Kulüp Gelişim Süreci ve Türkiye Hakem Karne SİSTEM Modeli.

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde elbiss tarafından oluşturulan Kulüp Gelişim Süreci ve Türkiye Hakem Karne SİSTEM Modeli. başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 526 kez görüntülenmiş, 1 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Kulüp Gelişim Süreci ve Türkiye Hakem Karne SİSTEM Modeli.
Konbuyu başlatan elbiss
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan UpBot

elbiss

Sorgucu Üye
Yeni Üye
PART 1

TÜRKİYE de FUTBOL VE KULÜP GELİŞİM SÜRECİ

d3ogo7.jpg

Sizlere sunmayı düşündüğüm sistemi anlatmaya başlamadan evvel biraz içeriğe dönük olarak bir kaç şey anlatmak istiyorum Bundan seneler evvel Futbol endüstri alanı o kadar fazla ilerlemiş ve gelişmiş düzeyde değildi özellikle Türkiye de çamur zeminlerde oynanan maçların eski görüntülerini youtube gibi video platformlarından izlerken devamında Spor sohbet kanallarında ki eski futbolcuların anlatımlarını dinlerken bu düzeyi farkedebiliyorduk....

Özellikle Futbol endüstri alanında 1975 li yıllarda Türkiye kolunda zemnlerin durumu takım ve organizasyon işlerin farklısal yapısallıkları vss gibi bir çok durum....o zamanlardan bu yana Ülke olarak bir çok yönde gelişim seviyesi yaşandığı gibi Federasyon bünyesi özerkliği ilede ülkeye farklı bir renk ve hava katmış...

Belki Ülkemizde gelişim aşaması ve süreçleri diğer ülkelere nazaran çok fazla hızlı bir süreçte işlememiş olabilir fakat Gelişim düzeyi bir şekilde özveri çaba emek gayret ve fedakarlık gibi katmanlarla birbirini üzerine ekleyerek bu zamanların 2016 lı yıllarını oluşturur düzeye gelmiş...

Gelişmişlik düzeylerimiz artarken geride yarım bırakıp sistemsel manada ilerletemediğimiz bazı rol modellemeleri ise ne yazık ki geride bırakarak üzerlerine çok az ekleyerek durumları idare ediş tarzları bizleri bu zamanların 2016 lı yıllarına taşımış...

Aslında Dünyada real gerçeklik kavramının bize çağrıştırdığı mesajlara bakarsak ...

Sorunlar yumağı birer ipin söküm halkası gibidir Genel insan düşüncesin Eğer gerimizde ne kadar sorun bırakırsak bunu ileri bazında günlük kazanım sağlama olarak düşünürsek başarı trendlerin daha yüksek olacağı algısı hep insanın doğası gereği zihninde yer edinmiştir...

Bu şekilde insan kendi anın ve zamanın başarılarının olduğu süreçleri değerlendirir oysaki bir ekip zor bir süreçten alıp daha ferahsal bir duruma sorunları çözerek ülkeyi konumlandırmaya getirsede ne yazık ki kişilerin geçmiş başarısızlıkları yada ne yazık ki anlık zamanların refleks ve hareketleriyle anın başarısızlıkları topyekün bir başarısızlık süreci olarak lanse etmekte...

Bazen hayatımızın bir çok alanı ve süreci içerisinde bir çok zorluklarla karşı karşıya ülkece idarece vss gibi durumlarca kalabiliriz Böyle durumlarda karamsar olmak yada üzüntüye kapılıp anlık öfke ile yüklenmek ortaya çıkacak güzel birşey varsa da olumsuz bakışın etkisiyle ne yazık ki bunun gerçek meyva tohumlarının ön planda olmasına engel olmuş olacağı kanaatindeyim...

Zor durum ve süreçlerde hangi alan ve platform olursa olsun öncelikle sorunu çözebilme adına çalışkan güçlü ve üretken bir ekip kurabilmeyi başarabilmeniz gerekmekte...

Mesela

Tv programlarında sohbet yapan yorumcular ülkece bu soruna nasıl çözüm bulabiliriz diyerekten eski gönüldaş diğer tv kanallardaki dost yorumcularla bir araya gelip fikir düşünce ve istşare alışverişi yapıp ortaya bir fikir ürün çıkartabilirler kanısındayım çünkü fikir ancak paylaşılarak daha güçlü hale gelebilir...ama ortaya sunacağınız bir teziniz devamında modeliniz olması gerekir...

Fakat ilgili makam beklenti tezlerinin oluşturacağı ana etmen görevli konumda olduğu için işin en kolay olan yanı bu alana sorumluluk sahipleri oldukları için yüklenme yapmak kendi başarısızlıklarını ve zorlu süreçlerinin baskılarınıda örten konumda olacaktır....

Çuvaldızı önce kendimize batırdığımızda sorunun ilk yumak adresini çözebiliriz kanaatindeyim.

Düşünmemiz gerekiyor neden bu şekilde senelerce şampiyonluğa ortak bir adres olamıyor olduğumuzu....Neden belli başlı şampiyonluk adreslerinin aynı sahalarda dolaştığını...

Demek oluyor ki..

Sorunların oluşması için ilk izin sizlerden Anadoludan çıkıyor ..Eğer izin yüklemesi olmuşsa bir ivme trendi başka bir tarafa değerinden fazla yükleme yapmışsa işte bu yükleme beraberinde pastadan fazla pay ve hak demek oluyor...buna üstüne ekleme bir çok artı yanlar eklenince durum dahada değişiyor...

Her zaman söylenilen kısa bir sebep neden bahsedilir..

İşte onların taraftarı çok bizlerin mali güçleri belli...

Hayır bu başarı için bir sebep değil bu başarısızlık için baştan kabullenmeye dönük bir başarısızlığa alışmış yöneticilerin kısa yol kuramıdır...

Bir yönetici elindekilerlen birşeyler yapabilmeye çalışıyorsa pek ala ellindekilerle kendisine ekonomi ve gelir kapılarının fazlalığını arttırabilir ve çeşitlendirebilir kanısındayım..Yeterki kazanım sağlayabileceğini düşünsün ve inanan çalışan bir ekip i olsun..

Başarı Bazen AVUÇLARINIZIN içine kadar gelmiştir Fakat Tek eksiğiniz Farkedip KAZANIMA sunmanızdır kanısındayım..

images

Kulüp işletim ana şemalarında malesef Şirket işletme Prensip düzeyleri olmadığı için Başkanlar arası her geçişte başarı endeksi ne yazık ki kulüp sıralaması ile ilişkili....

Kulüp yönetimleri bu sezon takımı komple değiştirerek güçlü takviyeler yaparak devamında eldeki iyi 1-3 oyuncuyu satarak daha bir başarılı olacaklarını hep düşünmüşlerdir ....

Hayır bu iş öyle basit bir iş değil...

Eğer Şampiyonluk yada başarı için takımı tamamen değiştirmek güçlü isimlerle takviyelendirmekle oluşuyorsa bu bir netice ve sunum sergilemeliydi değil mi....*?

Ama sergileyemedi..ve sergileyemezde...

Çünkü bir takımı komple değiştirme tamamen İNTİHAR etmekle eş değer bir durumdur...

Yeni oyuncular Yeni kişilik envanterleri Yeni modellemeler vsss yani siz Yeni oyuncuları takımlara alırken aslında Yeni bir çok yapısallıklarıda beraberinde alıyor oluyorsunuz..

Evet bir Futbolcu güzel olabilir ama o futbolcunun takıma uyumu takıma entegresi devamında modelite sisteminize yatkınlığı vss çok önemli konular...

Ben Fotball Manager oyunlarını oynarken takımı komple satıp eski bir kaç oyuncuyu bıraktığımda oyunda oynamaya başladığımda bir önceki uyumlu sisteme uygun oyuncuları almadığımda transferleri marka isim değerlerine göre yaptığımda takım iskeleti oyun sistemi o kadar değişiyor ki neredeyse takım bir önceki seneden daha tepe taklak gidiyor halde oluyor bir önceki sene tutan sistem tutmuyor üzerine yeni karakter ve oyuncu modellemelerine göre takım sistematiği oluşturmak durumunda kalıyorsunuz...

Buradan sizlere şunu söylemeye getirmeye çalışmak istiyorum...

Sistem ve Rol model bir takım için olmazsa olmazdır....Öncelikle ülke kulüp başkanları olarak takımlarınıza uygun sabir bir sistem belirlemelisiniz....atıyorum 4-3-1-2 gibi sistem sabit modeli belirlemelisiniz...ve bu model başarınız için anahtar olacak...

yerinize hangi başkan gelirse gelsin bu kulübün olmazsa olmaz değişmez politikası olmalı ki....

4-3-1-2 Sistemine göre oyuncu transfer etmeli buna göre takımda Antrenörler buna göre takımda Manager lerle yolunuza devam etmelisiniz...

Barcelona birer ekoldür değil mi...?

peki neden ekoller??...

Çünkü sabir değişmez ilke olan kulüp prensipleri ve değerleri var evet yeri geldiğinde takım managerleri sistemlerini maça göre değiştirebilirler bunda herhangi bir zorlama olmaz ama sisteme göre oyuncu transferi olacağı için bir kulüp ün prensiplerinin olabilmesi çok güzel...

Dünyada başarılı insanları görürüz değil mi??..

Bunlar neden başarılı olmuşlardır diye düşünürsek...??

Öncelikle takım uyumları çok önemlidir..sonrasında ise çalışkanlıkları çok önemlidir sonrasında ise sorun çözmede ki başarı oranları çok önemlidir sonrasında ise son sistem modellemeleri ve güncellemeleri takip ediyor olmalarıdır yani günün gündemlerinin başarı liktide oranlarından uzak değillerdir

peki bunun gibi sayılacak bir çok özelliklere hakimken kişileri en önemli etken başarılı kılan yan nedir??..

Prensip,Vizyon ve Kural sahibi olmasıdır...

Nerede nezaman ne yapacağını bilebilen olmasıdır...

Takım ruhuna yatkın başarıyı kendinin sunumlarının yanı sıra etrafında arayıp bulup sunumda kazandırandır...

Bir fikrin dünyanın tüm bakış açısının gelişmesine ön ayak olabileceği ana teması çok önemlidir...

yani fikir ve düşünce değerlere eğer fayda verme bazında süreç işleme olmazsa onun gelişim düzeyide beklenti oranıda düşük olur...

Misal ..

Bugün x bir kulüp e ben geleyim ..Sizler benim hazır güçlü ve dirençli bir kulübe geldiğimi düşünür olacaksınız oysaki ben ilk geldiğimde benim aklımda ben burada ne kadar rahat ve özgün çalılşabilirimi düşüneceğim ...Eğer x kulübü seçtiysem belli alanlarda ki kurallarıma uyum sağlanılacağı garantisini aldığım için seçmiş olacağım...

o halde sizler ben geldiğimde sadece sistemi işletmem gerektiğini düşüneceksiniz...

Oysaki ben ilk geldiğimde içeride ki mentalitenin havasını yoklayacağım herkesin nabzını karakter yapılarını notlayıp eksik ve artı yönlerini tespit edeceğim...sonrasında her bireyin ayrı notlandırmalarının envanterlerini bilgisayarımda oluşturacağım aylık periyot halinde bunları işleyeceğim devamında ise kulübün çalışmış olduğu teknoloji durumları altyapı ve idman seviyelerini inceleyeceğim...

vsss gibi bir çok noktada analiz izleme gözlemleme ve notlama mantığını sergileyeceğim...

Neden ??

Çünkü geldiğim kulübü ilk önce ben tanımalıyım...ben bilmeliyim...eğer benden bir beklenti varsa ne yapacağımı iyi bilmeliyim...

İşte Kulüp Başkanlık rol modelinin ilk ana görev unsurları bunlardır..

Bunlar Prensipler ve kuralların bütününün ana temalarıdır...

Hepsinin toplamına ise DÜZEN diyorlar...

hrms_banner.jpg

Bu aşamadan sonra çalışmaya başlamak icratları çeşitlendirmek ve akabinde ise üretkenlikle oluşmuş bir ekip içerisinde yer alabilmek ve fikirleri düşünceleri haftalık ve aylık bazda toplantılarda dillendirip üretime sunabilmektir...

Başkan olmak takımın başında olmakla çok yakındır Başkan demek kulübün 13.oyuncusu demektir....yani sahada futbolcular ter dökerken sizlerde kulüp başında kulübe ekstra gelir kaynakları oluşturmanın yanı sıra ekstra birer iyi presip ve vizyon sunabilen oyuncular olabilmeniz gerekir...yani oyunda sadece futbolcular ve teknik idare ekipler yoktur başkanda ve ekibide vardır..

Bu iş ekip işidir Bu iş takım başarı işidir...

sözleri toparlamam gerekirse diyeceksiniz ki sözleri nereye getireceksiniz diye...

çok haklısınız bur soruları sormakla...

Sözleri şuraya getirmek istiyorum....

Eğer ortada kulüp ile ilgili bir başarısızlık varsa ve yönetim değişikliği olmuşsa ilk önce bir önceki kulüp başkanı ile mutlaka oturup serin sakin rahat konuşacağınız bir yerde şöyle 5 saatlik not tutacak şekilde bir konuşma birebir yapmalısınız ki ileriye dönük planlamalarda ve kulüp şekillendirmelerinde vizyonunuzu ve hedeflerinizi nasıl geliştirebileceğinizi daha iyi belirleyebilirsiniz kanısındayım...ve böylelikle gelişim aşamalarının ilk trendlerini serğilemiş olacaksınız...

Evet yanlış duymadınız bu bahsettiğim yukarıda söylediklerim sadece ilk aşamalarınız ama ne kadar fazla ilk aşamalar var değil mi..??

Başarı sadece işte olmaz Aile yapınız sosyal gelişiminiz ve kendinize ayıracağınız zaman ve bu anlardaki süreç değerlendirmeleri devamında kulüp yönetim ekip lerinin birbirleriyle olan ilişkileri sosyal aktiviteleri kaynaşmaları birbirini tanıma durumları..

Misal ...

Öyle bir yönetim kardeşliği ve çalışma dayanışması olacak ki...

Diyecekler ki..

Bak şimdi burada bu çay sohbetindex yönetici bu sözü söyleyecek diyecekler...bu anektod a yakın olmak kişilerin birbirilerini tanıyor olmaları olacak...bu tanıma ilişkisi idare işlerinde çok işe yarar çünkü idare işlerinde biri bu noktada kızıyorsa onun kızdığı alanı ferahlatarak ona sunum yaptığınızda ilişkilerim olumlu seyri çok daha güzel olur ...

işte buda yönetim idaresin ikinci aşama oluyor fakat daha bitmedi...

ilişki sarmal süreçlerinde ekiplerinizin çalışkanlıkları çok önemli...diğelim kulbünüzde sportif direktör var ki bence olması çok önemli.....

bu sportif direktör kulübe geldiğinde sadece kendi alanında görevini icra etmeye çalışır ki doğru olanda budur fakat bu sportif direktörü çalıştırmak ve görevlerine yeni görevler eklemekte sizlerin vasfi durumlarında ...

evet sportif direktör ama başıboş kalmamalı...

yani öyle bir kadro olmalı ki neredeyse AÇ olmalı
smile[2].gif
bir görevi bitirdiğinde ikincisini senden isteyecek kadar gözlerinin içine AÇ bir şekilde
smile[2].gif
bakmalı...

Yani kurul içerisinde toplantıda yöneticilere kulüp başkanı yeni bir görev i kim alacak diye sorduğunda hepsi atlaması gerekir...Kafasını eğen insan olmamalıdır önce iş ve önce iş...

evet aile önemli ama önce iş...zaten aile için zaman ve vakit ayırma durumlarını ikinci ilkede sunumlamıştık...bu üçüncü ilkedeki en temel ortaya çıkan kuram ise Görev dağıtma ve Görev alma Açlığı ....bu Etkin bir şekilde çalışmayı beraberinde ise takımın birbirini tanıyarak daha zorlu ve çetin süreçlerde birbirlerinin başarı oranını kulüp bazında arttırmasına vesile olacağı kanısındayım...

Peki ilkelerimiz bittti mi ??

Hayır 4. ilkemiz daha var ve kaldı ki ilkeler uzar uzar ve uzar ...

İlkeler Başkanın sunumlama ve bilgi durumuna göre artabilir ve çeşitlenebilir...

peki 4. ilkemiz nedir...?

insan_kaynaklari.jpg

Bu ilke bana göre en güzel bir ilke sahadaki AS takımınıza ÖZGÜVEN mesajı verebilme sorunlarını dinleyebilme ve onlara yanınızdayız mesajını verebilmediri..

Bir Futbolcu her nekadar oyunda oynayıp para kazansada karşısında güçlü iradeli ama arkalarında olan takıma ve oyunculara ayrım yapmadan eşit mesafede duran kulüp yönetimlerini sever ve sevdiği için değerde sunar...

bazen kulüp olarak başarıdan ve zaferden sonra bir akşam yemeği...bazen bir idman esnasında mola verdirip takımı komple bir bağ evine götürüp sabah kahvaltıları yaptırabilmek ve bazı anlarda sahaya inip hadi ahmet aslansın güzelsin hadi veli hadi camba değip şakalaşmak ortama neşe salmak devamında managerle anlık sohbet ve veri paylaşımların rapolarını istemek managerle yakından ilgilenmek vss gibi etkileşimler tüm yönetimce yer yer zamanlı ve planlı süreç ve saatlerde olması gerektiğinin önemi çok büyük.....

Bu önem Takıma yani Futbolculara teknik heyete AİLE ve AİDİYET yani AİT olma duygusunu onurunu yaşatacaktır ki her futbolcu bir yere ait olmayı çok ister ve arzular ama hep çoğu zaman hüsran kalır çünkü yönetim ıyyy olmaz derler çok sert çok katı vss anlaşılır...

Doğrudur bu tarz yönetim işleyişinde ilerleyenler olabiliyor ki bu olumsuz sert hava takımada yansır yöneticiler arasınada bu durum en son istenilen olgular olsa gerek diye düşünüyorum....

Peki ilkeler bitti mi hayır....

5.ilke olan

insan_kaynaklar.jpg

Altyapılara özgüven aşılama yer yer ve dönem dönem as takımla maça çıkarma ve yıl bazında hedefler koyulara antrenöre managere söyleyerek her yıl takıma 1-2 oyuncu monte etmesini istemenizdir ve bu kesin hedeftir demeniz.....bu hedefleriniz olmalı ki gelecekte futbolcu üreten tüten bir baca olursunuz ki buda kısa vadede olmasada uzun vadede kazanım demektir...hem maddi hem manavi...

Altyapılardan her yıl başında 1-2 oyuncu as takıma ekleme yaptığınızda böyle bir hedefiniz olduğunda devamında bu oyunculardan 1 tanesinin seçilerek yeni dönemde as takımla bazı maçlarda oynaması şartını koyar ve biraz sabrederseniz bu altyapı oyuncularını kulüpçe kazanmış olursunuz kanısındayım işte bu 5.ilke kulüp altyapıları ile ilgili...ve gelişim süreci durumları ile ilgili ki bu süreçte çok önemli bir durum....

peki ilkeler bitti mi hayır...??

6.ilke..

insan_kaynaklari.jpg

Bu ilkemizi kısaca bahsetip geçmem gerekirse....

Kulüp tesisleşmesinin yanı sıra kulüplere ait sosyal aile tesisleşmeside çok önemli bir durum Futbolcu kendine aitlik duygusunu başından sonuna kadar ailece hissedebilmeli ve bu sosyal kulüp tesisleri ailece ve altyapılarca as takımlarca açık olacağı için sadece kulüp e özel alan ve özel davetiyelilere özel alan olacağı için havuzu dinlenme yeri içme yeme noktaları gibi bir arada bulunan tesis vasıtası ile hem as takıma hemde altyapılara akşam yemekleri ve sabah spor salonları ve yüzme gibi aktivetelerle her manada baştan aşağıya kadar bir çok noktada kulüpçe SOSYAL BİR KAZANIM sağlamış olacağınız gibi YUVAYA AİT OLMA HİSSİ de çok önemli bir durum olacak...

Altyapılar için burada bulunan değerli genç yetenekler için yurtdışı yada yurtiçi kampları ve sosyal kültürel etkileşim gezi turlarıda takım içerisinde kaynaşmayı paylaşmayı ve bir bütün halinde başarının yollarını sağlayacaktır....Aile birbirini ne kadar iyi Aile yuvaya ne kadar kendini ait hissederse AİLE ne kadar iyi ve etkin bir Özgüvenle yetişir ve ve yuvayı sahiplenirse başarıya bir adım daha yaklaşmış olursunuz..

peki ilkeler bitt mi ??

Hayır...

7.ilke..

images

Bu ilke ise Analiz değerlendirme performan veri ölçüm değerlendirme ve istastistik devamında antrenman çalışma durumları gibi bir çok durumu gösteren bir SİSTEM durumu...

Bu SİSTEM VERİLERİ kulüp başkanı bilgisayarından devamında Kulüp yöneticileri ise Kulüp SİSTEM ağından bakıp inceleyebilirler devamında bu konular üzerinde toplantılar yapabilirler devamında olumsuz durumda olan futbolcuları çağırıp konuşup gelişimine kulüp yönetimi olarak destek özgüven sağlayabilirler gibi..

Bu VERİ DATABANK lar ile eksik yanlar eksik noktalar eksik aksaklıklar belirlenebilir devamında çözümler üretilerek sorunlar yumağı büyümeden daha yolun başındayken kazanımlar sağlanmış olabilir kanaatindeyim...

İlkeler bitti mi valla bitmez size kalmış bir durum dahada çeşitlendirilebilir kanaatindeyim 7 ilke ilk etapta bence gelişim adına uygun ve ideal diye düşünüyorum......

TÜRKİYE de FUTBOL VE KULÜP GELİŞİM SÜRECİ ile ilgili çok şey üretebilir ve gerçekleştirebilirsiniz başkanın ve ekip yöneticilerin hayal güçlerine ve çalışma azimlerine bağlı diye düşünüyorum...

PART 2..

TÜRKİYE HAKEM KARNE SİSTEM MODELİ SUNUM PROJESİ...,

%C4%B0%C4%B0ENST%C4%B0T%C3%9C-47.jpg
Mağlum o dur ki son zamanlarda Türkiye de Hakemler ile ilgili atamalar ve ve Hakemlerin Performansı ile ilgili şikayetler oldukça artmış ve yakın bir süreç diliminde ise Eleştiriler oldukça yoğunlaşmış durumdaydı.

Bu durumlar neticesinde bir ilaç bir reçete çözüm süreçleri her kesim kendince arıyor ve çabalarını sarfediyor fakat bir netice adına tam mutabakat henüz sağlanamamış durumda olduğunu farkettiğimizde anladık ki kendi önceliklerimiz aslında birincil önceliklerimizden daha önde planda olduğunu gördük...

Bu durum ile ilgili bireysel manada düşünüp çözüm bu kesindir diyemesekte karınca kadar çapımızla neler üretebilir ortaya elde tutulur neler sunumlayabiliriz kavramlarını düşünür olduğumuzdan ötürü yeniden yepyeni canlı bir sistem için neleri sunabilirim dedim ve bu konuyu Gündemime birincil öncelik almayı hedef aldım...

işte bu amaçla nasıl bir çözüm oluşturabilirimizden hep birlikte nasıl katkı yapabilirizden yola çıkarak birşeyler birazdan sunmak istiyorum...

Biliyorum yazıları biraz fazla uzattık
smile[2].gif
farkındayım ama düğüm düğüm çözmeden ilerlersek gerilerde birşeyler eksik bırakabiliriz..ki bu eksiklik ileride yeniden farklı bir soruna sebep olabilir...

Sorunlar yumağını hiçbir zaman hangi konu ve durum olursa olsun tam manasında ASLA çözemeyiz...

Fakat mümkün çerçevesinde olabildiğince sorunları olabildiğince azaltabiliriz önemli olan esaslara konulara ve sorunlara ne kadar çözmek için eğilim gösterip çaba ve emek sergileyebilmemizdir...

Bu aşama neticesinde KARNE MODELLEME SİSTEMELERİ aslında hayatımızın her alanında olan ve başarılı ile başarısızı ayırması gereken en önemli bir özellik MODELLEMESİ diye düşünüyorum...

KARNE MODELLEME SİSTEMLERİ...

okullarda iş hayatında yaşamda dost seçiminde vss gibi bir çok konularda KARNE SİSTEMİ oldukça aslında farkında olmasakta yaşamımızın içerisindeler....

Önemli olan etken farkındalıklarımızı farklılıklarla birleştirip hayata sunumlayabilmek ve gerçekleştirebilmektir diye düşünüyorum...

Zamanın Tarihi süreçlerinde Osmanlı Roma Bizans Pers Babür Mısır imparatorlukları vss....dönemin süreçlerinde liderliklerini gösterirlerken aslında herbirilerinin karneleri mevcuttu....bazen bu karne sizlere fazla kredi verirken bazen karne size kredinizi tükettiğinizide gösterir halde oluyor olacak....

Geçmiş dönem imparatorlukların hüküm sürdüğü dönem ve süreçlerden ileriye zaman süzgecinden geçerek akış sergilersek işte bu akış içerisinde zamanında birer dönem içerisinde bir İNSANLIĞA sunduğu karneler oluyor...

Eğer bu dünyada Yaşamın hayat sunumlarının gerçekleştirdiği durumlarda ÇABALARIMIZI GAYELERİMİZİ VE HEDEFLERİMİZİ arzularımızı heveslerimizi ve ihtiyaçlarımızı bir kenara koyabilirsek gerçekten de Bir ve BÜTÜN manada odaklanma ve çaba sarfetme manasında yogunlaşıldığında zaman insanlık adına GÜZEL bir karne sunumu veriyor İşte İNSANLIĞIN ilk öncelikle SİSTEME SİSTEM diye bakabilmesi görebilmesi çok önemli..

Yani dünyanın en iyi sistemi dahi olsa SİSTEMLERİN hiçbiri size İNSANLIĞI MANEVİYATI VE ÖZ DEĞER KİMLİKLERİ asla yansıtmaz ...

Bir sistemin başarılı etken ve güçlü olabilmesi için SİSTEMİN HEP BİRLİKTE TOP YEKÜN ANLAŞILABİLİR olmasının yanı sıra O SİSTEMİ BENİMSEYEBİLMENİZ ve en önemlisi ise ÖN YARGILI Bakıştan uzak durmayı bilmeyi öğrenebilmek gerekir kanısındayım ve bundan çok daha önemli konu ise KURGULAR TASARLAYIP ARADAKİ GÜVEN duygusu olan özel maneviyatlarımızı İNSAN manasında eksiltmemek gerekir kanısındayım Fakat karşı tarafın tutumu olaya yaklaşımları içerik değerlendirmeleri ve en önemlisi ise BİRLEŞTİRİCİ bir noktada ADALETİ TEMZİN edebilen olabilmesi MESAFELİ durabilmesi ve BÜYÜK KÜÇÜK kavram ayraçlarının olmadığı her manada KURAL neyse odur diyebilecek bir DÜZENİ oluşturabilmeside çok önem arzeden noktadır...

işte bu esastan yola çıkarak ne kadar etken bir netice olabilir bilemem ama bazı kendimce sistem anektodları açıklamak istiyorum...

Bu yukarıdaki süreç ve anları bilerek bahsettim çünkü aşağıda anlatacağım sistemdeki ADİLİYET DUYGUSU VE HİSSİYATI için benim adıma oldukça Dğer katan bir etmen olduğu için SİSTEM TASARLAMASINI da bu esas üzerine tasarlamayı umut ediyorum

Aşağıda Sunumlayacağım sistemde ne kadar başarılı olabilir yada olamam onun KARARINI ben veremem ama KARNE NOTUMU sizlere bırakmamda sanırım sakıncam yoktur...

SİSTEMİ AÇIKLAMAM GEREKİRSE....

Kurguladığım sistem Tamamen Hakemlere KARNE NOTU verme üzerine

Peki bu KARNE NOTU ne işe yarayacak....?

Çok yerinde harika bir izleyici sorusu....

Hemen açıklamam gerekirse...

Bu karne notu hakemin performansına göre oluşan bir not düzenleme sistemi....Bu not sayesinde hakemin Süperliğ ile birinci liğ arasında geçiş düzeneklerini sağlayacak ve belli kriterlere göre (aşağıda birazdan bahsedeceğim.) hakemlerimize destek çalışmaları yada alt lig olan ikinci ligde kendisini geliştirme adına düşürülme esaslarınıda sağlayabilecek bir düzeyde olacak....

SİSTEMİ ASLINDA BEN 3 AŞAMALI DÜŞÜNÜYORUM....

Bahsetmem gerekirse...

Madde 1-Normal olarak bilinen Maç sonunda Hakemin Gözlemci tarafından sunulan Maç sonu PUANLAMA notu...

işte ben ilave olarak...

Madde 2-Canlı maçlar için izleme NOTU PUANLAMA sistemi...YENİ

Madde 3-KULÜPLERİN maç sonu hakeme puanlama verme sistemi..YENİ

Şimdi Başlık olarak belirttiklerimizi AÇARAK Tek tek anlatmak istiyorum....( Bu arada Parmaklarım çok yoruldu
smile[2].gif
..)

1-Maç sonunda Gözlemci HAKEMİN PUANLAMA notu...

Genel olarak bilinen ve Türkiye de Standart Resmi kurum işlerin yaptığı pek fazla işe yaramayan yada öyle görülen bir puanlama ve genelde bu zamana kadar 3 notu fazla bir hakeme verilmemiştir yanlışım yoksa hakem bir çok hata yapsa dahi puanlama 5-6 dan aşağıya inmez...

işte esas neticede sorunun ana güven konusundaki yumaklardan sadece bir tanesi..

şuan sorunların ana nedenlerin en büyüğü bence ortada bir GÜVEN eksikliğinin olması ki bu güvenide malesef var olan sistem modeli pek fazla entegre edemediği için kısa sebepler büyük sebepleri oluşturur olmuş...yani Sistem inşaa ederken Öyle bir sistem inşaa etmelisiniz ki GÜVEN denilen olguya her insan inanabilmesi aklında şüphesi kalmaması gerekiyor..

Bu sorun var olan TFF nin oluşturmuş olduğu bir sorun değil...Geçmişten günümüze birikerek üzerine eklemeler yapmayarak oluşmuş bu zamana kadar ite ite gelmiş eski bir sistemin sundukları diyebiliriz...

Bu konuda yeniden yepyeni canlı bir şekilde TFF SİSTEM VE DEVRİMİ ile yepyeni canlı bir ATMOSFERİ GÜVEN ortamına aşılayarak dağıtabilir....işte bu esasta bazı alanların düzenlenmesi gerektiğini düşündüğüm için....

Bu ilk maddeki MAÇ SONU PUANLAMA yı Yazın HAKEMLERE DERS EĞİTİMLERİ VERİLMESİ gerektiği kanısındayım...Bu konuda Gözlemci HAKEMLERİN ekstra bir eğitimden gözetimden ve SINAV dan geçmeleri kanısındayım....

Gözlemci HAKEMLERE yeni bir HAKEMLİK SERTİFİKASI gelmesi önerisini hemen sunabilirim...

Gözlemci HAKEMLER bu sertifikayı her yıl sonunda KAMPA girecekler belli eğitimler alacak ve eğitimler sonunda SINAVA tabi tutulacaklar ...gözlemci HAKEMLER HER YIL sonunda BU GÖZLEMCİ PUANLAMA SİSTEMİ SERTFİKASI nı almak zorundalar....

İlk sınavda başarılı olamayan hakemler 2 hafta sonra ikinci bir sınav daha yapılacak eğer burada da başarılı olamazlarsa ÜZGÜNÜM 1 yıl YENİ YAZ DÖNEMİ SINAVLARI için beklemek durumunda kalacaklar...

Devamında Gözlemci hakemler maç sonu puanlamalarını eskisinde olduğu gibi tam vermek zorunda olmayacaklar eski sistemde 5-6-7-8 gibi puanlar verirlerken yeni sistemde...5,25--6,45--7,03 gibi oranlar verebilecekler ki buda yeni bir esas uygulama olacak kanısındayım....Maç sonu Hakem puanlamasını Gözlemci hakem veriyor diye biliyorum eğer yanlışım varsa düzenlerseniz sevinirim..

Bazen kurallarınız olmalı ve bu kurallarınız HAKEMLERE dönük keskin ve belirleyici olmalı kanısındayım ki bu uygulama Dünya Futbo sektöründeki Diğer ülke Futbol hakemlerinin gelişimi içinde bir ilk ve örnek uygulama sertfikası olacaktır diye düşünüyorum ki sistem gayet iyi işlediğinde bu işletim için sizlerin kapılarını aşındıracak bir çok federasyonlarda olabilir kanısındayım yada belkide ben fazla uçuk hayal etmişimdir yada kurgulamışımdır bilemem ama bu puanlama sistemi ile ilgili el atılması gözlemci hakemlerin eğitimden kamplarda gözden geçirilmesi bilinçlendirilmesi bence çok önemli...

Puanlama sistemi değip geçmemek gerek çünkü bir orta hakemin kariyerini devamında gelişimini bu notlar çok belirleyici atamalar konusunda sağlayabiliyor kanısındayım....

2-CANLI maçlar için İZLEME PUANLAMA SİSTEMİ...

Bu sistemi düşünüp tasarlayıp kurguladığımda aslında aklıma oldukça yatkın geldi....aslında aklıma ilk gelen ....canlı cansız süperlig takımlarının tüm maçları banta kayda alınsın sonrasında bu maçlar izlenip yapılan bariz hatalardan hakemin karne notundan düşüşler olsun diye...

ve misal vermem gerekirse bu oranıda 0,11-0,25 diye bir dilim içerisinde tasarladım...ta bi bu dilimler siz uyarlar tasarlar değiştirir düzenlersiniz diyelim...

Merak etmeyin
smile[2].gif

ÖRNEKLENDİRME yapmadan sistemi geçmeyeceğim ama bunun öncesinde çelişkilerimi aza indirmek istediğim için ilk önce bunu açıklamak istiyorum....

Çelişkilerime geçecek olursam...

Tüm SüperLig maçlarının kayıtlardan incelenmesi puanlamadan geçirilmesi vss bunlar hem maliyet hem külfet hemde meşakatli işler gerçi çalışmak için mazaret olmaması gerekir ama bu kadar maliyet benim hoşuma gitmez
smile[2].gif

Az para harcayıp daha kaliteli işler istersek çıkarabilirmiyim acaba diye düşündüm ??

Gayet rahatlıkla çıkarabiliriz yanıtının cevabını buldum....

Peki nasıl olacak_???

Yaa çok harika yerinde bir izleyici sorusu alnından öpüyorum seni he yaşa bu soruyu sorduğun için hemi
smile[2].gif

Hemen izah edeyim izninizle inşallah...

Öncelikle

1a-Bana maçları izleyen hataları değerlendiren ve puanlama veren 3 tane birbirinden farklı emekli olabilir ama faal olmayacak oldukça bilgili hakemler lazım diye düşündüm yada bilgili ekip işin özü size kalmış....işte bu hakemler maçları izleyip belirli puan dilimi oranında hataların önceden puanlaması verilecek ama bu oran sadece TFF de saklı olacak...

külüplere hatalara göre düşülecek oranlama değerleri dağıtılsın fikrine sıcak bakmıyorum çünkü bu zamanla daha farklı bir tartışmaya meğil verecek bir durum olur...Bu oranlama dilimi 0.11-0,25 değer dilimlerinde gerçekleşecek fakat değerler hatalara göre değişecek..Puanlama değeri sadece önemli durumlar için geçerli olacak..

misal vermem gerekirse ..

Hatalı sarı kart çıkarılması.......0,11
Hatalı kırmızı kart çıkarılması...0,15
Hatalı Penaltı verilmesi...........0,25
Hatalı Süre uzatılması.............0,13
Hatalı serbest vuruş verilmesi...0,12

gibi puanlama dilimleri olacak ve bu dilimler hakemler komitesi tarafından ve TFF tarafından biliniyor olacak...

Diyelim x bir hakem...

Maç sonunda

Gözlemci hakemden...

6,45 bir dilim puanlama aldı...diyelim

ve bu hakemimiz....

2 önemli hata maç sonu izlemelerinde yapmış olsun diyelim...

1--Hatalı sarı kart kullanımı
2--Hatalı Penaltı...

Peki Sistemdeki puanlama bize ne diyordu??

Hatalı sarı kart çıkarılması.......0,11
Hatalı Penaltı verilmesi...........0,25
++++++++++++++++++++++++++++++++
toplamda.............................0.36 lik bir puan düşümü

Çözümü oluşturursak..

Hakem Maç sonu Puan notu.....6,45
Hatalar Toplamı Puan notu.......0,36
---------------------------------------

Düşülecek Puan Notundan oluşan
Hakemin esas Nihayi Maç Performans
Puan Notu değeri..............................6,09

diye bir dilim oluştu ilte bu dilim Hakemin maç sonu ile 3 İzleme hakem notunun puan notu değeri olacak...

Yani Hakemin maç sonu notu karnesi 6,09 olacak ...

2b--işte sistemin güzel bir ana noktasıda....

MAÇLAR ın tamamını kasette kayıt edip izlemenize gerek yok....çok maliyetli olur....

haftada diyelim 8 maç canlı mı veriliyor işte bu canlı maçların hakemlerine bu düşecek puan dilimler esktra girecek...yani hakemler canlı maçlarda oldukça dikkatli olmaları gerekecek çünkü artık her hatalarına bir düşüş verecek bir puanlama sistemine tabi tutulacaklar......

Canlı olmayan maçlarda hakemlerde izleme nasıl olacak yada puanlama nasıl olacak??

Canlı olmayan maçlarda hakemler kasetten izlenemediği için onlardan herhangi bir puanlama düşüşü olmayacak...maç sonu gözlemci hakem puanlaması hanelerine yazılacak fakat 3.maddedeki kurallarda baz alınacak...

O zaman canlı maç ile canlı olmayan maçlarda hakemler arası YIL SONU KARNE NOTU anlamında adaletsizlik olmayacak mı???*

Çok güzel bir soru ADALET sistemin temeli diyebiliriz...

Canlı maça çıkan hakemler ile canlı maça çıkmayan hakemler arasında karne notu hesaplarında atıyorum bir hakem yıl sonunda 10 maça çıktysa ben örnek vereyim diye hepsini 3 aldı baz alacağım...

3+3+3+3+3+3+3+3+3+3 = 30 puanı oldu değil mi işte bu hakemin karne notu için ise çıktığı maç kadar bölüyoruz yani hakem 10 maça çıktı

30/3 = 3 hakemin karne notu veriyor yani bu hakemimiz oldukça başarısız ve SÜPERLİĞ için asla uygun değildir anlamını ifade eder...

Zaten bir hakemin süperligde devam edebilmesi yada yer alabilmesi için yıl sonu karne notu 5 ten aşagıda olmamalıdır kanaatindeyim ki bence 5 çok az bana fikrimi sorarsanız 6 dan aşagıda olmamalıdır kanaatindeyim...

Bu karne notları 1.LİG içinde uygulanır halde olacak....yani hakemlerde artık KÜLÜP TAKIMLARI gibi hanelerine PUAN TOPLAMAK zorundalar yoksa bir anda kendilerini yeni sezonda KÜME DÜŞMÜŞ bulabilirler...

Fifa kokartlı vss hiçbir ayrım yok her hakem eşit...olacak...

Canlı maça çıkmayan hakem ile canlı maça çıkıp puan düşülecek hakem arasında ki denge nasıl sağlanılacak sorusuna ise...???

CANLI maça çıkıp puan düşmesini göze alan hakemlerimiz için ekstra bir Yıpranma maliyet ücret bedeli verilecek işte bu maliyet ücret bedelide her yıl başlarında hakemlere duyurulacak....buda aradaki adaletsizliği dengelemiş olacağı gibi illa ki her hakem bir çok canlı maça çıkmış olacak zaten bir şekilde bunun için düzen adına ekstra sistemler uygulanabilir şimdi ekstra işin içine girmeyelim çünkü oldukça fazla detaylara girdim biraz daha girersem sabaha karşı sanırım yazıları bitiririz
smile[2].gif
hehe. bu kadar detay yeterli ufak tefek eksiklikler giderili kanısındayım...

3 --Kulüplerin Maç sonu Hakemlere Puan Verme Sistemi Modeli...

Mağlum o dur ki bazı zamanlarda kulüpler hakemlere verilen puanlamanın adil olmadığını düşünmekte ve bu sebeple ise hakemlere bazı zamanlarda kendi puanlarını kendileri vermektedirler işte bu aşamada kulüplerin bu isteklerini karşılama adına onlarıda puanlamaya sokmayı uygun gördüm....

yukarıdaki hesaplamalarda düşüşlerle birlikte elimizde hakemin maş sonu notu 6,09 oldu değil mi işte bu aşamada kulüplerde

1 den 10 kadar hakemlere puanlama verecekler....fakat burada şöyle bir durum olacak....

Kulüpler hakemlere puanlama vermek içinde ve hakemlerin karnelerini görmek içinde TFF tarafından bir SİSTEM hazırlanmış olacak...aynı ECZANELERİN kullandığı REÇETE sistemi gibi Kulüpler sistem içerisine girip hakeme dair puanlama vermiş olacaklar ama KESİNLİKLE hakemler kendilerine hangi kulüplerin kaç PUAN verdiğini ASLA göremeyecek bu bilgiler GİZLİ olacak...Bu konuda TEK yetkili TFF olacak..

Oluşturulan sistem ile Hakemlerde sisteme havuza girip kendilerine oy veremeyecekler ama Günün maçı hakkında tüm 3 madde şartlarının neticeleri sonuçlandıktan sonra maç sonu genel toplam notlarını görecekler sonrasında ise yıl sonuna kadar kaça maça kadar çıktılarsa toplanacak ve çıktıkları maç kadar bölünüp genel netice alacaklar eğer hakem süperligde kalma notu 6 puan dilimini karşılayamadıysa 5 puan ortalamaya sabit 1.lig de görev alacak 6 puan ortalamayı tutturmak esas olacak...

Peki Hakem hatalarında ofsayt konusunda orta hakemin hiçbir suçu yok fakat yan hakem hata yaptı yinede orta hakemden mi puan düşecek???

çok ama çok harika gecenin güzel bir sorusu...

Hatalar ortaktır ortak olan hataların puanlarıda aynıdır....yani gece sonunda hatalardan vss ve 3 kural olan kulüp notlarından vsss 3 hakemde gözlemci hariç aynı puana tabi olur yani 2 ve 3 .maddeler toplam düşüş oranı çıkan sonuçlar neticesinde 1,25 ise 3 hakemden de 1,25 oran düşer ve karne sistemi yıl sonu karne durumlarıda çıktıkları maç kadar maçın bölümüyle vss oluşur oke..ve bu hakemlerde süperligde kalmak için görev alabilmek için 6 puan süperlig ortalamalarını tuturmak zorundalar diye düşünüyorum aksi olursa liglere göre puanlama sınıflarında görev alırlar...

ben sistemi sadece SÜPERLİG VE 1.LİG bazında düşündüm ötesi gerisi için detaylı düşünüp tasarlamadım o kadar fazla detaya girersem çok zaman gerekir ki o kadar fazla uzun yazı olur ki okuyacak insan az olur
smile[2].gif

Gelelim 3.maddeyi izah etmeye.....

Bu sistemde şöyle bir can alıcı nokta var kısaca bahsetmem gerekirse izniniz olursa inşallah...

sistem kulüplere hakemlere dair puanlama vermeyi esas alıyor canlı maç olsun cansız maç olsun farketmez sisteme fgirip maç sonundan sonra hakemlere puan verebilirler fakat burada kasti art niyet olmasın diye sisteme şöyle bir MATEMATİK kurgu kıvraklığı ekledim aradaki adaletsizli önleme adına....

diyelim hakeme x kulüp 10 puan verdi...

sistemde öyle bir yazılım var ki

birdaki haftada x kulüp başka hakem dahi olsa 10 puan veremiyor olacak....

Ne verecek denilirse...??

Sistem 2 haftada bir yenileme seçeneğini size sunacak devamında Puanlar tek kullanımlıktır iki haftada bir esas baz alınarak tabi diyelim ilk haftanızda sistem çift haneli sayı girdiyseniz...sisteme ikinci hafta yine çift haneli girebilirsiniz demektir....eğer sisteme ilk hafta tek haneli bir sayı girdiyseniz sisteme ikinci hafta yine tek haneli bir sayı girmek zorundasınız devamında ise bu girdiğiniz hane sistemde 0,10 dilim üzerinden çarpılıp hakemden düşülecek haneyi dilimi belirliyor olacak ....

Anlatımla kafanız karışmasın diye Kurulacak olan YAZILIMI birde ÖRNEKLE açıklamak istiyorum izniniz olursa inşallah..

Diyelim x kulup hakeme

İlk hafta 10 puan verdi
ikinci haftada 10 puan Vermek istesenizde veremezsiniz...
ikinci hafta 8-6-4-2- gibi çift haneleri verebilirsiniz...

bir başka örnek yapalım bu sefer tekil olsun....ve bu sefer aşağı not verelim bakalım nasıl olacak...

diyelim x kulup herhangi bir hakeme...

ilk hafta 1 puan verdi...
ikinci hafta 1 puan veremezsiniz
ikinci hafta 3-5-7-9 verebilirsiniz çünkü sisteme ilk hafta girdiğiniz dilim tek haneydi..

Sistemin ilk haftası ve ikinci haftası nasıl anlaşılacak??

Bu soruyu sorduğunuzu duymamamış olduğunu farzediyorum bunda karıştırılacak bir durum asla yok....

1 .hafta maç fikstürü 2 hafta maç fikstürü şeklinde gidiyor...

fikstürden takip ederek sistem tekil sayıları yani haftaları 1.hafta kabul eder çift sayıları yani haftaları ise sistem ikinci hafta kabul eder sistem her iki haftada bir kendini sıfırlar ve kulüplere yeni bir puanlama verme olanağını tanımış olur....

hadi 0,10 dilim oranınıda hesaba katarak sistem anlatımını bitirelim...

Örnek vermek gerekirse bütün halde...

x bir kulüp herhangi bir hakeme..

1.hafta 5 puan verdi..
2.hafta herhangi bir hakeme 3 yada 1 de verebilir isterse 7-yada 9 da verebilir

işte bu durum ile ilgili...

puan düşmeye karneye eklenecek dilime bakarsak...

5 x 0,10 =0,50 bir değer hakemden düşmüş olacak...

Sonrasında 2 ve 3 maddedeki düşüşler hesaplanarqka ortaya hakemin hafta puan notu çıkacak...

hakemin madde 2 deki puan düşme notu tüm düşüşlerden sonra 6,09 idi bunu hesaplamıştık...

şimdi bundan kulüpten gelen puan notunuda hesaplayarak ekleyecegiz ve hakemin o haftaki maç notunu görmüş olacağız...

6,09
0,50
--------------
5,59
hakemin hafta maç puan notu.....5,59 oluyor

yani hakemimiz bu ayarda giderse SÜPERLİG için 6 puan ortalamasını yakalayamamış OLACAK kanısındayım...

ben 6 ortalamayı verdim ama Burası TÜRKİYE çoğu hakem TÜRKİYE de 6 ortalamayı yaklayamaz bu oran fazla derseniz 5 oran olabilir yada hesaplama oranları biraz değiştirilerek 6 oran tutulması değeride sağlanabilir ta bi...

Puan diğram paylaşımı madde 2 de kulüplere sunulabilirde hatalarda düşülecek puan değerlerini bilmeleri uygun görürseniz olabilir buna birşey diyemem ama madde 3 deki kulüplerin hakemlere puan verme durumu GİZLİ olması çok önemli diye özellikle altını çizmek isterim...

İşin özü bir çok detaya girerek anlatmaya özen gösterdim oldukça detaylı içerikli işlemeye çalıştım içerik ne kadar sizi tatmin etti bilemem yada yazılarım beklentilerinizi umutlarınızı ne kadar derece etken kıldı yada sistem sunumum sizlere ne kadar farklı bir bakış ve görüş sergiledi bilemem ama bildiğim birşey var farklı bir fikir ve bakış açısından bakmasına dair hiç yoktansa bir açı sergilemiştir umudu içerisindeyim...

İşin özü

HAKEMLER de artık KARNE alacaklar
smile[2].gif
artık onlarda OKULLU olacaklar artık onlarda daha sıkı fıkı EĞİTİM VE SERTİFİKALAR alacaklar artık yatma devri sona erdi zaman ÇALIŞMA vakti iyi çalışan adaletli daha az hatalı olan daha çok KAZANACAK ....

YIL SONUNDA KARNE NOTUNDA İLK 5 E GİREN HAKEMLERE DE EKSTRA ÜCRET ÖDEMESİ SEÇENEĞİNİ SUNARAK HAKEMLERİ İLK 5 SIRALAMAYA GÖRE BELLİ ÜCRET ÖDEME LİMİTİ BELİRLEYEREK ÇALIŞMALARINDA YARDIMCI OLUP TEŞVİK EDECEĞİNİZİ DAHA AZ HATA İLE DAHA FAZLA BAŞARILARI HEP BİRLİKTE YAKALAYACAĞINIZI SONRASINDA ÜLKECE DAHA MUTLU BAŞARILI YILLAR GEÇİRECEĞİMİZİ umut ediyorum...

Son zamanlardaki yaşanılan olaylara değinmek yada kulüp isimleri filan vermek istemedim çünkü her açıdan olay her kesimce hassas ve zor bir durum o yüzden İŞİN ESASINDAN ziyade inceliklerine girmeden sistem üzerinden yoğunlaşmayı daha uygun gördüm umarım bu kararıma karşı saygı sunarsınız....çünkü polemikler içerisinde kendimi hiç sokmadım sokmayıda hiçbir zaman hayatım boyunca gerçekleştirmedim...

İşin özü ve doğası..

Çalışmak ve ÜRETMEK...Bu kadar basit..

Bitti mi hayır...
smile[2].gif

Hakem atamaları ile ilgili kısaca söylemem gerekirse....

Bu atamaları YAZILIMA verebilirsiniz aynı ortak yazılım ile MAÇ HAKEM ATAMALARINI SİSTEM YAPAR BELLİ PUAN DEĞERSAY ORANLARINA GÖREdiyelim

Böyle

UpBot

Kahin
Yeni Üye
Teşekkürler konu güncel

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç