Martin Heidegger, Dasein ve Ömer Hayyam

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Filozoflar kategorisinde Sefilleuslu tarafından oluşturulan Martin Heidegger, Dasein ve Ömer Hayyam başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 540 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 1 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Filozoflar
Konu Başlığı Martin Heidegger, Dasein ve Ömer Hayyam
Konbuyu başlatan Sefilleuslu
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Sefilleuslu

Sefilleuslu

Felsefe.net
Yeni Üye
Yıllarca Yunanlıların saçma ve uğraşması anlamsız bir alan olarak nitelendirdikleri ontoloji felsefesi, Heidegger'in nezdinde yapılması ve anlaşılması gereken en önemli konulardan biriydi. Nitekim Varlık ve Zaman adlı başyapıtını kaleme alma amacı da varlık felsefesine verdiği önemden başka bir sebebe sahip değildi. Eserinde ürettiği fikirlerle dünyada çığır açması da bir olan Heidegger, aslında yıllarca prangaya vurulmuş bu mazlum alanın tek efendisi miydi acaba? Yoksa bundan yıllar önce de ontolojinin başka efendileri var mıydı?

Pek tabi ardı arkası kesilmeyecek filozoflar sıralanabilir buraya. Fakat ben daha ziyade farklı hayat uğraşlarına sahip olan bireylerin ontoloji hakkındaki görüşlerinin değerli olduğuna kanaat getirdiklerimizden bir isim vermeyi kastediyorum. Mesela Ömer Hayyam gibi. Özellikle de Fazıl Say'ın da bestesini yaptığı "Akılla bir konuşmam oldu" adlı şiirinde inceden inceye yedirdiği fenomen ve logos kavramları beni oldukça etkilemişti.

Sizlerden de isim ve gerekçesini alabilirsek çok hoş olur. Özellikle paylaştığınız kişinin fikirlerini de (ontoloji üzerine) belirtirseniz tartışma gündemi oluşturabiliriz. Ya da Ömer Hayyam mevzusunu iyice açabiliriz.

• Beğen
Tepkiler: phi
Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç