Neler yeni

Kültür oluşurken,kültür mühendisleri nerdeydi?

tazmanyayahnisi

Yeni üye
Katılım
20 Eyl 2017
Mesajlar
152
Puanları
0
Yaşadığımız çağda kültürün değişiminde acaba dısardan yapay mudahaleler oluyor mudur?
 
Son düzenleme:

Lefty

Tanınmış üye
Katılım
23 Ara 2012
Mesajlar
4,902
Puanları
48
Yaşadığımız çağda kültürün değişiminde acaba dısardan yapay mudahaleler oluyor mudur?
Kültür yozlaşması artık baş edilemez şekilde ilerliyor. Toplum ya da kültür mühendislerinin baş rolde oldukları tartışılamaz, televizyonlar özellikle algı yönetimi konusunda çok başarılılar. İnsanın öz değerlerini yok etmeye çalışıyorlar. Toplum kendine yabancılaştıkça da sorunlarla mücadale zorlaşıyor.
 
Katılım
21 Ocak 2018
Mesajlar
554
Puanları
18
Günümüzde nüfus ile doğru orantılı artan haberleşme olanakları insanların farklı kültürleri daha kolay tanımasına olanak sağlıyor, tabi gelişen ulaşım olanakları da bu kültürlerin daha kolay kaynaşmasını sağlıyor. Ancak ne yazık ki gün geçtikçe aptallar daha aptal akıllılar daha akıllı olmaya başladı. Azınlık durumunda olan akıllıların (dolayısıyla zenginlerin) ceplerini daha fazla doldurmak için aptalları kullandığını ve bunu daha kolay hale getirmek için önlerinde büyük bir engel olarak duran kültürü yok etmeye çalıştıklarını düşünüyorum. Bu durum aptalların içgüdüsel duygularına hoş geldiği için kimse ses çıkarmıyor. Ne diyeyim alan razı veren razı. Aptallar aptallıklarının bile farkına varamayacak kadar aptalken akıllılar için her şey mübah oluyor. Kısacası evet dışarıdan müdahele oluyor.
 
Katılım
3 Tem 2010
Mesajlar
189
Puanları
18
Yaş
25
Kültür oluşurken belki de kültür mühendisleri oradaydı. Kültür modernizm etkisiyle merkezden çevreye lineer bir çizgi çizmektedir. Buna kültür emperyalimi gibi isimler de verilmektedir. Adorno'nun bağlı olduğu Frankfurt Okulu'nun geliştirdiği kültür endüstris kavamı da bu açıdan önemli. Hem çevre diye bahsedilen yerlerdeki kültürü günümüz teknolojisiyle evrilmekte merkeze doğru hem de o bölgelerdeki özgünlükler meta olarak kullanılmaktadır. Bu bireyin de, eknominin de dönüşümü paralelelinde gerçekleşmektedir.