Kadın Cinayeti Nedenleri Ve Risk Faktörleri

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde dragon tarafından oluşturulan Kadın Cinayeti Nedenleri Ve Risk Faktörleri başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 140 kez görüntülenmiş, 11 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Kadın Cinayeti Nedenleri Ve Risk Faktörleri
Konbuyu başlatan dragon
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan dragon

dragon

Yeni üye
Yeni Üye
Katılım
14 Eki 2022
Mesajlar
78
Tepkime puanı
7
Puanları
8
Konum
dünya
Üniversite Bölümü
Sosyoloji
Ünvan
dünyalı
Kadın Cinayeti Nedenleri ve Risk Faktörleri
Son güncelleme Mayıs 2019
Diğer faktörlerin yanı sıra ayrımcılık, şiddet kültürünün varlığı, cezasızlık ve yoksulluk da dahil olmak üzere kadın cinayetlerinin yaygınlığına katkıda bulunan bir dizi faktör vardır. Kadın cinayetleri için risk faktörleri genellikle birbiri üzerine inşa edildiğinden, ekolojik bir model birey, ilişki, toplum ve toplumsal düzeydeki risk faktörlerinin bütünsel bir görünümünü sağlayabilir. Burada, daha büyük seviyeler daha küçük seviyeleri bilgilendirir. Örneğin, topluluk düzeyi ilişkiyi ve bireysel düzeyleri bilgilendirirken, toplumsal düzey topluluk düzeyini bilgilendirir.
Dünya Sağlık Örgütü (WHO), hem kadın cinayetlerinin sürdürülmesi hem de kadın cinayeti mağduru olmak için risk faktörlerini belirlemiştir. DSÖ, potansiyel faillerin, diğer faktörlerin yanı sıra, işsiz olmaları, ateşli silaha sahip olmaları, daha önce silahla öldürme tehditlerinde bulunmaları veya cinsel şiddet işlemeleri durumunda bireysel düzeyde kadın cinayeti işleme riskinin artmış olabileceğini tespit etmiştir. İlişki düzeyinde, yakın partner veya aile içi şiddet öyküsü varsa, kadın cinayetlerini sürdürme riskinin arttığını tespit etti. Kadın cinayetlerinin kurbanı olmanın bireysel riskini tartışırken, DSÖ öncelikle hamilelik sırasında istismara uğramaya odaklandı. Ayrıca, DSÖ hem suç hem de mağduriyet için aynı toplum düzeyinde risk bulmuştur: cinsiyet eşitsizliği ve hükümetin sosyal harcamalarındaki azalmalar.
İlk müdahale ekiplerine ve savunucularına kadın cinayeti riskini belirlemede yardımcı olan araçlar - özellikle aile içi şiddet bağlamında - olarak adlandırılır.
Kadın cinayetlerinin çoğunluğu yakın ortaklar veya aile üyeleri tarafından işlendiğinden, aile içi şiddet ve kadın cinayetleri önemli ölçüde örtüşebileceğini belirtmek önemlidir.

Ekolojik Model içinde faaliyet göstermek, End VAW Now, (son ziyaret tarihi: 19 Şubat 2019).
DSÖ, Kadına Yönelik Şiddeti Anlamak ve Ele Almak: Kadın Cinayetleri4 (2012).
Kimlik.
Kimlik.

 

dragon

Yeni üye
Yeni Üye
Katılım
14 Eki 2022
Mesajlar
78
Tepkime puanı
7
Puanları
8
Konum
dünya
Üniversite Bölümü
Sosyoloji
Ünvan
dünyalı
cinsiyet eşitsizliği

Demek ki neymiş? Kadın cinayetlerinin baş faktörü bir forumdaşımızın dediği gibi "kıskançlık" değilmiş(bkz;https://www.felsefe.net/konu/kiskanclik.79404/). Dünya Türkiye saçmalığından ibaret değil. Bana sorarsanız Türkiye' de ki kadın cinayetlerinin sebebi cinsiyet eşitsizliği ile beraber örf ve din kültürüyle birlikte başrolde yer alıyor. Din eksenli büyümüş toplumda kadının rolü bellidir. İstenildiği kadar inkar edilsin dursun. bkz; ne rol biçmiş kadına din:

"Ebû Hüreyre’den radıyallahu anh rivayet edildiğine göre Peygamber aleyhisselâm şöyle buyurdu:

-“İnsanın insana secde etmesini emredecek olsaydım, kadının kocasına secde etmesini emrederdim.” (Tirmizî, Radâ 10. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Nikâh 40; İbni Mâce, Nikâh 4)"
-"...Şayet bir kadına kocası, kendisini şu dağdan o dağa, o dağdan bu dağa taşımasını emretse, kadının bu emri yerine getirmesi gerekir” (Ahmed İbni Hanbel, Müsned, VI, 76)."
-"“Canımı elinde tutan Allah’a yemin ederim ki, bir erkek karısını yatağa çağırır da kadın gelmezse, kocası ondan memnun olana kadar Kâinâtın Sahibi o kadına lânet eder.” (Müslim, Nikâh 121)"

Dolayısı ile, kadın erkekden ayrılsa bile(kadının boşanma hakkı yok dinde) halen afedersiniz onun malı/kulu olarak görülüyor. Namusu görülüyor ve öldürülüyor. Hastalıklı öğreti sonucu bunlar hep. Erkek kadınlarla beraber olabilir, dolaşabilir. Ama ne hikmetse söz konusu karşı cins olunca o namussuz olur. Halbuki iki cinsinde aynı ihtiyaçları vardır. Dünya bunu aşmışdır. Şimdi dünya mı normal olan, yoksa bizim insanımız mı? Sorunun cevabı belli. Siz istediğiniz kadar inkar edin. Sizin ahlak anlayışınız ile dünyanıın ahlak anlayışı çok farklı...
 
Son düzenleme:

Adem

Sorgucu Üye
Moderatör
Katılım
26 Nis 2009
Mesajlar
436
Tepkime puanı
50
Puanları
28
Dünya Türkiye saçmalığından ibaret değil. Bana sorarsanız Türkiye' de ki kadın cinayetlerinin sebebi cinsiyet eşitsizliği ile beraber örf ve din kültürüyle birlikte başrolde yer alıyor. Din eksenli büyümüş toplumda kadının rolü bellidir. İstenildiği kadar inkar edilsin dursun. bkz; ne rol biçmiş kadına din
Cinsiyet eşitliği denen şey insan fıtratını inkar ederek , insanları olamayacakları bir duruma sokup , insan psikolojisi üzerinde kaos yaratarak alem düzenini bozma projesinden başka bi şey değildir...

Bu neye benziyor biliyomusunuz , bir aslanla bir ceylanı bir tutmak gibi...

Aslana diyosunuz ki ot yiyeceksin. Ceylana da , koçum benim sen yaparsın git biraz avlan da et yemeye alış 😄

Aslanın bir fıtratı vardır , avlanır et yer. Ceylan sa naiftir, avlanamaz et yemez...

Kadına erkek rolü oynatmaya çalışmak , Ceylana avlanıp et yedirmeye uğraşmaktan farksızdır.

Cinsiyet eşitliği safsatasıyla yetişen nesiller kendilerine biçilen rolü oynamaya çalışırken , hepsinin tüm psikolojisi bozulmuş , insani değerlerini kaybederek , yaşadıkları bu zulüm nedeniyle herkese ve her şeye düşman gözüyle bakan psikopatlara dönüşmüştür...
 

Adem

Sorgucu Üye
Moderatör
Katılım
26 Nis 2009
Mesajlar
436
Tepkime puanı
50
Puanları
28
Erkek bir ağaçsa , kadın onun dallarında açan bir çiçektir. Dalından koparılan bir çiçek nasıl solar biterse , erkeğinden bağı koparılan kadında solar gider , güzelliğinden eser kalmaz..

Kadın olmadan bir erkekse meyve vermeyen kupkuru bir ağaca benzer...

İşte avrupa , medeni batı dediğiniz insanlıktan nasipsiz güruhun tek projesi budur.
 

dragon

Yeni üye
Yeni Üye
Katılım
14 Eki 2022
Mesajlar
78
Tepkime puanı
7
Puanları
8
Konum
dünya
Üniversite Bölümü
Sosyoloji
Ünvan
dünyalı

Bu neye benziyor biliyomusunuz , bir aslanla bir ceylanı bir tutmak gibi...
Anlamadım, siz benzetme yapmayıda mı bilmiyorsunuz?

Bir kere aslan farklı bir cins, tür, ceylan farklı bir tür. Kel alaka.
Kaldı ki insanı aslanın dişisi ile benzetseniz bile gene vahşi hayvanlara benzeterek bir şey anlatamazsınız. Çünkü aslan tecavüz eder. İnsan her istediğinin üstüne atlaayamaz. Ne alaka?

Gerçekten şaka gibisiniz?

Sizinle en azından bilimsel verilerden yoksun bu tür konuları, tartışmayı sonlandırmak durumundayım. Felsefe yaparken bilimsel veriler, olgular üzerine düşün yapamayacağınız ortada maalesef.

Diğer dogmasal geçersiz öğreti kaynaklı iddialarınız da zırvadan öteye gitmiyor. Biz o masallarla daha önce manüpile edildik O yollardan geçtik ve Ayıkdık çok şükür. Kadın-erkek eşitliğini anlayamamanızı cehaletinize veriyorum.
 
Son düzenleme:

dragon

Yeni üye
Yeni Üye
Katılım
14 Eki 2022
Mesajlar
78
Tepkime puanı
7
Puanları
8
Konum
dünya
Üniversite Bölümü
Sosyoloji
Ünvan
dünyalı
"Namus" Cinayetleri ve Suçlarının Nedenleri ve Risk Faktörleri
Birçok farklı toplumda "namus" adına işlenen suçların yaygınlığı, kültürel normlar, "namus" veya tutku adına işlenen cinayetler için cezaların azaltılmasına izin veren yasal hükümler, hukuk sistemleri ve "namus" cinayetlerine toleranslı kolluk kuvvetleri aktörleri ve sosyal ve ekonomik faktörler dahil olmak üzere çeşitli faktörlerden kaynaklanmaktadır.
"Onur" adına işlenen suçların genellikle onur kavramında olduğu söylenir, ayrıca kadınları daha aşağı pozisyonlara sokan genel ayrımcılık kalıpları ve basmakalıp erkek ve kadın rolleri. BM Nüfus Fonu'nun Türkiye'deki "namus cinayetleri" , aile ve erkek namusunun kadınların ve kız çocuklarının kontrolüne bağlı olduğu inancının, kadınların özel alanda işlenen suçlara ek olarak kamusal alandan da dışlanmasına yol açtığı belirtildi. ,Türkiye'de görüşülen bazı kişilerin "namusa 'hayatlarındaki en önemli şey ve her şeyin üstünde olan' olarak yaklaştıkları, ancak bunu daha somut bir şekilde tanımlayamadıkları tespit edildi." Diğerleri, onur kavramını açıkça kadınlara, cinsel ilişkilere, kızların bekaretlerine ve evlilik sadakatsizliğine bağladılar; bunların hepsinin kadın akrabaları üzerinde erkek kontrolünü gerektirdiğine inanılıyordu. Yüksek öğrenimli profesyoneller, sivil toplum kuruluşlarının (STK) aktivistleri ve büyük şehirlerde yaşayan insanlar arasında, onur algıları daha genişti ve göre sadece kadın cinselliğinden ziyade insan ilişkilerinde genel ahlak ve dürüstlüğü kapsıyordu.
Kültürel etkiler genellikle "namus" cinayetlerini sıradan cinayetlerden daha az ciddi olarak ele alan yasal sistemlerle birleşerek, potansiyel katillere hafifçe cezalandırılacaklarını garanti eder. Yasaların "namus" adına işlenen cinayetlere farklı muamele etmesinin derin kökleri vardır. "Namus" cinayetlerini mazur gören birçok yasa, ; bu, bir insanın "onurlu bir saik" ile bir suç işlemesi durumunda serbest kalacağını söyler. Birçok toplumda, " .
Namus cinayetlerine karşı diğer cinayetlere göre daha yumuşak davranan birçok yasal hüküm örneği vardır. , yasadışı cinsel ilişkiye giren bir kadın akrabasını öldüren bir erkek için indirimli bir ceza sağlarken, , "öfke nöbeti" içinde suç işleyen biri için indirimli bir ceza öngörmektedir. Uygulandığı gibi, "öfke" tipik olarak "onur" içeren davalarda varsayılır. Mısır Ceza Kanunu'nun , zina eyleminde yakalanan bir kadının (ancak bir kocanın değil) öldürülmesi için ömür boyu hapis cezasını sadece üç ila yedi yıla indirmektedir.Haiti'de, , "284. maddede öngörüldüğü gibi zina durumunda, karısının ve / veya eşinin kocası tarafından öldürülmesi, Onları evlilikkonutunda apaçık bir şekildekeşfettikten hemen sonra affedilmelidir." Yasa, kocasının karısı tarafından öldürülmesi için geçerli değildir.
Yasanın kendisine ek olarak, hukuk sistemi ve kolluk kuvvetleri aktörleri, kadın aile üyelerini onur veya tutku adına öldüren erkeklerin diğer katillerden daha az suçlu olduğu inancını güçlendirebilir. Örneğin,Pakistan'da polis, suçun kültür ve gelenek tarafından haklı çıkarıldığı gerekçesiyle "namus" adına işlenen cinayetleri genellikle soruşturmaz. Kimden: Manar Waheed, Pakistan'da Aile İçi Şiddet: İnsan Hakları Hukukunda Müdahale ve Egemen Özerklik Arasındaki Gerilim, Not, 29BrooklynJ. Int'l L. 937, 952 (2004). Waheed ayrıca, mahkeme sisteminin bir suç mağdurunun veya mirasçılarının, sürecin herhangi bir adımında affetme yoluyla kovuşturma failini aklamasına izin verdiğini bildirmektedir. Ürdün'de, göre, , yasadışı olmalarına rağmen, bu tehditler nedeniyle yargılanmıyor. Polis, en fazla, tehdit edilen kadının ailesine ona zarar vermeyeceğine dair söz verir. Filistin topraklarında, ve bazen altı ay gibi kısa bir cezaya neden olabilir. Sanık zaten duruşmayı beklerken bu kadar zaman geçirmişse, duruşmanın sonunda serbest bırakılabilir.
Kültür ve hukukun kesişimi, bir hukuk sistemi bir sanığın azınlık kültüründeki üyeliğini bir savunma olarak kullanmasına izin verdiğinde, "onur" adına işlendiği iddia edilen cinayetlerin gevşek bir şekilde cezalandırılmasına da yol açabilir. Örneğin, Dong Lu Chen'in 1989'daNew York'ta karısını acımasızca öldürmekten yargılandığı davada, savunma, " " bir Çinli adamın, karısının bir ilişkisi olduğunu kabul etmesine şiddetli bir öfkeyle tepki vereceğini iddia eden bir antropoloğun ifadesini tanıttı. Kimden: Sita , 24 Sağlık ve Hastalık Sosyolojisi 667, 2002. Reddy, yargıcın Chen'in "sadece " olduğuna inandığını ve kültürel olarak tetiklenen şiddetli tepkisini kontrol edemediği için Chen'in ikinci derece adam öldürme suçlamasının azaltılmasından suçlu bulunduğunu ve denetimli serbestlikle sadece beş yıl hapis cezası aldığını bildirdi.
Savunucular, kültürün belirli cinayetlerin cezalandırılmasının azaltılması için bir gerekçe olarak kullanılmasına şiddetle karşı çıktılar. Örneğin, Leti Volpp, Chen davasının, " . Kimden: Leti, , Asian & Pacific Islander Institute on Domestic Violence, son erişim tarihi 8 Ağustos 2008. Bu savunma ırkçılığın sömürülmesi anlamına gelir. Volpp'a göre, kültürel açıklamalar baskın hale geldiğinde, insanların eylemlerini etkileyen diğer faktörler görünmez hale gelir ve sosyal değişim olasılığını azaltır.
Benzer şekilde, akademisyen Sherene H. Razack, Batı'daki Müslüman göçmen toplulukları arasında "namus" cinayetlerinde bir faktör olarak kültüre aşırı vurgu yapılmasının, bu toplulukların üyelerine karşı ırkçılığa yol açabileceğine dikkat çekiyor. Kimden: Sherene H. Razack, Imperilled Muslim Women, Dangerous Muslim Men and Civilised Europeans: Legal and Social Responses to Forced Marriages, 12 Feminist Legal Studies 129, 163, 165 (2004). Razack, bu ırkçılığın Müslüman gençlerin toplumun geri kalanından izole edilmesine neden olurken, yaşlı nesilleri geleneksel uygulamalara daha sıkı sıkıya bağlı kalarak ve menşe ülkelerindeki çocukları için evlilik ortakları arayarak kuşatılmış kültürlerini güçlendirmeye çalışmaya zorladığı sonucuna varıyor. Razack, bu tür şiddete daha iyi bir yaklaşımın, kadına yönelik belirli şiddet biçimlerine yol açan maddi, politik ve tarihsel faktörleri tanımak ve ataerkil normların iç çekişmesi için alan yaratmak olduğuna inanıyor.
, " " "namus cinayetlerine" katkıda bulunan faktörler olarak kabul etmiştir. Bazı bilim adamları, ekonomik kalkınma ve fırsat eksikliğinin, yoksul erkeklerin "onur" a topluluklarında statü kazanmanın ve sürdürmenin bir aracı olarak değer vermelerine neden olduğunu öne sürmüşlerdir. Kimden: Rachel A. Ruane, Namus Adına Cinayet: Ürdün ve Pakistan'da Kadınlara Yönelik Şiddet, 14 Emory Int'l L. Rev. 1523, 1572 (2000). Diğerleri, kadınların eylemlerini kontrol etme konusundaki artan arzunun, kadınların kamusal alana artan girişine karşı bir tepki olabileceğini belirtti. Kimden: Barbara Stark, Women, Globalization, and Law: A Change of World, 16 Pace Int'l L. Rev. 333, 359 (2004).
 

Adem

Sorgucu Üye
Moderatör
Katılım
26 Nis 2009
Mesajlar
436
Tepkime puanı
50
Puanları
28
Bunda anlamayacak ne var ?

Kadın = erkek olabilir mi ?
 

Adem

Sorgucu Üye
Moderatör
Katılım
26 Nis 2009
Mesajlar
436
Tepkime puanı
50
Puanları
28
Böyle bir safsataya bilim deniyorsa bilimle benim hiç işim olmaz.

Kadın erkek eşitliği denen olay insanlara cinsiyetsizliği dayatıp insan ırkını önce yozlaştırmak , sonra da yok etmek için kurulmuş BİLİMSEL diye kakalanan bir zırvadır...

Kusura bakmayın ama bu zırvaya inanmak da mantıkla açıklanamaz.

Kadın ve erkek eşit olursa cinsiyet ifadesine gerek kalmaz. Cinsiyetsizlik ne getirir ? Bi düşünün...
 

Adem

Sorgucu Üye
Moderatör
Katılım
26 Nis 2009
Mesajlar
436
Tepkime puanı
50
Puanları
28
Bir kere vücut fonksiyonları bakımından erkek ve kadın eşit değildir. Bu bilimsel bir gerçek mi ? Evet...

Peki düşünsel ve duyusal fonksiyonlarda farklımıdır ? Evet.

O halde kadınla erkeği eşit saymak mantıksızlığın ve bilim dışılığın daniskasımıdır ?

Evet...
 

odun

Ordinaryus
Özel Üye
Katılım
12 Şub 2022
Mesajlar
651
Tepkime puanı
112
Puanları
43
Konum
Kime ne
Namusu görülüyor ve öldürülüyor.
Bilhassa bu nokta cinsel açlıĝın yaygın olduĝu diyarlarda sıkça görülür. Kadını kendi malı gibi gören erkekler var, kadına olan güvensizlik had safhadadır. Onlara her şeyi erkeklerin dikte edeceklerini zannediyorlar.
Uçan kuştan veya köşedeki kediden bile kuşkulanan erkekler var. Erkeklerin kaçamakları çoĝunlukla görmezden gelinirken, kadınlar tek başına sokaĝa çıkınca rahat edemeyen erkekler var. :)
 

dragon

Yeni üye
Yeni Üye
Katılım
14 Eki 2022
Mesajlar
78
Tepkime puanı
7
Puanları
8
Konum
dünya
Üniversite Bölümü
Sosyoloji
Ünvan
dünyalı
erkek ve kadın eşit değildir. Bu bilimsel bir gerçek mi ? Evet...

Kadın dövmek normlarda suç ise; bu kitabı açıktan okumakta, yaymakta suç olmuyor mu? Suçu kutsal övünce suç olmaktan çıkıyorsa. O vakit rastafarilerinde dinini yaşama hakkı yokmudur? Onlara gelince niye ritülleri yassak oluyormuş? E hani din ve vicdan öçzgürülüğü herkesen vardı? Bu ne yaman çelişkidir? Diye insan ister istemez düşünmeden edemiyor.

Ayrıca hindularda inek kutsal mesela. İnek keserken yakalanırsan, kelleni alıyorlar orada.

Hadi saygı duyun, saçmalık demeyin de görelim. Hani siz her türlü inanca saygılıydınız?
 
Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Advertising

Üst