kader

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Hodri Meydan kategorisinde asya79 tarafından oluşturulan kader başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,548 kez görüntülenmiş, 7 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Hodri Meydan
Konu Başlığı kader
Konbuyu başlatan asya79
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan derinsesler

asya79

Felsefe.net
Yeni Üye
gerçekten değişmicek şeyler varsa yaşıcamız,başımıza gelecekleri engelleyemiceksek neden uğraşıyoruz

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
kader hakkında forum taraması
http://www.felsefe.net/felsefi-tartismalar/1119-kader-hakkinda.html
http://www.felsefe.net/genel-tartisma-alani/72539-kader-kavrami.html
http://www.felsefe.net/konulara-gore/424-kader.html

değişmeyecek şeyler
bi şeyler değişmekte midir?
biz değiştirmekte miyiz?
gözlemci ve biarada deneyimleyici olan-biz-bizler kimziz ya da neyiz?

soru- bilinen şekliyle kader fikri için

engelleye engelleye neyi engelleyeğiz mesela ölümümü mü ?
ölüm değilse bu -bu engelleme neyi açıklar
yaşamdaki olayları değiştirmeyi
bu neyi anlatır ve açıklar
sanırım bağımsız bi şeyler yapabildiğimzi ya da bi çeşit sınırlı iradeyi mi?
kim olduğumuz açıklar mı? bilmiyorum
kim ve ne olduğumuzu? bilmiyorum

ölümle yaşam arasındaki olayları öyle değil böyle yaşamak (öyle değil böyle sıralamak ve öyle değil böyle olması ve o değil bu olması) tüm bunlar ne farkeder? neyi açıklar?

daha baştan bi şeyleri engelleyebiliyorsak ne olur
tanrının bi şeyleri engelleme yetisi verdiğini mi?
tanrının bilmemesi mi gerekiyor soru bu? burda çelişki ne? bu tanrı mı yanlış kader anlayışında mı hata var? eksik ne?

aslındaki forumdaki özgür iradeye ilişki nbaşlıkalrda eklenebilir buna

Son düzenleme:

lakırtı

Felsefe.net
Yeni Üye
bence sorular içinde yaşıyosun yada sorularının cevabını bilmiyosun

asya79

Felsefe.net
Yeni Üye
siz biliyomusunuz cevabı

meyelan

Filozof
Yeni Üye
Verilen cevaplardan tatmin olacak gibi durmuyorsunuz.Kaderi tartışmak aklın sınırlarını zorlar ama bir sonuca ulaşamazsınız.Kendimi bu sorunsaldan şöyle çıkardım,tavsiye ederim.
Kurgu şöyledir(birfilm esinlenmesi)sabah hergün geçtiğim yoldan geçerken,ritüeli İÇSEL BİLİNMEZ BİR SEBEPLE bozup başka bir yolu tercih ediyorum.Karşıya geçerken kaza geçirip bir sakatlık sahibi oluyorum diyelim.Bu bilinmez içsel itici güç yolumu değiştirmeme sebep olmasaydı bunu yaşamayacaktım ihtimali hep uğuluyor beynimde ama filmi hemen geri sarıp eski yolumdan gitseydim aynı şeyi yaşayacak mıydım bilemem.Bu garip seçimi neden yaptım açıklayamıyorum.Dolayısıyla kendimi iyi hissetmek için tercih yaptığımı düşünüp ki yine de ısrarla tercihler yapıyorum,esasta tercih yaptırılıyor biliyorum.Kabul et gitsin derim ben.

asya79

Felsefe.net
Yeni Üye
çok doğru cevabı yok bu sorunun inanıp inanmamayla ilgili

ls2

Kahin
Onursal Üye
semavi dinlere inanıyorsan kader var diyorlar ..içerikleri ve Tanrı tanımları gereğide yok demeleri sıkıntılı olur zaten . Tanrı ayetlerde gelecekten haberler verir bu dinlerde..

neden uğraşıyosun; sana verilmiş misyon bu. uğraşacak ve deneyimleyeceksin, öğreneceksin. hocalara sorarsan bu soruya çelişkiye düşmeden cevap veremezler, kısaca saçmalarlar ama saçmalamadıklarını iddia ederler. o yüzden boşa sorma.

ben dinlere inanmıyorum. ama görmüş olduğum bir rüya ,kişisel deneyimlerim,duygularım ve sezgilerim. dinlerin anlattığı tarzda olmasa da bir kaderin olabileceğine işaret ediyor. bunu açıkla dersen açıklayamam. akla göre saçma mı saçma. ama inanıyor musun dersen, olabilir derim..ama dediğim gibi bu olabilir dediğim dinlerde anlatılan veya Tanrının çizdiği gibi birşey değil. Tanrının bir kader çizmesi onu öğretmenlikten çıkarmaz belki ama aynı zamanda kukla ustasıda yapar..

Semavi dinlerin Tanrısının herşeyi bilmemesi durumunda işlerin kontrolden çıkabileceğini ve bunun tanrıya yakışmayacağını düşünebiliriz. ha birde Tanrı için zaman yoktur herşey ''an''da gerçekleşir derler. zaman bizim içinmiş bu yüzden Tanrı herşeyi bilirmiş onun için geçmiş gelecek diye bişi yokmuş felan filan.. bi süre buna inanmıştım..ancak asla anlaşılamayacak bir söylem bence. saçma anlamsızda diyebiliriz..

Son düzenleme:

derinsesler

Felsefe.net
Yeni Üye
aklın sınırları kişiden kişiye değişir size göre kaderi anlamamak einstein a göre uzayı:) akılla ilgili bir sınırdan bahsedileceğini düşünmüyorum biryere varılmaz genellemesi yapamayız sadece o an için bir yere varamamışızdır bu varamıyacağımız anlamına gelmez

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç