Mantık Soruları(Çözdüğün soru yerine yenisini koymayacaksan bu başlığa girme arkadaş)

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefe.Net Arşiv kategorisinde flzf tarafından oluşturulan Mantık Soruları(Çözdüğün soru yerine yenisini koymayacaksan bu başlığa girme arkadaş) başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 17,285 kez görüntülenmiş, 175 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefe.Net Arşiv
Konu Başlığı Mantık Soruları(Çözdüğün soru yerine yenisini koymayacaksan bu başlığa girme arkadaş)
Konbuyu başlatan flzf
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan sakal

flzf

Filozof
Yeni Üye
Peki söylüyorum o zaman seyrialemirde bekliyor madem aslında bana göre sorunun cevabı

6 üzeri 6*9 buda 54 tane 6 nın yan yana çarpımı demek oluyor. Çünkü küpün 6 yüzü her yüzdede 9 küçük küp yüzü olacak o yüzlerin her birinde 6 renk ihtimali var o halde cevap 6^54 tür

Öte yandan küpün iç konumlarında kalan renleride hesaba katarsak bir küp uzayda 24 farklı şekilde bulunabilir diye hesaplamıştık bu durumda

24üzeri 26 (24 ün 26 kere yan yana çarpılması) farklı şekildede o küpler küçük küpün yüzeyini örer

küplerin yerleri değişmiyecek sadece konumları değişecek (küp aynı yerde fakat misal yeşil yüz aşağı bakıyorsa yukarı bakacak gibi) şayet yerleride değişmiş olsa o zaman epey bi işimiz var bu kadar kafi sanırım :)

karamel

Meraklı Üye
Yeni Üye
Peki söylüyorum o zaman seyrialemirde bekliyor madem aslında bana göre sorunun cevabı

6 üzeri 6*9 buda 54 tane 6 nın yan yana çarpımı demek oluyor. Çünkü küpün 6 yüzü her yüzdede 9 küçük küp yüzü olacak o yüzlerin her birinde 6 renk ihtimali var o halde cevap 6^54 tür

Öte yandan küpün iç konumlarında kalan renleride hesaba katarsak bir küp uzayda 24 farklı şekilde bulunabilir diye hesaplamıştık bu durumda 24üzeri 26 (24 ün 26 kere yan yana çarpılması)farklı şekildede o küpler küçük küpün yüzeyini örer küplerin yerleri değişmiyecek sadece konumları değişecek şayet yerleride değişmiş olsa o zaman epey bi işimiz var bu kadar kafi sanırım :)

eminim bekleyenler çok anladı ve çözüm geldi diye derin bir matematiksel rahatlama yaşandı, ne de olsa matematikle ilgimiz çok ya:)

flzf

Filozof
Yeni Üye
eminim bekleyenler çok anladı ve çözüm geldi diye derin bir matematiksel rahatlama yaşandı, ne de olsa matematikle ilgimiz çok ya:)

Anca benim gibi çocukca takıntısı olanlar için geçerli söylediğin anlatabildiğim bu kadar ne yapim yahu :) Ha bu arada üstün körü bu benim çözümüm yanlışda olabilir soruyu birden aklıma geldiği şekliyle sordum yanlışda çözmüş olabilirim daha iyi bir fikri olan varsa yazabilir.

karamel

Meraklı Üye
Yeni Üye
Anca benim gibi çocukca takıntısı olanlar için geçerli söylediğin anlatabildiğim bu kadar ne yapim yahu :) Ha bu arada üstün körü bu benim çözümüm yanlışda olabilir soruyu birden aklıma geldiği şekliyle sordum yanlışda çözmüş olabilirim daha iyi bir fikri olan varsa yazabilir.

sana laf etmedim:) ilaHİ yok sen sakın üstüne alınma.Ben şu ısrarcılığı anlıyamadım.Yani mat.le alakan yok. çözsene çözsene, ee ozanan sen çöz:)
Beyin kıvrımların artsın di mi yanii..

flzf

Filozof
Yeni Üye
Belkide böyle afilli şekilli filan bir çözüm bekliyolardı hani bi ara deli gönül enazından paint e yönel çiz bir iki birşeyler demedide değil, şu iki zeki matematikçi sorusuna baksana bi 2. sayfada ne kadar uğraşmıştım arasıra öyle süprizlerimde oluyor yani :)

sakal

Kahin
Yeni Üye
permütasyonlar..tabi ki viki den..

Normal (3x3x3)’lük sabır küpü (8! × 38-1) × (12! × 212-1)/2 = 43.252.003.274.489.856.000 farklı konuma ya da matematik dili ile permütasyona sahiptir. Bu sayı (~4.3 × 1019) olarak da yazılabilir ve 43 kentilyon olarak okunur. Ancak bu sayının herkes tarafından tam olarak anlaşılamayacağı düşünüldüğünden reklamlarda küpün yalnızca “trilyon” kadar konumu olacağı söylenmiştir. Bu kadar fazla konumu olsa da küpler yirmi ya da daha az hareketle çözülebilir.
Aslında Küpü oluşturan parçalar (8! × 38) × (12! × 212) = 519.024.039.293.878.272.000 (yaklaşık 519 kentilyon) kadar farklı konuma getirilebilir ama bunun yalnızca on ikide biri (1/12) ulaşılabilir konumdur. Çünkü tek bir kenarı değiştirebilecek ya da tek bir köşeyi döndürebilecek hareket sırası mümkün değildir. Bu nedenle ancak küpü söküp tekrar birleştirerek ulaşılabilecek on iki olası konum kümesinden ya da “evren”inden sözedilebilir.

kombinasyonları..

Matematikçiler 30 yıllık soruya sonunda cevap buldu. Rubik Küpü’nün en zor kombinasyonu bile 20 hamlede çözülebiliyor.
Tarihin en kafa karıştırıcı oyuncaklarından Rubik Küpü’nün en zor kombinasyonu bile en fazla 20 hamlede çözülebiliyor. Hesaplamayı yapan matematikçiler, bu ‘optimal’ hamle sayısına ‘Tanrı Sayısı’ ismini taktı.
Kent State University öğretim görevlisi Profesör Morley Davidson liderliğindeki matematik ekibi, Google’a ait dev bilgisayarları kullanarak Rubik Küpü’nün olası 43 katrilyon başlangıç kombinasyonundan çözüme azami kaç hamlede ulaşılabileceğini inceledi.
“Sihirli rakam 20” diyen Davidson, 43 katrilyon olasılık içinde en az 100 milyon kombinasyonun tam 20 hamlede çözüldüğünü söyledi. Olasılıkların büyük bölümüyse 15 ila 19 arasında hamleyle çözülüyor. Ancak asıl önemli olan bulgu, en zor başlangıç kombinasyonunun bile en fazla 20 hamlede çözülebiliyor olması.

çözümü pek kolay görünmüyor..ben bunu çözemem..

karamel

Meraklı Üye
Yeni Üye
oo sakal sende,
matematik prof. olursan yandık. yani 23 diğe bir flim vardı. şu komedyen adam oynuyordu jim carey her yerde lanetli 23 sayısı. her yer ama durmadan hayatında 23 çıkıyor biraz ona benziyeceğiz:)

flzf

Filozof
Yeni Üye
permütasyonlar..tabi ki viki den..

Normal (3x3x3)’lük sabır küpü (8! × 38-1) × (12! × 212-1)/2 = 43.252.003.274.489.856.000 farklı konuma ya da matematik dili ile permütasyona sahiptir. Bu sayı (~4.3 × 1019) olarak da yazılabilir ve 43 kentilyon olarak okunur. Ancak bu sayının herkes tarafından tam olarak anlaşılamayacağı düşünüldüğünden reklamlarda küpün yalnızca “trilyon” kadar konumu olacağı söylenmiştir. Bu kadar fazla konumu olsa da küpler yirmi ya da daha az hareketle çözülebilir.
Aslında Küpü oluşturan parçalar (8! × 38) × (12! × 212) = 519.024.039.293.878.272.000 (yaklaşık 519 kentilyon) kadar farklı konuma getirilebilir ama bunun yalnızca on ikide biri (1/12) ulaşılabilir konumdur. Çünkü tek bir kenarı değiştirebilecek ya da tek bir köşeyi döndürebilecek hareket sırası mümkün değildir. Bu nedenle ancak küpü söküp tekrar birleştirerek ulaşılabilecek on iki olası konum kümesinden ya da “evren”inden sözedilebilir.

kombinasyonları..

Biz burda rubik küpten bahsetmiyoruzki rubik küp deseydim

(8! × 38-1) × (12! × 212-1)/2 = 43.252.003.274.489.856.000

farklı konuma sahiptir. Bu sayı (~4.3 × 10 üzeri 19) olarak da yazılabilir ve 43 kentilyon olarak okunur.

Biz düz hesap trilyonlarca olasılık var diyelim. Dolayısıyla küpe şöyle bir bakıp "Hah bu X numaralı dağılım, şunu şuraya ittirip bunu buraya çekince olur" demek pek olası değildir. Dolayısıyla sistematik olarak çözüm yolları uygulamak daha mantıklıdır.

Yazının tamamı şurada-->

sakal

Kahin
Yeni Üye
ya millet nelerle uğraşıyor,yok anam bu başlık bana göre deeel..iyi geceler.

flzf

Filozof
Yeni Üye
Ama birgün olurda rubik küp çözmek istersen yukarda verdiğim sayfa mükemmel anlatmış ben o sayfa sayesinde öğrendim.

sakal

Kahin
Yeni Üye
çok öğrenmişin canım çözüm yok ortada : )))

flzf

Filozof
Yeni Üye
la nerde çözüm yok işte çözdükya işte 6 üzeri 54 :)

sakal

Kahin
Yeni Üye
Hesaplamayı yapan matematikçiler, bu ‘optimal’ hamle sayısına ‘Tanrı Sayısı’ ismini taktı.

tanrı sayısı tanrı parçacığı (cern) her işin sonunda bir tanrı var ama tanrı yok..

az önce okuduğum bir yazıda tanrı kendine ulaşan ipuçlarını matematikte gizlemiştir yazıyordu..aforizma kime ait bilmiyorum ama bu tek doğru olabilir.

flzf

Filozof
Yeni Üye
Abi o konulara hiç girme dan brown illuminati filan beni fazlası ile aşıyor benim bildiğim bi on tane rakam madde fizik kimya işte o kadar birazda cebirim iyi işte :)

flzf

Filozof
Yeni Üye
100 km/s hızla sonsuz bir ormanın içinde giden bir trenin arkasından, 120 km/s hızla esen rüzgarla aynı hızda bir yangın gelmektedir. Sonsuz bir çizgi şeklinde gelen ateşten kurtulmak için Trenci Müslüm ne yapabilir?

sakal

Kahin
Yeni Üye
müslüm ne yapar bilmem ama tanrılar çıldırmış olmalı filminde böyle bir sahne vardı..sevimli yerli az ilerdeki çayırı yaktı az sonra yanan çayır kül olduğunda üstüne çıkıp arkadan gelen yangından kurtulmuşlardı..

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç