Karma Eğitim Sistemi Üzerine

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde Ümit Zafer Bağcı tarafından oluşturulan Karma Eğitim Sistemi Üzerine başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 8,159 kez görüntülenmiş, 75 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Karma Eğitim Sistemi Üzerine
Konbuyu başlatan Ümit Zafer Bağcı
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Ümit Zafer Bağcı

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
sanalmatik, gazete haberleri ve lisede okuyan gençlerin tanık olduğu şeyleri anlatmaları gayet açık bir kanıttır. Bu yazı benim bir savımı oluşturmuyor. Bu İslam'ın temel savıdır. Benimde sizden istediğim beni alkışlamanız değil, fıtratınıza geri dönerek, İslam'ı benimseyip daha doğrusu onu iyice araştırıp hakikate vararak İslam ahlakı ile ahlaklanmanızdır. İslam ahlakını istemiyorsanız bari insani yaşama biçimimizi ele alıp bizi sokak köpekleri gibi her önüne gelenle çiftleşmeye zorlayan karma eğitimin kaldıması konusunda bana destek verin. İslami olmayan birçok ülke de karma eğitim sistemini terk etmeye başlamıştır

Bu islamın ya da bi dinin temel savıdır diyemezsiniz, bu sizin yorumunuz olur ya da islam yorumunuz olur ya da bi grubun islam yorumudur bu;
Dinler, öğretiler, yeryüzünde azından çoğundan incelemediğimiz yol-yordam-yöntem yoktur kalmadı desek belki eksik olur ama kendimizce neredeyse hepsini, (tamam değilsede bi çoğunu) iyice inceledik yorumladık; Bizim tüm dünya zamanımız neredeyse arayışlar ve düşünüşlerle geçti kendimizce;
Kimse kimseyi bi şeye zorlamaz, Bastırılmış-kısıtırlmış, kısıtlanmış güdüler daha yıkıcıdır tam aksine,
Benim kendi adıma bu konuda desteğim olamaz çünkü ben bunu çok yıkıcı, ayrıştırıcı ve akıldan, bilimden, gerçek ruhundan (çok) uzak buluyorum;

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Karma eğitimin olmadığı ülkelerde de yaşanabilir, doğaldır ama karma eğitimin olduğu ülkelerde artık gizliliği bırakın insanlar açıktan yapıyor ve çok normal karşılanıyor. Diğer ülkelerde gizliden yapılması bir ahlakın olduğunu gösterir. Demek ki toplumun geneli ahlaklı ama bazı insanlar ahlakdan uzak olduğu için bunu gizliden yapıyorlar.

Gizlice yapılması nasıl bir ahlakın olduğunu gösterebilir ki? Kimi kandırıyoruz, kendimizi mi yoksa çevreye mi? İslami açıdan değerlendiriyoruz madem Allah bildikten sonra hiç kimse bilmese ne yazar? Bir toplum bireyleri eylemelerini gizlice yaptığı sürece o toplumu ahlaklı toplum mu sayacağız? Çok ahlaklı bir toplum maşallah çünkü herşeyi gizlice yapıyorlar mı diyeceğiz?

Karma eğitimin ahlaksızlığa davetiye çıkardığını düşünmek tümüyle kişisel bir bakış açısıdır. Kız lisesi ya da erkek lisesinde eğitim görmek kişiyi ahlaklı yapmaz. Gizlice yapsın kimse bilmesin mantığı da çok yanlış bir bakış açısıdır kişi ahlaklı olmayı önce kendi için istemeli yoksa çevrenin gözünü boyamakla bir yere varılamaz.

Ahlak kavramı kişiye göre, topluma göre değişir. İnsanların başında nöbetçi gibi bekleyip, adeta robotlaşmış -sözde ahlaklı- bireyler mi üretmeye çalışıyoruz yoksa samimi bir şekilde kendi ahlaki sınırlarını çizebilen bireylerden oluşan toplumları mı inşa etmeye çalışıyoruz?

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
sanalmatik, gazete haberleri ve lisede okuyan gençlerin tanık olduğu şeyleri anlatmaları gayet açık bir kanıttır. Bu yazı benim bir savımı oluşturmuyor. Bu İslam'ın temel savıdır. Benimde sizden istediğim beni alkışlamanız değil, fıtratınıza geri dönerek, İslam'ı benimseyip daha doğrusu onu iyice araştırıp hakikate vararak İslam ahlakı ile ahlaklanmanızdır. İslam ahlakını istemiyorsanız bari insani yaşama biçimimizi ele alıp bizi sokak köpekleri gibi her önüne gelenle çiftleşmeye zorlayan karma eğitimin kaldıması konusunda bana destek verin. İslami olmayan birçok ülke de karma eğitim sistemini terk etmeye başlamıştır

Ben size bi kaç yorum sunacağım, Aslında bu konu üzerinde zaman,enerji ve efor sarfetmek istemiyorum ama süryor ve burada da gözüme çarpıp duruyor,
Burada karşıtlık dinamiğindne başka bi şey yok ve bu bizi bi yere götürmez,
İki taraf olunursa iki tarafın herhangi biri diğerinden bi şey aşındıramadığı ya da diğerine bi şey öğretemediği sürece bu çatışma daha da derinleşir ve boş yere zaman, enerji vb. kaybıdır, Şimdi bura da olan bu gibi; Körük getirenler var yangına, Onlar kendini bilir, Biz kör değiliz,

Birinci yorumum; Kitabınız, Adem ve Havva ya da kadın ve erkeğin yaratılışı, Lütfen cevaplayın?

Fizik beden tasarımları mı farklıdır?
Ruhsal tasarımları mı farlıdır?
Farklı ruhsal köken taşırlar mı?
Eril-dişil ruh diye bi şey var mıdır? yok mudur? olabilir mi?
Yanıtlayamıyorsanız lütfen yanıt alabieceğiniz güvenebileceğini birine ve birilerine sunun?

Lütfen düşünün? Bu kadar insan karşınıza geçmiş neden farklı düşünüyorlar, bir kez sorun?
Bir matematik problemini çözmek gibi,
İnsanların düşünsel tutarlılıkları ve makul sebepleri var ve gördükleri bi şeyler ama siz görmüyorsunuz, diretiyorsunuz ve dayatıyorsunuz mu bi kez düşünün?

Aynı kökensel ve eril-dişilsiz bir olan ruh eril-dişil farklı beden alırsa, bedene girerse ne olur? Ruhsal kökenleri değişir mi?
Bedenlerini kaybettikten sonra ne olur?
Beden suf, post, elbise gibidir mi? değil mi?
Bi kişinin ruhsal öz niteliği dişi ya da erkek olabilir mi?

Seks üreme faaliyetidir, Ben hep bırakalım diyorum hayvanlar gibi, Sadece üreme için yapılmalı ve üreme harici seks yapılmamalı, Bu insan varlığına zararlıdır ve enerji zaman ve efor kaybıdır diyorum; ARzulu düşünmedir ve insan köreltir diyorum, Ben bunu gerçekten ve tüm içtenliğimle, tüm kalbimle düşünüyorum ve destekliyorum, Bu bir şaka ve yalan değil, Beni destekler misiniz? Böylelikle yeryüzünde ne cins ayrımı kalır, Ne de yamalak düşünce?

sakal

Kahin
Yeni Üye
Şimdi bura da olan bu gibi; Körük getirenler var yangına, Onlar kendini bilir, Biz kör değiliz,

''yangını başlatan bu düzenin kurucularıydı''..bende bu sorunun bu zamanda tartışmanın manasız ve çözümünün imkansız olduğunun farkındayım ama bu demek değildir ki buna katlanacağız..gün olur devran döner bizde istediğimiz düzeni kurarız..

Lütfen düşünün? Bu kadar insan karşınıza geçmiş neden farklı düşünüyorlar, bir kez sorun?

bu kadar insan dediğiniz kaç kişi?anket düzenlediniz de benim mi haberim yok,aslında laik zihniyetin hastalığı bu işte;sadece kendileri en iyisini düşünür,en iyi onlar bilir,onlar görür...uzar gider..başkalarının ne düşündüğünün onlar için önemi yoktur.çünkü elit ve aydın tabaka ne derse o olur..

beyefendi biz bu eğitim sistemini de bu düzeni de beğenmiyoruz tamam mı? bu bu kadar basit..

Birinci yorumum; Kitabınız, Adem ve Havva ya da kadın ve erkeğin yaratılışı, Lütfen cevaplayın?

tabi ikisi arasında hiç bir fark yok,insanlarda bölünmeyle çoğalıyor..kusura bakmayın ama bu kadar abuk sorulara ancak bu kadar subuk cevaplar verebildim..

Seks üreme faaliyetidir, Ben hep bırakalım diyorum hayvanlar gibi, Sadece üreme için yapılmalı ve üreme harici seks yapılmamalı, Bu insan varlığına zararlıdır ve enerji zaman ve efor kaybıdır diyorum; ARzulu düşünmedir ve insan köreltir diyorum, Ben bunu gerçekten ve tüm içtenliğimle, tüm kalbimle düşünüyorum ve destekliyorum, Bu bir şaka ve yalan değil, Beni destekler misiniz? Böylelikle yeryüzünde ne cins ayrımı kalır, Ne de yamalak düşünce?

bu paragrafı yazabilmiş olmak için ya çok okumak yada deli olmak gerekir..zaten her ikisi de aynı kapıya çıkar tırlatmaya...

dalgacıyım ben dalgacı..bipolar manik depresif dalgacı.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
''
bu paragrafı yazabilmiş olmak için ya çok okumak yada deli olmak gerekir..zaten her ikisi de aynı kapıya çıkar tırlatmaya...

Bu farklı bi algı ve konu, Bu insanların bi gün farklı yorumlayacağını düşündüğüm ve inandığım bi konu, Ama bence tam aksine, insanlar özgürce arzu ve beden deneyimleri, madde deneyimlemeleri yaşamaya geldiyse dünyaya, Özgürce bunu tatmalılar önce,
Bi gün size mekanik bi faaliyetmiş gibi gelecek,
bi gün tüm büyüsünden arınacak, SEvgi adıyla asla yanyana koyulmayacak;

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
beyefendi biz bu eğitim sistemini de bu düzeni de beğenmiyoruz tamam mı? bu bu kadar basit..

Dalgacı [MENTION=3591]sakal[/MENTION]

"Ben-sen-o / biz-siz-onlar"

Siz beğenmiyorsanız beğendiğiniz okullarda eğitim aldırın çocuklarınıza fakat tüm dünya sizin beğeninize uygun yaşayamaz. Nereden bilebiliriz ki Siz hep doğru yoldasınız? Siz in gösterdiğiniz yolu değil kendi yolumu tercih ederim çünkü öldükten sonra Size değil Allah'a hesab vereceğimin bilincindeyim.

Siz ve biz diye bir ayrım yapmakta bu kadar ısrarcısınız madem şu noktayı tekrar edeyim. Siz ve Biz yok sadece "O" var. Herşey Allah'dandır. Sana kötü görünen de Allah'ın bir isminin yansımasıdır lütfen bu detayı göz ardı etmeyelim. Ayrım yapmaya çalıştığınız siz ve biz gerçekte yokuz var olan sadece O ve siz diye ayırmaya çalıştığınız da O'nun bir yansıması sadece...

Karma eğitimi sakıncalı bulan Siz ve doğru bulan Biz ne yapabiliriz bu durumda ? Siz ve biz gerçekte yok olduğuna göre ne yaparsak kendimize ve dolaylı olarak Yaradan'a yaparız, başkalarına ise sadece örnek olabilir hiç bir konuda baskı yapamayız. Başkaları da bizdendir çünkü siz kabul etseniz de etmeseniz de anlamak istemeseniz de sadece "O" vardır.

Dalgacı sakal bu sebeple kin duyduğunuz,nefret ettiğiniz her kim varsa Yaradan'ın bir yansımasıdır.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Sevgi karşı cinse duyulan bi ilgi değildir, Sevgi bölünemez, Herkese ve eşit duyulur ve barındırılır; Fromm'un sevgi tanımlamalarIna bakın,
İnsanlık bunu gördüğünde, ne cins, ne küçük-büyük, ne ten, ne dil, din ayrımcılığı kalacak;

Hİkaye, masal ya da mitoloji sever misiniz bilmiyorum, Mitler ve mitoloji belki de bize bi şeyler analtıyodur, Ne demiş Jung,
"Artık elinde anahtarı var. tüm kapılarını açmakta özgürsün." Kaynak;

Şimdi bi mite, destana gidelim, Bize ne analtıyor olabilir;

"İndra, Hint Mitolojisin deki Tanrılar’dan biridir. Bir gün çamur banyosu alan domuzları gördü ve domuzlar bundan ne zevk alırı merak etti. Diğer Tanrılar’a da sordu ise de cevabını bulamadı. Bir zamanlar Tanrılar’ın kralı İndra pislikler içinde yaşayan bir domuzun bedenine girdi ve Tanrı olduğunu unuttu. Domuz bir eşi ve çok sevdiği yavruları oldu, yaşamından çok mutlu idi."Kaynak; ve başka kaynaklar, ben buradan almamıştım ama link arayınca tekrar bu çıkıverdi karşıma;

Sizce burada domuz domuz mu ve eylem, fiil çamurda debelenmek mi? Olabilir? NEdne olmasın ama masallarda ve mitlerde benzeştirme kullanılıır, Ramayanalar diğer Hint ya da başka kültür mitleri ve destanlarını inceleyebilirsiniz;

Şimdi başka bi hikayeye ve mite gidelim, Değişik, versiyonlarını bulabilirsiniz;

"Yaratılan Adem ve Havva bilmeyi öğrenince Enlil tarafından Aden’den kovulmuş Aden’in doğusuna yerleştirilmişlerdir.. Sonra da pek çok çocukları olmuştur.Tanrılar ve Tanrıçalar kendileri gibi olan yer oğullarını ve kızlarını (Ki-Engi) beğenip sevdalandılar.. Cinsel ilişkilere girmeye başladıklarında ise....!!..
En büyük Tanrı ya da yüce İlah (AN) “Yeter” diye bağırdı..
“Ruhum insanı sonsuza dek korumayacaktır; hata yaptı, çünkü etten bedendir.” Çünkü insan hayvani köklerine dönüyordu.." Kaynak;

Bu da başka bir elma hikayesi;

"Ölümlü Kral Peleus ile yeni karısı deniz perisi Thetis'in Olympos’ta kutlanan bir düğününe Fesatlık Tanrıçası Eris davet edilmemiş… Fesatlık bu ya boş durur mu, düğüne davetsiz gelip masanın ortasına altın bir elma atıvermiş, elmanın üzerinde “en güzele” yazıyormuş. Bütün kadınlar elma benim, bana yakışır diyerek elmayı sahiplenmeye kalkmışlar." Kaynak;

Başka hikayeler;

"Yeret çağında bir gün, melekler Hermon Dağı'nda yerleşmişken,
Semyaza bir kadımn gölde yıkanmakta olduğunu, kahverengi
saçlarının dalgalandığını görmüş. Gözcüleri dağm kenarına çağırmış
ve haşmetli varlıklar hep birlikte kadını izlemişler. Öğretideki
birçok kaynağa göre, Gözcülerin insan kızları arasından eş
seçmelerini Semyaza teklif etmiş.
"Ama daha bu sözler ağzından çıkar çıkmaz korkuya kapılmış.
İtaatsizliğin cezasını bildiği, asi meleklerin düşüşüne tanık olduğu
için, planını baştan şekillendirmiş. 'İnsan kızları bizim olacak'
demiş. 'Ama beni takip etmezseniz, bu büyük günahın cezasım
ben tek başıma çekerim.'" Kaynak;

Diğer Benzer Kaynaklar

Objectivity

Kahin
Onursal Üye

Fizik beden tasarımları farklıdır.

Ruhsal tasarım diye bir durum söz konusu değil çünkü ruh bu dünyaya ait değil yani Yaradan'dan bir parçadır.

Farklı ruhsal köken söz konusu değildir, özde "Bir"'dir.

Eril-dişil ruh yoktur. Eril-dişil enerji vardır ve ruhun bu evrende bir yansımasıdır. Ruhun cinsiyeti yoktur. Cinsiyet ayrımı bu evrene özgüdür. Ayrımı yaratan da bedendir ve bedenin özellikleridir.

Kadın ve erkek arasındaki bedensel farklılıklar bu dünya yaşamına özgüdür. Gerçekte;Yaradan İlahi bir varlık yaratmıştır o da insandır.

Kadınların erkek gibi hissetmeleri ya da erkeklerin kadın gibi hissetmeleri ruhsal bir bozukluk değil bedensel bir bozukluktur ve bedenin işlevleri hangi yönde ise ruh o şekilde davranır. Hasta olan ruh değil bedendir. Ruhun hasta bir bedende tekamülü gerekiyorsa ruh o bedeni kullanır ve biz o kişiyi ruh hastası olarak algılarız tüm bunlar dünyasal bakış açısıdır. Gerçekte böyle bir ayrım yoktur. Tüm ikilemler dünya yaşamına özgüdür.

sakal

Kahin
Yeni Üye
bu tartışma yersiz,ne yeri ne zamanı..yorduysam kusura kalmayın..

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Fizik beden tasarımları farklıdır.

Ruhsal tasarım diye bir durum söz konusu değil çünkü ruh bu dünyaya ait değil yani Yaradan'dan bir parçadır.

Farklı ruhsal köken söz konusu değildir, özde "Bir"'dir.

Üstadım, ben yine de teşekkür ederim ama bi de konu sahibinin fikrini/düşüncesini alalım;

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
bu tartışma yersiz,ne yeri ne zamanı..yorduysam kusura kalmayın..

Eğer bu tartışma sonlanacaksa ya da gidip bi yere varacaksa, birilerimiz birilerimize bi şeyler anlatabileceksek tam yeri ve zamanı ve Buradan, buralardan sürmeli;

sakal

Kahin
Yeni Üye
sonuç kimseyi tatmin etmeyeceği gibi yasal zeminde bir bağlayıcılığı da olmayacağından konuştuklarımızla kalırız..tabularımız var bizim,yıkılması zor..

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Üstadım düşünme düşünme ile etkileşecekse ve soru cevaplarla, sorgulamalarla birbirimize bi şey gösterebileceksek/anlatabileceksek bırakında şansımızı deneyelim; Sonuç olarak bu soru yanıtlanırsa ben ya da bi başkası bu tartışmayı çok farklı yönlere de sürdürebilir ama buna gerek kalmakszında kişi kendi varlık ve doğa algısı, oluş algısı üzerine düşünebilir; Eğer kişi kendini ruh/beden yani bilinç/madde ikilisinden ibaret görüyor ve tanımlıyorsa, beden ya da madde olmadığında saf ruh bilinç ya da yaratıcı ruhun/ruhunun kendisi olduğunu düşünmeli değil mi? Bu çıkarımsamayı siz yaptınız, Bunu şuraya ya da buraya taşıyabiliriz, Kişi bedeni sadece fiziksel bir araç ya da fiziksel tasarım yapı olarak görürse ya da giyinilmiş/bürünülmüş bi elbise belki ikilik kalmaz ama muhtemelen diyorsunuz ki fiziksel olana kendilik ve cinsiyet ayrımcılığı ve farklılık yüklemeye devam edecektir, Buna da söyleyecek sözlerimiz var, Bi yere erişir ya da erişmez, biz denemek için bi kapı açtık;

sakal

Kahin
Yeni Üye
konu sağlık alanına gelince iş karışıyor,hangi mezarlıkta haremlik selamlık var..bırakalım böyle kalsın,

Ümit Zafer Bağcı

Üye
Yeni Üye
Gizlice yapılması nasıl bir ahlakın olduğunu gösterebilir ki? Kimi kandırıyoruz, kendimizi mi yoksa çevreye mi? İslami açıdan değerlendiriyoruz madem Allah bildikten sonra hiç kimse bilmese ne yazar? Bir toplum bireyleri eylemelerini gizlice yaptığı sürece o toplumu ahlaklı toplum mu sayacağız? Çok ahlaklı bir toplum maşallah çünkü herşeyi gizlice yapıyorlar mı diyeceğiz?

Karma eğitimin ahlaksızlığa davetiye çıkardığını düşünmek tümüyle kişisel bir bakış açısıdır. Kız lisesi ya da erkek lisesinde eğitim görmek kişiyi ahlaklı yapmaz. Gizlice yapsın kimse bilmesin mantığı da çok yanlış bir bakış açısıdır kişi ahlaklı olmayı önce kendi için istemeli yoksa çevrenin gözünü boyamakla bir yere varılamaz.

Ahlak kavramı kişiye göre, topluma göre değişir. İnsanların başında nöbetçi gibi bekleyip, adeta robotlaşmış -sözde ahlaklı- bireyler mi üretmeye çalışıyoruz yoksa samimi bir şekilde kendi ahlaki sınırlarını çizebilen bireylerden oluşan toplumları mı inşa etmeye çalışıyoruz?

dijital, kendini haklı çıkarmak için lütfen işi farklı tarafa çekme. Ben yorumumda kötü bir işi gizlice yaparsak bu ahlaklı olduğumuzu gösterir gibi bir cümle kurmadım. Ben dedim ki, eğer bir toplumda senin dediğin gibi bu tür işler gizli yapılıyorsa demek ki o toplumun geneli ahlaklıdır ki, bu gizli işler peşinde olanlar toplum korkusundan bu işleri gizli yapıyorlar. Ama toplumun geneli ahlaksız olunca bu kötü işler açık açık yapılıp, sıradan karşılanıyor. Yeni gelen nesillerde bunu sıradan karşılamaya başlıyor. Tabiki de önemli olan Allah'ın bizi her zaman ve herde gördüğünü bilip, bu yüzden nerede olursak olalım ama maalesef ki bir toplumda ister istemez kötü yöne eğilimli insanlar çıkıyor. Peygamberimizin amcası olduğu halde ebulehep de kötülerden değil miydi? Yani sistem ne olursa olsun kötü insan çıkar. Herkesin iyi olacağı bir toplum ütopyadan ileri değildir. Ama benim demek istediğim şu ki, İslami bir yönetim şekli olsa en azından günümüzdeki ahlaksızlıklar ortadan kalkar. Toplumun büyük bir kısmı ahlak tacını takar. Ahlaksızlığa düşkün olanlar muhakkak yine çıkacaktır ama bu oran çok çok çok büyük bir oranda azalacaktır. Bizler ahlaksızlığı kökten kesemeyiz ama en azından onu en aza indirebiliriz. İşte şeriat bunu yapabilecek niteliktedir

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
dijital, kendini haklı çıkarmak için lütfen işi farklı tarafa çekme. Ben yorumumda kötü bir işi gizlice yaparsak bu ahlaklı olduğumuzu gösterir gibi bir cümle kurmadım. Ben dedim ki, eğer bir toplumda senin dediğin gibi bu tür işler gizli yapılıyorsa demek ki o toplumun geneli ahlaklıdır ki, bu gizli işler peşinde olanlar toplum korkusundan bu işleri gizli yapıyorlar. Ama toplumun geneli ahlaksız olunca bu kötü işler açık açık yapılıp, sıradan karşılanıyor. Yeni gelen nesillerde bunu sıradan karşılamaya başlıyor. Tabiki de önemli olan Allah'ın bizi her zaman ve herde gördüğünü bilip, bu yüzden nerede olursak olalım ama maalesef ki bir toplumda ister istemez kötü yöne eğilimli insanlar çıkıyor. Peygamberimizin amcası olduğu halde ebulehep de kötülerden değil miydi? Yani sistem ne olursa olsun kötü insan çıkar. Herkesin iyi olacağı bir toplum ütopyadan ileri değildir. Ama benim demek istediğim şu ki, İslami bir yönetim şekli olsa en azından günümüzdeki ahlaksızlıklar ortadan kalkar. Toplumun büyük bir kısmı ahlak tacını takar. Ahlaksızlığa düşkün olanlar muhakkak yine çıkacaktır ama bu oran çok çok çok büyük bir oranda azalacaktır. Bizler ahlaksızlığı kökten kesemeyiz ama en azından onu en aza indirebiliriz. İşte şeriat bunu yapabilecek niteliktedir

Korku ile yapılan hiç bir davranıştan hayır gelmez. Gizli saklı yapanlar toplumdan korktuğu için gizli yapmıyor sadece afişe olmak istemiyor ki bu samimi bir yaklaşım değildir. Özgür alanda, insanlar serbest halde yönlerini daha kolay bulurlar. Baskı ile bir insanı ahlaklı yapmaya çalışsan ne yazar çalışmasan ne yazar...Kendi açımdan karma eğitimin insanları ahlaksız yaptığını hiç düşünmüyor ve kabul etmiyorum.

Şeriat ile ilgili görüşlerimi daha önce ilgili başlıkta yazmıştım burada tekrar etmek istemiyorum fakat özetle; bu konuda da aynı görüşte değilim.

Ümit Zafer Bağcı

Üye
Yeni Üye
Ben size bi kaç yorum sunacağım, Aslında bu konu üzerinde zaman,enerji ve efor sarfetmek istemiyorum ama süryor ve burada da gözüme çarpıp duruyor,
Burada karşıtlık dinamiğindne başka bi şey yok ve bu bizi bi yere götürmez,
İki taraf olunursa iki tarafın herhangi biri diğerinden bi şey aşındıramadığı ya da diğerine bi şey öğretemediği sürece bu çatışma daha da derinleşir ve boş yere zaman, enerji vb. kaybıdır, Şimdi bura da olan bu gibi; Körük getirenler var yangına, Onlar kendini bilir, Biz kör değiliz,

Yanıtlayamıyorsanız lütfen yanıt alabieceğiniz güvenebileceğini birine ve birilerine sunun?

Bir matematik problemini çözmek gibi,
İnsanların düşünsel tutarlılıkları ve makul sebepleri var ve gördükleri bi şeyler ama siz görmüyorsunuz, diretiyorsunuz ve dayatıyorsunuz mu bi kez düşünün?

Aynı kökensel ve eril-dişilsiz bir olan ruh eril-dişil farklı beden alırsa, bedene girerse ne olur? Ruhsal kökenleri değişir mi?
Bedenlerini kaybettikten sonra ne olur?
Beden suf, post, elbise gibidir mi? değil mi?
Bi kişinin ruhsal öz niteliği dişi ya da erkek olabilir mi?

sanalmatik, bu sorunun cevabı kesin olarak bulundu mu bulunmadı mı fikrim yok. Ama ben şöyle olabileceğini düşünüyorum. Bence fiziki beden kadar ruhsal beden de farklıdır. Allah, kendinde bulunan özelliklerinin bazılarını erkeklerin ruhlarına ağırlıklı bir şekilde yerleştirmiştir. Bazı özelliklerini de kadınların ruhlarına ağırlıklı olarak yüklemiştir. Zıt kutuplar birbirini çeker hesabı, bu iki ruh dünyada karşılaştıkları zaman birbirlerinin eksik yönlerini tamamladıkları için birbirlerinden hoşlanır ve bir araya gelirler. Yani demek istediğim ruhsal bedenin işlevi aynı olsa da bence özellik bakımından bazı farklılıklara sahiptirler. Yani aslında her şey tek bir şey olsa da bu tek varlığın özellikleri ikiye bölünmüş ve bu iki ruh bir araya gelerek birbirlerini tamamlıyorlar. Yani asıl itibariyle her şey tektir ama dünyada uyumu sağlamak için eril ve dişil oluşturulmuştur.

Şimdi, bütün insanlarda aynı beyin var. Ve bütün insanlarda nefis var. Beynin çalışma metodu aynıdır. Ama bütün insanların nefisleriyle beyinleri arasındaki ilişki farklı olduğu için nefis beyni farklı bir şekilde kullanmaktadır. Bu yüzden de vücudun yöneticisi olan beyin nefsin dürtüsüyle farklı farklı düşünmeye başlar. Bir çiçek olsun. Sana göre güzel bana göre çirkindir. Oysa çiçek aynı ve bizler aynı yaratıklarız ve beynimiz aynı yönetim sistemine sahip. Ama nefsimiz veyahut ruhumuz da olabilir, farklı frekanslarda çalıştığ için beynimizi etkiler ve farklı bir düşünce yapısı ortaya çıkar. Oysa dediğim gibi çiçek bir tanedir bizim düşüncemiz onun güzelliğini azaltmaz da çoğaltmaz da

üçüncü soruyu anlamadım açıklarsan sevinirim

Amacını bilmiyorum ama ben bu konuda seni desteklemiyorum. Evlilik koşulu ile seksin eşler açısından yararlı olduğunu düşünüyorum. Eşlerin birbirlerine bağlılığını arttırdığı gibi duygusal açıdan da olumlu sonuçlarının olabileceğini düşünüyorum. veya tıpta da iyi bir sonuç doğurduğunu düşünüyorum. Yeryüzünce ki dengeyi zıt cinsler sağlar sanalmatik. Cins ayrımı olmazsa diye bir cümle kurmak istiyorum ama maalesef öyle bir şey olamaz. Yaratıcı bu dünyanın hamurunu cins ayrımı ile yoğurmuş ve bunu da çok güzel bir şekilde tasarlayarak yerine oturtmuştur. Sen istediğin kadar cins ayrımı olmasın de ama ne kadında sperm ne de erkekte yumurta oluşturacaktır bu görüşün...

Ümit Zafer Bağcı

Üye
Yeni Üye
Korku ile yapılan hiç bir davranıştan hayır gelmez. Gizli saklı yapanlar toplumdan korktuğu için gizli yapmıyor sadece afişe olmak istemiyor ki bu samimi bir yaklaşım değildir. Özgür alanda, insanlar serbest halde yönlerini daha kolay bulurlar. Baskı ile bir insanı ahlaklı yapmaya çalışsan ne yazar çalışmasan ne yazar...Kendi açımdan karma eğitimin insanları ahlaksız yaptığını hiç düşünmüyor ve kabul etmiyorum.

Şeriat ile ilgili görüşlerimi daha önce ilgili başlıkta yazmıştım burada tekrar etmek istemiyorum fakat özetle; bu konuda da aynı görüşte değilim.

dijital, sen direk şöyle diyorsun. İnsanları ahlaksız eylemleri korku içinde yapmaya zorlamayalım. Bırakalım herkes köpekler gibi yolun ortasında işini halletsin. Ben diyorum ki, hayır dijital bizler insanız bizim ahlak değerimiz vardır biz bu gidişe dur demeliyiz yoksa böyle giderse köpeklerden farkımız kalmayacak

meyelan

Filozof
Yeni Üye
insanlığın varoluşundan beri belli iniş çıkışlar yaşandı,Adem den beri vardı insan hani bir laf vardır dünya kaç kere doldu boşaldı diye.Hiçbir zaman diliminde öyle köpekler gibi vesaire bir eylem olmadı.Ne tuhaf,yanlı,insana ters bir yaklaşım bahsettiğiniz.İnsan id ile başlar süperego ile dur işaretini alır ego ile yaşar.Süperegonun her zaman dayanağı toplum kuralları ve ahlak olmuştur..Id ile yaşayanlar ise aklıevvel olanlar malum,şu şartlı bakış açısını aşamadıktan sonra birşey tartışıyormuşuz gibi yapmanın manası yok.Münazara ödevinizden 100 tam puan size verilmeli.

Ümit Zafer Bağcı

Üye
Yeni Üye
insanlığın varoluşundan beri belli iniş çıkışlar yaşandı,Adem den beri vardı insan hani bir laf vardır dünya kaç kere doldu boşaldı diye.Hiçbir zaman diliminde öyle köpekler gibi vesaire bir eylem olmadı.Ne tuhaf,yanlı,insana ters bir yaklaşım bahsettiğiniz.İnsan id ile başlar süperego ile dur işaretini alır ego ile yaşar.Süperegonun her zaman dayanağı toplum kuralları ve ahlak olmuştur..Id ile yaşayanlar ise aklıevvel olanlar malum,şu şartlı bakış açısını aşamadıktan sonra birşey tartışıyormuşuz gibi yapmanın manası yok.Münazara ödevinizden 100 tam puan size verilmeli.

meyelan, çünkü insanlığın varoluşundan bu tarafa Allah insanları başıboş bırakmadı. Daima peygamberler geldi. İnsanoğlu daima uyarıldı. Biz de o uyarılanların arasında uyanmış insanlar olarak diyoruz ki siz kabul etseniz de etmeseniz de bu gidişimiz çok kötüüü!

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç