Kader

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde F - Talks kategorisinde Umur tarafından oluşturulan Kader başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 952 kez görüntülenmiş, 7 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı F - Talks
Konu Başlığı Kader
Konbuyu başlatan Umur
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan kış güneşi

Felsefe.net
Yeni Üye
Kader hakkında ne düşünüyorsunuz?

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Bir çok şey yazmıştık ama kabaca şunu diyelim.
Bir ağacın (mesela bir kavak ağacının) ağaç olarak (bir kavak ağacı olarak) bir ormanda doğup-ölmek kaderidir.
İşte kader budur. Kendini başka bir ormana taşıyamaz. Kavak ağacı olması gerçeğini değiştiremez...

Varoluşun yasaları ya da zorunlulukları (gerçekte nesnel çerçeve ve zorunluluk denilen) yasadır/kaderdir...
Objektif yasa (zorunluluk) denen, değişmeyen, değiştirilmeyen, değişmez olan kaderdir. En temelde bu "Olmak"tır. Kaçınılmazdır..

Buradan kaderin tam net bir tanımı (objektif bir tanımı) çıkıyor, çıkmıyor mu?
Açalım.
Kabaca kader zorunluluktur. Olmak ya da böyle olmak, burada olmak denen (nesnel öznel farketmez) varoluşsal bir zorunluluğun (yani Olmak'ın kaçınılmaz doğasının) ürünüdür. Bu/bunlar "Olmak", "Varlık", "Varoluş" denenin zorunlu devimidir/sürecidir..(zorunlu yan ürünleridir, zorunlu yansıyış-varoluş.)

Olmak vardır, zorunludur, gerisi devimdir.. Şu ya da bu biçimde.
Taban kavramı belirlenecekse bu Olmaktır/Varlıktır. Bütün işler devimler bu zeminde gerçekleşir.

Kaderde aranan şudur
Niye bu benim?
Niye böyleyim?
Niye koşullar böyle?
Kader olumsuzlukların ve olumsuz koşulların sorgulanması ikilemidir. İstemediği bir durumun neden öyle olduğunu anlama ikilemidir.
Bu (sorgular sonuçta) varoluşu objektif araştırma sorunsalına yönelir. Ya da istenci ve doğayı anlama, keşfetme sürecini belirtir.
İstenci anlamıyoruz. İstenç zorunludur ve varoluşun bir yan ürünüdür ve bu aslında (Varolmak denilen) kendine (bu yolla da) (çeşitlemelerle) zorunlu yansır. Bu varoluşun içsel kendiliğini-neliğini belirler. Nitelik diyebiliriz. Zorunluluk diyebiliriz. Neyse odur. Değişmeyen budur.
İstençte varoluştan zorunlu yansır çünkü on da vardır/zaten (doğal olarak -içkin) bulunur diyebiliriz.

Koşul budur/olan ve (olanın mutlak değişmez-sarsılmaz doğası ya da özü budur ve) neyse odur. Örneğin bunu demek kader demek.

Bunlara verilen/verilebilecek yanıt; bunun kaçınılmaz varoluş olduğudur. Bunun Halk dilindeki karşılığı kaderdir.

Bireysel idare ve özgür irade ya da koşullar denilen ayrıca tartışılabilir.
Sonuçta kader objektif bir zorunluluğu (değişemez/sarsılmaz olanı yani bu tabanı) dayatmak, hatırlatmaktır.
Varız ve elde değil. demek örneğin kader.
Kimsenin ve hiç bir şeyin elinde olmayan... Öyle olması kaçınılmaz olan... Varolmak...

Değişimsiz/kaçınılmaz ve sarsılmaz olan "Olmaktır". Mutlak olarak varolmak. Bunu bir kez anlarsak kaderi de anlarız ya da kaderi anlamak diye bir problem kalmaz.
Olmak zemini olmamaya evrilemez/devrilemez. Değişmeyecek

Senin ya da benin (ben bu böyle olması) şöyle ya da böyle olması, şu ya da bu olması, şurada ya da burada olması, doğum ve ölüm gibi hareketler/belirtmeler (bütüne içkin) Varoluş için sadece devimlerdir, hareketlerdir ya da değişimdir. İçsel olanın zorunlu yansıyışlarıdır..
Nesnel bir başlama ve son yok. Objektif gerçek Olmak...

Son düzenleme:

ÜstünKişi

Ordinaryus
Yeni Üye

Kader belli olandır, değiştirilemez. Bir eylemin sonucu, o eylem başladığı anda belli olmuştur.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Kader hakkında ne düşünüyorsunuz?

Benim anladığım kader şuradan ortaya çıkıyor. Diyelim bir bilgesiniz ya da varoluşu az pek kavrıyorsunuz. Diyelim Zerdüştsünüz, Budasınız. Ya da başka biri.
İnsanlar gelip size sorular sormaya başlıyor. Açıklamalar istiyor. Ya da biri ölüyor. Ne diyebilirsiniz?
Biri çıkıp diyor ki; "Kader" ya da kader bu! değiştiremeyiz.
Sonra bu açıklama ve belirleme uzuyor, uzatılıyor ve anlanmıyor. Başka yönlere çekiliyor.

--
Bir de olumsuz anlamı var.
Kader deyip -birileri- tüm sorumluluktan kurtuluyor ve bireyleri bir tür kaderciliğe/mukaddretçılığa ve değişmezliğe, kendi kaderlerinin (seçimlerinin) ellerinde olmadığına ve teslimiyetçiliğe tüm bunların Tanrının yasası ve işleri olduğuna ikna edip eylemsizleşiriyor, pasifleştiriyor...
Bu olumsuz bir kader ya da bunu alıp birinin işlevleştirmesi ve politik araç olarak kullanması..

Kader deyip -birileri- tüm sorumluluktan kurtuluyor
Niye biri zengin biri fakir? Niye biri yönetici?
Bunu Tanrı yaptı, seçti-istedi/istiyor ve olduruyor diyorlar. Biz değiştiremeyiz, siz değiştiremezsiniz, o yüzden siz buna müdahale etmeyin buna böyle katlanın diyorlar.

khanbozkurt

Felsefe.net
Yeni Üye
Üniversite Bölümü
Yazılım
Bana göre Kader, bir algoritma sistemi gibidir. Hayat, karşına sürekli seçim yapman gereken durumlar çıkartır ve sen özgür iradenle seçimini yaparsın ve yaptığın seçime göre Kader algoritmasında belirlenen irade dışı olayları yaşarsın. Yani kısaca seçim yapar ve seçimlerinin sonucunu yaşarsın.

kış güneşi

Felsefe.net
Yeni Üye
Üniversite Bölümü
fine arts
Yüksek bir bilinçle beyinde yapılan imgelemenin de kadare etki ettiği söyleniyor , hatta kuantuma dar gidiyor.. Hayat bizim bilinçli kontrolomuzde yada ne kadar değil gerçekten bilmiyorum.. fakat benim de inancım ,dış çember zaten çizilmiş gibi duruyor irademizin dışında( doğal felaketler, kazalar, vs gibi) fakat tüm bu kapalı süreçte dairenin içindekileri yönetme biçimi bize ait gibi gözüküyor

Dark

Felsefe.net
Yeni Üye
Nisa suresi
Onları mutlaka saptıracağım, muhakkak onları boş kuruntulara boğacağım, kesinlikle onlara emredeceğim de hayvanların kulaklarını yaracaklar (putlar için nişanlayacaklar), şüphesiz onlara emredeceğim de Allah´ın yarattığını değiştirecekler» (dedi). Kim Allah´ı bırakır da şeytanı dost edinirse elbette apaçık bir ziyana düşmüştür.
(Sure No:4 Ayet No :119)
Sebe süresi
Andolsun İblis, onlar hakkındaki tahminini doğruya çıkardı. İnanan bir zümrenin dışında hepsi ona uydular.
(Sure No:34 Ayet No :20
Düşünün şeytan bı tahminde bulunuyor ve biliyor, neye göre tahmin ediyor; insanın fıtratına göre mesala ben kpss ye gireçeğim matamatikten 30 sorudan normal denemede 20 net yapıyorum sınavda 20 net yapma ihtimalim var. Kader bı olasılık tahmin mi? Yoksa kesin bı hüküm mü?

kış güneşi

Felsefe.net
Yeni Üye
Üniversite Bölümü
fine arts
Nisa suresi
Onları mutlaka saptıracağım, muhakkak onları boş kuruntulara boğacağım, kesinlikle onlara emredeceğim de hayvanların kulaklarını yaracaklar (putlar için nişanlayacaklar), şüphesiz onlara emredeceğim de Allah´ın yarattığını değiştirecekler» (dedi). Kim Allah´ı bırakır da şeytanı dost edinirse elbette apaçık bir ziyana düşmüştür.
(Sure No:4 Ayet No :119)
Sebe süresi
Andolsun İblis, onlar hakkındaki tahminini doğruya çıkardı. İnanan bir zümrenin dışında hepsi ona uydular.
(Sure No:34 Ayet No :20
Düşünün şeytan bı tahminde bulunuyor ve biliyor, neye göre tahmin ediyor; insanın fıtratına göre mesala ben kpss ye gireçeğim matamatikten 30 sorudan normal denemede 20 net yapıyorum sınavda 20 net yapma ihtimalim var. Kader bı olasılık tahmin mi? Yoksa kesin bı hüküm mü?

Sınavlara hazırlanmak tam bir maraton ve disiplin işi yani Yaradan yada şeytana kalmaz gibime geliyor:)

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç