Makale Yarismasi 2009-2010

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Etkinlikler kategorisinde Felsefe.NET tarafından oluşturulan Makale Yarismasi 2009-2010 başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 10,729 kez görüntülenmiş, 32 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Etkinlikler
Konu Başlığı Makale Yarismasi 2009-2010
Konbuyu başlatan Felsefe.NET
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Turgut Saka

Felsefe.NET

Felsefe.net
Moderatör
Makale Yarışması Bilgilendirme

-Makale Yarışmasının Amacı

Felsefe.NET bu yarışmayı; üyelerinin birbirlerini daha iyi tanımalarını, kaynaşmalarını hedef alıp, forum aktifliğini arttırarak, çıkaracağımız E-dergi'ye bu vesile ile editör-yazarlar bulmak adına düzenlemektedir.

-Yarışma Konusu

Düşünce paylaşıldıkça mı anlam kazanır?

-Yarışma Formatı

*Yarışmamıza tüm kayıtlı üyelerimiz katılabilir.
*Her katılımcı bir makale ile katılabilmektedir.
*Yarışma konusu haricinde yazılan makaleler değerlendirmeye alınmayacaktır.
*Katılımcıların yazdığı makaleler mutlaka başlık(1) içermelidir.
*Yarışmamız iki etaplı olup; ilk etapta katılımcı üyelerimizin yazdıkları makaleler, oluşturmuş olduğumuz juri(2) tarafından sayı olarak beş adet makaleye indirgenecektir,ikinci etapta bu beş makale anket olarak tüm üyelerimizin oylamasına(3) sunulup, birinci anket bitiş tarihine kadar oylar sonucu belirlenecektir.
*Yarışma ilk etap başlama ve bitiş(4) tarihlerinden harici yazılan makaleler değerlendirmeye alınmayacaktır.
*İkinci etap başlama tarihi katılan üyelerimizin çoğunluğuna göre değişkenlik gösterip, birinci etap bitiminden ortalama 12 gün sonra olacaktır.
*Yarışma sonunda kazanan üyemize Felsefe.NET tarafından kargo ile hediyesi(5) gönderilecektir.

(1) Makale başlıkları katılımcıların bir nevi kodu olacaktır ve bu başliklari kullanarak anket oluşturulup değerlendirmeye sunulacaktır.

(2) Juri Üyeleri

Hüseyin Yaşar
(Edebiyatçi, Akademisyen, Toplam Kalite Yönetimi Seminercisi)
Mustafa Tekiner (Felsefe.NET Sahibi ve Kurucusu)
Nejdet Evren (Hukukçu,Şair,Yazar)
Çağatay Yaşar (Uzay ve Uçak Mühendisi ve Felsefe.NET Yöneticisi)

(3) Her üye bir oy kullanma hakkına sahiptir.

(4) İlk Etap Başlangıç tarihi : 27.12.2009 Bitiş tarihi : 18.01.2010

(5) Hediyemiz idefix'ten 50 TL hediye ceki olarak belirlenmiştir.

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

Soru; Makaleyi nereye yazacagiz?

Cevap; Makalenizi Makale Yarismasi forumu altinda YENI KONU acarak Makale Basliginiz ve iceriginiz seklinde yazacaksiniz.

Soru; Makaleyi bir seferde değilde bir kaç günde yazabilir miyim?

Cevap; Evet arkadaşlar, makalelerinizi gün be gün konunuzu editleyerek yazabilirsiniz.

Soru; Yazdığım makale konu olarak açık mı yoksa kapalı mı kalacak?

Cevap; Yazdığınız makalelerin hepsi konu olarak kapalı kalacak ve her hangi bir üyemizin altına yazı yazmasına engelli olacak. Sadece makalenizde editlemek istediğiniz yer olduğu vakit yönetici arkadaşlardan açma talebinde bulunup makalenizi açtırarak editleme işleminizi yapabilirsiniz.

Soru; Yarışmaya katılmak için isim, şehir kişisel bilgiler gerekli midir?

Cevap; Yarışmaya katılmak için kişisel bilgileriniz gerekli değildir. Sadece kayıtlı üye olmanız kafi. Eğer yarışmayı kazandığınız vakit hediyemizi göndermek için sizden yönetici arkadaşlarımız adres talebinde bulunacaklardır.

Soru; Konu internetten alıntı yapılabilir mi?

Cevap; Juri üyelerimizin araştırmaları sonucu internetten alıntı yapıldığı tespit edilen makaleler oylamaya sunulmayacaktır. (İnternet kaynak olarak kullanılabilir lakin makale tümü ile internetten alıntı olmamalıdır)

NOT;
Değerli üyeler. Yarışma hakkında aklınıza takılan soruları bu başlık altında sorabilirsiniz.

SenexIratus

Üye
Yeni Üye
yarisma hakkinda 3 soru

soru 1: yani siteden bildigimiz nickleri ile juri; mt nejdet major degil mi?
soru 2: makale hazirlanirken internetin kaynak olarak kullanilmasi neden yasak? ornegin ben dunya capinda pek cok universitedeki akademik yazilara internet sayesinde ulasabiliyorum yoksa sadece kendi universitem ve yakin cevredeki universitelerle yetinmek zorunda kalirdim, kaynaklarin zengin olmasi yazilacak makalenin icerigini de zenginlestirmez mi?
soru 3: makele yaziminin yarisma formatinda olmasi sart mi? genellikle rastlariz muzik yarismalari, siir yarismalari, resim yarismalari vardir. fakat bunlar aslinda ne kadar dogru bir tutum ki biz de bunlarin yanina felsefe yarismasini ekliyoruz? bu alanlar rekabet alanlari midir yoksa insanlarin kendilerini ifade etme alanlari midir? sadece kendini ifade etmekle yukumlu insanlari sen iyisin sen kotusun diye kategorize etmek ne kadar dogrudur? bu kategorizasyonu hangi deger yargilarina gore yapacagiz? hangi bakis acisiyla birilerinin kendini iyi ifade ettigini digerlerinin kotu ifade ettigini soyleyecegiz?

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
soru 1: yani siteden bildigimiz nickleri ile juri; mt nejdet major degil mi?
Evet. Ayrica burada uye olmayan biri daha.
soru 2: makale hazirlanirken internetin kaynak olarak kullanilmasi neden yasak? ornegin ben dunya capinda pek cok universitedeki akademik yazilara internet sayesinde ulasabiliyorum yoksa sadece kendi universitem ve yakin cevredeki universitelerle yetinmek zorunda kalirdim, kaynaklarin zengin olmasi yazilacak makalenin icerigini de zenginlestirmez mi?
Internetin kaynak olarak kullanilmasi baska, makalenin internetten alinmasi baska. Orada uzerinde durmak istedigimiz makalenin birebir internetten alinmasidir. Gerekli duzenlemeyi gecen soru ve cevapta yaptim.
soru 3: makele yaziminin yarisma formatinda olmasi sart mi? genellikle rastlariz muzik yarismalari, siir yarismalari, resim yarismalari vardir. fakat bunlar aslinda ne kadar dogru bir tutum ki biz de bunlarin yanina felsefe yarismasini ekliyoruz? bu alanlar rekabet alanlari midir yoksa insanlarin kendilerini ifade etme alanlari midir? sadece kendini ifade etmekle yukumlu insanlari sen iyisin sen kotusun diye kategorize etmek ne kadar dogrudur? bu kategorizasyonu hangi deger yargilarina gore yapacagiz? hangi bakis acisiyla birilerinin kendini iyi ifade ettigini digerlerinin kotu ifade ettigini soyleyecegiz?
*Makale yaziminin yarisma formatinda olmasi sarti derken konu harici makale yazimi, her katilimcinin bir makale ile katilabilecegi ve baslik icermesi istegimizi kasit ettiyseniz; evet.
*Ayrica yarismamizin adi felsefe yarismasi degil makale yarismasi ve ozellikle konuyu secerken sadece felsefi donanima sahip insanlarin katilabilecegi bir konu belirlemedik; sebebi ise Makale Yarismasinin Amaci kisminda belirtilmistir.
*Yazilan makaleleri degerlendirme hususunda olcutleri Juri belirleyip size degerlendirme sonunda bildireceklerdir. Ayrica bu Juri sadece ilk etap icin bir eleme yapacaktir. Ikinci etapta tum uyelerimizin oylarina sunacagiz, bir nevi acik oylama. Bu sebeple uyelerin hangi degerlere gore secim yaptigini ve oyladigini bilemeyiz.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
aslında düşünce bazında hiç bir düşünürün -ki ben bunu çok geniş kullanırım- diğerinin düşüncesini ölçümlemesi söz-konusu bile olamaz. böyle bir ölçümleme de yapılmamaktadır. tmelde çıkarılmak istenen bir dergi çalışması var ve bunun için üyelerin özendirilmesi düşünülmektedir. aslında bana kalırsa makale yazan tüm üyeleri birincilikle ödüllendirmeyi düşünecek kadar da açık sözlüyümdür; bu tamamen bir katılım istencidir ve değerlidir- eserlerin özgün olmaları sadece bu alanda geçerli olan bir konu da değildir; tüm alanlarda katılımların, yorum ve değerlendirmelerin atıf yapılmıyorsa kişiye özel olması gerekir ve beklenir. Ayrıca makaleleri değerlendirmek konusunda gönüllü olan arkadaşlar var ise bu sorumluluğu paylaşmaktan geri durmamalı derim. tüm tekeller rahatsız edicidir.

saygılarımla

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
aslında ben yazmayı daha çok seviyorum; bu görevi üstlenmektense makale yazarı olmayı daha çok isterdim. yazılacak eserleri bir diğerinden ayıklamak benim için çok zor olacak!...

insan

Felsefe.net
Yeni Üye
düşünce anlam ve paylaşmak

Düşünce;insanın aklından geçen düzgün kelime zincirleri. Acaba bu düzgün kelime zincirlerinin sadece tek bir insanın kendisinde oluşması,bunu kimseyle paylaşmaması veya paylşamaması o düşüncenin anlamlı ya da anlamsız olmasını etkiler mi?Anlam; hakikat olarak mı alglamak lazı yoksa,birden fazla kişinin ortak algıladıkları şey midir anlam.birşeyin anlamı,kişilerin o şeyi nasıl algıladıklarına bakmaksızın aynı mıdır? Paylaşmak düşüncenin anlamına bişey katmaz.Ama paylşmak düşünceye mutlaka bişey katar. paylaşmak düşünceye hareket katar.düşünce olumlu yada olumsuz anlam içersede,ancak paylaştıkça diğer kişi veya kişiler tarafında bir etki oluşturabilir.bu da düşünceye hayat katar ya da hayatın içine düşünceyi sokar.bu düşünce tek bir akıldan kayboluncaya kadar haytını sürdürür.En son akıldan kaybolup gittikten sonra artık ölü bir düşünce olur.Düşünen,akleden ve doğrunun ve doğruluğun peşinde olanlar için önemli olan bu düşüncelerin olumlu olanlarının tesirini , hayatını uzatabilmek ,geliştirerek olumlu düşünceleri çoğaltmak olmalıdır. Düşüncelerin,olumlularını paylaşmaktan yanayım.Olumlu düşüncelerin tesirine muhatap olmak ve oldurtmak isterim. Güzel bir dünyanın yada güzel bir hayatın böyle oluşacağına inanıyorum...

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
hediye konusundaki son açıklamayı jürüde bulunan kişi olarak benimsemiyorum. düşünce ölçülemez değerdedir. kitaptan dönülmüş olmasına göre şunu sormak isterim; hediye olmamalı, amaç bir dergi çıkarmaksa, önerim şudur; bu konuda yazan tüm arkadaşlarımın eserleri derginin birinci sayısında yayımlanmalıdır. öneriyi benimseyenler açık olarak bunu ya desteklemeli ya da açık olarak red etmelidir ya da susarak; sonuç olarak 50 Tl şeklindeki armağana katılmadığımı açık olarak deklare etmek isterim. bu hediye/armağan biçimi değişmez ise jürü olarak görev almayacağımın da bilinmesini isterim.

F

faust

Ziyaretçi
Makale konusu ve içeriği ile ilgili bilgi verebilirmisiniz,konunun derinliği yada yüzeyselliği değerlendirmeye alınıyor mu yoksa güncel bir durum mu değerlendirmeye tabi şimdiden sağolun.

mavimor

Kahin
Yeni Üye
Nejdet,

Bahsetmiş olduğumuz site kitap satış sitesi. Bunun üzerinden 50 TL kitap alınacak hediye olarak zaten.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
konuyu tüm yönlerden tartışmak/değerlendirmek olanaklıdır; ölçü olacağını düşünmüyorum.

mavimor

Kahin
Yeni Üye
Nejdet Bey,
Fotoğraf çekmek benim için bir hobi. Bir yerde fotoğraf yarışması gördüğümde hemen fotoğraflarımdan seçip gönderirim. Birinci gelemediğimde bu benim fotoğrafımın kötü olduğunu göstermez. Ve birinci gelenin aldığı ödül de onun en iyi fotoğraf/fotoğrafçı olduğunu göstermez.

Burada bizim yapmaya çalıştığımız şey rutinin dışına çıkarak daha çok insana ulaşmaktı. Bu ilan açılana kadar hemfikirken açıldıktan sonra zıt fikirde olmanız beni düşündürdü doğrusu.

Bizim için şu an bu başlıkta kaliteli yazı yazan arkadaşlarımızın varlığını görmek bir bedelle ölçülemez. Bir yola çıkacaksak e-dergi için nerede olduğumuzu görmek için iyi sınav diye düşünüyoruz.

Siz e-dergi konusunda her an bize hazır olduğumuzu, biz ise bunun için zamana ihtiyacımız olduğunu söylüyorduk. Şimdi o gün, bugündür...

konuyu tüm yönlerden tartışmak/değerlendirmek olanaklıdır; ölçü olacağını düşünmüyorum.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
sayın mt,

söylediklerimden ve söylediklerinizden zıt fikir göremedim! konu her yönüyle masaya yatırılıp özgürce ve özgünce dile getirlimeli/irdelenmeli dedim. bu eğer sizce zıt bir fikirse bunu benimsemiyorum. düşünce özgür olmalı ve hiç bir sınır tanımamalı ki, geçekler ortaya çıkabilsin.

eğer hala beni zıt görüyor iseniz, ben bu konuda sizin önünüzü açmakta tereddüt etmeyeceğim. yolu tıkayan kişi olmak istemem.

hiç bir yazarın ne sizin ne de binim ne de ötekinin telkinlerine gereksinimi olmayacaktır.

ruhlarınızı serbest bırakınız!

Aksiyom

Düşünür Üye
Yeni Üye
yarışmaya katılmak istiyorum ama görüyorum ki hala anlamlandırılamamış şeyler var. jüri olarak belirlenen kişiler kendi arasında anlaşıp neye göre hangi kriterlerle değerlendiricek bizleri?

phi

Felsefe.net
Yeni Üye

*Yazilan makaleleri degerlendirme hususunda olcutleri Juri belirleyip size degerlendirme sonunda bildireceklerdir. Ayrica bu Juri sadece ilk etap icin bir eleme yapacaktir. Ikinci etapta tum uyelerimizin oylarina sunacagiz, bir nevi acik oylama. Bu sebeple uyelerin hangi degerlere gore secim yaptigini ve oyladigini bilemeyiz.

Peki bu kriterleri neden tercihler yapildiktan sonra soylemeyi uygun gorduk?

-Cunku katilimcilari ve dusuncelerini belirli bir kaliba sokmak istemiyoruz, ozgurce konu hakkinda yazmanizin daha uygun oldugunu dusunuyoruz. Zaten dikkat ettiyseniz yarisma kurallarinda da sunu yapin bunu yapin diyerekten yine kullanicilarimizi bir kaliba sokmak istemedik.

Ayrica sunu bilmelisiniz ki; burada birinci gelmeniz, sizin Yazar olup makalenizin olaganustu guzel oldugu anlamina gelmedigi gibi, sonuncu gelmenizde sizin yazar olmadiginiz ve makalenizin cok kotu oldugu anlamina gelmeyecektir. Sonuc itibari ile bu yarismanin amacini biz belirtmis durumdayiz.

Su konuda musterih olmanizi isteriz, gercekten kendini aleni bir sekilde gosterecek olan makaleleri tercih edecegiz. Ki Juri'nin yapacagi eleme kesinlikle 1.yi belirlemeyecektir. Biz katilimin coklugu yada azligina gore makalelerin ilk etapta indirgenmesi gerektigini dusunduk ve bunu bir juri olusturarak yapmanin iyi olduguna karar verdik. Juri 5 makaleye ki eger 5 ten az makale olursa zaten direkt 2. etap sekli ile anket olusturulup genel oylamaya sunulacaktir.

ToruN

Felsefe.net
Yeni Üye
Yarınlar İçin Düşünmek

Düşüncenin önemini Napolyon şu sözlerle açıklar; "İki şey dünyaya hükmeder; biri kılıç, diğeri düşünce. Kılıç, eninde sonunda düşünceye yenilir." Bana göre paylaşarak çoğalan iki şey vardır; Birincisi sevgi, ikincisi düşünce..Düşüncelerimiz bizim doğrularımızdır değil mi ? Neyi bilirsek onu düşünürüz en nihayetinde.Biz kendi doğrularımızı paylaşmazsak bana göre felsefenin hatta hayatın en önemli olgusu olan "objektif bakış açısı"ndan pek çok uzaklaşmış oluruz..Kendi doğrularımıza körü körüne bağlanmak,dolu tarafından bakmak ve hiç bir zaman yanlışımızın olmıyacağını düşünmek ancak ve ancak düşüncesine güvenmeyenlerin yapacağı bir iştir.Geçmişimize bakalım 1879 yılında Edison ampulu buldu.Eğer Edison düşüncenin paylaştıkça anlam kazandığını düşünmeseydi ve bu buluşu kendine saklasaydı şimdi tarih sayfalarında adı geçemez ve dünya gelişimine hiç bir katkı yapmış olamazdı.İnsanoğlu düşündüklerini açıkladıkça,fikir alışverişi yaptıkça yanlış düşüncelerini tespit eder doğru yolu bulur ya da yeni düşünceler paylaşabilmek için araştırmalar yapar.Anlatmak istediğim düşüncenin paylaşımı insan azmini arttırır.Gelin düşünelim arkadaşlar biraz seçici geçirgen olalım..Bizlere ne verirlerse kabul etmiyelim verilenleri mantığımızın süzgecinden geçirelim ancak o zaman uygar medeniyetler seviyesine çıkabiliriz.Gelin arkadaşlar kendimiz için değil insanlık için düşünelim..Düşünceler ölümsüzdür çünkü yarınlar için düşünelim,paylaşalım..

Mert SATILMIS

M

monaliza

Ziyaretçi
Varlık;düşünme yeteneğini kullanmak ve düşünce paylaşımı üzerinedir.

Bilmiyorum, doğada "DÜŞÜNME EYLEMİ" yetisine sahip, insandan başka canlı var mıdır? Bilim, henüz hayvan ve bitkilerin düşünme yeteneğine sahip olup olmadıklarını kanıtlamadı. Hatta bitkilerle ilgili bu konuda bir araştırma yapıldığından bile haberdar değilim.

Bahçeme baktığımda; çimen, mine çiçekleri ve birbirinden güzel, renk renk açmış gülleri görüyorum. Doğanın canını insanlık alemine sunan binbir güzellik. Güzelliklerini sergiliyorlar bana. Bahçemin etrafında yüksekçe örülmüş duvarlar yok. Yine yeşilliklerden oluşmuş bodur ağaçlar ve düşünme yeteneğinden yoksun olduğuna inandığım hayvanların zararından, güzel bitkilerimi korumak için çevrelediğim iki sıra dikenli tel... Amacım bana hitap eden, kendi ellerimle, özenle yetiştirdiğim değerli çiçeklerimin güzelliğinden başkaları da yararlanması. Bu yüzden yüksek duvarlarla çevrelemedim güzelim bahçemi. Çünkü güzellikleri, değere layık bulduğum diğer insanlarla paylaşmak istiyorum...

Evimde bir hayvan besliyorum. Bana çok sadık. Sadece bana zarar vermiyor. Evime bir arkadaşım geldiğinde, dişlerini tüm azamatiyle yabancı misafirime gösteriyor ve misafirimi kendi sevgisinden yoksun bırakıyor... Çünkü paylaşmayı bilmiyor... Oysa, eminim ki paylaşmanın güzelliğini bilse, yüzündeki şirinliği ve tüylerinin parlaklığını herkesle paylaşır. Ama, o bir hayvan... Paylaşma duygusundan yoksun ne de olsa... Buna karşın, yavrusu olduğunda, yiyeceğini yavrularıyla paylaşıyor... Sadece yavrularıyla...

Bense; insan denen varlığıma en fazla yakıştırdığım "DÜŞÜNME" yeteneğimle övünüyorum... Çünkü, düşünmem beni paylaşım'a itiyor, sevk ediyor. DÜŞÜNMEYİ ve PAYLAŞMAYI seviyorum...Her düşündüğümü ham haliyle paylaşmıyorum, ortaya sermiyorum. Akıl süzgecimden geçiriyorum önce...

Ben İNSAN'ım...Diğer canlı varlıklardan farklı olarak, AKIL ve DÜŞÜNME YETENEĞİ'ne sahip olan İNSAN'ım ben... Bir de paylaşmanın erdemine inanan duygulu bir VARLIK...

Descartes'e katılıyorum; " DÜŞÜNÜYORUM, ÖYLEYSE VARIM" Ben de var'ım...Hatta daha çok var'ım...Çünkü DÜŞÜNCELERİMİ dikkatle sınıyor ve dünya ve yaşam adına yararlı olacaklarına inandıklarımı, en az benim kadar değerli olduklarına inandığım tüm insanlara aktarmak istiyorum. Bu konuda çaba harcıyorum...Çünkü paylaşmanın erdem olduğuna inanıyorum...

Zamanı geldiğinde kaybedeceği yaşamı sonucu toprak olacak bedenimle birlikte, aklımın ve yararlı düşüncelerimin de yok olmasını, yer yüzünden silinmesini istemiyorum...

Adım, sanım önemli değil benim. Yeter ki;düşün dünyasına bir eser bırakabileyim ve diğer insanlar bunlardan yararlanabilsinler. İnsanlığa bir yararım olsun, olmalı da...Ardımdan, Dünyaya bir çiğ damlası da olsa güzel bir olgu bırakmalıyım...

O HALDE, DÜŞÜNCELERİMİ PAYLAŞMALIYIM ... DÜŞÜNMÜŞ olmamın bir anlamı olsun...
BU DÜNYA DA YAŞAMIŞ olmamın bir anlamı, bir değeri, benim de bir İZ'im olsun...

AndroNova

Üye
Yeni Üye
Saklı biz

Saklı Biz

Düşünceler saklandıkça anlam kazanır. Düşünceler paylaşılacak kadar sıradanlaşamaz. Paylaşılanlar sıradandır. Fakat düşünceler değil.

Düşünceleri yaymak onları değersiz kılar. Düşünceleri yaymak onları bükülebilir kılar. Düşünceler paylaştıkça kötüye uyar. Tıpkı Adolf Hitler'in Firedrich Nietzsche'nin düşüncelerine yaptığı gibi. Düşünceleri yoğurarak kendi emellerine alet etmesi gibi. İnsanlığı sıradanlaştırmak için düşünceleri kullanması gibi. Düşünceler sıradandan uzak olmalı. Düşünceler saklanacak kadar değerli olmalı.

Düşüncelere saklanılacak kadar değerli kılan, onun paha biçilir yada paha biçilemez olması değil. Düşüncelerin bizim hayatımız, anılarımız ve bizim bizimiz olduğu içindir. Düşünceler sıradan olmamak içindir.

Düşüncelerin saklanması onun herkezin ulaşmasını engeller. Ona normallerin, sıradanların ulaşmasını yada onu kendine alet edenlerin yaklaşmasını engellemek için saklanmalı. Düşüncelerin saklanması, düşüncelere layık olanların, onu bulabilecek kadar üstün olanların saklıdaki anlamı bulmalarını amaçlar. Düşünceler bunca zamandır saklanmak için var. Düşünceleri saklamak bizi ve üstünü korumak için var.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç