kurban.. bayram mı..

paslıçivi

Yeni üye
Kayıtlı Üye
yarın sabah kurban kesecekler..
bir an için o zavallı hayvanın yerine kendinizi koyun..
vicdanınız hala rahatsa sorun yok..
ben insanlıktan istifa ediyorum..
beslenmek için evet ama inanç gereği..
umarım bir gün insanoğlundan daha zeki bir canlı evrilir ve inancı gereği insanoğlunu kurban eder..
yarın kurban kesecekler, hayvanın taşaklarını...
İçeriğin tamamını görüntülemek için lütfen giriş yapınız.

okur-yazar

Yeni üye
Uzaklaştırılmış
paslıçivi millet inanç gereği kesince hayvanı çöpe mi atıyor? İnsanlar beslenmiyor mu? Burada asıl sorun hayvanlara yapılan cahilane eziyetlerdir.

paslıçivi

Yeni üye
Kayıtlı Üye
sevgili Kaan Doğan.. benim derdim can alınması değil, "insandan öte" kavramlar için can alınması..
bana dersen ki; bu koyunlar "insanoğlu rızası" için kesiliyor, hiç bir şey demem ama allah rızası(insandan öte) için kesilirse dananın kuyruğu kopuyor..
bugün insandan öte kavram için hayvan kesen yarın dini...

sakal

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Yılbaşında hindileride kesmeyelim yazııııık..içini doldurup vitrinimize koyalım ne güzel olur..

Ozzy152

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Uzaylı kavramı ..farklı hayatlar var mı nitekim bilemiyorum göremediğimiz için ..amma !
keşke onların soyunda şöyle bir adet olsa da ..her yıl dünyaya inip ,üstün teknolojileri ile kurbanlık insanları alıp bi götürse ...koyunlar insana ; insanlar koyuna bakardı o zaman ..

tooplu kıyımın babası olacak ,tabii ki yazık .

Aydın

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Hırsızın elini kesen,dinden çıkanın kafasını kesen neden hayvanları katletmesinki ?

okur-yazar

Yeni üye
Uzaklaştırılmış
İlk mesajınızda zavallı hayvan diye konuya girince ben derdinizin can alınması olduğunu zannetmiştim. Merak etmeyin hangi kavram için can alınırsa alınsın sonuç itibari ile o yeniyor. Bu kurbanlık için geçerli ama sadece. İnsan canının alınması ise vahim.

İster bir heykelin rızası, ister bir insanın rızası, ister bir tanrının rızası için...

paslıçivi

Yeni üye
Kayıtlı Üye
İlk mesajınızda zavallı hayvan diye konuya girince ben derdinizin can alınması olduğunu zannetmiştim.
sevgili Kaan.. can alınması nasıl benim derdim ya da başka birinin derdi olabilir ki?
can almak bu yaşadığımız dünyada bir seçenek/tercih değil bir zorunluluktur..
ben bir hekim olarak...

okur-yazar

Yeni üye
Uzaklaştırılmış
Bir anlığına sırf dine karşı olmak (hissiyatı ile) için can almayı dert edindiniz gibi algıladım zavallı hayvan diyerekten. Bu olabilir. Yanlış anlamışım demek ki. Evet kişi vejeteryan olsa bile sonuç itibari ile bitkileri öldürmek zorunda yaşamak için.

Bu arada ilaç yazan bir hekim misiniz anlayamadım? Bu ilaçların insanlara zararını henüz...

Turgut Saka

Yeni üye
Kayıtlı Üye
yarın sabah kurban kesecekler..
bir an için o zavallı hayvanın yerine kendinizi koyun..
vicdanınız hala rahatsa sorun yok..
ben insanlıktan istifa ediyorum..
beslenmek için evet ama inanç gereği..
umarım bir gün insanoğlundan daha zeki bir canlı evrilir ve inancı gereği insanoğlunu kurban eder...

Turgut Saka

Yeni üye
Kayıtlı Üye
eklemeden edemeyeceğim,
ilaç şirketleri ya da hayvan deneyi yapan tüm bilimsel kuruluşlar her ayın belli bir günü, deney-gözlem için öldürdükleri-sakatladıkları maymunların, farelerin, domuzların, atların, ineklerin ve belki insanların... vs fotoğraflarını yayınlasalar ve tabi bir envanterini yapsalar ve daha da samimice bu tip deneyleri...

Jokers

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Hırsızın elini kesen,dinden çıkanın kafasını kesen neden hayvanları katletmesinki ?
Evet burası bir din forumu değil fakat bunu demeden geçemiyeceğim, kardeşim bi kere İslam dininde kafirlerin kafası kesilecek diye bir ayet yoktur, bu tamamen uydurmadır. Evet hırsızın eli kesilir, zina yapana sopa...

paslıçivi

Yeni üye
Kayıtlı Üye
sevgili dostlar..
yazılanlara baktımda benim sanki islam karşıtı, kurban kesme karşıtı, bilimin/tıbbın kölesi, körkütük taraftarı gibi bir algı sezinledim..
ben ne islam karşıtıyım ne kurban kesme ne de bilimin körkütük uşağı..

-benim tarafım çok net: insanoğlu tarafı
-karşı durduğum taraf da çok net: insandan öte kavramları insandan öne/üste...

Jokers

Yeni üye
Kayıtlı Üye
paslıçivi;113521 o tanrıya' Alıntı:
Bu lafını söylerken biraz abartı kaçmıssın, burda islam dininden olan var, hristiyandan olan var, yahudiden olan var kardeşim ve bu dinler Allah üzerine ibadet yapıyor demek daha mantıklıı..

paslıçivi

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Bu lafını söylerken biraz abartı kaçmıssın, burda islam dininden olan var, hristiyandan olan var, yahudiden olan var kardeşim ve bu dinler Allah üzerine ibadet yapıyor demek daha mantıklıı..
sevgili Jokers, sanırım "hizmet etmek" kavramını uygun görmedin, onun yerine "allaha ibadet etmek"...

Jokers

Yeni üye
Kayıtlı Üye
ve bu insandan öte yüceltirlne değerlerde sadece dini inanç kavramı yok, milliyetçilik var, etnik kimlik var, göreceli ahlak namus vs var. tüm bunlar insanoğlunu böler biribine düşürür..

haa banane insanoğlu kardeşliğinden, ben inancıma göre yaşar öbür dünyalara hazırlanırım derseniz diyecek bir şeyim olmaz...

paslıçivi

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Şimdi kardeşim din ayrı, dediklerin aydırıdır.. Din kişiden kişiye değişiyor biliyorsunuz, görüşler, fikirler sizin alta belirtmiş olduğunuz "banane insanoğlu kardeşliğinden" siz bu cümleyi kurarken belirtmek istediğiniz şey galiba Dinine ibadet yapan milliyetçiliği, namusu vb şeyleri yapmaz sanıyorsunuz..
...

okur-yazar

Yeni üye
Uzaklaştırılmış
İnsanı yüceltmek de bir tabuya dönüşebilir. Sonuç itibari ile tanrı derken zihnimizde bir şey belirir, bilim derken zihnimizde bir şey belirir ve insan derken de aynısı gerçekleşir. Ya her şeyi yüceltmek ya da hiç bir şeyi yüceltmemek yanlısıyım. Bir şeyleri düşürüp bir şeyleri yükseltmek yanlısı değilim.

Sonuç itibari ile hiç bir ateist bir...

paslıçivi

Yeni üye
Kayıtlı Üye
sevgili Kaan, düşünce ve bilinç düzeyi olarak ortak noktadaysak bu başlıktaki konuşulanlar artık ayrıntı olarak kaldı..
bizim asıl konuşmamız gereken "insanoğlu nasıl insanlık mertebesine yükselir, yükseltilebilir" konusunu konuşmaktır..
yoksa bize ne tanrıdan, kurban kesiminden milliyetçilik kavramından.. bunlar teferruatdan...

okur-yazar

Yeni üye
Uzaklaştırılmış
Artık ayrıntılardan sıyrılıp sadede gelmenize sevindim paslıçivi.

yoksa bize ne tanrıdan, kurban kesiminden milliyetçilik kavramından.. bunlar teferruatdan başka br şey değildir..
asıl görmemiz gereken resmi ıskalamayalım.
Şimdi belki şaşıracaksınız, inanamayacaksınız ama konunun başında...