Kuran-i Kerim Nedir?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde K Harfinden Nedir? Başlıkları kategorisinde evrensel-insan tarafından oluşturulan Kuran-i Kerim Nedir? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 5,518 kez görüntülenmiş, 41 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı K Harfinden Nedir? Başlıkları
Konu Başlığı Kuran-i Kerim Nedir?
Konbuyu başlatan evrensel-insan
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Atman
E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Islam felsefesine toplumsal ve kisisel yasam ve yasam otesinde teolojik ve dini uygulamali, etik yonlendirim ve yaptirimli aciklamalar sunan, Islam felsefesinin her turlu felsefesini ortaya koyan metafizik icerikli rehberdir.

faşist

Meraklı Üye
Yeni Üye
Tanrı tarafından gönderildiğine inanılan,felsefe tarihiyle paralel olarak birikerek gelişmiş Müslüman rehberidir.Kitapta Tanrının mükemmel olduğu söylenir ama ne iştir bu mükemmel Tanrının gönderdiği kitap mantık hatalarıyla doludur.İnsan gerçeğinden uzak bütünüyle uygulanması imkansız değerler dikta eden bu rehber,günden güne yok olmaktadır.Bu yok oluş bireyin Tanrıyı öldürmesinin ilk adımı olacaktır.Bu öldürüşte özgürleşmeyi ve güçlenmeyi getirecektir.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Tanrı tarafından gönderildiğine inanılan,felsefe tarihiyle paralel olarak birikerek gelişmiş Müslüman rehberidir.Kitapta Tanrının mükemmel olduğu söylenir ama ne iştir bu mükemmel Tanrının gönderdiği kitap mantık hatalarıyla doludur.İnsan gerçeğinden uzak bütünüyle uygulanması imkansız değerler dikta eden bu rehber,günden güne yok olmaktadır.Bu yok oluş bireyin Tanrıyı öldürmesinin ilk adımı olacaktır.Bu öldürüşte özgürleşmeyi ve güçlenmeyi getirecektir.

Buradaki asil sorun, bireyin tanriyi oldurmesi degil; aklinda zihniyet olarak tanriya yer vermemesi. Eger bu bilincte degilse, sadece hem kendine hem baskasina zarar vermekle kalmiyor; ayni zamanda gucu, otoriteyi v.s. tanrilastirabiliyor.

faşist

Meraklı Üye
Yeni Üye
Buradaki asil sorun, bireyin tanriyi oldurmesi degil; aklinda zihniyet olarak tanriya yer vermemesi. Eger bu bilincte degilse, sadece hem kendine hem baskasina zarar vermekle kalmiyor; ayni zamanda gucu, otoriteyi v.s. tanrilastirabiliyor.

Yeryüzünde öldürürse aynı zamanda Tanrısal zihniyetten(gökte ki tanrı zihniyetinden) de arınmış olur.Tanrısal zihniyetin yerine(yani kuranın(yada başka bir rehberin) rehberliği yerine kendi istemleri) kendisini koymasında bir sorun görmüyorum.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Yeryüzünde öldürürse aynı zamanda Tanrısal zihniyetten(gökte ki tanrı zihniyetinden) de arınmış olur.Tanrısal zihniyetin yerine(yani kuranın(yada başka bir rehberin) rehberliği yerine kendi istemleri) kendisini koymasında bir sorun görmüyorum.

Tanrisal zihniyet gokte degil; akilda yer etmistir. Yani kisiye dogumdan itibaren verilmis ve genelde kisinin ne oldugunu, neden verildigini sorgulamadan ve bilerek savunmadan/karsi cikmadan bilincalti bir kavramdir.

Oyle olmazsa, bir suru akil, teizmden din olarak kurtulabilip, yaratici, tanri, akilli tasarimci v.s. olarak kurtulamaz duruma dusmez ve oldurdukleri tanrilarinin yerine, yeni tanrilar aramazlardi. Bu konu o kadaronemlidir ki, kisinin soru sorusunun, cevap arayisinin bile mihenk tasidir.

Bak, S.Hawking'e en son tanrisini, bilimin yasalariyla ozdes kilarak buldu. Sonucta tanri akilda ise, o akil bir tanriya kendini gercek/dogru olarak inandirir ve tanrisiz duramaz. Buna en son ornek varolusculuktur. Ya da hyloteizm deki, maddeye akil yukleyerek maddenin tanrilastirilmasi.

faşist

Meraklı Üye
Yeni Üye
Tanrisal zihniyet gokte degil; akilda yer etmistir. Yani kisiye dogumdan itibaren verilmis ve genelde kisinin ne oldugunu, neden verildigini sorgulamadan ve bilerek savunmadan/karsi cikmadan bilincalti bir kavramdir.

Oyle olmazsa, bir suru akil, teizmden din olarak kurtulabilip, yaratici, tanri, akilli tasarimci v.s. olarak kurtulamaz duruma dusmez ve oldurdukleri tanrilarinin yerine, yeni tanrilar aramazlardi. Bu konu o kadaronemlidir ki, kisinin soru sorusunun, cevap arayisinin bile mihenk tasidir.

Bak, S.Hawking'e en son tanrisini, bilimin yasalariyla ozdes kilarak buldu. Sonucta tanri akilda ise, o akil bir tanriya kendini gercek/dogru olarak inandirir ve tanrisiz duramaz. Buna en son ornek varolusculuktur. Ya da hyloteizm deki, maddeye akil yukleyerek maddenin tanrilastirilmasi.

Gökteki tanrı zihniyetinden kastım:tanrı bizi yaratmıştır kitapları göndermiştir ve biz buna göre yaşayalım zihniyetinden bahsetmiştim.Her şey tabi ki akılda canlanır(güdüler bile ama kontrolü yoktur o ayrı bir konu) yaşar.Buna bir itirazım olamaz çünkü benim savunduğum temel değerlerdendir.Tanrısal sevgi derken şunu söylemek istedim,kavram olarak tanrıyı aşkla sevmek vardır ya bunun gibi bir sevgi emsal gösteriyorum bunu.Onun dışında benim tanrılaştırma yaklaşımım bilinen anlamıyla bir tanrılaştırma değil(sanırım bunu daha öncede tartışmıştık).

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Gökteki tanrı zihniyetinden kastım:tanrı bizi yaratmıştır kitapları göndermiştir ve biz buna göre yaşayalım zihniyetinden bahsetmiştim.Her şey tabi ki akılda canlanır(güdüler bile ama kontrolü yoktur o ayrı bir konu) yaşar.Buna bir itirazım olamaz çünkü benim savunduğum temel değerlerdendir.Tanrısal sevgi derken şunu söylemek istedim,kavram olarak tanrıyı aşkla sevmek vardır ya bunun gibi bir sevgi emsal gösteriyorum bunu.Onun dışında benim tanrılaştırma yaklaşımım bilinen anlamıyla bir tanrılaştırma değil(sanırım bunu daha öncede tartışmıştık).

Sence, Tanti kavraminin fiili olan "tanrilasma/tanrilastirma" nedir?, ne olursa, bir kisi akli ile bir seyi tanrilastirmis, ya da ne olursa kendi tanrilasmis olur?

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
kuran üzerine konuşmaya çalışanlardan bir ricam var; başta evrensel insan olmak üzere...

ilk ayetinden başlamak üzere kuranı orijinal metni ile yazarak tartışabilirmisiniz?

mesela kurana göre vayh nededir???

Bu baslik, kuran uzerine konusmaktan ziyade, kuran'in ne oldugudur.

Kuran=Kitap tir.

Eger bu kitabin ne icerdigini tartismak istiyorsan, onerinden sen baslayabilirsin. Yalniz "orijinal" metni arapcadir ve Turkce tercumesi ilk de olsa orijinal degildir tercume edenin kendince kattigi/cikardigi yerler vardir.

Ayrica, orijinalinin olup olmadigi da belli degildir.

M

Mor ve Ötesi

Ziyaretçi
Bu baslik, kuran uzerine konusmaktan ziyade, kuran'in ne oldugudur.

Kuran=Kitap tir.
kuran kitap değildir,kitaplaştırılmış metindir...
Eger bu kitabin ne icerdigini tartismak istiyorsan, onerinden sen baslayabilirsin. Yalniz "orijinal" metni arapcadir ve Turkce tercumesi ilk de olsa orijinal degildir tercume edenin kendince kattigi/cikardigi yerler vardir...
eğer orjinalinden konuşabilecek halde olsan "bakara" suresinin ilk ayetlerinde geçen "kitap" kelimesinin senin anladığım manada matbaa basımı olmadığını bilirdin...

Ayrica, orijinalinin olup olmadigi da belli degildir.
değildir dediğinde cümlenin sonuna (çok severek kullandığın) gözlemleme sonuçlarını yazman gerekir,
eğer orijinali olup olmadığı hakkında herhangi bir gözlemin yoksa, "olması da mümkün değil..."
ez azından;
-arapça dil-gramer bilgin olması gerekir,
-vahy gibi bazı konular hakkında bilgin olması gerekir,
-başka metinler ile karşılaştırma-kıyas yapabilecek bilgiye sahip olman gerekir...

eğer bu bilgilere sahip değilsen bir metin için;
-kitap,
-orijinal değil vs gibi yaklaşımlar göstermek etik olarak bilimselliğe ve bu bilimselliğin dayandığını söylediğin gözlemciliğe aykırı iş yapmak olur...

bu ise numen ve fenomen algısına ayıp bir duruştur,son tahlil de :)

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
değildir dediğinde cümlenin sonuna (çok severek kullandığın) gözlemleme sonuçlarını yazman gerekir,
eğer orijinali olup olmadığı hakkında herhangi bir gözlemin yoksa, "olması da mümkün değil..."
ez azından;
-arapça dil-gramer bilgin olması gerekir,
-vahy gibi bazı konular hakkında bilgin olması gerekir,
-başka metinler ile karşılaştırma-kıyas yapabilecek bilgiye sahip olman gerekir...

eğer bu bilgilere sahip değilsen bir metin için;
-kitap,
-orijinal değil vs gibi yaklaşımlar göstermek etik olarak bilimselliğe ve bu bilimselliğin dayandığını söylediğin gözlemciliğe aykırı iş yapmak olur...

bu ise numen ve fenomen algısına ayıp bir duruştur,son tahlil de :)

Birincisi, konu basligin disina cikiyor.

Ikincisi orijinalinden bahseden sensin, ben degilim. O yuzden senin varsa, senin sunman gerekir.

Vahi konusunda olan bilgilerim tazelenmedi, 40 kusur sene once de unutuldu.

O yuzden bilmedigim konularda "bilir gozukmem/ahkam kesmem" gibi bir dusuncem yoktur. Hatirladigim "vahi geldi/indi" cumlesidir. Bu acidan gelen vahiye ilham da diyebiliriz. Ama inen vahiy nedir, bence onu "10 emir" i yazan Musa'ya sormak lazim.

Orijinalinin de yandigini okudum. O yuzden ortada bir "ayip yoktur." Ayrica, "fonemon" degil, "fenomen" yazilir. :)

faşist

Meraklı Üye
Yeni Üye
Sence, Tanti kavraminin fiili olan "tanrilasma/tanrilastirma" nedir?, ne olursa, bir kisi akli ile bir seyi tanrilastirmis, ya da ne olursa kendi tanrilasmis olur?

Daha öncede söylediğim gibi tanrılaştırmayı örnek olarak veriyorum.Tanrı dünya üzerinde rehberse insanoğluda bu rehbere çok sıkı bağlı ise bende kendi değerlerim yada buna tanrı diyebilirsiniz çok sıkı bağlıyımdır.Ama burada doğal tanrı inancında ki gibi körü körüne bilim dışı bir bağlanma yoktur.Aksine bilimin ışığında insan gerçeğine ulaşarak yaratılır.Ama yıkılabilir,yenilenebilir,gelişebilir.Bu özellikleriyle de doğal tanrı inancından ayrılır.

M

Mor ve Ötesi

Ziyaretçi
yani bu konu hakkında insan denilenin biri olarak numenal anlamda hiç bir şey bilmediğinin fenomen bir olgusunu sergilediğini mi ifade ediyorsun?

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
yani bu konu hakkında insan denilenin biri olarak numenal anlamda hiç bir şey bilmediğinin fenomen bir olgusunu sergilediğini mi ifade ediyorsun?

Dedigim gibi, konu sosyal bilgidir. Ben konunun, genel anlamda insanogluna getirdigi sorunlar ile ilgileniyorum. Ozel olarak Kuran, ya da baska bir kitap ya da din ile degil.

Egosal sorunu olmayanlar, genelde neyi bilip, neyi "yeteri kadar" bilmedigini aciklarlar. Ayrica o konuda bilgisi oldugunu algiladiklarinin da bilgisine saygi gosterirler.

Tabi bunun icin, belirli bir bilinc gerekir.

fides

Kahin
Yeni Üye
Evrensel insan ve Mor ve Ötesi lütfen konu dışı yorumlarınızı ve kişisel yazışmalarınızı özelden yapınız. Konu dışına çıkmayınız. Dediğim gibi bir sürü üye bu durumdan şikayetçi.

Turgut Saka

Sorgucu Üye
Yeni Üye
bir de dostoyevski'nin "cinler" adlı kitabını tanımlar mısınız sayın evrensel-insan. daha önce farklı bir konuda farklı birine bunu sormuştum ancak cevap alamamıştım.
amacım tanımlamanın bazen ne nasıl saçmalıklar doğurabileceğini göstermektir.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
bir de dostoyevski'nin "cinler" adlı kitabını tanımlar mısınız sayın evrensel-insan. daha önce farklı bir konuda farklı birine bunu sormuştum ancak cevap alamamıştım.
amacım tanımlamanın bazen ne nasıl saçmalıklar doğurabileceğini göstermektir.

O kitabi okudugumu pek hatirlamiyorum. Ayrica kitabin ne icerdigini ve neyi konu aldigini, neden ve nasil olarak konuyu isledigini bilmiyorum. O yuzden yorum yapamam.

Ama cinler hakkinda genel bir yorum yapabilirim. Cinler metafizik algida var oldugu zannedilen ve inanilan din felsefesi bunyesindeki insanogludisi ve bilimsel hic bir aciklamasi olmayan ve akil tarafindan ortaya atilmis varliklardir. Ayni spagetti canavari gibi.

M

Mor ve Ötesi

Ziyaretçi
O kitabi okudugumu pek hatirlamiyorum. Ayrica kitabin ne icerdigini ve neyi konu aldigini, neden ve nasil olarak konuyu isledigini bilmiyorum. O yuzden yorum yapamam.

Ama cinler hakkinda genel bir yorum yapabilirim. Cinler metafizik algida var oldugu zannedilen ve inanilan din felsefesi bunyesindeki insanogludisi ve bilimsel hic bir aciklamasi olmayan ve akil tarafindan ortaya atilmis varliklardir. Ayni spagetti canavari gibi.

CİNLER...

1-bütün dinsel metinlerde var olduğu anlatılan,varlıkları şekilleri ve iletişimleri hakkında bilgi verilen varlıklar,
2-günümüzde iletişime geçildiği bilinen bir çok olay ile bağlantıları olduğu bilimsel anlamda saptanan varlıklar,
3-nasa ve benzeri bir çok kuruluşun ilgi alanında olan varlıklar.
4-ben dahil bir çok insanın "davetname" benzeri eserlerden öğrendikleri ile irtibata geçebilmeyi başardıkları varlıklar,
5-B.K isimli ünlü bir vatandaşımızın,süfli olanlarından "saki" isimlisi ile irtibata geçip "kblan tragna" adlı bir kitap yazarak,"kan ayini" ile astralda tapınak kurmasına yardım eden varlıklar...
6-kullandığım "avatar" ın sembolik değerinin içerisinde sahip olduğunu ifade ettiğim bilgilerin bir kısmını almama yardımcı olan varlıklar
7-açıklanmasının olmadığını söyleyenler ile irtibata geçmek isteyenlere davet-iletişim metodu hakkında bilgi verebileceğim varlıklar...

spagetti canavarı benzeri yakıştırmalar yapanları çok sevdiklerini de ayrıca söylemem gerek... :) :)

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
CİNLER...

1-bütün dinsel metinlerde var olduğu anlatılan,varlıkları şekilleri ve iletişimleri hakkında bilgi verilen varlıklar,
2-günümüzde iletişime geçildiği bilinen bir çok olay ile bağlantıları olduğu bilimsel anlamda saptanan varlıklar,
3-nasa ve benzeri bir çok kuruluşun ilgi alanında olan varlıklar.
4-ben dahil bir çok insanın "davetname" benzeri eserlerden öğrendikleri ile irtibata geçebilmeyi başardıkları varlıklar,
5-B.K isimli ünlü bir vatandaşımızın,süfli olanlarından "saki" isimlisi ile irtibata geçip "kblan tragna" adlı bir kitap yazarak,"kan ayini" ile astralda tapınak kurmasına yardım eden varlıklar...
6-kullandığım "avatar" ın sembolik değerinin içerisinde sahip olduğunu ifade ettiğim bilgilerin bir kısmını almama yardımcı olan varlıklar
7-açıklanmasının olmadığını söyleyenler ile irtibata geçmek isteyenlere davet-iletişim metodu hakkında bilgi verebileceğim varlıklar...

spagetti canavarı benzeri yakıştırmalar yapanları çok sevdiklerini de ayrıca söylemem gerek... :) :)

Spagetti canavari, kitlesel ve guncel oldugu icin o ornek verildi. Genelde metafizik, yani fizik otesi olarak bilinen ve algilanan bu aklin yarattiklari; mistiszm, mitoloji, efsane, masal v.s. temelli kahramanlardir. Ejderha, dev, cin, peri, yesil adam, unikorn, melek, seytan her turlu buyu ve her turlu insandisi/ustu varlik, yasni gozlem vermeyen varlik bu gruba girer.

Yalniz bu mesaj evrensel-insan dan alinti yapmadan direk bir mesaj olarak ta verilebilirdi.

M

Mor ve Ötesi

Ziyaretçi
yazdıklarıma karşı vermiş olduğun cevap forum okurlarının taktirine bırakılmıştır...

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
yazdıklarıma karşı vermiş olduğun cevap forum okurlarının taktirine bırakılmıştır...

Zaten olmasi gereken de bu. Her yazar her yaziyi kitle okurunun takdirine birakir, her okur da gerekirse konu/kavram ile ilgili kendi dusuncelerini dile getirir ve taktiri kitle okuruna birakir. Iste polemigi ve karsilikli tartismasyi onleyecek olan da budur.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç