kendimizce/aforizmalar

Nejdet Evren

Tanınmış üye
Onursal Üye
Kızılderili ana/atalarım der ki; "insan önemsediği şeyin sesini duyar" kalabalık olsa da bu ses duyulur....tartışmak ayırşmayı değil düşünsel çoğalmayı sağlar, ne ki "tartışma kültürü" varsa!, insan her daim sosyaldir; sosyal doğar, giydirmeler bu nedenledir ki insanın "tarihsel belleği"ni törpüler. görünen köy kılavuz istemez, görünmeyen köye...
İçeriğin tamamını görüntülemek için lütfen giriş yapınız.

Nejdet Evren

Tanınmış üye
Onursal Üye
Mide ve beyin karşıt diyalektiğe sahiptir, biri aç diğeri toktur, hangisinin aç olmasına dair istenç değiştirmek ya da köle kalmak arasında tercih yapmaktır...

Nejdet Evren

Tanınmış üye
Onursal Üye
“üretici güçler” ve “üretim araçlarının gelişmişlik düzeyi” ile “üretim ilişkileri” nin ne olduğunu toplumsal mücadele zemininde bilmek ve buna göre eylemde bulunabilmek her zaman önem arz etmiştir; bu ayrışım ve etkileşimleri, değişim ve dönüşümü empas etmek bilimsel felsefeden, bilimsel sosyo-ekonomik-politikten köktenci bir şekilde...

Nejdet Evren

Tanınmış üye
Onursal Üye
İnanmak insanı huzurlu kılar ve aynı ölçüde köleleştirir, insan huzur ve kölelik arasında sıkışır kalır; huzur ve özgürlüğün aynı anda gerçekleşemeyeceğini gördüğünde huzursuzlanır, tüm inancını yitirmeye başlar ve özgürlüğe adım alır; lakin bu da yetmez, özgürlüğün inançsızlık temelindeki yargının bilinemediği bir zeminde bulur kendini, betona...

Nejdet Evren

Tanınmış üye
Onursal Üye
inanç, bilmediğimize dairdir; bildiğimize inanmamız gerekmiyor...bu nedenle" bildiğimiz her şey inançtır" şeklindeki görüşünüze katılamayacağım.

Muad'dib

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Şu ana kadar bildiğimiz ve doğru bellediğimiz her şey, mevcut ve her şeyi kapsayan bilgide bir zerreden fazlası değildir. Geriye kalan okyanus içindeki herhangi bir kap suya göre bizim bilgimiz inançtan öte değildir. O kap içindeki bilginin bile herhangi bir zerresi bizim bilgi dediklerimizi bir kenara atabilir. Bu durumda bizim bilmek...

Son düzenleme:

Nejdet Evren

Tanınmış üye
Onursal Üye
evren sonsuz olduğuna göre ve mutlak olmadığına göre bilgi de sınırsız olacak ve hiç bir zaman tümünün bilinmesi söz konusu olmayacaktır. bu durum bilgi ve inancın örtüşmesini gerektirmemektedir. bilmediklerimizin devasa çokluğu bildiklerimizi gölgeleyemez ve onu inanç düzetine indirgeyemez.

Muad'dib

Yeni üye
Kayıtlı Üye
"İnanç düzeyine indirgeyemez" Talihsiz bir cümle olmalı, çünkü inanç, bilgiye muhtaçtır bilgi de inanca muhtaçtır. Kuru kuruya ben inandım hali bilgi eksikliğindan dolayı dalgalı bir ruh ve akla sebep olur. Inancı olmayan insanın da bilgiye ulaşma ihtimali azdır. Çünkü kolayca vazgeçebilir.

Ve bilgiden emin olma hastalığı değil midir zaten...

Son düzenleme:

NuriKara

Aktif üye
Kayıtlı Üye
Şu ana kadar bildiğimiz ve doğru bellediğimiz her şey, mevcut ve her şeyi kapsayan bilgide bir zerreden fazlası değildir. Geriye kalan okyanus içindeki herhangi bir kap suya göre bizim bilgimiz inançtan öte değildir. O kap içindeki bilginin bile herhangi bir zerresi bizim bilgi dediklerimizi bir...

Nejdet Evren

Tanınmış üye
Onursal Üye
bir şeyi gerçekleştirebileceğine dair bir inanç/ısrarlı irade, bilinmeyene duyulan inanç ile aynı değildir; bilmenin gücü inancın gücünden bana göre daha fazla olduğundan "indirgenemz" dedim; elbette katılmayabilir ve tam tersini düşünebilirsiniz, saygı duyarım; lakin sizin eleştirilerinizi dikkate alarak kendi doğrularımı açıklamaktan da...

Muad'dib

Yeni üye
Kayıtlı Üye
lakin sizin eleştirilerinizi dikkate alarak kendi doğrularımı açıklamaktan da sakınmam
Tabi ki, açıklamamanız bana kötülük olur zaten.

Su örneğine şu şekilde de bakabiliriz. Elementlerin varlığının farkına varılmadan önce suyu bütün zanneden kişi ile hidrojen ve oksijeni bilen kişi...

Nejdet Evren

Tanınmış üye
Onursal Üye
kuantum fiziği olasılıklardan söz eder, bu durum çoklu gerçeğin aynı anda var olabileceğini gösterir, fotonun dalga ve parçacık özelliğini aynı anda gerçekleştirmesi bunun kanıtıdır ve gözlemlenerek atom-altı parçacık düzeyinde mikro dünyanın keşfi makro dünyanın keşfi ile örtüşmek eğilimindedir. bilim adımlarla ilerler, ne ile karşılaşacağı...