Kendi köşem olsa

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde monaliza tarafından oluşturulan Kendi köşem olsa başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 9,926 kez görüntülenmiş, 96 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Kendi köşem olsa
Konbuyu başlatan monaliza
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan UpBot
M

monaliza

Ziyaretçi
Burası bana ait köşe olsa, zaman zaman, belki duygusal dalgalanmalar yaşadığım anlarımı burada paylaşsam nasıl olur? diye düşündüm. Zira duygularla pek haşır neşirimdir. Her ne kadar mantığa da çok önem versem de, duygulardan bir türlü ödün veremiyorum. Nihayet insanım işte. Özellikle "KADIN" cinsi acaba mantığını duygularıyla harmanlama da daha mı maharetli?

Her ne kadar; önemli olan "İNSAN" faktörü desek de, toplumun temel taşını "KADINCA DUYGULAR" yada "KADIN HASSASİYETİNİN DAYANILMAZ KAÇINILMAZLIĞI" mı oluşturuyor desem?

DUYGULUYUM, O HALDE VARIM.

Kendime sevgi ve saygılarımla...

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
Ynt: Kendi köşem olsa

kadın cinsinin analitik düşüncesinin daha gelişkin olduğu bilinmektedir; bu da onun hem ana hem çocuk ikilemini aynı düşüncede yaşamasından kaynaklanmakta olsa gerek. Bunun nedeni kadının doğurganlığıdır. Sevgili Monaliza, duygularını paylaşmak istiyorsan kendi köşene aktarımını sürdürmelisin.

M

monaliza

Ziyaretçi

Teşekkür ederim sevgili Necdet.

İnsan kişiliğinde belirleyici olan (yaradılış özelliği)genetik, aile ve çevre faktörlerinin önemini bilmekteyim. Yıllardır edindiğim intiba ise, kişilik oluşumunda aile ve çevre faktörünün önünde doğuşta kişiyle birlikte gelen faktörlerin öndeliği. Çünkü ben ve kardeşim, yaş farkımız fazla olmamasına karşın, ebeveynimizden aynı öğretileri almış ve aynı çevrede, aynı olayların içinde bulunmuş olmamıza rağmen kişiliklerimizin farklılığı. Bu durumda ; ruhsal ve beyinsel algaçların farklılığının ana etken olduğunu düşünüyorum.

Örneğin; Ben detaycı ve merhametliyken, kardeşim daha az detaycı ve daha az merhametli. Ben hayata böylesi konsantreyken, kardeşim yaşamdan daha uzak.?Bu neden ? diyorum... Bu bir örnekleme tabii. İkiz kardeşler için bile aynı şeyler söz konusu olduğuna göre???

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye

birey, tarihsel bellek ile dünyaya gelir; onu çevre işler ancak, o da çevreyi işlemeye başlar; fark buradan kaynaklanmaktadır.

M

monaliza

Ziyaretçi

Birey ve çevre etkileşimi kesinlikle kaçınılmaz.

Bugünlerde pek mutluyum. Farklı bir mutluluk bu. Sinerji kaynaklarım yakınlarımda, nedeni bu olsa gerek. Dileğim tüm insanlığın mutluluğu.

Hayat insana bir lütufsa, mutluluk lütuf içinde lütuftur insana. Hep birlikte gülümsemeye ve mutlu olmaya.

Dün geceki rüyam enteresandı gerçekten. Rüyamda telefonum çaldı, açtım ve duymayı çok istediğimi sandığım ama hiç duyacağımı ummadığım bir sesti karşımdaki. Bilinçaltı oyunu olabilir belkide. Her ne ise; sonuç benim için çok yararlıydı. Hiç özlememişim, hatta unutmuşum bile. Duymayı istediğime hiç değmezmiş. Şanslıyım, ne mutlu bana" Duygularımdan artık eminim...Hayat, bir anlamda deneme-yanılma-öğrenme arenası belki de. Dostlarımızı tanımakta, duygularımızı analiz etmekte bile bazen zorlandığımıza göre...

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye

yer-yüzü-cenneti-nde tüm insanların mutluluğunu yaratma süreci o kadar kolay bir sürece benzemiyor monaliza, ne dersin?

M

monaliza

Ziyaretçi

nejdet ' Alıntı:
yer-yüzü-cenneti-nde tüm insanların mutluluğunu yaratma süreci o kadar kolay bir sürece benzemiyor monaliza, ne dersin?

Kesinlikle haklısınız sevgili Nejdet, yaşamın yadsınmayacak en acı gerçeklerinden biri bu. Ne yazık ki. Ancak ben iyilik ve güzelliklere umut ve temennilerimi asla yitirmeyen bir insanım. Güzellikler birbirini çekecek ve belki yeryüzü cennetinde de tüm insanlar mutlu olacaktır. Umuttan umudumuzu asla kesmeyelim derim. Siz ne dersiniz?

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye

umut, zincirin en zayıf halkasına tutunabilme cesaretidir; asla yok olmaz sevgili Monaliza, sana katılıyorum. 'Dünyayı güzellik kurtaracak ve bir insanı sevmekle başlayacak her şey' söylemi iç-içe geçmiş umut ve sevgiye yapılan anlamlı bir vurgudur.

M

monaliza

Ziyaretçi

Geçmişte yaşadığım tüm olumsuzlukları sildim hafızamdan. Bundan böyle olmasını istediğim olumlu hayal ve hedeflerime varmaya harcayacağım tüm gücümü, tüm pozitif enerjimi. Çünkü biliyorum ki; "BEN MUTLULUĞU HAK EDİYORUM" Haklarımıysa sadece kendi gücümle alabilirim yaşamdan.

Bu da "umut" un en güçlü halkası olsa gerek değil mi sevgili Nejdet arkadaşım.

M

monaliza

Ziyaretçi

Düşünüyorum, dünyanın her alanında, en küçük, milimetrik alanlarda bile bir takım entrikaların dönüyor olması olası gibi görünüyor. Neden? İnsanlar neden ufacık şeylere bile tenezzül edebiliyor, diğerlerinin duygu ve düşünceleriyle, hatta güven ve dürüstlükleri ile oynuyorlar? Buna neden gereksinim duyorla ki?

qokce

Felsefe.net
Yeni Üye

Burası bana ait bir köşe olsa paylaşmak istediğim şey ne olurdu diye düşünüyorum....
İnsanlar karşısındaki insanı eleştirirken kendini neden içine katmaz ki...veya kendilerinin başına gelmeyen o duyguları o olayları yaşamadan neden karşısındakine konuşurlar ki...inanın bunu çok merak ediyorum...!

M

monaliza

Ziyaretçi

qokce ' Alıntı:
burası bana ait bir köşe olsa paylaşmak istediğim şey ne olurdu diye düşünüyorum....
İnsanlar karşısındaki insanı eleştiriken kendini neden içine katmaz ki...veya kendilerinin başına gelmeyen o duyguları o olayları yaşamadan neden karşısındakine konuşurlar ki...inanın bunu çok merak ediyorum...!

Pardon, sanırım anlama güçlüğü modundayım :) Merakınızı biraz daha açmanızı rica edebilir miyim sevgili Gökçe?

qokce

Felsefe.net
Yeni Üye

Tabiki açabilirim monaliza...insanlar karşısındakinin neler hissettiğini anlamadan bilemeden nasıl konuşabiliyorlar bunu çok merak ediyorum..

M

monaliza

Ziyaretçi
Aradan uzun zaman geçmiş, köşemi ihmal etmişim. Sanki milenyumdan milenyuma atlayış gibi hissettim nedense. Mutluyum köşem,çok mutluyum. Gülüyor,gülümsüyorum.

M

monaliza

Ziyaretçi
GÖZLERİM...Seviyorum gözlerimi...SAÇLARIM...Evet saçlarımı da çok seviyorum. BEYNİM Mİ? Tabii,en çok beynimi seviyorum köşem:)))

M

monaliza

Ziyaretçi
Tabiki açabilirim monaliza...insanlar karşısındakinin neler hissettiğini anlamadan bilemeden nasıl konuşabiliyorlar bunu çok merak ediyorum..

Bu hususu atlamışım... Bir süredir siteye gerimediğim içindir. Karşımızdakinin ne hissettiğini anlayamayız ki. Bize ne hissettirdiğini anlarız. Ve hissettirdiklerine ve hissettiklerimize göre düşünür ve konuşuruz. Açık bir durum bence.

angie

Felsefe.net
Yeni Üye
köşem olsaydı ah olsaydı

Mantık mı hisler mi ? sorusunu reddediyorum.İnsanı yönlendiren ne mantığıdır ne hisleri.İnsanı yönlendiren 'istemek' tir.İstemek bir duygu mudur dürtü müdür şimdilik zihnimi zorluyor cevaplamakta zorlanıyorum.Bana göre ömür insanın isteyipte kendisine kondurup yapamadığı şeylerle geçiyor, mantık mantık mantık .. insan mantık adı altında istediği ömrü yaşayamıyor.unutmamak lazım tabii, dünyada sadece hislerine güvenip yola çıkan insanlar da vardır, olacaktır da..sonu ister iyi ister kötü bitsin istediğini yapmıştır.çünkü mantığı ona istemenin önüne hiçbir şeyin geçemeyeceğini göstermiştir.burada önemli olan kendi mantığı ile başkalarının mantıklarını ayırt edebilmesidir.şimdi biraz beyin fırtınası yapalım soralım kendimize, aramızdan biri çıkıp bugune kadar her hissimi,her istediğimi mantık çerçevelerinin zekaya bağlandığını bile bile bu toplumda reddettim, yaptım diyebilir mi? dürüstçe.. allah aşkına, kime göre mantık neye göre mantık, mantık nedir?evrensel ahlak hukuk cart curt bütün bu kurallara uymayan davranışların bünyeye saçma gelmesi midir? utanç duygusundan kaçıp saklanma yeri midir mantık? mahçup olmamak için gizlemek midir kendimizi?küçük düşmemek için gizli mi ağlamalıdır insan? ağlayınca küçük mü düşer insan?

AndroNova

Üye
Yeni Üye
köşem olsaydı ah olsaydı

Mantık mı hisler mi ? sorusunu reddediyorum.İnsanı yönlendiren ne mantığıdır ne hisleri.İnsanı yönlendiren 'istemek' tir.İstemek bir duygu mudur dürtü müdür şimdilik zihnimi zorluyor cevaplamakta zorlanıyorum.Bana göre ömür insanın isteyipte kendisine kondurup yapamadığı şeylerle geçiyor, mantık mantık mantık .. insan mantık adı altında istediği ömrü yaşayamıyor.unutmamak lazım tabii, dünyada sadece hislerine güvenip yola çıkan insanlar da vardır, olacaktır da..sonu ister iyi ister kötü bitsin istediğini yapmıştır.çünkü mantığı ona istemenin önüne hiçbir şeyin geçemeyeceğini göstermiştir.burada önemli olan kendi mantığı ile başkalarının mantıklarını ayırt edebilmesidir.şimdi biraz beyin fırtınası yapalım soralım kendimize, aramızdan biri çıkıp bugune kadar her hissimi,her istediğimi mantık çerçevelerinin zekaya bağlandığını bile bile bu toplumda reddettim, yaptım diyebilir mi? dürüstçe.. allah aşkına, kime göre mantık neye göre mantık, mantık nedir?evrensel ahlak hukuk cart curt bütün bu kurallara uymayan davranışların bünyeye saçma gelmesi midir? utanç duygusundan kaçıp saklanma yeri midir mantık? mahçup olmamak için gizlemek midir kendimizi?küçük düşmemek için gizli mi ağlamalıdır insan? ağlayınca küçük mü düşer insan?

Birşey soracağım ANGİE. İstemek duygusunu var eden nedir? Hisler mi? Akıl mı? Hangisi. Yoksa insanın kendisi mi? Bunu cevapladıktan sonra yol alabiliriz gibi.

M

monaliza

Ziyaretçi
Ne mantığı,ne de hissi inkar edemeyiz ki sevgili angie. Her ikisi de gerçek. Gerektiğinde mantığımızla,gerektiğinde hislerimizle,gerektiğinde de ikisini harmanlayıp gerektiği gibi davranmaya çalışırız. Çoğu kez de doğruyu buluruz,bazen yanılgılarımız olsa da...

İstemek bence bir dürtüdür. Acıktığımızda yemek isteriz,susadığımızda su. Sevindiğimizde gülmek gelir içimizden, üzüldüğümüzde ağlamak. Ancak, her üzüldüğümüzde ağlamayız.

Mantık mı, his mi?ikilemine düşmeye gerek yok kanımca.

Ayrıca,köşeme renk kattığınız için teşekkürler ve sevgiler sizlere.

angie

Felsefe.net
Yeni Üye
isteme kelimesinden kastım yemek su tuvalet uyku vb. gibi ihtiyaçlarında içinde bulunduğu ap ayrı bir konu değildi.isteme insanın mantığıyla hislerini kimi zaman karşı karşıya getiren kurnaz bir dürtüdür sanıyorum, ama ne olursa olsun mantık ve duyguların harmanlanamadığı anlar olacaktır.Ben bu devrede isteme nin yolunu açınız, yanlış ya da doğru şahsi fikrim bu.:):)

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç