kürtlerin bağımsızlığına nasıl bakıyorsunuz?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde arash tarafından oluşturulan kürtlerin bağımsızlığına nasıl bakıyorsunuz? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 8,425 kez görüntülenmiş, 69 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı kürtlerin bağımsızlığına nasıl bakıyorsunuz?
Konbuyu başlatan arash
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan UpBot

arash

Felsefe.net
Yeni Üye
kürtlerin bağımsızlığına nasıl bakıyorsunuz?.............neden?

kendi adıma bağımsızlık sorunum yok..ama özgürlük sorunu var..Bu da aşılır umarım..(Ummakla olacak gibi değil gerçi:))ama şimdilik kısa keseyim

Süreyya Önal

Sorgucu Üye
Yeni Üye
bence de.. bağımsızlık güzel bir kelime tabi ancak bu düzende, bağımsız olunamıyor her şekilde ve hiç bir şekilde o sebepten insanların özgür alanları ile yine bu alanda yaşamsal işlevsel olanakların sağlanması önemli..hem de her bölgenin insanı için.. marmarayı /nüfusunu kullanma-kalkındırma! bu tür politikalar.. yeter.

Vicdan

Felsefe.net
Yeni Üye
İşte sorunun açıklığı burada: Türk, Kürt, Ermeni, Laz, Amerikan, Avrupalı deyip yabancılaştırıyoruz insanı. Oysa zillet altında yaşamak insan onuruyla bağdaşmaz. Bu insanların kendilerini Türk ya da Kürt olarak tanımlaması hiçbir şeyi değiştirmez. Bağımsızlık, özgürlük insanın hakkıdır.

Not: Kürt kelimesini kullanan kardeşime yazılmış bir art niyet yoktur yazdıklarımda. Genel psikolojimizi ele almak açısından bu tavırla yazdım. Sözlerimin çarpıtılmasını istemem.

cemozen

Üye
Yeni Üye
İşte sorunun açıklığı burada: Türk, Kürt, Ermeni, Laz, Amerikan, Avrupalı deyip yabancılaştırıyoruz insanı. Oysa zillet altında yaşamak insan onuruyla bağdaşmaz. Bu insanların kendilerini Türk ya da Kürt olarak tanımlaması hiçbir şeyi değiştirmez. Bağımsızlık, özgürlük insanın hakkıdır.

Kısaca önermesi "Türk-Kürt yok hepimiz eşitiz ama hepimiz Türküz" de tıkanan çok tehlikeli bir ziniyet bu bence.

Ben ise tam tersininin vurgulanması gerektiğini düşünüyorum. Yani "hepimiz farklıyız ama hepimiz eşitiz."

Nazım'da dediği gibi; "Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşcesine"

Ayrıca açıkcası ben bu "tam bağımsızlık" sloganının sol adına sorunlu bir slogan olduğunu düşünüyorum. Hatta taa Deniz Gezmiş'lerden beri. İyi niyetle Amerikan emeryalizmi hedef alınarak da kullanılsa, farklı algılanmasının önü maalesef engellenemedi. Özellikle kemalistler tarafından içe kapanma, dünyadan soyutlanma gibi değerlendirildi.

Ulus devletin arkasına saklanan bir tam bağımsızlık ne işe yarar anlamış değilim. Ne işçi sınıfı enternasyonalizmi ile örtüşüyoır ne de dünya emekçilerinin dayanışması ile.

Kürtler açısından bakınca, böyle bir talep zaten bildiğim kadarıyla artık yok. Hatta "devlet varsa sorun vardır". "Siyasal anlamda devleti ne kadar küçültürsek o kadar iyi" noktasına geldiler. Bence kıyaslayınca bizim Türk solundan dünyayı kavrama açısından daha ileri bir evredeler.

Hem kendilerini özgürleştirecekkler hem de bizi gibi geliyor bana. Bu sebeple şu anki "demokratik özerklik" "yerinden yönetim" gibi merkezi devlet ezberini gıdıklayan taleplerini destekliyorum. Bizimki gibi bağnaz ulus ve uniter bir devlet için çok ilerici adımlar olduğunu düşünüyorum.

kaptanmiharbi

Yeni üye
Yeni Üye
Tam bağımsızlık konusunda, parçalanan nokta bence şurda ayrılmıştır. Kelimeleri anlama ve çarpıtma konusunda çok başarılıyız. 21. yy'da NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE cümlesini anlamamak yada çarpıtmak oluşumu. mevcut iktidarın ve bunların kullanıcıları olan emperyalist başı ve terörist başı olan insanlar, taraflar varken. zaman içerisinde doğru bilinenlerin sorgulanmasını ve çarpıtılmasını sağlanmış. çok değişken bir dönem yaşıyoruz. bakalım bu nereye kadar gidecek ve ne zaman son bulacak. bağımsızlık cümlesi bize bunu söyleyenleri astıklarında yalan ettikleri olgudur. kim bu ülke için iyi bir şeyler yapmaya çalışsa ya asar ya yakılır ya uçakları düşer ya yolda giderken kurşunlanır yada arabasına bomba yerleştirilir. bunları bulunmaması içinde o ülke içerisinde bir veya birkaç gayri resmi örgütlenmeler olur ki, araştırmalar için zaman kaybı ve taraflar bulunarak asıl failler göz önünden çekilir. çıkmış yobaz arkadaşımız ama konuşmayı ve tartışmayı öğrenmiş düşüebildiğini var sayarak varsayımlarda bulunmalar, tespitler yapmış çoğu taraflı mantığını belli belirsiz dışa vuruyor. bağımsızlık güzel birşey evet ama konuşan adam için çok güzel sonuçlar getirmeyen de bir şey aynı zaman da. Etnisite bireyin kendisini bağlayan durumdur. Sağolsun mevcut iktidar bunları insanlara dayatarak başka yerlere başka şeylere yönelme durumunu gizlediği tutumdur. Peki Cumhuriyetin kurucusu tarafsız değilde. bazı yerlere taraflı dursaydı ve özellikle cematçiler ve kürtlere sizce onlardan olmayanlar şu an nefes alıyor olurmuydu. En önemlisi sürekli yozların konuyu gelip gidip ya Atatürk'e yada Cumhuriyete getirmeleri ve kendilerini Allahın en kıymetli kulu sanmaları. Sadece komik duruma düşüyoruz dışarıdan bize gülüyorlar haberiniz olsun.

Vicdan

Felsefe.net
Yeni Üye
Kısaca önermesi "Türk-Kürt yok hepimiz eşitiz ama hepimiz Türküz" de tıkanan çok tehlikeli bir ziniyet bu bence.

Ben ise tam tersininin vurgulanması gerektiğini düşünüyorum. Yani "hepimiz farklıyız ama hepimiz eşitiz."

Nazım'da dediği gibi; "Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşcesine"

Ayrıca açıkcası ben bu "tam bağımsızlık" sloganının sol adına sorunlu bir slogan olduğunu düşünüyorum. Hatta taa Deniz Gezmiş'lerden beri. İyi niyetle Amerikan emeryalizmi hedef alınarak da kullanılsa, farklı algılanmasının önü maalesef engellenemedi. Özellikle kemalistler tarafından içe kapanma, dünyadan soyutlanma gibi değerlendirildi.

Ulus devletin arkasına saklanan bir tam bağımsızlık ne işe yarar anlamış değilim. Ne işçi sınıfı enternasyonalizmi ile örtüşüyoır ne de dünya emekçilerinin dayanışması ile.

Kürtler açısından bakınca, böyle bir talep zaten bildiğim kadarıyla artık yok. Hatta "devlet varsa sorun vardır". "Siyasal anlamda devleti ne kadar küçültürsek o kadar iyi" noktasına geldiler. Bence kıyaslayınca bizim Türk solundan dünyayı kavrama açısından daha ileri bir evredeler.

Hem kendilerini özgürleştirecekkler hem de bizi gibi geliyor bana. Bu sebeple şu anki "demokratik özerklik" "yerinden yönetim" gibi merkezi devlet ezberini gıdıklayan taleplerini destekliyorum. Bizimki gibi bağnaz ulus ve uniter bir devlet için çok ilerici adımlar olduğunu düşünüyorum.

Benim yazdıklarımda "hepimiz eşitiz ama hepimiz Türküz" gibi sakat bir mantık yok bunu bilmenizi isterim. Ayrıca yerel yönetim konusunda da fikirlerim Kürtlerin haklı olduğu yönündedir.

kaptanmiharbi

Yeni üye
Yeni Üye
Vicdan ben sana katılmıyorum. Eğer yerel yönetimden kasıtın federal sistem ise sana karşı bile olabilirim. Eğer şurda mütabıksak en azından sebeplendirilemez yerel yönetim anlayışın tabi federal sistem değilse kasıtın. şu anda böyle bir kararın verilmesi sınırlarımızın çizgilerini değiştirebilir. bence önce dış gücü baz alıp kendimizi doğabilecek sorunlardan ayıklayıp bize karşı sıfır etki yarattığında. verilmesi gereken karar iken orta doğuda olaylar patlarken böyle bir kararın alınması. sadece daha sonralarında parçalanmayı getirir. parçalanınca ortada sadece kıç kadar bir memleket ve rahat olmadığın sömürülmüş bir halk olursun. nedense dayatılıyor zorla sosyopsikolojik boyutlar ama bu. nedense kendi çıkarlarını düşünenleri sadece amaçları ilgilendiriyor.

cemozen

Üye
Yeni Üye
Sadece komik duruma düşüyoruz dışarıdan bize gülüyorlar haberiniz olsun.

Gülerler tabii. Diktatörler çağının bir liderinin arkasından hala "atam izindeyiz" sloganları atarsanız gülerler tabii, bunda şaşıracak birşey yok. Dünyayı 80 sene geriden takip edersen olacağı bu.

Bu arada "kendilerini Allahın en kıymetli kulu zannediyorlar" , "yobazlar" gibi ithamların bir kemalistin ağzından çıkmasının da oldukça ironik olduğunu düşünüyorum. Bak burda gülünecek hal bile yok. Oturun ağlayın vaziyetinize.

zaman içerisinde doğru bilinenlerin sorgulanmasını ve çarpıtılmasını sağlanmış. çok değişken bir dönem yaşıyoruz. bakalım bu nereye kadar gidecek ve ne zaman son bulacak.

Ha bu arada;

Dibine kadar gidecek evladım. Sırf Atatürkçülerin ezberi gıdıklanıyor diye artık kimsenin susmaya niyeti yok. Cin şişeden çıktı artık, dibine kadar gidecek. Apırsanız da köpürseniz de gidecek.

M

monaliza

Ziyaretçi
kürtlerin bağımsızlığına nasıl bakıyorsunuz?.............neden?

T.C. Devleti sınırları içinde bir bağımsızlıktan söz ediliyorsa, bu başlığa bile saçma olarak bakıyorum.
Nedeni ise; olaylara at gözlüğü takarak değil, gerçekçi ve objektif baktığımdır.
Türk-Kürt ayrımının hangi amaçlarla kullanıldığını aklı selim her insan bilmektedir.
Bir ülkeyi bölerek zayıflatmak ve dünya coğrafyasını değiştirmek için, akıllı geçinen ve kendilerine
"süper güç" yakıştırması yapan bir avuç aklı gerinin bu amaçlarına ulaşamayacaklarına inanıyorum.
Bence Türkiye'yi illaki çökerteceklerse daha gerçekçi bir neden bulmalılar. Buldukları,uydurdukları nedenler
yeterli olmayacak ve kötü zihniyetli aç gözlü bir takım güç odakları pis emellerine kavuşamayacaktır.

Eğer Kürt olduğu için "bağımsızlık istiyorum" diyen varsa da, bu ülke dışında istedikleri, hatta o aklı geri yandaşlarının
topraklarında bağımsız ve özgürce yaşasınlar.
BU ÜLKE BÖLÜNEMEZ. BÖLÜNMEYECEKTİR. Herkes aklını kullanmalı, oyuna gelmemelidir.
Provakasyon kurbanı olup da,tehlikeli söylemlerin peşine düşmek bu ülke insanına sadece zarar getirecektir.

Örneğin; ben de ÇERKEZ'im, etnik kökenimle de gurur duyuyorum, ama Türk' lüğümle de gurur duyuyorum.

"NE MUTLU İNSAN OLABİLENE"... T.C. VATANDAŞI OLUP DA ;"NE MUTLU TÜRKÜM DİYEN" LERE SAYGI İLE SELAM OLSUN.

cemozen

Üye
Yeni Üye
o aklı geri yandaşlarının topraklarında bağımsız ve özgürce yaşasınlar.

Hayır efendim burda yaşayacaklar özgürce. Kimi kimin evinden kovuyorsunuz ayrıca?

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYEN" LERE SAYGI İLE SELAM OLSUN.

Ayrıca madem bölünmekten böyle ölesiye korkuyorsunuz önce bu kafadan vazgeçin. Bakın altını çize çize yazıyorum, siz de altını çize çize okuyun. Bu kafa böler ülkeyi. Zorla güzellik olmaz, olmadığını da gördük zaten bu saate kadar. Bu kadar basit aslında bu mevzu.

Zorlamayacaksın, buraya kendisini ait hissetmesi için elinden geleni yapacaksın. Sevmesini sağlayacaksın. Tekrar Diyabakır Cezaevi gibi rezaletlerin yaşanmamasının önünü tıkayacaksın.

Öyle "ya sev ya terket" zorlamasıyla, hakaretler savurarak olmaz bu birliktelik. Görün artık siz de.

kaptanmiharbi

Yeni üye
Yeni Üye
cemozen uzun düşüncelerim sonucu, seninle ilgili bir şey paylaşmak istiyorum. yani sanki biz insanları bölelim öldürelim yakalım yıkalımmı diyoruz yada senmi anlatmaya çalışıyorsun. hayırdır sürekli alıntılı mesajlar saçıyorsun. sözlerimizi parçalayıp bize okutarak yapacağın iş senin mantığının çıkardığı kasetlerle alakalandırdım. şimdi burda bölücü biz mi olduk.

not:
-bunada alıntılı yap kendini uyanık göster bukalemun kardeş. ayık olduğunu sanan uyuyan güzel numaralarına devammmm.

cemozen

Üye
Yeni Üye
Şu milliyetçiler, hiç olmazsa milli imlayı öğrenipte yazıp çizmeye başlasalar hiç fena olamayacak ya neyse. Geneli böyle zaten bunların. He deyip geçmek lazım. :rolleyes:

kaptanmiharbi

Yeni üye
Yeni Üye
Sana değmez. Sen öyle de böyle de ordan anlıyorsun nasıl olsa.

M

monaliza

Ziyaretçi
Aklın ve vicdanlı yüreğin yolu birdir. Aklı,vicdanı ve yüreği güçlü olmayanlara söz anlatmak zuldür.

E.B.Y.

Felsefe.net
Yeni Üye
Amaç kendini yönetmekse demokrasi denilen çürümğş mantığı değerlendirin
yönetim yönetmek nasıl ifade bunlar
insanı doğduğu ilk anda yönetebiliyormusun hayır
tam bağımsız insan salt insan dğdu çıplak aç bağımsız
sınırları kim koyuyor
kim bağımsız kim diil

Gezgin

Felsefe.net
Yeni Üye
Kürt halkının bir ülkeye sahip olmasından yanayım. 30 milyon kürtten bahsediyoruz. Ancak bu ülke şimdiki türkiye sınırları dışında olmalı.
Ve bu ülke ilede ilişkilerimiz iyi olmalı. Bugün kürtler böyle ayaklanıyorsa bir ülkelerinin olmamasından ötürüdür. Almanya'da 3 milyon türk yaşıyor ama biliyorlarki türkiye diye bir vatanları var. Türkiye'deki kürtlerde bilsinler türkiye dışında kurdistan diye bir vatanları olduğunu.

Sergiooo

Felsefe.net
Yeni Üye
T.C. Devleti sınırları içinde bir bağımsızlıktan söz ediliyorsa, bu başlığa bile saçma olarak bakıyorum.
Nedeni ise; olaylara at gözlüğü takarak değil, gerçekçi ve objektif baktığımdır.
Türk-Kürt ayrımının hangi amaçlarla kullanıldığını aklı selim her insan bilmektedir.
Bir ülkeyi bölerek zayıflatmak ve dünya coğrafyasını değiştirmek için, akıllı geçinen ve kendilerine
"süper güç" yakıştırması yapan bir avuç aklı gerinin bu amaçlarına ulaşamayacaklarına inanıyorum.
Bence Türkiye'yi illaki çökerteceklerse daha gerçekçi bir neden bulmalılar. Buldukları,uydurdukları nedenler
yeterli olmayacak ve kötü zihniyetli aç gözlü bir takım güç odakları pis emellerine kavuşamayacaktır.

Eğer Kürt olduğu için "bağımsızlık istiyorum" diyen varsa da, bu ülke dışında istedikleri, hatta o aklı geri yandaşlarının
topraklarında bağımsız ve özgürce yaşasınlar.
BU ÜLKE BÖLÜNEMEZ. BÖLÜNMEYECEKTİR. Herkes aklını kullanmalı, oyuna gelmemelidir.
Provakasyon kurbanı olup da,tehlikeli söylemlerin peşine düşmek bu ülke insanına sadece zarar getirecektir.

Örneğin; ben de ÇERKEZ'im, etnik kökenimle de gurur duyuyorum, ama Türk' lüğümle de gurur duyuyorum.

"NE MUTLU İNSAN OLABİLENE"... T.C. VATANDAŞI OLUP DA ;"NE MUTLU TÜRKÜM DİYEN" LERE SAYGI İLE SELAM OLSUN.

Faşizm heryerde yüzünü gösteriyor.İşin siyaseti bir yana burda 30 Milyon İnsanın kaderinden özgürlük hakkından söz edliyorsa bunu almaları en doğal hakları. Siz günlük konusma diliniz kürtçe olduğu halde Türkçe eğitim görüyorsanız bundan büyük bir haksızlık yoktur. İnsanlar en temel haklarından mahrum bırakılıyoru hani adalet ? NE MUTLU İNSANIM DİYENE !

ls2

Kahin
Onursal Üye
atalarına sövsünler bizim günahımız ne.. iki oğuz yan yana gelince devlet kurmuşuz, sizde zamanında kuraydınız böyle bir töreniz yoksa biz ne yapalım..

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
atalarına sövsünler bizim günahımız ne.. iki oğuz yan yana gelince devlet kurmuşuz, sizde zamanında kuraydınız böyle bir töreniz yoksa biz ne yapalım..

Ata kim ve ne?

Ortak ata, doğa, madde ya da tek bir insan toplumu mu?
ya da başka?
Başka başka genetik atalar mı ve genetikleri mi?

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç