Karma Eğitim Sistemi Üzerine

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde Ümit Zafer Bağcı tarafından oluşturulan Karma Eğitim Sistemi Üzerine başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 8,128 kez görüntülenmiş, 75 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Karma Eğitim Sistemi Üzerine
Konbuyu başlatan Ümit Zafer Bağcı
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Ümit Zafer Bağcı

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
sanalmatik, bu sorunun cevabı kesin olarak bulundu mu bulunmadı mı fikrim yok. Ama ben şöyle olabileceğini düşünüyorum. Bence fiziki beden kadar ruhsal beden de farklıdır. Allah, kendinde bulunan özelliklerinin bazılarını erkeklerin ruhlarına ağırlıklı bir şekilde yerleştirmiştir. Bazı özelliklerini de kadınların ruhlarına ağırlıklı olarak yüklemiştir. Zıt kutuplar birbirini çeker hesabı, bu iki ruh dünyada karşılaştıkları zaman birbirlerinin eksik yönlerini tamamladıkları için birbirlerinden hoşlanır ve bir araya gelirler. Yani demek istediğim ruhsal bedenin işlevi aynı olsa da bence özellik bakımından bazı farklılıklara sahiptirler. Yani aslında her şey tek bir şey olsa da bu tek varlığın özellikleri ikiye bölünmüş ve bu iki ruh bir araya gelerek birbirlerini tamamlıyorlar. Yani asıl itibariyle her şey tektir ama dünyada uyumu sağlamak için eril ve dişil oluşturulmuştur.

Şimdi, bütün insanlarda aynı beyin var. Ve bütün insanlarda nefis var. Beynin çalışma metodu aynıdır. Ama bütün insanların nefisleriyle beyinleri arasındaki ilişki farklı olduğu için nefis beyni farklı bir şekilde kullanmaktadır. Bu yüzden de vücudun yöneticisi olan beyin nefsin dürtüsüyle farklı farklı düşünmeye başlar. Bir çiçek olsun. Sana göre güzel bana göre çirkindir. Oysa çiçek aynı ve bizler aynı yaratıklarız ve beynimiz aynı yönetim sistemine sahip. Ama nefsimiz veyahut ruhumuz da olabilir, farklı frekanslarda çalıştığ için beynimizi etkiler ve farklı bir düşünce yapısı ortaya çıkar. Oysa dediğim gibi çiçek bir tanedir bizim düşüncemiz onun güzelliğini azaltmaz da çoğaltmaz da

üçüncü soruyu anlamadım açıklarsan sevinirim

Amacını bilmiyorum ama ben bu konuda seni desteklemiyorum. Evlilik koşulu ile seksin eşler açısından yararlı olduğunu düşünüyorum. Eşlerin birbirlerine bağlılığını arttırdığı gibi duygusal açıdan da olumlu sonuçlarının olabileceğini düşünüyorum. veya tıpta da iyi bir sonuç doğurduğunu düşünüyorum. Yeryüzünce ki dengeyi zıt cinsler sağlar sanalmatik. Cins ayrımı olmazsa diye bir cümle kurmak istiyorum ama maalesef öyle bir şey olamaz. Yaratıcı bu dünyanın hamurunu cins ayrımı ile yoğurmuş ve bunu da çok güzel bir şekilde tasarlayarak yerine oturtmuştur. Sen istediğin kadar cins ayrımı olmasın de ama ne kadında sperm ne de erkekte yumurta oluşturacaktır bu görüşün...

Tama hocam, benim size söyleyebilecek bi şeyim yok, kalın yolunuzda sağlıcakla, yolunuz aydın olsun;

Ümit Zafer Bağcı

Üye
Yeni Üye
Tama hocam, benim size söyleyebilecek bi şeyim yok, kalın yolunuzda sağlıcakla, yolunuz aydın olsun;

sanalmatik, zaten amacın bana bir şey söylemek olmasın. Amacın ortak bir yola varıp, fikirlerimizi paralellik derecesine yaklaştırmak olsun. Yoksa sende diğerleri gibi kendi fikirlerinin esiri olur ve kendi kendini ateşe doğru itersin. Benim açtığım bu konu sadece İslamı ilgilendirmiyor. Yani sırf İslam erkek-kız ayrılmalı dediği için bunu kabullen demiyoum. (Aslında doğru olan o ama neyse) Bu durum fiziki, ruhi, cinsi yönden zararlı bir durumdur. Kaç kere de tekrarladım. Size delil verince de kabullenmek istemiyorsunuz. Ülkemizdeki eğitim hayatı bu kötü gidişatın alarmlarını veriyor. Bak bu sistemin eğitimin kalitesini düşürdüğüne Değinmediniz. Çocuklar karşı cinsle ilgilenmekten ders bile çalışmıyor.

meyelan

Filozof
Yeni Üye
. İnsanoğlu daima uyarıldı. Biz de o uyarılanların arasında uyanmış insanlar olarak diyoruz ki siz kabul etseniz de etmeseniz de bu gidişimiz çok kötüüü!
daha diyecek bir sözümüz yok ,uyurken konuştuklarımız bir değer arzetmez malum,parça bölük,fısıltı tonunda konuşur uyurken insan.Size kolay gelsin..

Ümit Zafer Bağcı

Üye
Yeni Üye
daha diyecek bir sözümüz yok ,uyurken konuştuklarımız bir değer arzetmez malum,parça bölük,fısıltı tonunda konuşur uyurken insan.Size kolay gelsin..

meyelan, uykudan uyanmanız için biraz çaba göstermeniz gerekmektedir. Çünkü ömür elde olmadan akıp geçmektedir. Biz bütün insanlar Allah'ın gözünde biriz. Ama öyle bir dönemdeyiz ki çoğumuz bu sitede de olduğu gibi daha yaratıcımızı tanımıyor. 70 yıllık kısa bir dünya hayatı için ön yargılarının esiri olarak sonsuz ahiret yaşamını kendi elleriyle ateşe atıyor. Hey gidi meyelan bu içinde olduğumuz durumu hangi mantık kabul eder sana soruyorum. Allah'a şükür ben de eskiden uyuyor olsaydım da şimdi ağır ağır uyanıyorum ve bende uyumanın ne demek olduğunu bildiğim için artık herkesin uyanıp bu dünyanın daha güzel olduğunu görmelerini istiyorum

meyelan

Filozof
Yeni Üye
hey gidi @ümit zafer bağcı aslolan sadece meyelan dır bakınız tasavvuf külliyatı..uyandım demekle uyanılmaz..neyse nokta..

Ümit Zafer Bağcı

Üye
Yeni Üye
hey gidi @ümit zafer bağcı aslolan sadece meyelan dır bakınız tasavvuf külliyatı..uyandım demekle uyanılmaz..neyse nokta..

meyelan, insan gözlerini açtığı zaman uyandığının farkına varır. En azından artık çiçekler çok güzel değil, çok güzel yaratılmış der. Gözlerini açmayı başarabilirsen zamanla tam anlamıya uyanmayı da başarırsın İnşAllah. yeter ki o gözleri aç

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
dijital, sen direk şöyle diyorsun. İnsanları ahlaksız eylemleri korku içinde yapmaya zorlamayalım. Bırakalım herkes köpekler gibi yolun ortasında işini halletsin. Ben diyorum ki, hayır dijital bizler insanız bizim ahlak değerimiz vardır biz bu gidişe dur demeliyiz yoksa böyle giderse köpeklerden farkımız kalmayacak

Yazdıklarımdan bu tuhaf yorumu çıkarttıysan bence sen yazılanları doğru anlamıyorsun, çok üzgünüm. Bu arada "Uyandım" derken daha derin bir uykuya dalıp, uyandığını zannediyor olmayasın sakın???

Mevlana-Mesnevi'den bir alıntı yapmak istiyorum;

Ey insanlar, sonsuz rahmet her an akmaktadır; fakat siz uykudasınız, anlamıyorsunuz!
Uyuyan kişinin elbisesi, ırmak suyunu içer de uyuyan, uykuda serap arar!
Orada belki su vardır ümidi ile koşar durur...ve bu düşünceyle suya varacak yolu kendi kendine kaybeder gider!
Çünkü orada der, buradan uzaklaşır...bu hayale kapılır, hakikatten ayrılır!
Bunlar güya uzağı görürler fakat ruhları uykudadır...ey yolcular acıyın bunlara!

Mesnevi c.IV.3305

Sonuç olarak; herkes görüşünü belirtti, şu aşamada kendi adıma daha fazla söylenecek bir şey olduğunu düşünmüyorum...

Ümit Zafer Bağcı

Üye
Yeni Üye
Yazdıklarımdan bu tuhaf yorumu çıkarttıysan bence sen yazılanları doğru anlamıyorsun, çok üzgünüm. Bu arada "Uyandım" derken daha derin bir uykuya dalıp, uyandığını zannediyor olmayasın sakın???

Mevlana-Mesnevi'den bir alıntı yapmak istiyorum;

Ey insanlar, sonsuz rahmet her an akmaktadır; fakat siz uykudasınız, anlamıyorsunuz!
Uyuyan kişinin elbisesi, ırmak suyunu içer de uyuyan, uykuda serap arar!
Orada belki su vardır ümidi ile koşar durur...ve bu düşünceyle suya varacak yolu kendi kendine kaybeder gider!
Çünkü orada der, buradan uzaklaşır...bu hayale kapılır, hakikatten ayrılır!
Bunlar güya uzağı görürler fakat ruhları uykudadır...ey yolcular acıyın bunlara!

Mesnevi c.IV.3305

Sonuç olarak; herkes görüşünü belirtti, şu aşamada kendi adıma daha fazla söylenecek bir şey olduğunu düşünmüyorum...

Peki dijital, o zaman sen söyle o yorumunda ne demek istedin? Ben yanlış anlamış olabilirim!
Uyandıktan sonra bu konuyu tekrar konuşuruz dijital.

Ümit Zafer Bağcı

Üye
Yeni Üye
Uyanmak kelimesinin geçtiği cümlenin bu sonucu doğuracağını bilseydim en baştan kurardım. Kendi ekseninizi belli ettiniz. Çünkü sizin amacınız bir konuyu tartışıp, doğru olanını bulmak değil. Sizin amacınız kendi düşüncelerinizi başkalarına kabul ettirip nefsinizi tatmin etmektir. Şu koca konuyu bırakıp, takıldığınız ve bana çelme atmaya çalıştığınız noktayı fark ettiniz mi? Ben kendimi istediğim şey sanabilirim. Bu kimseyi ilgilendirmez. Sizi ilgilendiren nokta benim görüşlerimi dinleyip, kendi görüşlerinizle kıyaslamaktır. Ama siz illa karşıdakini haksız göstermenin yollarını aradığınız bu uyanmak kelimesinin sayesinde belli oldu. Belki bu kelime milleti uyandırır.

meyelan

Filozof
Yeni Üye
Kendi ekseninizi belli ettiniz. Çünkü sizin amacınız bir konuyu tartışıp, doğru olanını bulmak değil. Sizin amacınız kendi düşüncelerinizi başkalarına kabul ettirip nefsinizi tatmin etmektir. Şu koca konuyu bırakıp, takıldığınız ve bana çelme atmaya çalıştığınız noktayı fark ettiniz mi? Ben kendimi istediğim şey sanabilirim. Bu kimseyi ilgilendirmez. Sizi ilgilendiren nokta benim görüşlerimi dinleyip, kendi görüşlerinizle kıyaslamaktır. Ama siz illa karşıdakini haksız göstermenin yollarını aradığınız bu uyanmak kelimesinin sayesinde belli oldu. Belki bu kelime milleti uyandırır.

ne güzel size aynı cümleleri yazmak zorunda kalmadık.tekrar okuyun

meyelan

Filozof
Yeni Üye
ne biliyorsun kimin uykusunun kimin ibadetinden hayırlı olduğunu,sayın uyanık.insan.neyse laf kalabalığı yaptım yine dayanamayıp,hay beni ..

Ümit Zafer Bağcı

Üye
Yeni Üye
ne biliyorsun kimin uykusunun kimin ibadetinden hayırlı olduğunu,sayın uyanık.insan.neyse laf kalabalığı yaptım yine dayanamayıp,hay beni ..

meyelan, sen bir kere Allah'ın buyruğuna karşı geliyorsun. İslam, Karma Eğitim Sistemine aşırı derecede karşı çıkıyor. Allah'a karşı gelen birinin namazını tartışma sırası mı?

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Uyanmak kelimesinin geçtiği cümlenin bu sonucu doğuracağını bilseydim en baştan kurardım. Kendi ekseninizi belli ettiniz. Çünkü sizin amacınız bir konuyu tartışıp, doğru olanını bulmak değil. Sizin amacınız kendi düşüncelerinizi başkalarına kabul ettirip nefsinizi tatmin etmektir. Şu koca konuyu bırakıp, takıldığınız ve bana çelme atmaya çalıştığınız noktayı fark ettiniz mi? Ben kendimi istediğim şey sanabilirim. Bu kimseyi ilgilendirmez. Sizi ilgilendiren nokta benim görüşlerimi dinleyip, kendi görüşlerinizle kıyaslamaktır. Ama siz illa karşıdakini haksız göstermenin yollarını aradığınız bu uyanmak kelimesinin sayesinde belli oldu. Belki bu kelime milleti uyandırır.

Şaka gibisin Ümit hiç güleceğim yoktu.:)

Senin görüşlerini dinledik ve kendi cevabımızı verdik fakat seninle aynı görüşte olmadığımız için suçlayıcı bir tavır takınan sensin ve hatta işi daha da ileri götürerek insanları yargılamaya başladın.

Uyanınca konuşuruz dijital yazmışsın ben de uyandıktan sonra haber veririm diye bu yazdığına gönderme yaptım çünkü uyanan insan zaten ben uyandım diye ortalıkta gösteriş yapmaz. Mütevazidir ve herşeyden önemlisi ikiliği "Bir" etmiştir.

Kim uyandı kim uyanmadı boşverelim bence sonuçta senin yazdıklarını çok net anladık kafanı yorma fakat kendi adıma seninle aynı fikirde değilim. Bu durumda bana ya da bize kızmaya hakkın var mı?

Ümit Zafer Bağcı

Üye
Yeni Üye
Peki, şimdi bu görüşünü kabul ederim işte. Bu ahir zamanda Allah'ın yasaklarından kaçıp, ona elinden geldiğince ibadet etmeye çalışan insan uyanmış insandır dijital. Herhalde uyanmak kelimesi ile kendimi evliya gördüğümü sandınız. Bu paylaştığım konu da İslam'ın ön gördüğü bir konu olduğu için sen de bu konuya katılmayıp dolayısıyla İslam'a ters bir görüşü inadına savunduğun için uyanmadığının farkına vardım. Ve İnşAllah bir gün uyanırsan daha iyi konuşuruz dedim dijital. Ben ahir zamanda uyanabilmişsem ve hala uyanamayan insanlar alıp başını giderken mütevazi davranmam sence yerinde olur mu? Biz dini sadece kendimiz için yaşamıyoruz. Kardeşlerimiz olduğu halde hala uykuda olanlara da anlatmaya çalışıyoruz. Ama sonuçta burası fikir alış verişinin yapıldığı bir site. Kimseye zorla bir görüşü dayatma çabasında değiliz. Sen ister uyan ister uyanma dijital!

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar