Neler yeni

Kitap tavsiyesi istiyorum

Homo Esteticus

Yeni üye
Katılım
3 Tem 2016
Mesajlar
3
Puanları
0
Merhaba arkadaşlar,

Ben başlıkta da söylediğim gibi kitap tavsiyesi istiyorum. Aritmetik, Mantık ve Geometri hakkında, ancak öyle "lise" tarzında üstün körü geçilmiş değil, enine boyuna anlatılmış kitaplar arıyorum. Sözgelimi, geometri hakkında olursa bu kitapta şu şudur bu budur diyeceği kadar anlattıklarının felsefi arka planını, tarihini vs de anlatması gerekli.

Bu tip kitaplar varsa ve biliyorsanız lütfen söyleyin. Teşekkür ederim.
 

Dvrmchrkt

Yeni üye
Katılım
2 Haz 2016
Mesajlar
22
Puanları
0
Olimpiyat kitaplarını tavsiye edebilirim. Geometri olimpiyat soruları çok eğlenceli. Felsefi arka planı yok ama formülleri ispatı ile öğreniyorsun.
 

"ictenlik"

FSEditör
Katılım
7 Ara 2013
Mesajlar
3,721
Puanları
48
belki "inceleme" sözcüğünde sanılandan fazla fazla matematik var ve "araştırma" sözcüğü de matematiğin küpü (ya da kökü) dür. cebir ve kalkülüs öğrenmek? bunu -biz- beceremedik-sistem uyuşmadı.
 
Son düzenleme:

kestanmis

Yeni üye
Katılım
21 Tem 2011
Mesajlar
143
Puanları
0
Yaş
27
tam olarak aradığın konuda mı bilmiyorum ama şöyle bir kitap var tavsiye edebileceğim. link türkçe baskısı da var ancak bulman zor olabilir, bulabilirsen kaçırma.

lisede, dersanede, üniversitede bir çok hocadan türev konusunu dinledim, bir çok kitaptan okudum çalıştım ancak aşağıdakine benzer bir konuyu giriş metni görmedim.

"bir çemberin, verili bir p noktasındaki teğeti aşağıdaki gibi çizilir. önce çemberin merkezini p noktasıyla birleştirerek yarıçapı çizin, sonra da p noktasından geçen yarıçapa dik olan doğruyu oluşturun. bu doğru çembere teğettir.

peki çember olmayan bir eğri üzerindeki bir p noktasına teğet doğruyu nasıl oluşturabiliriz?

eski yunanlılar bu problemi çözdüler. onlar aynı zamanda elipslere, hiperbollere ve belirli sarmallara olan teğetlerle de uğraştılar. onyedinci yüzyılın birinci yarısında matematikçiler, bir polinomun grafiği gibi başka eğrilere teğet çizmenin yollarını bulmak için çalıştılar.

acaba bir eğriye bir teğet bulmak için bazıları neden ilgi duymuşlar diye merak edebilirsiniz. kaldı ki, problemi çözmek için acil bir pratik gereksinme de yoktu. zamanın matematikçileri, daha önceki ve sonraki birçok matematikçi gibi meraktan gizemli olanı aydınlatmak arzusuyla yönelmişlerdir. onlar, şekillendirmiş oldukları araçların onsekizinci yüzyıl gibi kısa bir süre içinde hareket akışkan akışı, ısı ve astronomide kullanılacağını ümit etmemişlerdi.

matematikçi pierre fermat 1637 yılında maksimum ve minimum noktaları bulmak için bir yöntem adlı kitabında bir eğriye teğet olan doğruyu bulmak için genel bir yöntem yayınlamıştır. bu yöntem ...."

diye gidiyor. şimdi kitaptan baka baka yazdım bu metni. kitap beni nasıl şevke getirmiş anla :)

kolay gelsin..
 
Son düzenleme:
Katılım
25 Ocak 2017
Mesajlar
887
Puanları
18
Jeremy Robinson - Nabız

Dan Brown - İhanet Noktası

Elden düşmeyeceğine garanti verebileceğim kitaplar.
 

M3CSL

Üye
Katılım
30 Ağu 2016
Mesajlar
246
Puanları
18
Emrah Eryılmaz- Hakikat

Bülent Gardiyanoğlu-Herşey hakıkatı görmekle başlar
 
Katılım
25 Ocak 2017
Mesajlar
887
Puanları
18
R.A. Salvatore - Drizzt Efsanesi serisi

Sapkowski - Witcher serisi