Neler yeni

Kırık Kalp Sendromu

Lefty

Tanınmış üye
Katılım
23 Ara 2012
Mesajlar
4,906
Puanları
48
Kırık kalp sendromu stresli anlarda, örneğin bizi çok üzen bir olay olduğunda, hayal kırıklığı yaşadığımızda ya da sevdiğimiz birini kaybettiğimizde ortaya çıkabilen geçici bir kalp hastalığıdır. Sebebi kesin olarak bilinmese de stres hormonları olarak da bilinen adrenalin ve noradrenalin hormonlarının aşırı miktarda salgılanmasının, bu duruma sebep olan en önemli etken olduğu düşünülüyor.

Duygusal olarak bizi yıpratan bir durumla karşılaştığımızda, vücudumuz adrenalin ve noradrenalin hormonlarını salgılar. Kırık kalp sendromunda aşırı miktarda salgılanan bu hormonlar kalbimizde göğüs ağrısı ve nefes darlığını tetikleyerek kalp krizine neden olabilir, ancak genellikle kalp damarlarının hayati riske yol açacak derecede daralmasına yol açmazlar. Bu süreçte kalbin belirli bölgelerinde kasılma bozukluğu meydana gelir ve kalp genişleyerek balonvari bir görünüm alır. Bu durum genellikle geçicidir ve ilaç kullanılarak birkaç ay içerisinde tedavi edilebilir. Hastalığa neden olan üzüntünün ya da stresin ortadan kaldırılması da tedavi açısından faydalıdır.

Duygusal stres ile kalp hastalıkları arasında bir ilişki olduğu uzun zamandır bilinse de, Kırık Kalp Sendromu ilk kez Japon bilim insanları tarafından 1991 yılında tanımlandı. Tıp dilinde Takotsubo Kardiyomiyopatisi ya da Apikal Balonlaşma Sendromu olarak adlandırılır. Bu sendromun görüldüğü hastalar acil servislere kalp krizine benzer şikâyetlerle başvurur ve genellikle elektrokardiyografilerinde ve kan tahlillerinde kalp krizini işaret eden bulgular tespit edilir. Kalp damarlarının görüntülenmesi sırasında genellikle anormal bir durumla karşılaşılmaz. Kesin tanı ise kalbin ultrsaonografik görüntülemesi (ekokardiyografi) ile konulur. Nadir görülen bu hastalıktan en çok orta ve ileri yaş grubundaki kadınlar etkilenir.

Dr. Selçuk Öztürk (Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi)

Kaynak: bilimgenc.tubitak.gov.tr/makale/kirik-kalp-sendromu