Makale Yarismasi 2009-2010

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Etkinlikler kategorisinde Felsefe.NET tarafından oluşturulan Makale Yarismasi 2009-2010 başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 10,728 kez görüntülenmiş, 32 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Etkinlikler
Konu Başlığı Makale Yarismasi 2009-2010
Konbuyu başlatan Felsefe.NET
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Turgut Saka

Turgut Saka

Sorgucu Üye
Yeni Üye
anlatım

ANLATIM
Fikir kelimesini ifade edilen her şey anlamında düşünerek ve ifade etme rolünü de kendini anlatma ve yalnızca anlatma manalarında kabul ediyorum. Burada düşünce ile fikir arasında canlı olan ve olmayanlar ayrımını da koymam gerekmektedir, en azından kendimi daha iyi ifade edebilmek için. Suyun akması durumunu da bu şekilde başlangıç almak isterim. Suyun akıntı olmak için ya da buharlaşıp uçmak için temel gereksinimleri; kütle çekimi ve gerekli ısının var olmasıdır. Bu iki gereksinim aslına bakılırsa yalnızca bir tür pompa görevi görmektedir suyun akışında. Tıpkı kalbin, kanı vücutta sürekli olarak pompalaması gibi bu olayın gerçekleşmesini sağlayan temel etken doğadaki döngüdür aslında. Bu olayı ifade eden ışık ve sesin varlığı olayın dilidir diyebiliriz. İfadeler gerçekleşen olayı bir çeşit anlatıma sokarlar ki bu yüzden evren hiç durmadan anlatmaktadır. Ancak anlattığı şey hakkında en ufak bir fikri yoktur ya da buna gerek duymaz.
Düşünceyi ilk sansürleyen ifadedir. Ve bu sansür, dışa vurulan düşüncenin ilk zehridir. Bu yüzden düşünce canlı olmasına karşı fikirler ölüdürler. İfade edilen her şeyin ölü olduğu gerçeği fikirlerin bir daha asla öldürülemeyeceğinin en sağlam kanıtıdır. Bir düşünceyi daha beynin tünellerinde cirit atarken; beyne yollanan bir kurşun ya da zehir ile kolayca yok edebilirsiniz fakat dışa vurulmuş, öldürülmüş bir fikri tekrar öldürmek bu yüzden imkânsızdır.
İnsan düşünmeye başladıktan sonra ilk iş olarak düşüncesini öldürme yoluna gitmiştir. Çünkü ifade etmek zorunda kalmıştır. Ölen her şeyin döngü için bir çeşit gübre oluşturduğu düşünülürse bu gübreden yararlananlar yalnızca insanlar olmuşlardır. Hiçbir kuş, aslan, fare, incir, bakteri, karınca bu fikirleri öğütecek ya da işleyecek kapasiteye sahip olmadıklarından tüm besin insanlara kalmış olmalı... ilk üretimimiz de başlamıştır diyebiliriz.
Bu ilk üretimin insandan bağımsız olduğu şüphesizdir. Bir mikrop gibi ya da fotosentez yapan bitkiler gibi düşünülebilir. Vebadan farklı olarak insana uyum sağlayabilmiş ve çok hızlı çoğalabilmişlerdir. Zamanla evrimlerini sürdürürlerken kendilerine has “DNA”lar oluşturabilmişlerdir. Tuvaldeki fikri anlayabilen gene canlı olan düşünce olmuştur. İnsan yok olduğunda onların da yok olması, bitkiler yok olduğunda tüm canlıların yok olmasına benzetilebilir.
Beyinde bir tümör gibi kendine yer açmaya başlayan bu garip organizmalar hala beyinle bir tür savaş durumundadırlar. Tüm beyni öylesine kontrol altına alıyorlar ki, köle haline getirdikleri beynin temel içgüdülerini bir Alzheimer hastalığı gibi bastırmaya başlıyorlar…
Üreme durumları kendilerini dışa vurmaktan geçmektedir. Ve bu dışavurum sırasında bir çeşit ölüm haline geçerler, fikirler…
Fikirlerin temel işlevi paylaşımı sağlamaktır ve bir çeşit üreme merkezleridir düşünceler için. Tüm sanat dalları, felsefe ve bilim eserleri bu paylaşımın ürünleridir,,,

enkaz

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
Teşekkürdür

Sayın Felsefe.net’in değerli üyeleri,

Açmış olduğumuz “düşünce paylaşıldıkça mı anlam kazanır?” adlı makale yarışmasına –ki, yarışmadan öte bir anlam taşıdığını bilmektesiniz- göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür etmek isterim.

Bu teşekkürü yürekten ve içtenlikle emek/zamanı harcayan sayın insan, Sayın ToruN, Sayın monaliza, Sayın AndroNova, Sayın Enkaz rumuzlu arkadaşlarıma ayrıca iletmekten büyük bir sevinç duyduğumu belirmek isterim.

Bu bir yarışmadan çok formun açıklandığı gibi düşüncelerin açılımı/paylaşımı ve tartışılmasına yönelik bir çalışmaydı.

Açış koşullarını bildiren sayın Major’ün ortaklaşa bildirdiğimiz süresi yarım saat önce dolmuş bulunmaktadır. Doğrusu jüri üyesi olarak kendi adıma sevinçliyim; neden mi? Daha fazla makale gelse seçmekte çok mu çok zorlanacaktım! Şimdi daha rahatım. Çünkü, sayı itibariyle jürinin seçmesine gerek kalmadı da ondan. Bu nedenle ayrıca teşekkür ediyorum.

İkinci etap için Sayın Major değerli üyelerimizin oylarını kullanmaları için bir ankat/oy formu açacaktır. Şu anda sitenin düzenlenmesi ile ilgili yoğunluğu nedeniyle bunu en kısa sürede yapacaktır.

Jüride görev alan değerli arkadaşlarıma ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Bu bir sorumluluktu hepimiz için.

saygılarımla

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Makale Yarışması Oylama

Oylarınız için teşekkür ederiz.

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Oylama bitis tarihi 14-Şubat-2010 olarak belirlenmistir.

ToruN

Felsefe.net
Yeni Üye
Enlaz banlandı galiba ona verilen oylar ne olacak ?

mavimor

Kahin
Yeni Üye
Ban süresi bir haftaydı. Dolmak üzeredir. Oyları geçerli.

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Makale yarismasi 1.si Anlatim adli makalesi ile enkaz'dir. Kendisini tebrik ederiz. Diger katilimci arkadaslarada verdikleri emek ve gostermis oldugu ilgiden oturu tebrik eder, bunun bir yarisma oldugunu ve hic bir kistasin, yazdiklarinin iyi yada kotu oldugu anlamina getirmedigini bilmelerini isteriz.

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Felsefe.NET 2009-2010 Makale Yarismasi Arsividir.

M

monaliza

Ziyaretçi
Enkaz arkadaşımı yürekten kutluyorum. Düşünmek ve paylaşmak sanattır. Sevgilerimle:)

Turgut Saka

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Makale Yarışması Oylama

oy kullanan kullanmayan herkese teşekkürler :)
iyi forumlar.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
yarışmaların birer bahane olduğunu düşündüğümde tüm katılan ve oylayan arkadaşlarımın bu bahanede kayıtsız kalmayıp yaratmak adına gösterdikleri çabaların boş-una bir çaba olmakdığını söyleyebilirim. daha önce teşekkür etmiştim, yinelemeye gerek görmüyorum. ancak olgunlaşsın/olgunlaşmasın, ortaya bir konu bırakacağım; katılmak isteyen tüm yazarlar yarışmasız davetli olsunlar;

"olan/olması gereken ikilemi nedir?"

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Felsefe.NET 2009 - 2010 Makale Yarismasi 1. si olan enkaz arkadasimizin yarisma odulu olan 50 tl'lik hediye cekini vermis olup, tercih ettigi iki kitabi 15.Ocak.2010 tarihinde adresine gondermis durumdayiz.

Turgut Saka

Sorgucu Üye
Yeni Üye
GetAttachment.aspx

kitapları almış bulunmaktayım, felsefe.net'e ve tüm üyelere teşekkür ederim...

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç