Kuantum mekaniği ve tünel etkisi

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Bilimsel Makaleler kategorisinde faust tarafından oluşturulan Kuantum mekaniği ve tünel etkisi başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,515 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Bilimsel Makaleler
Konu Başlığı Kuantum mekaniği ve tünel etkisi
Konbuyu başlatan faust
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan faust
F

faust

Ziyaretçi
Kuantum mekaniğinin parçacık üzerinde bir etkisi de yasaklanmış bölge dediğimiz ve burada parçacığın bulunma ihtimalinin olmadığı fakat potansiyel enerji dağılımlarının ve parçacığın kütlesinin az bir orana sahipse bu durumu öteleyebileceği durumu söz konusudur.Parçacık eğer gerçekten bu değer üzerine çıktığı görülürse yasaklı bölge yani tünel etkisini geçtiği nokta da görülen değişimin ihtimaller üzerinde kütlesel olarak düşük değeri bu etkiyle sıfırdan daha yüksek bir değere çıkarması durumu söz konusudur.
Esasında klasik mekanikte böyle bir durum söz konusu bile değildir,fakat kuantum mekaniğinde potansiyel enerji değeri yüksek noktalara çıkabilir,yani bu durumu öteleyebilir ve sınır ucunu geçtiğinde o parçacık yasaklı bölgede bulunabilir,işte bu durumu inceleyen etki tünel etkisidir ve bu değerin üzerine çıkan bütün parçacıklar bu etkiyi gösterip yasaklı bölgelere geçebilirler.

İsmail Çelik

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç