Kimin Ne Kadar Borcu Var? Nasıl Kapatmayı Düşünüyor...

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde Kemancı tarafından oluşturulan Kimin Ne Kadar Borcu Var? Nasıl Kapatmayı Düşünüyor... başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,338 kez görüntülenmiş, 17 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Kimin Ne Kadar Borcu Var? Nasıl Kapatmayı Düşünüyor...
Konbuyu başlatan Kemancı
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan UpBot

Kemancı

Felsefe.net
Yeni Üye
Kendimden Başlayayım 78.000 TL

Kemancı

Felsefe.net
Yeni Üye
Aylık 780 TL'den 43.000 TL evim ipotekli, Aylık 270 TL den 9.000 TL bir bankaya kredi, Aylık 165 TL 2.000 TL bir bankaya, 3.400 Kredi Kartı, 3.400 Kredi Kartı, 2.400 Kredi Kartı, 1000 Nakit Kart, 2.500 Eksi Hesap, Aylık 500 TL'den 3.500 bir kredi, Aylık 130 TL'den 7.000 TL bir kredi, 1.500 elden, 5.000 Elden. Toplam 85.000 TL civarı. Aylık gelir 2.000. Tüm bunları ödüyorum, üstüne faturalar, sigara, yol parası. Mutfak masrafını hiç saymıyorum. Dertleşelim arkadaşlar biraz. En son borç nasıl kapatılır açıklamalı anlatımını yapacam.

yeni_id

Yeni üye
Yeni Üye
arkadaşlar geyikten saymayın ciddiyim..
ist liler boğaz köprüsüne geri kalanlar bildikleri en yüksek noktadan aşşağı..
makul çözüm !

turko29

Meraklı Üye
Yeni Üye
Borçlarım artık benden çıkmış durumda, Vergi, Siğorta, Stopajlar, 3 yıldır parkta 2 arab icra satışını yapmıyarak otopark ücreti, bundan sonrası artık daha çok devletin... Boşandıktan sonra hele birde artık tamamen devletin, o düşünsün...

glsezinrs

Kahin
Yeni Üye
12 yıldır aynı paltoyu, 5-6 senedir de aynı kışlık ayakkabıları giyiyorum.Yıllardır mağazadan alışveriş yapmadım..Aman aman borcum yok..Ama elimde avucumda, üstümde başımda da birşeyler yok..Mutlu sayılır mıyım?*:)

Feylesof TeCe

Filozof
Yeni Üye
Varlıkta yokluk yaşıyorum! Benim borcum yok, insanların bana borcu var. Evet, insanları bana borcu var... Hepsinin bana sevgi borcu var ve bu borçlarını ödemiyorlar. Sevgisizlik beni zayıflatır, öldürür.

Ben uzun süre önce öldüm şimdi yapmam gereken tek şey bedenimden kurtulmak.

glsezinrs

Kahin
Yeni Üye
Varlıkta yokluk yaşıyorum! Benim borcum yok, insanların bana borcu var. Evet, insanları bana borcu var... Hepsinin bana sevgi borcu var ve bu borçlarını ödemiyorlar. Sevgisizlik beni zayıflatır, öldürür.

Sevgili TeCe, sevgide alacak-borç hesabı olur mu?Sevgi "dışarıdan" alınmaz..Onu üretecek olan sensin..Seni sevmeyen ölsün!:)

Beril

Üye
Yeni Üye

Uçmasını bilemeyen sürünmeye mahkum! fakat en güzeli kendi ayaklarınla yere basarak yürüyebilmektir derim.

Selam Olsun benim güzel kardeşime

fides

Kahin
Yeni Üye
12 yıldır aynı paltoyu, 5-6 senedir de aynı kışlık ayakkabıları giyiyorum.Yıllardır mağazadan alışveriş yapmadım..Aman aman borcum yok..Ama elimde avucumda, üstümde başımda da birşeyler yok..Mutlu sayılır mıyım?*:)

Hemen de ajite etmişsin halini:) 12 yıldır aynı paltoyu giyiyorsun demek. Kaç tane palton/kabanın var? Sene de kaç defa 12 yıllık paltona sıra geliyor:) Ayakkabıların da öyle:) Kışın ne sıklıkta giyiyorsun? Şimdi 50 tane palton ve ayakkabın varsa bir döngüye sokarsak normaldir gıcır gıcır kalmaları:)

Sana Nazım'ın dediği gibi Tahir ile Zühre şiirindeki gibi : " Sen elmayı seviyorsun diye elmanın seni sevmesi şart mı?" diyorum :)

glsezinrs

Kahin
Yeni Üye
Hemen de ajite etmişsin halini:) 12 yıldır aynı paltoyu giyiyorsun demek. Kaç tane palton/kabanın var? Sene de kaç defa 12 yıllık paltona sıra geliyor:) Ayakkabıların da öyle:) Kışın ne sıklıkta giyiyorsun? Şimdi 50 tane palton ve ayakkabın varsa bir döngüye sokarsak normaldir gıcır gıcır kalmaları:)

Sevgili Fides, nereden çıktı 50 palto?Ben tek maaşla ev çekip çeviriyorum..Arkadaşlarım bana "pazarların efendisi" dememişler boşuna:p..Kılık-kıyafet,basit ev gereçleri vs için doğrudur, yıllardır mağazalara, alışveriş merkezlerine uğramadığım..Demem o ki, borçsuzluk da mutlu etmiyor, borç yapmayım diye habire hayatı erteliyorsun..

Feylesof TeCe

Filozof
Yeni Üye
Sevgili TeCe, sevgide alacak-borç hesabı olur mu?Sevgi "dışarıdan" alınmaz..Onu üretecek olan sensin..Seni sevmeyen ölsün!:)
Üretiyorum, üretiyorum, üretiyorum ve ben çatlağım, sevgim dışarı taşıyor :)

Uçmasını bilemeyen sürünmeye mahkum! fakat en güzeli kendi ayaklarınla yere basarak yürüyebilmektir derim.

Selam Olsun benim güzel kardeşime

Yılana aşığım,
Sürünmeye razıyım.
:)

Sana Nazım'ın dediği gibi Tahir ile Zühre şiirindeki gibi : " Sen elmayı seviyorsun diye elmanın seni sevmesi şart mı?" diyorum :)

Doğru diyorsun, doğru söze ne denir ki? :D

Sokrats

Felsefe.net
Yeni Üye
"Onlarca kışlık ayakkabım var, ama yürüme engellisiyim. Bir sandalyeye bağlı yaşıyorum." demektense, "5-6 senedir de aynı kışlık ayakkabıları giyiyorum." demeyi tercih ederim.
Herkes sana yüklenmiş glsezinrs :) Ama benimki eleştiri değil. Olumlu bakmak gerek, mutlu olunacak pekçok şey var.
Kış geldiğinde palto ve ayakkabı sayısından öte, kardan/soğuktan korunmak için "bir tane" ev düşünenlerde var mesela.

Feylesof TeCe, sevigini nasıl gösterdiğinde önemli.
Kendi menfaatlerini ön planda tuttuğun bir sevgi ise seninkisi, karşılığını alamazsın.
Ya da "Ben ona maddi manevi katkıda bulundum; dostlarım beni sevmeli ve benim gibi her şeyini benimle paylaşmalı." diyorsan daha çok beklersin. Onlar senden görmeye alıştığı sevginin hoşnutluğundan öyle kolay kolay sıyrılıp sana aynı sevgiyi sunamazlar.

Bakış açısı önemlidir yani.

Benim ne kadar borcum var? Ailemi, dostlarımı dertlerimle öylesine üzdüm ki büyük bir özür borcum var.
Vaktimi o kadar boşa harcadım ki, zamana borcum var.
Küçükken cipslerin içi ne kadar dolu diye paketleri o kadar çok mıncıkladım ki, bakkal Bayram amcaya çok borcum var.
Mutluluğa, dünlere, bugün boş boş oturarak çürüttüğüm yarınlara, tanıdıklarıma ve tanıyacaklarıma... Cidden çok borcum var.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
"Borc yigidin kamcisidir" atasozunu mkim ne zaman ve neye dayanarak ortaya atmis acaba?

Bir atasozu daha var, icinde gecen miktardan belki tarihi devri de bulunabilir.

"Senin (kisi) gibi bir.... olsun, 100 milyon borcum olsun"

Bir daha var ve anlamli;

"Borc yiyen, kesesinden yer"

hassas_denge

Yeni üye
Yeni Üye
Son yıllarda artan cinnetlerin, boşanmaların, intiharların, ptt/esnaf soygunlarının ve cinayetlerin en büyük nedeni değil midir borç?
Bir psikolojik durumun daha nedeni aslında, biraz düşününce onu da kolaylıkla bulabilirsiniz.
İpucu Haziran 2011'de.
Ama önce şu tabloya bir bakın ve devletimizin 2012 toplam gelirinin 330 milyar TL olduğunu da göz önünde bulundurun;

Saygılar, sevgiler.

Turgut Saka

Sorgucu Üye
Yeni Üye
borç yiğidin kamçısıdır.. borçtan intihar eden, pes eden... yiğitliğini kaybetmiştir ya da hiç yiğit olmamıştır! :)
cidden öyledir diye düşünüyorum. belki öyleyimdir diye böyle düşünüyorum...
bizleri birbirimize bağlayan biraz da borçlarımızdır ya da borçlu olduğumuzu düşünmemizdir...

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
borç yiğidin kamçısıdır.. borçtan intihar eden, pes eden... yiğitliğini kaybetmiştir ya da hiç yiğit olmamıştır! :)
cidden öyledir diye düşünüyorum. belki öyleyimdir diye böyle düşünüyorum...
bizleri birbirimize bağlayan biraz da borçlarımızdır ya da borçlu olduğumuzu düşünmemizdir...

Evet aslinda borcu sadece maddi olarak ele almamak lazim. Manevi borclarda var, vicdan, minnet borcu ve bilinen bir cumle "ben sana hayatimi borcluyum/hayatimi kurtardin" burada da aslinda maddi bir kurtaristan ziyade zihinsel bir kurtarista saklidir.

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
Aylık 780 TL'den 43.000 TL evim ipotekli, Aylık 270 TL den 9.000 TL bir bankaya kredi, Aylık 165 TL 2.000 TL bir bankaya, 3.400 Kredi Kartı, 3.400 Kredi Kartı, 2.400 Kredi Kartı, 1000 Nakit Kart, 2.500 Eksi Hesap, Aylık 500 TL'den 3.500 bir kredi, Aylık 130 TL'den 7.000 TL bir kredi, 1.500 elden, 5.000 Elden. Toplam 85.000 TL civarı. Aylık gelir 2.000. Tüm bunları ödüyorum, üstüne faturalar, sigara, yol parası. Mutfak masrafını hiç saymıyorum. Dertleşelim arkadaşlar biraz. En son borç nasıl kapatılır açıklamalı anlatımını yapacam.

geliriniz çok düşük ama borcunuz çok, durum kötü... ama yaşınız genç... eğer iş değiştirerek maaş artırma olanağı yoksa, bence otomobilinizi daha küçük ve yaşlı bir otomobille değiştirip, aradaki farkla vadesi kısa ve faizi yüksek olan bir miktar borcu hemen kapatmaya çalışmalısınız... geri kalanını da yeniden yapılandırarak ( yaşınız genç olduğundan vade uzatıp, taksitleri aylık gelirinizin yarısını aşmayacak şekilde) düzenleyebilirseniz, evinizi kurtarabilirsiniz... şansınız açık olsun...

UpBot

Kahin
Yeni Üye
Konu kaldığı yerden devam edebilir.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç