Kendine Ayna Tutmak

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Psikoloji kategorisinde elfnrb tarafından oluşturulan Kendine Ayna Tutmak başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 7,451 kez görüntülenmiş, 24 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Psikoloji
Konu Başlığı Kendine Ayna Tutmak
Konbuyu başlatan elfnrb
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan meyelan

elfnrb

Felsefe.net
Yeni Üye
Kendine ayna tutmak nedir?

Anladığım kadarıyla kendini doğrularıyla, seçimleriyle ve hatalarıyla birlikte görmek ve bu şekilde kabul etmekle ilgili...

"Kendini her gün keşfedeceğine kendine ayna tut" önerisini alan birisi için "Kendine ayna tutmak"ı nasıl açıklarsınız, görüşlerinizi alabilir miyim?

elfnrb

Felsefe.net
Yeni Üye
Kendi soruma kendim cevap vereyim o zaman, :) kigem.com sitesinden alıntı:

...Her zaman ister istemez, sözlü veya sözsüz iletişim halindeyiz. Bir çok farklı gruba dahil oluyor, değişik çevrelere giriyor ve her ortamda etkileşim içinde oluyoruz. Yalnız olduğunu düşünen, son derece izole yaşayan bir insan bile "benlik" duygusunu bu iletişim ve etkileşimlerden oluşturuyor.

Aslında iletişim teorisinin temel aksiyomlarının birinden söz ediyoruz: Eğer kişi bir ilişki içindeyse iletişim kurmadan edemez. Yani hiçbir şey söylemeden tavana baksa bile, "söylediklerin beni ilgilendirmiyor" demiş olur. En azından öyle demiş gibi algılanabilir. İnsanlar bazen sahneye çıkar, sözlü veya sözsüz olarak mesajlarını iletirler. Bazen de seyirciyle birliktedirler. Olanları izleyerek, tepkileri ve geri bildirimiyle oyunu etkiler, şekillendirir ve oyunun devamına neden olurlar. Bu koreografi ile oluşur kişinin benliği. Üstelik bunun farkında da değildir. Ona sorsanız, "ben buyum işte, ben hep böyleydim" diyebilir.
Sen nasıl birisin?

Bu sorunun cevabını kişi nasıl bulur?

Oturup düşünmüş olabilir ya da hiçbir şekilde buna kafa patlatmamış olabilir. Ama elbette bir cevabı vardır ve kim olursa olsun bu cevap bir değer taşır. Kendini tanıma, aydınlanma, iç yolculuğa çıkıp kendini keşfetmenin önemi hep vurgulanır. Bu oldukça zor ve çaba gerektiren bir arayıştır. Fakat bundan daha kolay olarak insan tek bir şey yapabilir. Aynaya bakar. Bu ayna, duvarda asılı olan değil her gün her etkileşimde başka kişilerin ona tuttuğu aynadır. Amerikalı hümanist sosyolog Charles Cooley bu "ayna benlik" kavramını ilk ortaya atan kişidir.

Ona göre "ayna benlik" kavramında üç önemli unsur var:

1. Başkalarına nasıl göründüğümüzü kafamızda canlandırırız

2. Bu canlandırdığımız görüntünün başkaları tarafından nasıl yargılandığını canlandırırız

3. Bu canlandırdığımız yargılar ile benliğimizi oluştururuz.

Bu şekilde hakkımızdaki düşüncelerimiz aslında başkalarının bizim hakkımızda ne düşündüklerini düşünmemiz ile oluşmuş olur. Böylece mesele; "Senin gözünde ne isem, ben oyum" şeklinde formüle edilir. Tabii ki bu tek bir kişinin yargısı hakkındaki düşüncemizden oluşmuyor.

Hayat boyu karşılaştığımız ve özellikle çocukluk döneminden itibaren algıladığımız her tepki ile oluşan bir benlik duygusu bu. Özellikle çocukluk dönemi dedim çünkü kişinin kimlik oluşturması ve benlik duygusu bu dönemlerde oturmaya başlıyor. Hemen altını çizmek gerekiyor: Burada sözü edilen; başkalarının mutlak ve gerçek yargısı değil algıladığımız tepkilerden bizim vardığımız yargılar ya da yorumlar.

Bir şey anlatırken birinin gülmesi, kişinin "ben komik birisiyim" düşüncesini içleştirmesine yol açarken, başka bir kişiye "ben yeterince zeki değilim, komik oluyorum" düşüncesini çağrıştırabilir. Bir kişi kendini iyi hissederken diğeri hayat boyu zeki olmadığı düşüncesinin verdiği özgüven sorunuyla boğuşup durabilir. İşin daha da kötü tarafı; artık içselleştirdiği bu düşünce ile çevresinde bu düşünceyi çağrıştıran ne hareket ve etken varsa onu algılamaya başlar. Algıdaki seçicilik ile cımbızla çeker gibi zaman geçtikçe aptal olduğuna dair "kanıtlar" artar. Sonuçta çoğu insan bu şekilde hayatını sürdürür durur ve belki de asla sebebini sorgulamaz. Kendimizle ilgili inançlarımız, ne yazık ki, "gerçeklere" ve "doğrulara" dönüşür.

Bu bağlamda aslında kendimiz hakkında oluşturduğumuz düşüncelerin bazen yanlış yargılar, yanlış anlaşılmalar ve doğru olmayan inançlardan oluştuğunu görebiliriz. Yani kendimize dair bütün düşüncelerimiz aslında birer illüzyon mu demek oluyor? Hayır, yalnızca benliğimizin algılamalarımız ve yorumlarımızla oluştuğunu ve bunun dışında da bir anlamı olmadığını söylemiş oluyoruz. Budizm'in de söylemek istediği bu değil miydi?

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Kendine ayna tutmak nedir?

Anladığım kadarıyla kendini doğrularıyla, seçimleriyle ve hatalarıyla birlikte görmek ve bu şekilde kabul etmekle ilgili...

"Kendini her gün keşfedeceğine kendine ayna tut" önerisini alan birisi için "Kendine ayna tutmak"ı nasıl açıklarsınız, görüşlerinizi alabilir miyim?

"Kendine ayna tutmak" demek, fenomenal goruntuye bakmak yerine; beyninde olan her seyi sorgulamak, irdelemek, once bilmeye tasimak ve kendini numenal yeti kullanimi olarak tanimak ve tanitmak; ayni sekilde de kendine uygun olmayan dusunce ve davranislari insanlik adina gozden gecirmek, bilimselligi ve cagdasligi gozden gecirmek ve cagi ve bilimselligi yakalayacak sekilde kendini bilinclendirmek, ve bu temeldeki algini, bilgini, birikimini sorgulayarak olene kadar gelistirmek.

glsezinrs

Kahin
Yeni Üye
Tüm insanlar birbirlerinin aynası olabilir mi?

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Tüm insanlar birbirlerinin aynası olabilir mi?

Eger her bakan, sadece karsidakini gormezse ve ayna ile bakarsa, olabilir. Yeterki herkes hem kendini numenal yeti olarak aynada gorup degerlendirebilsin, hem de baskalarini onlara olduklari gibi aynada gosterebilsin.

P

Pyramos

Ziyaretçi
Kendine ayna tuttan kasıt kendine dışardan,objektif olarak bak , böyle analiz et olmalıdır. İyi, güzel, etkileyici wow! :) ama kendine dışardan bakarken kim olacağım ben? haa başkaları olacağım, sevdiklerim olacağım,sorumluluklarım olacağım,benden beklenenler olacağım,normlar,kurallar kısaca toplum olacağım ! ee demek ki benim aynam toplummuş diğer insanlarmış! toplum kim ki? toplum dedigimiz gelenek,görenek ortak öğretiler değerler vs.. Sonuç insan kendine ayna falan tutamaz ancak karşılaştırır..kimle? diğer insanlarla toplumla..pehh.. saçma geldi birden..Ben bu anlamda tek ayna tanırım Tanrı.. eğer Tanrıya inanmasaydım saçmacı ve hiçci karışımı birşey olurdum sanırım:)

glsezinrs

Kahin
Yeni Üye
Kendine ayna tuttan kasıt kendine dışardan,objektif olarak bak , böyle analiz et olmalıdır. İyi, güzel, etkileyici wow! :) ama kendine dışardan bakarken kim olacağım ben? :)

Sevgili donkişot, ayna dışarda değil, içerdedir..Yunus'u anımsa.."Bir ben var vardır, bende benden içeru!"

Süreyya Önal

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Ayna, Sır ı Alem' dır.
Her şey O' n da...
bir/ birine yansır.
O sana.. sen O na hal-ler-im iz
yansır, bakar/bakarız iç-içe O aynada-n-
'n' halimiz varsa an'da yaşarız da tam olarak ne bilir-görürüz! allah bilir : )

sebepler-sonuçlar; hep...içiçe geç/er karışır.. yine-yeni şekillenirken
-ben'ce- telaffuzumuz hal'imizi anlatmakta -hep- eksik kalır
- -
yine de bir şey diyeceksek

diyebileceğim ... (ayna da) O Alem de 'bir' aynasın da madem
bakmak istersen ancak yakın!?! olduğunca (b/ilmini -gönül-ler ile eş edebildiğince)
görüş ile neşriyat alanı-n- da açılacak, genişleyecektir

ister bakar gör' sün istemez bakmaz..görmezsin! : )

glsezinrs

Kahin
Yeni Üye
Dışardan girmiştir içeri o :)

Bu harikaydı.:).Yazdığım, Yunus Emre'nin çok bilinen bir sözüydü..Tamamı şu:
"Beni bende demen, bende değilim
Bir ben vardır bende, benden içeru"
Yani, içsel yolculuklarımızla algımızı dış çevreye değil de kendimize yöneltir isek, içimizdeki "ben"i, tözü, özü tanıyabiliriz.Kendimizi bilmek de bu değil mi zaten?Aynaya bakarken de kendi görüntümüzün yansımasına değil, içe (öze)bakış önemlidir..Evrensel-insan bunu sorgulamak-irdelemek vb düşünsel bir faaliyetle açıklamış,doğrudur..Aynada kaşımıza gözümüze bakmaktan söz etmediğimize göre, soyutlamaya dayanan bir kavrayıştan sözediyoruz..İçimizdeki "ben" ve dışımızdaki "ben" birbiri ile ne denli örtüşürse, o denli "kendimiz"iz..Gene mi karmaşık yazdım*:)

elfnrb

Felsefe.net
Yeni Üye
Bir sorun da kendimizi tüm bunlardan sonra nasıl şekillendireceğimiz. Biri çok hareketlidir ve bizi çok cansız görür örneğin. Çok sıcakkanlı birine çok soğuk ya da çok resmi birine cıvık görünebiliriz.
Nasıl karar vereceğiz? Karakterimizi tüm bu gözlemlerden ve tuttuğumuz aynalardan sonra nasıl ve neye göre şekillendireceğiz?

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Bir sorun da kendimizi tüm bunlardan sonra nasıl şekillendireceğimiz. Biri çok hareketlidir ve bizi çok cansız görür örneğin. Çok sıcakkanlı birine çok soğuk ya da çok resmi birine cıvık görünebiliriz.
Nasıl karar vereceğiz? Karakterimizi tüm bu gözlemlerden ve tuttuğumuz aynalardan sonra nasıl ve neye göre şekillendireceğiz?

Insan ve insanlik algisina, karsilikli anlayis, hosgoru, saygiya ve hak ve ozgurluklerin taninmasi ve kullanimina gore.

elfnrb

Felsefe.net
Yeni Üye
Insan ve insanlik algisina, karsilikli anlayis, hosgoru, saygiya ve hak ve ozgurluklerin taninmasi ve kullanimina gore.

Peki bunu yaparken diğer insanlara "uyum"u nasıl sağlayacağız? Doğru kişi olmaya çalışırken insandan uzaklaşmaz mı insan..

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Vicdan aslinda insanin aynasidir ama ne yazik ki bu tur terimlerin gunumuzde kifayeti kalmadi. Kendini kandiran insanlar bile varken dunyada :)

sakal

Kahin
Yeni Üye
ölmeden önce ölmektir.nefsin terbiyesidir.nefs muhasebesidir.

Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz.görünür rütbe-i aklı eserinde.Ziya paşa.

Feylesof TeCe

Filozof
Yeni Üye
İnsan kendine karşı objektif olamaz. Kesin bir yargı gibi oldu ama niyetim genel bir yargı oluşturmaktı. Evet, insan kendine objektif davranamaz. İç sesleriyle kavga eder ve o iç seslerinden hangisini dinleyeceğine karar veremez. Aslında birinin daha güçlü ses olduğunu fark eder ama diğer sesler de kendisine ait olduğu için kararlarında zorlanır. Eğer kendine ayna tutabilirse (ki tek başına yapabileceğini sanmıyorum) kendine objektif olarak bakabilir ve o güçlü sese uyar :) İşte tüm sorun o sesi duyabilmek. Belki "Kendi başına ayna tutamıyorsun kendine, ne yapıyorsun sen çocuk?" diyorsunuzdur. Yardım alıyorum :)

anotherday

Felsefe.net
Yeni Üye
Ayna karşısındaki görüntünün tersini gösterir, belki bakmasını becerebilirsek öteki yüzümüzü de görebiliriz.

yeni_id

Yeni üye
Yeni Üye
kendimi bilmez idim
her şeyi ben bilir oldum (sandım)
kendimi bildim, tiksindim tiksinmekteyim..
dengeyi bulabilirsem eğer..
işte o zaman asıl
ben ben olurum
başkalarına ihtiyacım var elbet, kendime duyduğumdan çok belkide..
ama düşünmeden edemiyorum, benden başkası olmasaydı keşke
kendimi bilmez iken daha mutluydum ya
neyse..

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç