Kader Kavramı İle İlgili-KÖTÜLÜK-VİCDAN

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde Asinastra00 tarafından oluşturulan Kader Kavramı İle İlgili-KÖTÜLÜK-VİCDAN başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 360 kez görüntülenmiş, 1 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Kader Kavramı İle İlgili-KÖTÜLÜK-VİCDAN
Konbuyu başlatan Asinastra00
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Salih1971

Asinastra00

Felsefe.net
Yeni Üye
Üniversite Bölümü
-
Bir arkadaşım sahip olduğum kader kavramını yanlış buldu. Bir sürü seçim hakkımızın olduğunu ve bu seçimlerin bizi hep farklı sonuçlara götüreceğini düşünmüştüm hep. Olasılık gibi her defasında farklı bir alternatif dünyada kendini bulabilirsin ve bunların hepsi yaratıcı tarafından biliniyor diye düşünmüştüm ben ama arkadaşım <bunun bir anlamı yok, kaderin çoktan yazılmış> dedi. İlk önce serbest seçim hakkı sonra ise planlanmış bir kader mi? Benim kafam karıştı açıkçası

Diğer bir kafamı karıştıran konu ise kötülük kavramı. İnsanın saf olduğunu düşünüyorum. Bizi kirleten çevremizdekiler ve yaşadıklarımız. Kısaca bu dünya bizi kötü birine dönüşmemizden sorumlu. Ama burada da kişilik devreye giriyor ve çoğu filmde gördüğümüz gibi çoğu zorluğa katlanan ilham verici karakterler ortaya çıkıyor. Gerçek hayatta bunları görmek gerçekten mümkün mü? Düşünsene kendinin yapabileceğine inanıyorsun, bekliyorsun ve çabalıyorsun. Oradaki karakter gibi sonuç almayı bekliyorsun ama aldığın sadece hüsran. Bu durumda beklentilerinin olmaması daha iyi değil mi? Her insan iyi bir sonuca sahip olamaz. Çevremizdeki çoğu insan bu sınavlarında başarısız olmuşlardır. İnsan saftır. İnsan insandır. İnsan kötülük ve iyiliktir. Her insanın iyi bir sonuca ulaştığı bir dünya mümkün mü? Hayır. Neden?

Bu sanırsam sonuncu olacak. Hastalıklı bir zihinden çıkmış bir düşünce gibi görünebilir. Ama doktorsunuz. Önünüzdeki insanı <diyelim ki bu insan katil ve tecavüzcü> öldürür müsünüz? Onsuz dünya daha da temizlenmez mi? Elbette, çok fazla kişi var onun gibi ama yine bir çöp bir çöptür. Kurtaramadım deseniz asla size neden diye sormazlar. Yapar mıydınız? Daha iyi bir dünya için kendinizi kirletir miydiniz?

Salih1971

Yeni üye
Yeni Üye
Üniversite Bölümü
Sağık
Selam . Çok güzel üç soru sormuşsunuz Kısa olarak . Sırasıyla cevaplarım ı paylaşmak istiyorum
1.* Cevap. Kürenin yüzeyi sınırlıdır ama yüzeyinde hareket sonsuzdur. Yani Bütün değişmez ama o bütünde odak noktaları değişir ve bu sonsuzdur..
2.*Cevap. Futbol maçında Kaleye çekilen her şut gol olmaz ama şut sayın artarsa büyük bir ihtimalle gole kavuşulur.Uzaya her insan çıkamadı fakat bir insanın bunu başarması,,,, "İNSAN" ın bunu yapabildiğinin ıspatı oldu.
3.*Cevap. Yargılamadan infaz olursa. Suçlu kendinin insanlığın ortak fikirlerinden ve evrensel değerlerden Uzaklaşıp yanlış yaptığını farkedemeden ölmüş olur. Buda Hakikate bir zülumdur.

Son düzenleme:
Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar