Kuantum Fiziği

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Nedir? kategorisinde ulasu61 tarafından oluşturulan Kuantum Fiziği başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 6,855 kez görüntülenmiş, 31 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Nedir?
Konu Başlığı Kuantum Fiziği
Konbuyu başlatan ulasu61
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan flzf

Ferdinand Bardamu

Kahin
Yeni Üye
Evet burası söylediklerinin dayanağını belirtmeyenlere bunun dayatıldığı bir platformdur. Öyle de olmalıdır çünkü şuanki mesajınızı yazmanız için gereğinden çok efor sarf ettim.

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
şaşkınlık içindeyim; bir skaler niceliğin negatif değer alamayacağını ( alabileceği en küçük sınır değerin sıfır olduğunu) kimseyi incitmeden, nasıl anlatabilirim... -) siz ömrünüzde hiç bakkala gidip de, - 300 gr. (eksi üç yüz gram ) peynir aldınız mı...?... eğer aldıysanız, ışık hızı geçilmiştir... yok hayır, 'almadım ama alabilirim' diyorsanız, ışık hızı geçilmemiştir ama geçilebilirdir... 'almadım ve de alamam' diyorsanız, ışık hızı ne geçilmiştir, ne de geçilebilirdir.... fizik açısından, durum budur... !..

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Evet burası söylediklerinin dayanağını belirtmeyenlere bunun dayatıldığı bir platformdur. Öyle de olmalıdır çünkü şuanki mesajınızı yazmanız için gereğinden çok efor sarf ettim.

Kafamı toplayıp yazmak için ancak fırsatım oldu, iş yerinden bağlandığım için yazılarımda bütünlük ve tutarlılık sağlayamadım. Bundan sonra kaynak belirtmeden görüş belirtmem. İnşallah herkes bu kurala uyar.

Ferdinand Bardamu

Kahin
Yeni Üye
Benim bildiğim kadarı ile örneğin gezegenlerin birbiri üzerindeki etkinin ne zaman gerçekleştiği, örneğin bir gezegenin konumundaki değişimin diğer gezegen üzerinde ne zaman etki ettiği sorusu Einstein'a kadar sorulmamıştır. Einstein bu soruya cevap olarak görelilik kuramında sınır teşkil eden ışık hızını işaret etmiştir. Bu sınır hız bugün aşılmış değildir.

Atomaltı parçacıkların ışıktan hızlı hareket ettiği Cern deneyleri sırasında elde edilen sonuçlarla iddia edilmiş; ancak farklı bilim gurupları söz konusu deneyi tekrarlamalarına rağmen bu parçacıkların ışıktan hızlı hareket etmediğini bulgulamıştır. Bunun sonucunda iddianın sahibi olan gurup bunun bir hatadan kaynaklandığı sonucuna varmıştır. Günümüz itibari ile işin özü budur.

glsezinrs

Kahin
Yeni Üye
Einstein hiçbir şeyin ışık hızından daha hızlı haraket edemeyeceğini söylemişti, Kuantum Fizikçileri ise atom altı parçacıkların tüm uzayda anlık iletişim kurabileceğini ispatladı. Tüm kainatın yapı taşı atomlar olduğuna göre, canlı-cansız herşeyin temelini de atomlar oluşturduğuna göre Kuantum Fiziği bir devrimdir ve bir çok bilinmeyenin de cevabıdır.

Kuantum Fiziği Evrenin holografik yapıda olduğunu, parçanın bütünün bilgisini taşıdığını ve herşeyin dönüştüğünü asla yok olmadığını söyler.

Alemlerin aslı hayaldir...Bir ilizyondur, gerçeğin her boyutta farklı yansımalarıdır.

Herşey özünde enerjidir, madde olarak katı olarak algılamamız tümüyle bir yanılsamadır.

Evrenin holografik yapıda olduğunu bilim dünyasına kazandıran Fizikçi David Bohm klasik fiziğin tüm yapı taşlarını yerinden oynatmıştır.

Berkeley de bu görüşü destekleyen filozoflardandır. Berkeley'e göre;

" Ruhumuzun dışında, düşünerek var olduğunu sandığımız, madde değildir. Onları gördüğümüz ve dokunduğumuz için var olduğunu düşünüyoruz. Ancak duyumlarımız bizim ruhumuzda var olan fikirlerdir sadece öyleyse duyularımız ile algıladığımız nesneler fikirlerden başka birşey değildir ve bu fikirler bizim ruhumuzun dışında var olamaz. "
Böylece dışımızda gördüğümüz şeylerin aslında dışımızda değil sadece içimizde olduğunu ve yanılgı içersinde olduğumuzu söylüyor. Ayrıca bu fikirleri üretenin ruh değil Tanrı olduğunu da söyler. Ona göre ruh bu kavramları tek başına yaratamaz. Berkeley bu görüşleri ile Kunatum Fizikçilerini desteklemiştir.

David Bohm'a göre evren dev bir hologramdır. Holografik ilkelere göre işler. Beyin de bir hologramdır. Holografik esaslara göre işleyen beyin de holografik evren deki frekanslar alanından aldığı verileri 3 boyutlu gerçeklik haline dönüştürür. Ayrıca Sicim Teorisi de bu görüşü destekler.

History Chanel'da geçen hafta izlediğim belgeseli izleme şansınız olursa bu konuya geçmişten bir işaret gibi görünüyor. Hz. İsa'nın kaftanı ile ilgili bir belgeseldi. Bu belgeselde kaftan üzerinde bir şekil tespit ediliyor fakat şekil üzerinde çalışma yapan bilim adamları bir türlü şekli görünür yapmayı başaramıyorlar. Daha sonra özel bir programla 3 boyutlu düzeleme aktardıklarında şekil görünür oluyor. Şahsen izlerken çok etkisinde kaldım izleme şansı olanlara tavsiye ederim.
David Bohm, fiziğe daha çok ontolojik soruları çözümleme aracı olarak, yani bilim insanından çok filozofça yaklaşmaktadır.Bütünsel bir kuram peşindedir ve bu da ister istemez yolunun ,felsefenin metafizik ormanına düşmesi anlamına gelir..N.Bohr, bu konuda nesnel ve nettir..

flzf

Filozof
Yeni Üye
Onlarca sene fizik araştırması yapmış bilim insanlarımı günün 18 saati zikir eden zeki arkadaşlarmı zikirden kasıt şu aynı kelimeyi yüzlerce defa söylerlerya o işte tabiki zikreden arkadaşlar kütle nedir bilmezken E=mc^2 yi atlayıp kuantum fiziğine ciğerlerine teneffüs zeki insancıklar kutluyorum sizleri offff allahım ben bir aptalım ne zeki insanlar var be peeees :)))))

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Onlarca sene fizik araştırması yapmış bilim insanlarımı günün 18 saati zikir eden zeki arkadaşlarmı zikirden kasıt şu aynı kelimeyi yüzlerce defa söylerlerya o işte tabiki zikreden arkadaşlar kütle nedir bilmezken E=mc^2 yi atlayıp kuantum fiziğine ciğerlerine teneffüs zeki insancıklar kutluyorum sizleri offff allahım ben bir aptalım ne zeki insanlar var be peeees :)))))

Slm, filozof hoş geldin zaten geldiğin hemen belli oluyor, foruma renk katmışsın:)

Yazdıklarından E=mc² dışında birşey anlamadım, daha düzgün cümleler kullanırsan sevinirim:)

flzf

Filozof
Yeni Üye
Hoşbulduk dijital teşekür ederim düşüncelerin için,

Kuantum henüz çok yeni bir bilim olmasına karşın konudan uzaktan yakından ilgisi olmayan insanlar sanki herşey bu kuantum fiziğiyle açıklanıp işliyormuş gibi düşünüyor ve onlar gene bunu bilimin en üst noktası kabul edip kendi inançlarınında bu kuantum fiziğinde gizli şeylerle birebir bağdaştığını idda ederek inançlarının bilimle eş yada bilimden üstün şeyler olduğunu kanıtlama çabasındalar

oysa kuantum fiziği şuan için teori aşamasında olup çoğu bilim insanı tarafından dikkate bile alınmaz daha doğrusu alınamaz bulunduğu konuma kadar geldiklerinde zaten epey bir bilgi birikimi ile dolup taşmış olan bu insanların bile anlamakta zorlandığı şeyleri sıradan bir vatandaşın çözüp bu benim inancımla birebir örtüşüyor demesi bence sahtekarlıktan başkabirşey değil saygılar.

teneffüsten sonra ''eden'' dememişim orda bir kopukluk olmuş heralde :p

Objectivity

Kahin
Onursal Üye

Kuantum henüz çok yeni bir bilim olmasına karşın konudan uzaktan yakından ilgisi olmayan insanlar sanki herşey bu kuantum fiziğiyle açıklanıp işliyormuş gibi düşünüyor ve onlar gene bunu bilimin en üst noktası kabul edip kendi inançlarınında bu kuantum fiziğinde gizli şeylerle birebir bağdaştığını idda ederek inançlarının bilimle eş yada bilimden üstün şeyler olduğunu kanıtlama çabasındalar

oysa kuantum fiziği şuan için teori aşamasında olup çoğu bilim insanı tarafından dikkate bile alınmaz daha doğrusu alınamaz bulunduğu konuma kadar geldiklerinde zaten epey bir bilgi birikimi ile dolup taşmış olan bu insanların bile anlamakta zorlandığı şeyleri sıradan bir vatandaşın çözüp bu benim inancımla birebir örtüşüyor demesi bence sahtekarlıktan başkabirşey değil saygılar.

Merhaba,
Sahtekarlık her alanda mümkün biliyorsun. Kuantum Fiziği ya da mekaniği veya düşünce tekniği konusunda araştırmalar tamamlanmış değil bu konuda haklısın fakat her alanda fayda sağlanabilir gibi görünüyor bence.
Ben konun uzmanı değilim sadece araştırmaları elimden geldiğince sıkı takip etmeye çalışıyorum.

Einstein'ın da yakın arkadaşı olan Rabindranath Tagore'nin de dediği gibi;

Dinledim
Ve baktım
Açık gözlerle.

Ruhumu akıttım
Dünya içine
Bilinmeyeni aradım
Bilinenin içinde.

Ve yüksek sesle şakıdım
Hayret içinde.

flzf

Filozof
Yeni Üye

teori aşamasında olup diye devam eden cümle aslında teorileşme çabasında olan diye devam etmeli bu arada bana göre teori basamağından sonra kanun geliyordu lakin derin itirazlar var :)

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
teori aşamasında olup diye devam eden cümle aslında teorileşme çabasında olan diye devam etmeli bu arada bana göre teori basamağından sonra kanun geliyordu lakin derin itirazlar var :)

Evet okudum fakat benden daha iyi durumdasın merak etme ben ışık hızı geçildi dedim:)
Kelimelerin yerli yerinde kullanılması ve kavramların yanlış ifade edilmemesine özen gösteriyorlar ki haklılar da sonuçta burası bir forum ve yazıları herkes okuyor.
Ben de dikkat etmeye çalışıyorum fakat pek başarılı olduğum söylenemez.
Yazının özüne baktığım için kelimelere çok dikkat etmiyorum fakat dikkat etmek gerekiyor lütfen bu konuda dikkatli ol:)
Ben sözlükte kontrol etmeden yazmamaya özen gösteriyorum sana da tavsiye ederim.:)

flzf

Filozof
Yeni Üye
Evet okudum fakat benden daha iyi durumdasın merak etme ben ışık hızı geçildi dedim:)
Kelimelerin yerli yerinde kullanılması ve kavramların yanlış ifade edilmemesine özen gösteriyorlar ki haklılar da sonuçta burası bir forum ve yazıları herkes okuyor.
Ben de dikkat etmeye çalışıyorum fakat pek başarılı olduğum söylenemez.
Yazının özüne baktığım için kelimelere çok dikkat etmiyorum fakat dikkat etmek gerekiyor lütfen bu konuda dikkatli ol:)
Ben sözlükte kontrol etmeden yazmamaya özen gösteriyorum sana da tavsiye ederim.:)

Ancak ben düşüncemden vazgeçmiş değilim ki savunmam da çok kuvvetli oldu zaten benim düşüncem bir ihtiyaç olması gereken bir kavram teoriler arasında fark oluyor kimileri kalıplaşmış daha ağır sağlam bilgiler kimileri onlara nazaran zorla teori olmuş gibi duruyor genel kanı zaten bu yönde :)

Ha bu arada kelimeleri yerli yerinde kullanma huyuna geçişine çok sevindim açık söylim bende tabiri caizse kıl oluyordum :)

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar