Neler yeni

Küfreden insanlar daha dürüst oluyor!

Lefty

Tanınmış üye
Katılım
23 Ara 2012
Mesajlar
4,905
Puanları
48
Küfür etmek, uzun süredir öfke ve kabalıkla ilişkilendirilir, ancak bu durum daha olumlu bir anlama sahip de olabilir. Psikologlar, sıklıkla “lanet okuyan” insanların daha dürüst oldukları sonucuna ulaştı. Hollanda, İngiltere, ABD ve Hong Konglu bir araştırmacılar ekibinin “Sosyal Psikolojik ve Kişilik Bilimi” (Social Psychological and Personality Science) dergisinde yer alan araştırmasında, küfür kullanan kişilerin yalan ve aldatmayla ilişkili olma olasılıklarının daha düşük olduğu bildirildi.

Küfür, bazı sosyal ortamlarda uygunsuz ve kabul edilemez olarak tanımlanan, genellikle cinsel referanslar, kutsal değerlere hakaret veya diğer kaba terimleri içeren müstehcen bir ifade biçimidir ve öfke, hayal kırıklığı, sürpriz gibi duyguların ifadesiyle ilgilidir. Ancak küfür, kitleleri eğlendirmek ve kazanmak için de kullanılabilir.

Küfre ve onun toplumsal etkilerine karşı onlarca yıl içerisinde değişime uğrayan çeşitli tutumlar mevcut. 1939 yılında Clark Gable’ın Rüzgâr Gibi Geçti filmindeki unutulmaz “Açıkçası canım, hiç umrumda değil” repliğini söylemesi, filmin yapımcılarına 5.000 dolarlık para cezası kesilmesi için yeterliydi. Günümüzde ise filmlerimiz, TV şovları ve kitaplarımız bu tür sözlerle boğulmuş durumda ve çoğunlukla onlara daha toleranslı davranıyoruz.

Samimiyetsizlik ve küfrün her ikisinin de anormal olduğu düşünüldüğünden genellikle ahlaki açıdan düşük standartların kanıtı olarak görülürler. Öte yandan, küfür olumlu dürüstlükle ilişkilendirilebilir ve sık sık, bastırılmamış duyguları ve samimiyeti ifade etmek için de kullanılır. Araştırmacılar bu durumla ilgili ABD seçimlerinde yürüttüğü kampanya sırasında bazı konuşmalarında küfürlü ifadeler kullanarak rakiplerinden daha “samimi” görünen Başkan Donald Trump örneğini gösteriyor.

Cambridge Üniversitesi Big Data Analytics’te öğretim görevlisi olan Dr. David Stillwell, konuyla ilgili “Küfür ve samimiyetsizlik arasındaki ilişki zorlu bir mesele. Küfür etmek çoğu kez uygunsuz görülebilir, ancak aynı zamanda birilerinin size samimi görüşlerini ifade ettiğinin de kanıtı olabilir. Dillerini daha lezzetli olacak şekilde süzmedikleri gibi görüşlerini de filtrelemiyorlar” ifadelerini kullanıyor.

Uluslararası araştırmacılar ekibi, sosyal medya kullanıcılarıyla olan etkileşimleri içeren bir dizi ankette insanların bu tür dille ilgili görüşlerini ölçmek üzere hazırlandı.

İlk ankette, 276 katılımcıdan en sık kullandıkları ve favori küfür sözcüklerini listelemeleri istendi. Ayrıca, bu kelimeleri kullanma nedenlerini değerlendirmeleri de istendi ve daha sonra doğru veya toplumsal olarak kabul edilebilir olduklarını belirlemek üzere düşündükleri şekilde basitçe yanıt verecekleri bir yalan testine katıldılar. Ortaya çıkan sonuçta, daha çok sayıda küfürlü kelime yazanların yalan söyleme olasılıkları daha düşüktü.

İkinci bir anket ise 75.000 Facebook kullanıcısının çevrimiçi sosyal etkileşimlerinde küfür kullanımını ölçmek için veri toplamayı içeriyordu. Araştırma, daha fazla küfür kullanan insanların, önceki araştırmalarda dürüstlükle ilişkili olarak gösterilen “ben” gibi dil kalıplarını kullanma olasılıklarının daha yüksek olduğunu ortaya çıkardı. Ankete dahil olan Facebook kullanıcıları ABD genelinden seçildi ve bu insanların verdikleri yanıtlar, farklı coğrafi alanlar arasında küfürle ilgili var olan farklı görüşleri de ortaya çıkardı.

Örneğin, Connecticut, Delaware, New Jersey ve New York gibi Kuzeydoğu eyaletlerindeki insanlar küfür etmeye daha yatkın iken, Güney Carolina, Arkansas, Tennessee ve Mississippi gibi güney eyaletlerinde bu ihtimal daha düşük.

Çev. Erkin Öncan / İÜ Klasik Filoloji Bölümü

Kaynak
https://bilimvegelecek.com.tr/kufreden-insanlar-daha-durust-oluyor/
https://www.sciencedaily.com/releases/2017/01/170117105107.htm
 

trance

Yeni üye
Katılım
24 Şub 2017
Mesajlar
17
Puanları
0
Küfür ortamı gerer, birine küfrettiğin zaman büyük olasılıkla kavga çıkacaktır. Komedi malzemesi yapılmasını da hiç doğru bulmuyorum. çocuklar bu durumdan etkilenip dillerine küfrü doluyor olur olmadık yerde söylüyorlar.
 

GizliNick

Yeni üye
Katılım
15 Mar 2018
Mesajlar
9
Puanları
0
Evet küfür edenler daha dürüsttür. Öz kontrolleri yoktur, oldukları gibidirler. Ama unutmamak gerekir, herkese dürüst olan aptaldır.
 

Lefty

Tanınmış üye
Katılım
23 Ara 2012
Mesajlar
4,905
Puanları
48
Evet küfür edenler daha dürüsttür. Öz kontrolleri yoktur, oldukları gibidirler. Ama unutmamak gerekir, herkese dürüst olan aptaldır.
Kişi kendine karşı dürüst olmakla aslında herkese karşı da dürüst olmuş olur yani kimi kandıracaksınız ve ne amaçla? Aptallık ile bir ilgisi yok bence.

Küfür etmeyi tasvip eden birisi değilim, konuşmaları ve ortamı basitleştirdiğini düşünüyorum. "Komedi" adı altında küfür dolu cümleleri ve buna gülen kitleyi de hiç aklım almıyor.
 

GizliNick

Yeni üye
Katılım
15 Mar 2018
Mesajlar
9
Puanları
0
Kişi kendine karşı dürüst olmakla aslında herkese karşı da dürüst olmuş olur yani kimi kandıracaksınız ve ne amaçla? Aptallık ile bir ilgisi yok bence.

Küfür etmeyi tasvip eden birisi değilim, konuşmaları ve ortamı basitleştirdiğini düşünüyorum. "Komedi" adı altında küfür dolu cümleleri ve buna gülen kitleyi de hiç aklım almıyor.
Cahile karşı dürüst olursan sınır hastasi olursun. En iyisi onları idare etmektir.

Recep Ivedik severim. Şaka.
 

Lefty

Tanınmış üye
Katılım
23 Ara 2012
Mesajlar
4,905
Puanları
48
Dürüstlük güzel bir tavırdır fakat her aklına geleni söylemek de dürüstlük değildir. Küfür etmek bir rahatlama biçimi olabilir fakat karşı taraf da küfredince, çoğu ölümlü kavganın en önemli sebebidir.

Küfürle mizah yapılmaz, mizah zeka işidir ve özellikle hazır cevap insanların yapabileceği özel bir yetenek gerektirir. Tiyatro ya da oyunculuk eğitimi almamış insanlar, kolay kolay mizah yapamaz.

"Amerikan Pastası" diye bir film vardı, insanlar bayılıyordu oysa sadece cinsellik ve küfür içeren, asla mizahi yönü olmayan saçma bir filmdi ve çok sayıda bölümü çekildi çünkü bu tarz boş şeylere gülen bir kitle var. Bir de Gerard Depardieu ve Jean Reno'nun oynadığı "Dost musun, Düşman mı?" gibi filmlere bakın, arada çok az küfür de olsa gerçek mizah böyle bir şeydir. Küfür etmek, filme gerçekçilik katmak için bazen kullanılıyor özellikle mafya filmlerinde ya da "Trainspotting" gibi filmlerde ama asla komedi malzemesi olamaz.
 
Son düzenleme:

M3CSL

Üye
Katılım
30 Ağu 2016
Mesajlar
222
Puanları
18
Dürüstlükle; aklına eseni söylemek yani patavatsızlık arasında ince çizgi var.
Mizah toplumda herkesin göremediği şeyleri ince görmektir bazen.
 

kuzeyss

Yeni üye
Katılım
28 Mar 2013
Mesajlar
6
Puanları
0
Yaş
37
ben küfürün her toplum örf ve adet yapısına göre değiştiğini düşünüyorum. çünkü her toplumda güç,mülkiyet ilişkisi farklı bir yapıda ve farklı eksenlerde eğilim gösteriyor.

ülkemizde küfür, güçsüzlük ve çaresizlik içerisinde olan kendini bastırmak ve dizginlemek isteyen insanların sıklıkla kullanmış olduğu bir şey. üniversite ortamlardında yada bazı elit ortamlarda cool görünmek için küfür edenlerde var gerçi ama bunu değerlisizlik inancı ile bağdaştırmak pek ala mümkün.


ülkemizde günlük hayatta kullanmış olduğumuz küfürlerin anotomisine bakarsak.

Ben senin ***--karını-bacını... seveyim gibi çıkışlar.. karşı tarafın temel hak ve özgürlüklerine doğrudan müdehale gibi görünsede aslında kişinin özel mülkiyete bir saldırıdır. Çünkü ataerkil toplum erkeği ailesindeki ve çevresindeki kadını metalaştırmayı sever. Ve genellikle kesin hüküm kurmaya çalışır. bu durum kadınlar içinde böyledir. (yönetilenler gibi yönetenlerde aynı değer yargılarını paylaşır. M.Bakunin)

Küfrü eden kişi; karşısındaki insana maddi ve fiziksel yaptırımlara gidemediği zaman yada öfkesini bastıramadığı zaman.. karşısındaki bireyin en güçlü görünen ama koruması bir o kadar zayıf olan özel alanına girerek tehditler savurur. burada küfrü eden bireyin kendi öfkesi ve toplumsal realite arasında sıkışması söz konusudur.

mesela bir çok erkeğin kullanmış olduğu 33'lük tesbih 99'luk tesbihlerin takva anlaşyından sıyrılıp 'YA SABIR'vurgusunu yaparlar. birey içinde taşıdığı büyüttüğü öfke-intikam-hırs gibi duyguları bir tesbih aracılığıyla bastırır. Ve adına ASABİYET der..

ha küfür etmişsin, ha tesbih çekmişsin.. burada kendini bastıran bir birey söz konusudur. Dürüstlük daha farklı bir oldugudur. Kişinin kendisi ve toplumla barış olması ile doğrudan bağlantılıdır.


Sevdir git.. Öpeyim ağzına.. gibi küfürler kişin kendini frenleme ve kontrol mekanizmasıyla oluşuyor. karşısındakinin özel mülkiyetiyle ilgilenmeyen birey kendi yaşam alanını korumaya çalışıyor. Dindar insanlar bu gibi durumlarda kutsal maneviyatlarına sığınırak hasbinallah ve nimel - la havle vela kuvvete illa billah gibi takva içinde bir sığınış içine girip duygu durum bozukluğunu tamamlamaya çalışıyorlar.


ha birde yatak edilen küfürler var. ben onları nımbüs bulutlara benzetiyorum. kişi günlük hayatta artık nasıl kendini doldurmuşsa içindeki öfke-hırs-şiddet duygusununun oluşturduğu potansiyel enerjiyi partneri ile birlikte kinetik enerji çeviriyor. Garip bir şekilde küfür eyleme dökülüyor. Ve burada birazda olsa dürüstlük aramak daha gerçekçi.

Ve hasıl küfür sosyolojik bir olgudur. Her toplumun ahlak,değer anlayışına göre şekil ve biçim kazanır. İnsan dürüst olduğu için küfür etmez. bence çoğu zaman kendine karşı dürüsüt olmadığı için küfür eder.
 

Lefty

Tanınmış üye
Katılım
23 Ara 2012
Mesajlar
4,905
Puanları
48
@kuzeyss

Küfür etmeyi duyguları ya da düşünceyi en kestirme yoldan ifade etme şeklinde yorumlayanlar da var. Kadınlardan bazıları da çok ağır küfrediyorlar. Maçlarda edilen küfrün haddi hesabı yok. Her insan küfrü kaldıramaz ve doğal karşılayamaz. Gençler ise senin de dediğin gibi biraz gösteriş amaçlı küfrediyorlar. Küfür eden daha baskın ya da etmeyen pasif kalıyormuş gibi anlamsız bir düşünce içindeler.

Bilim çevreleri ise zeki insanların daha çok küfür ettiği sonucuna varmış fakat benim çevremde gözlemlediğim kadarı ile zekiler değil tam tersi ciddi sorunları olanlar ya da iletişim becerisi gelişmemiş olanlar daha fazla küfrediyor.


Bilim insanlarına göre küfür etmek aslında -düşük değil- yüksek zekâ göstergesi!

https://dusunbil.com/bilim-adamlarina-gore-kufur-etmek-aslinda-dusuk-degil-yuksek-zeka-gostergesi/
 

tazmanyayahnisi

Yeni üye
Katılım
20 Eyl 2017
Mesajlar
152
Puanları
0
Bence küfür etmek doğru tepki vermemizi engeller ,eğer biri size zarar veriyorsa ona kufur etmek onun eylemini bir şekilde mesrulaştırır ve sizin pasif kalmanızı sağlar,eğer pasif kalmak yararınıza ise yani şiddet eyleminden sizi uzak tutuyorsa küfür edilebilinir ama hakiki cevap oturmak ve konuşmak olmalı...