Kahramanlar ve gibi bişeyler

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde Jasso tarafından oluşturulan Kahramanlar ve gibi bişeyler başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 864 kez görüntülenmiş, 3 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Kahramanlar ve gibi bişeyler
Konbuyu başlatan Jasso
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan UpBot

Jasso

Felsefe.net
Uzaklaştırılmış
kahramanlar
Bir hikayenin bir kahramanı olmalımıdır
Ya sensen bu kahraman. kendi çizdiğini sandığın bütün yolları bir kalem yazmakta ise
Esiri isen bir kömürün kağıda dökülüşnün. belkide yarım kalmışsın bir daha hiç yazılmamak üzere;
sahi sorabilirsin kendine de acaba tamamlansa ne olurdu diye
Hep güçlüdür ya kahramanlar gerçeği aramaya çıkmazlar mı hiç ben kimim diye?
Bir kitap bitti diye peki onlarında hayatları biter mi nerelere gömülür bu adamlar kitaplar bitince?
Sen düşüne dur fakat yazar mısın kahraman mısın yoksa ne olduğu belirsiz bir adam mısın
bilemem tek bildiğim hiç bir şey bilmediğimdir
''sokrartes''

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
antikahramanlar (ve kahraman olmayanlar) bir anti hikayenin (ya da hikaye olmayanın) kahraman olmayanlarıdır...
kahraman kavramı olmayan yerde, anti dünyada, anti doğar ve varolurlar doğmaksızın ve anti-kahramanca -ölmeksizin de- yaşarlar/varolurlar...

anti-kahramanı olmalıdır hikayesizlik yoksa ve hikayesiz bir evren bulunamayacaksa
orada yaşayanlarda biz olmalı

-
kahraman kavramı -kahr -kahır ve man- kahırlı adam, kahırlı insan kavramı içeriyor çağrıştırıyor
ilk aklıma gelen felç olmuş süpermen-dir
süpermen yorumlalamalarımız da oldu var forumumuzda
kurtarmak kurumunun anlatımı üzerine de yorumlarımız oldu

kurtarma ve kahramanlık kuramı/kurumu yakın; (ve eşit)
başkaları adına gönüllülük ve hiper kurtarma ve fedakarlık yapma gibi kavramlar

---
burakdaki kavramı gerçeği ve anlatımı ise; herhangi bir hikayenin baş kişisi ve "ana karakteri" ve kişisi dediğimiz baş-kahraman ise, evet bir kahraman değildir ve
ve bu halde başka bir kahraman kavramımızda olurdu ancak;
diğer türlü;
kahraman kavramı kurtarılacak zavallılar kavramıyla birliktedir
ve kurtarılacaklara, ve süper başarılara ya da üstün-altın güçlere ilişkin/yönelik bir kavramdır.
Bunun için süper başarısızlar ve süper zavallılarda bi arada olmalıdır ve işler ters gitmeli-süperlikli durumlarda varolmalı

belki zavallı yoktur. belki kimse yoktur. belki kahraman yoktur
ve evet herkes kendi hayatının kahramanı ve başkişisidir. kendisidir...

----
Kelime Kökeni
Farsça kÌ£ahramān قهرمان "İran mitolojisinde Şah Tahmasp'ın Qahtarasp tarafından tahtından mahrum edilen oğlu" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) kārframān "iş buyuran" sözcüğünden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için kâr, ferman maddelerine bakınız.
--

benim sandığım gibi kahır ve aman değilmiş ama buna yakın

---
benim artık anladığım o dur ki kahraman kavramından emekli ve geri çekinik bir yol iyi yol;

toplum-grup ve ekip dinamikleri, kavramları kazanmalıyız
ve birlikte yapmalı ve gruba maledilmiş, iş emek söylemlerde de bireysel benliği ve kimliği yitikleştirmeli

bölüşülmüş iş hazzı ve grup kimliği/kimlikliliği (toplum kimlik-birey) bulmalıyız
bu bir sürülük değil asla
bireyleri parçalıyoruz ve zorluyoruz-bu bir çağdı ancak bilmiyorum kazanımları ne?

bireysel benliği böyle örtmeyi ve yüceltmeyi bırakmalıyız-Biz bir toplum içinde önemliyiz ..birlikte işler yaparız..

yalnız değiliz
diğerlerimizle birlikte hepimiz kendi hikayelerimiz ile -birlikte- aynı-bir arada oynayan birlikte kahramanlarız
ve birlikte işler yaparsak büyük işler yaparız.
doğru tanım bu,

--
hoşgeldiniz-yazmaya devam umarım

Son düzenleme:

trance

Felsefe.net
Yeni Üye
kahramanlar
Bir hikayenin bir kahramanı olmalımıdır
Ya sensen bu kahraman. kendi çizdiğini sandığın bütün yolları bir kalem yazmakta ise
Esiri isen bir kömürün kağıda dökülüşnün. belkide yarım kalmışsın bir daha hiç yazılmamak üzere;
sahi sorabilirsin kendine de acaba tamamlansa ne olurdu diye
Hep güçlüdür ya kahramanlar gerçeği aramaya çıkmazlar mı hiç ben kimim diye?
Bir kitap bitti diye peki onlarında hayatları biter mi nerelere gömülür bu adamlar kitaplar bitince?
Sen düşüne dur fakat yazar mısın kahraman mısın yoksa ne olduğu belirsiz bir adam mısın
bilemem tek bildiğim hiç bir şey bilmediğimdir
''sokrartes''

hayatımın kahramanıyım
sevdiklerimin kahramanıyım
birilerinin hayatlarına dokunup ışığımla aydınlatıyorum
seviyorum seviliyorum
yazan da benim oynayan da

UpBot

Kahin
Yeni Üye
Yeni düşüncelere açığız

Tüm sayfalar yüklendi.