Kuantum Fiziği (Schrödinger'in Kedisi Paradoksu)

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Bilimsel Makaleler kategorisinde faust tarafından oluşturulan Kuantum Fiziği (Schrödinger'in Kedisi Paradoksu) başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,569 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Bilimsel Makaleler
Konu Başlığı Kuantum Fiziği (Schrödinger'in Kedisi Paradoksu)
Konbuyu başlatan faust
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan faust
F

faust

Ziyaretçi
Prof. Dr. Cihan Saçlıoğlu, bir konferansta, kuantum fiziğiyle özdeşleşen 'Schrodinger'in kedisi paradoksu'nun son yıllarda yapılan çalışmalarla çözüldüğünü ve kedinin aynı anda hem ölü hem de canlı olabileceği iddiasının geçersiz olduğunu aktararak, 'Kedi artık ya ölüdür ya da canlıdır' açıklamasını yapmış. Bu bilimsel gelişmenin içeriğini ve ne anlama geldiğini bize açıklarsanız sevinirim. Teşekkürler. (Cumhur Kaya)

Burada kastettiğim "canlı kedi" ve "ölü kedi" durumlarının koherent (iki dalganın arasında düzenli bir faz ilişkisi muhafaza ederek) şekilde toplanmalarının (süperpozisyonunun) mümkün olmaması; bu da biz daha gözlem yapmamış bile olsak canlı ve ölü kedinin kutunun içindeki ortamla çok farklı biçimde etkileşmelerinden kaynaklanıyor. Meselâ biri nefes alıyor ve veriyor ve etrafına ısı yayıyor; öbüründe bunlar yok. Buna karşılık, bir kutu içinde tek bir elektronun spin durumu (dalga fonksiyonu) gözleme kadar aynı anda yukarı veya aşağı konumların bir kuantum mekaniksel bir karışımı olarak kalabilir ve ancak gözlem sonunda bu iki durumdan birine indirgenir. Kedi gibi makroskopik bir sistemde çevre ile etkileşmeler bir anlamda gözlemin yaptığı "dalga fonksiyonu çökmesini" gerçekleştiriyor. Gene de artık laboratuarda makroskopik olmalarına rağmen aynı anda iki farklı kuantum durumunda bulunan sistemler de inşa edilebiliyor; bunlar da paradoksal görülmüyor. En basit örnek olarak lineer polarizasyonlu bir lazer ışının iki ters dairesel polarizasyonlu durumun süperpozisyonu olduğunu söyleyebiliriz. Fakat ölü ve canlı kedi durumları kuantum anlamında süperpoze edilemez.

Prof.Dr.Cihan Saçlıoğlu

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç