-

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Benim Felsefem! kategorisinde Tahir Yasin PALA tarafından oluşturulan - başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,120 kez görüntülenmiş, 8 yorum ve 1 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Benim Felsefem!
Konu Başlığı -
Konbuyu başlatan Tahir Yasin PALA
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan ÖzcanY

ÖzcanY

Üye
Yeni Üye
"Kitlesel Psikoaktif Uyuşma Reformları Ve Düşünme’nin Ardındaki Skeptik Valüasyonlar..."

kelime kelime bir cahilin anlayacağı şekilde açıklarmısınız?

ÖzcanY

Üye
Yeni Üye
"Kitlesel Psikoaktif Uyuşma Reformları Ve Düşünme’nin Ardındaki Skeptik Valüasyonlar..."

[/QUOT Cehalet= Bilgisizlik hali zarfında - şöyle bir açıklama yerinde o halde -

'' Topluca sergilenen - narkotik miskinliklerin yenilikçi aşamaları ve örtükleşmiş kuşkucu yaklaşımların ardındaki tüm paye biçmeler ''

BİRAZ DAHA SADELEŞTİRMENİZ GEREKECEK SANKİ...

ÖzcanY

Üye
Yeni Üye
Son tahlilde şöyle söylemem yerinde olacaktır sanırım - '' Binbir Gece Masalları... '' veyahut ''Ezop fablları ...''

Bir arkadaşım var,belediyelere AVM ve SİTE lere otoparklarında karayollarının standartlarına uygun çizim ve işaretleme hizmeti veren bir firmada çalışıyor...
Bir gün yaptığımız sohbet esnasında "biz çizimleri ve işaretlemeleri yaparken en aptal insanların fark edeceği düzeni göz önüne alırız" dedi...

Tahir Yasin Pala bu örneği kendimin aptal olduğunu söylemek için anlatmadım,aksine bunu anlatmamın amacı çok daha basit...
derken sana anlamsız kelimeleri bir araya getirdiğini anlatmaya çalıştım ki sen benim ne kadar haklı olduğumu "'' Topluca sergilenen - narkotik miskinliklerin yenilikçi aşamaları ve örtükleşmiş kuşkucu yaklaşımların ardındaki tüm paye biçmeler '' şeklinde açıkladıktan sonra tıkanıp '' Binbir Gece Masalları... '' veyahut ''Ezop fablları ...'' masalları dedin...

SON OLARAK...

FELSEFE '' Binbir Gece Masalları... '' veyahut ''Ezop fablları ...'' SÖZLERİNİ
"Kitlesel Psikoaktif Uyuşma Reformları Ve Düşünme’nin Ardındaki Skeptik Valüasyonlar..." ŞEKLİNDE SÖYLEMEK DEĞİLDİR...

FELSEFE SORUNSALLARA "biz çizimleri ve işaretlemeleri yaparken en aptal insanların fark edeceği düzeni göz önüne alırız" MANTIĞI İLE YAKLAŞABİLECEK ZEKAYA SAHİP OLDUĞUNU BELLİ EDEBİLMEKTİR...

ÖzcanY

Üye
Yeni Üye
1-Özcan Y - benim terminolojimi ''anlamsız cümleleleri bir araya getirmek olarak nitelendirmek olarak lanse etmen'' beni bağlamaz!
2-Ben sana cahil muamelesi değil, birbirleriyle anlamsal olarak uzaklık içerisinde görmüş olduğun kavramları bir araya getirerek, olgusal ve varolan yaşama dair bir eleştirel tabakaya oturtarak FELSEFE YAPMIŞ OLDUM.
3-Felsefe budur ! Kalıplaşmış, klişeleşmiş kavram işportacılığı değildir.
4-Dilsel sadeliği ben de bilirim elbet ve kimseden de öğrenecekte değilim!
5-Sorduğun sorunun maksadını öğrenmek istiyorsan doğru soruyu sormanla mükellef olmayı kendine şart koşarşın.
6-Böyle eristik eytişimciliklerle analitik düşünmenin önünde set oluşturtmam .

"Hımmm" dedi Adam kendi kendine,sigarasından derin bir nefes daha çekti dumanı ciğerlerinden geri yollarken maddeleştirilmiş yazıya bir daha baktı...
Kafasını salladı adam sigarasından bir nefes daha çekerek ve yavaşça konuşmaya başladı...
"ağzımızdan çıkan her söz ve kağıda döktüğümüz her yazı bizi bağlar mirim" dedi ADAM...
Devam etti..."
"Terminaloji" senin benim diye adıllandırılamaz ve anlamsız cümleler değil bir araya getirilenler... sizin yaptığınız mirim anlamsız kelimeleri bir araya getirerek anlamlı cümle ürettiğinizi zannetmek..."
"madde 6 da yaptığınızda bu bağlamda ama ANALİTİK sözünü bu sefer kullandığınız ADAM, size madde 3 teki sözü sarf ettirecek kadar analitik düşünebilen bir ADAM olduğunu göstererek felsefe adına acziyetinizi sergileyebilmiştir..."
Sustu ADAM,sigarasından derin bir nefes aldı ve içten içe boşa harcadığı zamana üzüldü...

ÖzcanY

Üye
Yeni Üye
BETİMLEMEK , GARK ETMEK, VS.. ADAM SİGARA İÇMİYOR ARTIK ZAM VE GAM PARADOKSUNA YOĞUNLAŞMIŞ İKEN - BİR GERÇEĞİN MOTTOSUNU DAHA GELECEĞE HAYKIRMAK ÜZERE-
SALT ANLAK - BİR ŞEYİ VEYAHUT BİR DÜŞÜNME METODUNU KİŞİ KISTAS ALIRKEN O ŞEYİN TERMİNOLOJİSİ İLE İLİŞKİ/ İLİŞKİSİZLİK GÜDÜMÜ İLE HAREKET EDER. BU SPESİFİK DÜŞÜNME METODUNA GÖRE HAREKET ETMEK YETERSİZLİK İLANIDIR.. -TERMİNOLOJİ- ''TERİMLERİN KULLANIM ALANI İLE ALAKALI BİR POZİTİF BİLİM DALIDIR. '' Kişilerin hüviyetine yaftalandırılabilecek bir husus değildir vesselam...

"Büyük harf kullanmak" diye düşündü adam...
Birden gözünün önünde Türk Sinemasında komedi figürü olarak kullanılan ve seyircinin gülme ihtiyacını körüklemek için anlamsız kelimeler ile oluşturulmuş cümleler konuşturulan ve sinirlenme şeklini göstermek için yüksek ses (Büyük Harf) efekti kullandırtılan filozof tiplemesi canlandı...
Gülümsedi adam,yürümeye devam ederken sigarasından derin bir nefes daha aldı...

ÖzcanY

Üye
Yeni Üye
TEK BİR AFORİZM İLE DAHA İYİ ÖZETLEMEK GEREKİYOR KANIMCA BU DURUMU

VE ADAM DERİN NEFESİNİN ARDINDA DÜNYAYA SALINAN TÜM KEŞMEKEŞLİKLERE KARŞIN -SİGARASINI DUMANINDAN SAYDAM OLAN TÜM İDELERİN ÜZERİNE SÖNDÜRDÜ -
'' HAYATIM BOYUNCA YÜKSEK İDEALLERİ OLAN İNSANLARI ARADIM, FAKAT KARŞILAŞTIKLARIM ONLARININ ÜLKÜLERİNİN MAYMUNCUKLARI OLDU ''

"İyi gidiyorsun" dedi ADAM...
"sohbetin sonuna doğru uyduruk kelimelerden kurtulup aslına rucu etme ihtimalin var... " dedi...
Elinde yine sigarası vardı....

ÖzcanY

Üye
Yeni Üye
Uyduruk kelimeler ve yapılar yoktur. Kelimelerin inşası ile anlamlı ve tutarlı bir metodolojiyle oluşturulmuş düşünce yapısının temellerine ve anlamına sirayet edemeyen uyduruk zihinler vardır. Bu tarzda konuşma biçiminin ve alegorik bir biçimde yüksek bir çaba eşliğinde kullanılan kip sanatının varolan düşünce sistemiyle hiçbir noktadan bağdaşımı ve alakası yoktur.

"Kitlesel Psikoaktif Uyuşma Reformları Ve Düşünme’nin Ardındaki Skeptik Valüasyonlar" cümlesini "Uyduruk kelimeler ve yapılar yoktur." bağlamında incelediğimizde " Kelimelerin inşası ile anlamlı ve tutarlı bir metodolojiyle oluşturulmuş düşünce yapısının temellerine ve anlamına sirayet edemeyen uyduruk zihinden başka bir şey göremediğim için yazım sanatının ustalıkla kullanabildiğim argümanları ile muhatabımı istediğim düzleme çekecek bilgi birikimi ve ve zekaya sahip olduğumun akıllıca örneklemesi olarak kabul etmelisin yaptığımı...

Yukarıda dediğim gibi felsefe,akıllı insanların zekice düşünceleri ile sorunsallara buldukları çözümleri en basit düzlemdeki insanların anlayabileceği sadelikte ifade edilebilmesi ile olur...
Böyle yapabilenlere filozof,
Uyduruk kelimeler ve yapılar kullanılarak oluşturulan cümleler ile ortaya konulan ""Kitlesel Psikoaktif Uyuşma Reformları Ve Düşünme’nin Ardındaki Skeptik Valüasyonlar" benzeri cümleler kullanarak felsefe yaptığını zannedenlerede felsefeci denir...

ÖzcanY

Üye
Yeni Üye
Bir olguya ya da olaya dair irdeleyici ''kem'' bir bakış açısına sahip olmak, olgunun ya da olayın asli dayanakları üzerine yürütülen kritik bir inceleme demek değildir. Dilin işlevi- kavramlara ilişkilendirilen algı, duygu ve psişik boyutların varolan yaşama uyarlanılabilirliliği, entegre edilip edilmemesi meselesidir. Öncelikli hareket şudur - Olgu ve olay arasında ayrım yapmak. Sansasyonel bir politika yürütüp, konunun muhitlerinden uzaklaşarak, konu üzerinde menfi sapaklar oluşturmak '' zekilik '' değildir. Kıvrak zeka ve retoriksel çalımlar esas değildir - esas olan -onu idare ve komuta eden köklü ve yerli yerinde bir aklın varolmasıdır. . İstenilen düzleme değil, görüş alanından uzaklaşmak vardır. Ya da çalılığın arkasından muharebeyi kolaçan etmek ?
Felsefeye gelince - Belirli bir düşünme metodu, dilsel terminoloji, psiko-motorik çözümleme yetisi, tecrübi niteliklere, eleştirel yeksanlık , metaforik yeklik gibi bilişsel donanımlarına sahip olanlara feylesof - diğerlerine de yani felsefe tarihselcilerine, nosyon papağanlarına da - kuram- bilgi ırgatları denir .

Son olarak - sadelik yalnızca içerisinde barındırdığı manaya yorularak ifade edilir. Görünürde olan şey sertliktir. Ve yalnızca en sert olan en soylu olanıdır.

yav sen haklısın!!! demek bu kadar mı zor?

40 yıldır bu ülkede felsefe yaptığını zannedenlere mantık olmaz sa felsefe olmaz,"eseme si olmayanın esamesi okunmaz..." diye anlata anlata yaşlandım... Bir dönem doktor metaforu üzerinden şizofrenik söyleşiler yaptım,bir dönem Aynalı Babanın Racisini güncelledim son dönemde Sigara İçen ADAM üzerinden konuşuyorum...
Kesin olan bir şey var felsefe bu topluma ve bu toplumun insanına göre değil...

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar