Kadınlara eğitim yasağı

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde kestanmis tarafından oluşturulan Kadınlara eğitim yasağı başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,210 kez görüntülenmiş, 3 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Kadınlara eğitim yasağı
Konbuyu başlatan kestanmis
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Teoman

kestanmis

Üye
Yeni Üye
220820121051104270936_2.jpg

İran Bilim ve Yüksek Eğitim Bakanlığı, ‘mezun olduklarında iş bulamadıkları’nı öne sürerek 77 lisans bölümünde kadın öğrencilerin eğitim almasını yasakladı.

Kontenjanların yüzde 65’ini doldurarak üniversite giriş sınavında daha başarılı olan kadınlara getirilen bu kısıtlama insan hakları savunucularının yanı sıra milletvekillerinin de tepkisini çekti.

Yeni düzenlemeye göre İran’ın 36 üniversitesinde İngiliz edebiyatı, İngilizce tercümanlık otel işletmeciliği, arkeoloji, işletme, bilgisayar bilimi, nükleer fizik, elektrik ve endüstri mühendisliğinin de aralarında bulunduğu 77 lisans bölümü sadece erkek öğrencilere açık olacak.

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
islam coğrafyasında kadın sorunu, çok daha ağır bir şekilde yaşandığı için, kadınlar toplum içinde yer edinebilmek, filancanın kızı, karısı ,annesi vb. olmanın ötesinde bireysel kimlik kazanabilmek vbg. nedenlerle erkeklere göre daha çok çalışmak, okumak ve meslek edinmek zorundalar... bu konuda pozitif ayrımcılıkla desteklenecekleri yerde, islam dinini en iyi kendisinin temsil ettiğini ve uyguladığını iddia eden bir iktidar tarafından, biraz daha engellenmiş/sınırlandırılmış oluyorlar işte... bir din devletinden tersi yönde bir girişim gelse şaşardım zaten...

sakal

Kahin
Yeni Üye
Bizim ülkemiz bir din devleti değil böyle bir iddiası da yok fakat bu zulümleri bizim ülkemizde de yaşadık ve kimi yerde yaşamaya da devam ediyoruz.

Teoman

Felsefe.net
Yeni Üye
Kadına verilen her yasak erkeğe misli şeklinde sonuçlanır.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç