Maneviyat mı Materyalizm mi DEĞİŞTİRİR...

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde humanistica tarafından oluşturulan Maneviyat mı Materyalizm mi DEĞİŞTİRİR... başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,052 kez görüntülenmiş, 3 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Maneviyat mı Materyalizm mi DEĞİŞTİRİR...
Konbuyu başlatan humanistica
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan ls2

humanistica

Yeni üye
Yeni Üye
Arkadaşlar hepimiz bu dünyanın şartları içinde yaşıyoruz birde doğuştan ve çevremizden yıllarca biriktirdiğimiz manevi yönümüz var sizce dünyanın değişiminde maneviyat mı önemli yoksa materyalizm mi...İnsanı ne değiştirir sizce yoksunluk mu varlık mı iyi bir evlilik mi dinler mi felsefe mi yaşanmışlıklar mı?

ls2

Kahin
Onursal Üye
ikisi de değiştirir.

İnsanı en iyi değiştiren şey aşktır . (kendi deneyimlerime göre söylüyorum)

dinden yeni çıktım. değişen fazla bir şey yok .( belirli ve uzun bir süreçte oldu muhtemelen ondan böyle oldu)

sonuç olarak ; insanı şartlar elbet değiştirir. ama şartlarda duygulara dokunarak değiştirir. yani son tahlilde insanı duygular değiştirir diyorum.

humanistica

Yeni üye
Yeni Üye
Ama asıl değiştiren duygulardır diyorsunuz peki bu duygular doğuştan mı gelir yoksa sonradan mı öğrenilir? örneğin tek yumurta ikizlerinin aynı ortamda yetişmelerine rağmen neden karekterleri farklı olur sizin cevabınız buna nedir..?

Dinden yeni çıktım diyorsunuz peki hiç sabiiliği incelediniz mi sabiilikte bir iyi egemen tanrı melek birde kötü melek iblis vardır vede bunların hepsini yaratan baş tanrı vardır.Mısır dininde olduğu gibi Amon, Ra ve Seth bunların arasındaki mucadeleyi anlatır son derece barışçıl bir dindir tek eşliliği salık vermiştir zina yasaktır öldürmek kesinlikle yasaktır sonradan büyü gibi bazı dualar eklenmişsede onlar hangi dinde yoktur ama özü gnostiktir.

Peki ahirete inanıyormusunuz ölümden sonra hesapa çekileceğimizden bunları neye soruyorum çünkü insanın inanışları insanın hareketlerini etkiliyor bizim toplumumuzda ayıp olan başka toplumlarda normal oluyor aşk insanı değiştirir diyorsunuz peki aşkı sizmi buldunuz bunu içimize koyan kimdir ve cinselliği saldırgan cinselliği içimize atan kimdir işte sabiiliğin verdiği cevap iyiliği üretkenliği işık lord saldırgan cincelliğide karanlıklar kralı koymaktadır...

---------- Mesajlar Birleştirildi at 13:09 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 13:05 ----------

Yazdıklarımın belki yararı olur belki olmaz size belkide sizi ve beni daha kötü yapar oysa barışçıl dinlerde vardır manicilik gibi mesela dine inanmak kültür işidir ve bir kişiyle başarıya ulaşamaz toplumsal kabul ister yolunuz yolumuz açık olsun nerde olursa olsun iyiliğe inanmaktan ve şiddetsizlikten vazgeçmeyin sonunda çok namaz kılan değil çok günahlardan korunan ve insanlara yardım edenler kurtulacaktır bence...

ls2

Kahin
Onursal Üye
Ama asıl değiştiren duygulardır diyorsunuz peki bu duygular doğuştan mı gelir yoksa sonradan mı öğrenilir? örneğin tek yumurta ikizlerinin aynı ortamda yetişmelerine rağmen neden karekterleri farklı olur sizin cevabınız buna nedir..?

Bilmiyorum. bir çok sav var bunları biliyorum. hormansal psikolojik bilimsel dedikleri şeyler var onlarıda biliyorum. ancak hiçbiri benim için yeterli değil. bu yüzden cevabım bilmiyorum ama sevgi aşkındır, duygular aşkındır. cevabı bir cevap olmasa da buna yakınım diyebilirim..
Dinden yeni çıktım diyorsunuz peki hiç sabiiliği incelediniz mi sabiilikte bir iyi egemen tanrı melek birde kötü melek iblis vardır vede bunların hepsini yaratan baş tanrı vardır.Mısır dininde olduğu gibi Amon, Ra ve Seth bunların arasındaki mucadeleyi anlatır son derece barışçıl bir dindir tek eşliliği salık vermiştir zina yasaktır öldürmek kesinlikle yasaktır sonradan büyü gibi bazı dualar eklenmişsede onlar hangi dinde yoktur ama özü gnostiktir.

Dinden çıkmak kolay şey değil. artı bunu ben istemedim de. dinden çıktığım, inancımı kaybettiğim içinde üzgünüm. yıllarca anlamaya çalıştım dostum. ama olmadı. bu konuda kitap bile yazabilirim ancak kısaca şöyle; ilahi mesaj olduğunu iddia eden tüm mesajlar insanın tarihsel bilincinin ürünü. eğer ilahi sözler olsalardı onları üzerine düşündükçe elbet anlardık.ancak anlaşılamıyorlar. ama o mesajları uluhiyet içeren sözler değilde insan sözleri olarak düşünür ve tarihle beraber okursanız hepsi kolaylıkla anlaşılabiliyorlar.

Peki ahirete inanıyormusunuz ölümden sonra hesapa çekileceğimizden bunları neye soruyorum çünkü insanın inanışları insanın hareketlerini etkiliyor bizim toplumumuzda ayıp olan başka toplumlarda normal oluyor aşk insanı değiştirir diyorsunuz peki aşkı sizmi buldunuz bunu içimize koyan kimdir ve cinselliği saldırgan cinselliği içimize atan kimdir işte sabiiliğin verdiği cevap iyiliği üretkenliği işık lord saldırgan cincelliğide karanlıklar kralı koymaktadır...

Yazdıklarımın belki yararı olur belki olmaz size belkide sizi ve beni daha kötü yapar oysa barışçıl dinlerde vardır manicilik gibi mesela dine inanmak kültür işidir ve bir kişiyle başarıya ulaşamaz toplumsal kabul ister yolunuz yolumuz açık olsun nerde olursa olsun iyiliğe inanmaktan ve şiddetsizlikten vazgeçmeyin sonunda çok namaz kılan değil çok günahlardan korunan ve insanlara yardım edenler kurtulacaktır bence.

İyiliğe,adalete inanıyorum...şu an için kesin biçimde inandığım bunlardan başka bişi var desem sanırım pek doğru olmaz..

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar