunda uygulanan 21b Pazarlık usulüyle düzenlendi.

29 Kasım 2022 günü Ankara’da gerçekleştirilen ihaleye 5 firma davet edildi. Tam adı, “Ilgaz 15 Temmuz İstiklal Tünelinin Muhtelif Kesimlerindeki Deformasyonların Onarımı İşi” olan ihale özel olarak davet edilen HGG İnşaat’a 143 milyon 14 bin 727 liraya verildi.

1-2.jpg

“ILGAZ DAĞINI DİZE GETİREN TÜNEL”


“Ilgaz Dağı’nı dize getiren tünel” olarak lanse edilen tünel, 26 Aralık 2016’da AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın video konferans katılımıyla hizmete açılmıştı. Dönemin Başbakanı , törende yaptığı konuşmada, tüneli “Geleceğimizin sembolü” olarak nitelendirmişti.

7.jpg

‘Köpek balığı' ağzı şeklinde projelendirildiği açıklanan tünel, biri 5 bin 370 metre diğeri 5 bin 391 metrelik iki tüpten oluşuyor.
CENGİZ İNŞAAT İHALEYİ YÜZDE 43 KIRIMLA ALMIŞTI AMA…

Başbakan Binali Yıldırım, törende yaptığı konuşmada dikkat çekici bir bilgi daha verdi. Projenin maliyetinin 700 milyon lirayı aştığını kaydetti.

Oysa Kamu İhale Kurumu kayıtlarına göre, Cengiz İnşaat, Ilgaz Tüneli için 16 Mayıs 2012 günü yapılan ihaleyi 219 milyon 147 bin TL teklifle almıştı.

AKP iktidarı 10 yıl önce düzenlediği bu ihaleyi, son yıllarda büyük ihalelerde yaptığı gibi 21b Pazarlık usulüyle, yani özel davetle değil, açık usülde yapmıştı. Bu sayede tam 39 firma ihaleye ilgi gösterdi.

ekran-goruntusu-2023-01-18-105018.jpg

Ancak ihaledeki çarpıcı detay da sektördekilerin dikkatlerinden kaçmadı. Karayolları Genel Müdürlüğü uzmanları yaklaşık maliyeti 387 milyon 591 bin 611 TL olarak hesaplamıştı. Cengiz İnşaat ise tam yüzde 43 kırımla 219.1 milyon TL teklif vererek tüm rakiplerini geride bırakmıştı. Maliyetin, daha sonra Başbakan Yıldırım’ın açıkladığı 700 milyon TL’ye nasıl çıktığı merak konusu.

 

dragon

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Katılım
14 Eki 2022
Mesajlar
441
Tepkime puanı
27
Puanları
28
Konum
dünya
Üniversite Bölümü
Sosyoloji
Ünvan
dünyalı
Almanya, Amerika, tüm dünya bizi kıskaniyeee...


Almanya' da bir mütait asfalta 10 sene garanti veriyor. Sıkıyorsa en az 10 sene dayanmasın. Büyük devletiz/milletiz demekle olmuyormuş demek ki!

Geçmişte uyanık mütait, inşaatçı, mimar v.s. yüklenicisi herne ise artık, Alman konsolosluğundan iş almış, tamirat, yenileme yapmış. Tabi elin Almanını Türk işvereni sanmış olacakki. Ben yaptım oldu ver paramı demiş. Ee bu alman, sen yaptın olduya bakmaz. İşini doğru yaptınmı kalite kontrolden geçtimi ona bakar. İşini düzgün yapmadığı için parasını veermemişler haklı olarak. Bizim mütait uyanık, basın ondan uyanıkmış meğer. Başlamış yaygara koparmaya almanlar paramızı vermeyooo, bizi kıskaneyooolar. He elin almanı sen işini düzgün yaptında vermiyor paranı. Hülsa elin Alman insanı bizim gibi enayi değil. Boş beleş(olmasada olur, önceliği olmayan) aldığın ihalelere birde üzerine tamirat parası ödesin öylemi? Böyle bir şey gelişmiş batı ülkelerinde yaşansa o mütait bırak yaptığı ülkede bir daha iş bulmayı, dünyada iş bulamaz(Türkiey hariç)! Mal varlığına el konulması tazmin yükümlülüğü hariç yani....

Böyle duyarsız topluma böyle kazık olsa gerek!.
 
Son düzenleme:
Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Konular

Üst