Kemalizim ve Türk Solculuğu

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde MorteFlore tarafından oluşturulan Kemalizim ve Türk Solculuğu başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,109 kez görüntülenmiş, 7 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Kemalizim ve Türk Solculuğu
Konbuyu başlatan MorteFlore
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Ashriel

MorteFlore

Yeni üye
Yeni Üye
Türk solu ve Kemalizm arasında tarihsel olarak ince bir hat olduğunu ve bu hattın ideolojik-teorik olarak sıklıkla ihlal edildiğini söylemek yanlış olmayacaktır.Hatta bunun da ötesinde, Kemalizmi kendi sosyalizm programlarının ayrılmaz bir parçası olarak gören sol grupların halen de var olduğu bilinen bir gerçekliktir. Türk solunun Kemalizmle ilişkisinin önemli bir boyutu da milliyetçilik ile ilişkisidir. Çünkü belirtildiği üzere Kemalizm, rasyonel Türk milliyetçiliği temelindeki kapitalist, modernist batıcı bir ideolojidir. Dolayısıyla Kemalizme yakın duran ideolojik bir yaklaşım, aynı zamanda söz konusu milliyetçiliğe de yakın düşecektir.

X

FAdmin
Onursal Üye
Ben 28 yilda Kemalizmin ne oldugunu anlayabilmis degilim. Din vardirda demez yokta demez, milliyetci desen Turkiye turklerindirden baska acamiyorlar, suanki konjekturde Turkiye uzerinde yuzde birlik bir kesim olarak kaldilar. Bakiyorsun bugun Chp icinde bile marjinallestiler. Bu ulkede karsiliginin kaldigini dusunmuyorum.

MorteFlore

Yeni üye
Yeni Üye
Doğu Perinçek tayfası ve Halkın bilmem ne kurtuluş partisi gibi zımbırtıları bir tarafa bırakıyorum..
Kemalizmi Atatürk ile de özdeşleştiremiyorum ben, Atatürk'ün ''faşist'' damgası ile yaftalanması da bir bakıma ''Kemalist ideoloji'' olarak ortaya atılan ne idüğü belirsiz içi boş slogan-vari yaklaşımlarla doldurulmuş safsatadan ibaret söylemler ile Türkiye solculuğunu ''milliyetçiliğe'' kaydıran kesimler..
Kemalizm ile gerek Atatürk'ün kişilik ve karakterini, gerek ise cumhuriyet ve laikliği hedef tahtasına oturtmuş faşizan ve tekçi söylemler ile karşıt kutuplar yaratılmıştır.
Atatürkü pek sevdiğim söylenilemez, ama onu sevmemem ona karşıt bir duruş sergilememi gerektirmiyor. Devrimci kişiliğine saygı duyuyorum, karakterist yapısına ise pek hayran değilim. Yalnız yıllardan beridir Sosyalizmi, Kemalizm ile yan-yana tutmak yada sosyalizmin içini ortaya attıkları milliyetçi-faşist kemalist ideoloji ile doldurup servis etmek, bu güne değin yapılan en büyük hataydı. Türkiye'de sosyalist ideolojinin gelişememesi veya yerinde saymasının en büyük ve başlıca nedeni de milliyetçi duygulardan arındırılamamış bir sosyalizmdir. Bu örneği Rusyada veya Çinde veya Kolombiyada, Kamboçyada vs.. ülkelerde uygulayabilirsin ama Türkiye'de sökmez. Türkiye genel kutupları ile farklı etnik yapıları ve muhafazakar bir islam temeline dayalı olması, yoksul ve emekçi kesimin bunlardan oluşması ile sosyalizmi yaşatamazsın. Elit kesimin Rusyadan söküp Türkiyeye ithal ettiği ve kendince uyarladığı bir sosyalizmden hayır gelmedi gelmeyecektır. Bunu sadece Türk solu olarak kendini adlandıran zihniyete karşın belirtiyorum.

Bora

Felsefe.net
Yeni Üye
Sağçı, solçu, muhafazakar, ulusalçı, milliyetçi, alplerençi, libarelçi, demokrat, sosyal demokrat şuçu buçu diye herkesi bir kılıfa soktular bunu yanlış buluyorum. Bakıyorsunuz barış ve emeğin yanında olan hdp de sol parti gösteriliyor günümüzde. Sanırım 2009 yılı olması lazım CHP Sosyal Demokrat bir parti değildir. Sosyal Demokrat Parti AKP'dir diye Avrupa da ki Uluslararası Sosyal Demokratların buluşma düzenlediği kongreyi terk ettiler. Nedeni memur, işçi, emekli kesimi akp ye oy veriyor. Nasıl chp sosyal demokrat oluyor söyleminden kaynaklandı.

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Kemalizmin "turk solculugu" oldugunu soylemek, sadece sola vermektir.

Halbuki kemalizm, "turk milliyetciligi" olarak sagin da savundugudur.

Ayrica kemalizm nedir, ataturkculuk ile bagi nedir?

Cunku Ataturk'e gore bir kemalizm yoktur.

Turk solu tarih sahnesine, 1970'lerle mi cikmistir?

"6-7 Eylul olaylari" nin aciklamasi nedir?

X

FAdmin
Onursal Üye
Doğu Perinçek tayfası ve Halkın bilmem ne kurtuluş partisi gibi zımbırtıları bir tarafa bırakıyorum..
Kemalizmi Atatürk ile de özdeşleştiremiyorum ben, Atatürk'ün ''faşist'' damgası ile yaftalanması da bir bakıma ''Kemalist ideoloji'' olarak ortaya atılan ne idüğü belirsiz içi boş slogan-vari yaklaşımlarla doldurulmuş safsatadan ibaret söylemler ile Türkiye solculuğunu ''milliyetçiliğe'' kaydıran kesimler..
Kemalizm ile gerek Atatürk'ün kişilik ve karakterini, gerek ise cumhuriyet ve laikliği hedef tahtasına oturtmuş faşizan ve tekçi söylemler ile karşıt kutuplar yaratılmıştır.
Atatürkü pek sevdiğim söylenilemez, ama onu sevmemem ona karşıt bir duruş sergilememi gerektirmiyor. Devrimci kişiliğine saygı duyuyorum, karakterist yapısına ise pek hayran değilim. Yalnız yıllardan beridir Sosyalizmi, Kemalizm ile yan-yana tutmak yada sosyalizmin içini ortaya attıkları milliyetçi-faşist kemalist ideoloji ile doldurup servis etmek, bu güne değin yapılan en büyük hataydı. Türkiye'de sosyalist ideolojinin gelişememesi veya yerinde saymasının en büyük ve başlıca nedeni de milliyetçi duygulardan arındırılamamış bir sosyalizmdir. Bu örneği Rusyada veya Çinde veya Kolombiyada, Kamboçyada vs.. ülkelerde uygulayabilirsin ama Türkiye'de sökmez. Türkiye genel kutupları ile farklı etnik yapıları ve muhafazakar bir islam temeline dayalı olması, yoksul ve emekçi kesimin bunlardan oluşması ile sosyalizmi yaşatamazsın. Elit kesimin Rusyadan söküp Türkiyeye ithal ettiği ve kendince uyarladığı bir sosyalizmden hayır gelmedi gelmeyecektır. Bunu sadece Türk solu olarak kendini adlandıran zihniyete karşın belirtiyorum.

Kurgulanmak istenen duzenin tabana uymamasindan kaynakli ki cok guzel aciklamissin. Sen bu ulkede Koy enstituleri kurabilirsin, koylerde balolar duzenlemeye calisip acliktan agzi kokan insanlara vals ogretmeye calisabilirsin de binlerce yillik oturmus bir kultur birikimi zorlanarak kirilmiyor, kirilabilen kisim kirilmis, evrilebilen degistirebilen adapte olabilenler o zamandan baslayarak guzel kaymak yemisler.

Ashriel

Felsefe.net
Yeni Üye
Türkiye'de sol zihniyeti nedir arkadaş ya, kendileri de çözemedikleri için içlerinde 65825e ayrılıyorlar. Kelime anlamı dışında, ülkemizde kullanılan tabiri ile muhafazakar sol bile gördüm, inanır mısınız?

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç