Kader Çemberi...

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Köşe Yazıları kategorisinde elbisss tarafından oluşturulan Kader Çemberi... başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 584 kez görüntülenmiş, 1 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Köşe Yazıları
Konu Başlığı Kader Çemberi...
Konbuyu başlatan elbisss
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan elbisss

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
KADER ÇEMBEERİ 1

2.jpg-829c387e-6a06-43be-8a58-a6082540be20

-------------------------------------------------------------------

GDmzqN.jpg

Yukarıda kendi el kalemimle çizip sizlerle paylaştığım kader ve kader çizgisi ağından bahsetmek istiyorum ama aklınızdan kesin doğrudur diye bir algı geçmesinide asla istemiyorum sadece okuyun ve biraz düşüncelerinizi canlandırın istiyorum...yani kader algınızda ve değerlendirmenizde sizi yalnız bırakmak istiyorum değil bırakmak durumundayım kadere müdahale ancak Allahın iradesindedir..

kader.jpg

Hani bazı zamanlar insanlık olarak yada birey olarak dua ederiz Allahım bizleri dogru yolundan ayırma bizi zor yollara sınava tabi tutma biz insanız beşeriz kimi zaman doğru yolu bulup seçemeyiz bizlere dogru yolu göster ve o adımda emin adımlarla yürümemizi nasip eyle diye...

Elbette kişiden kişiye göre dua değişebilir ki mühim olan yerinde ve zamanında edilen daoğru ve hakkaniyetli duadır...Dua için tam bir teslimiyet ve samimi ihlas vicdan ve kalp maneviyatı gerekir...bunların olunabilirlik durumuna ise karar verende Allahtır..

Yani şunu unutmamak gerek..

Dünya hayatında hangi sebepe ve sonuç olursa olsun bileceğimiz tek yanıt gelende gidende Allahtan olduğudur...Eğer ortalık hareketleniyorsa bir sebebi vardır...Eğer ortalık durağanlaşıyorsa bir sonucu doguyordur tabi ama işin dogrusunu Allah biliri hiç unutmamak gerek..

Şimdi yukarıda sizlere bir kaç şekil verdim bunları bilerek verdim çünkü benle birlikte cevapları sizlerde düşünün istiyorum çünkü düşünmeyi biz insanlara emreden ve bu yolda araştırmamızı söyleyen Allahuteala eğer bu konuda bizleri uyardıysa muhakkak biz insanlara açıklamadığı ama düşüncede cevapların belli olduğunu bize ifade edebiliyor olabilir işin doğrusunu Allah bilir..

Yukarıdaki 2 daire şekli aslında çay tabağının resmidir belki çizim yönüm çok iyi değil ama çay tabağın özellikle düşünerek ele almak istedim...çünkü dünya yani evrenimiz dönen bir dairedir ve işte insanın kaderide aslında dönen bir dairedir...

Bazen kaderde çok ileri gidebiliyorken bazense durduğumuz yada geldiğimiz noktaya tekrar geri geliyor olmamız diye düşünebiliriz..

İşte şunu söylemek isterim ki kaderimizde dönen döngüsel bir çemberdir...bizler bu çemberin tam orta merkezinde bireysel seçim mekanizması olarak yer almaktayız ....

Çemberin etrafındaki bölümlenmiş kareler yada alanlar ise bizlerin seçim yapacağı alanlardır...Allahu teala seçimi biz insanlara serbest bırakmıştır kaderde ilerleme yolunda kulum benden istemediği sürece ben kulumu serbest bırakmışımdır diye bizlere çok kez söylemiştir...işare manada sözler tam olarak nedir aklımda hatırımda değil sizler dogrusunu özünü yazarsınız yada okursunuz...Konu uzun olacağı için fazla derine girmek istemiyorum.

Kaderin tam orta noktasında bizler şekil 1 e bakarsak kendimizi görebiliyoruz (şekil 1 deki 2.insanı görmeyin onu farklı anlatacağım)..

Kendimizi seçim merkezinin tam ortasında görmekteyiz...

Peki şunu düşünelim...
--------------
Seçim merkezinin tam orta noktasında bulunan bir insan kendi özgün kararlarını verebilmesi için hangi konumda olabilmesi gerekir..?..
---------------
Gerçek manada Allahın kader üzere çizdiği sistemi ve düşünceyi neredeyse hiç algılayamayacak kadar insanlık olarak yoksunuzdur fakat Allah düşünme yoluyla bizlere fikir ve mantık üretme konusunda serbest bıraktığı aşikardır..Böyle bir serbestliğimiz olmasaydı zaten bugün değil hiç bir an düşüncelerimizi yazamayabilirdik..Bu işare manada düşünebilmek ve bunun fikirsel açılımını sizlere tam manasıyla açıklayabilmek gerçektende çok zor....her insan her bilgiyi algılayabilir mi bunu bilemeyiz ama her insan isterse düşünebilir diyebiliriz..neyse...

soruya cevabı şöyle bir mantıklı fikir düşünerek söyleyebiliriz..

İnsan akıl baki oluncaya kadar yani düşünme ve ergenlik çağı vücutta hakim oluncaya kadar kaderde Allahın isteği ve dileği dogrultusunda ilerler o yüzden de şu denilir çocuklar birer Melektir yani suçu olmayan mahsum Meleklerdir..

Denilir ki cinayet işleyen ve arsız davranan yaşı küçük çocuklar vardır elbette görünürde var fakat onlar mahsumdur onları yönlendirenler asıl sınava tabi olanlardır...onların mahsumluğunu Allah kaderde yol çizerek ifade eder diye düşünebiliriz...Dogrusunu Allah bilir...

Allah sebeplere sonuç oluşturur sonuçlar içinse sınav üzere sınav kurallarını uygular işte bu manada kader Allahın bilgisi dahilinde ilerler..
-------------
Peki erğenlik çağı bitti yani yetişkin birer insanlar olduk bundan sonra yolumuzu ve rotamızı yine Allah mı seçecek yoksa biz mi belirleyeceğiz yoksa Bizim belirlediğimiz kaderi Allah biliyorsa o zaman biz neden yaşıyoruz?...
-----------------

Ben bazı şeyler söyleyeceğim fakat bu söylediklerimi sakın ola dogru diye algılamayın bende aciz nacizane bir insanım ve sizleride kendi düşüncelerimle sıkmak istemem...sizler sadece okuyun ve kendiniz düşünerek yollar arayın diye kendi düşüncelerimi fikirlerimi sizlere söylemek istedim başkada bir durum yok...Dogrusunu yalnızca Allah bilir o dilemedikçe bizler kesin budur asla diyemeyiz oke.sizlerde demeyin.

bur%C3%A7-nedir.jpg

Şimdi düşünce havuzunda ilerliyorsak eğer bizlere avuçlarımızın içine birden fazla bilgi gelecek ama bu bilgilerin bazıları yararlı bilgiler olurken bazı bilgiler ise tam aksine insanı oyalaştıran zararlı bilgilerde olacak ...

Yani bilgilerin her biri gökyüzünde uçan bir bulut taneciği ise ve bizler her birine dokunmatik telefonlar gibi dokunup ulaşabiliyorsak işte şu aşamada şunu düşünmemiz gerek tıkladığın ve seçtiğin her bilgi sana farklı bir senaryo ve oyun yolu çizecek ve bu çizilen yol ise senin hayatının komplesini oluşturan kaderin olacak ama bu seçilen yollar hiç bir zaman tek olmayacak yani yol üstüne yollar ve binalar senaryolar ve oyunlar olacak...oyundan kasıt sizi seçmede zorda bırakacak etmenler olabilir neticede kıyam olasıya kadar yani dünya hayatı son bulasıya kadar dünya hayatı biz düzen ve bina üzere inşa edildi ve bu bina o kadar büyük bir yelpaze ve ihtişamda olacak ki işte insan bu büyüklük karşısında bu düzenin büyüsü karşısında kepenklerini salıp büyüklüğü kendi içinde yaşama hissiyatına kapılır olabilir...yani insan bu kadar düzeni ve sistemi harikalar içerisinde oyun içerisinde oyun yaşayabilir ve kendini düzen içerisinde bozup asıl olan gerçek ihtişamdan mahrum kalabilir bunun neticesinde Cehennem denilen yerden insan kendine yurt edinebilir amele niyete göre diyelim....dogrusunu Allah bilir...

Şekil 1 de anlatmak istediklerime gelince...

Aslında çok çok uzun anlatılacak bir konu belkide üzerine kitap çıkartabileceğim bir konu olabilir ama mümkün çerçevede fazla uzun tutmamaya özen göstereceğim.

Çay tabağının bölümlenmiş karelerini isterseniz sizler renk vererek boyalı şekilde düşünebilirsiniz yada bölümlenmiş her çizgiye hayatınızda yaptığınız seçimlerin isimlerini yazarak devam edebilirsiniz...kareli alanı bilerek boş bıraktım çünkü seçimde her insanın durumu farklı...

Allahın kaderde bilgisi insanın nerede olacağının bilgisi ise şurada ifşadır diyebiliriz...Allah sizlere kaderde bir çok seçim sunar ve sunduğu seçimde de seçimi sizlere serbest bırakır fakat Allah sizler dilemedikçede kaderinize müdahale etmez...şunuda unutmamak gerek seçim yapılan her kader sizlere farklı bir senaryo yani sınav verecektir...

Seçilen kaderlerde çıkan sınavların zorlukları ve aşamaları ise Allahın o kader üzere belirlediği esasa göre neyse o diyelim...

Bilgisayar oyunlarını düşünelim..

Bilgisayar oyunlarında insan level geçer ve her geçtiği level de farklı senaryolar içinde kalır ve karşılaşır ve dogruya yani sona ulaşmada ise leveller artık çok zorlaşır hatta rakipleride fakat son aşamaya gelen azimli bir kullanıcı level i bitirdiğinde bütün geçtiği senaryoları artık kayıtlıdır yani kişi oyunu bir daha oynamak istediğin ilk başlangıç level 1 de başlayıp sonra level 3 e kayıtlı olduğu için geçebilir atlayabilir...burada şunu anlatmak istiyorum yani İnsanda öylesi bahşedilmiş muhteşem bir güzellik var ki oda işte sizlerin bizlerin SEÇİM hakkı olması yani burada kaderde seçimi insanlar kendileri yapıyor ama iyi ama kötü seçim...seçim yapılan bölümler ise bazen uzun bir yol ve virajlı bazense kısa bir yol ve birajsız...bu seçilen ve önceden belirlenmiş olan yolun durumuna baglı onuda Allah bilir..

Şimdi Şekil 1 i daha iyi anlayabilmek için örnekleyerek gidelim..

Şekil 1 in tam orta merkezinde bir insan görüyoruz değil mi..?...

İşte bu orta merkez kararın alınacağı ilk aşamadır....devamında bu orta merkezde bulunan insanın etrafında bölümlenmiş yollar yani kareler mevcut....ama bu yollar farklı bir yola ve senaryoya açılacağınıda aklımızdan çıkarmayalım...

Bu bilgiler ışığında yollar aslında bir hayat döngüsü çemberi içinde dönmekte....işte insanın sahip olduğu bu hayat döngüsünüde bilerek çay tabağı üzerinde gösterdim çünkü en iyi insanın hayat döngüsü anlatacağını ifade edeceğini düşündüm ki seçimimde isabetli olduğunu düşünebiliyorum ...

Hayat döngüsü sizler farketmeden size etki etmeden dönmektedir fakat sürekli hayat döngüsü içerisinde bir oda içerisinde kalamazsınız yani her oda farklı bir sınav ve senaryo ile doludur yani oda içerisinde tüm işlevler bittiğinde bir seçim yapmak durumundasınız seçim yapmam diye bir envanter yok illaki seçiyorsunuz...

Misal bulunduğumuz oda numarıs 03 olsun dönen dairelerde ise tirilyonlarca oda numaraları var artık kaçtaneyse bilemem...

işte sizler odanın seçim anı size sunulduğunda sizler bir seçim yapıyorsunuz atıyorum...o kadar fazla dönen oda içerisinden sizler 456 nolu odayı seçtiniz ....peki seçilen odanın size ne getireceğini biliyormusunuz ?

Elbette işin doğrusunu ve özünü bilebilseydik sınav olmazdı sanırım....şimdi şu aklımızda olacak hangi odaya gelirsek gelelim...bu her oda bize bir senaryo ve sınav sunacak ve devamında bu odanın bitim noktası olacak yani seçim anı olacak atıyorum A şehrinden yola çıktıgınızda önünüze B,C,D,E,F,G gibi bir çok şehirler gelebilir yada daha kısası gelebilir bu odanın yolunun kader yolu büyüklüğüne yada küçüklüğüne baglı işte son durak H şehri ise burada da yaşanılacak olan herşeyi yaşıyor ve sonda yolun bitiminde farklı bir oda seçmek içinse tekrar kader karar merkezinin tam orta noktasında yer alıyorsunuz yani seçmek için karar vereceksiniz....

ve bundan sonraki seçiminiz atıyorum...

92 nolu oda olsun gördüğünüz üzere seçim bizlere ait yola biz karar verir var olan kaderin bize sunduklarıyla yani odanı tabi edeceği sınavla meşgul olacağız...

Bunları düşündüğümüzde seçimleri gerçek hayatı düşünerek ilerletirsek ...seçim ve karar işleme mekanizması real yaşamda yani düşüncemiz ötesinde çok çok hızlı olmakta ama seçim anı...kaderin yolu ie o odanın sunduğu yolla alakalı diyebiliriz...

Oda değip odadyız diye düşünmeyin oda sadece bir başka odaya açılan bir kapı diyelim....bu örnek anlatım tarzını bilgisayar aglarını düşünerekte çeşitlendirebilir yada kablolu internet ağıylada farklılaştırabilirsiniz ben sadece daha iyi anlaşılsın diye söylemek istiyorum... [/FONT]
BHcG4HQk9II.jpg

Kaderin insan hayatında çizilmesi ve önceden belirlenmiş olması tamamen Allahın hükmü iradedeki üstün özellikleridir diyebiliriz..

Odanın bizlere sunduğu her farklı senaryo ve sınav real yaşamımızda bizlere farkedilmeyecek şekilde mükemmel bir sanaat eseri ile yansıtılması ise ne kadar olağan üstü bir tasarımın içerisinde buluduğumuzdur..

İnanan ve inanmayan insanların seçim odaları ve koridorlarıda oldukça farklıdır misal bazen bazı insanlara istesenizde ulaşamıyorsunuz çünkü bunun esas sebebi o insanla o kaderde aynı noktada yani odada bulunmadığınız için yani şunu demek istiyorum odalar her insana aynı fakat senaryolar seçime ve niyete göre her insana göre farklı tasarlanmış yani bir insanlar aynı kader odasında diyelim 65 nolu odada bulunabilirsiniz fakat bu yol aynı yoldur odanın sunduklarıda aynıdır sadece oda sınavı farklı tutar yani kişiye göre oda farklı sınavlanmış olabilir bu kadar muhteşem bir tasarımda bu kadar ince bir düşünce yapısında dahada mükemmeli düşünmek bile bizlerin zihninşi fazlasıyla zorlar ve akıl sır erdiremeyiz...Eğer Allah birşeyde OL derse o hemen olur...

surreal-resimler.jpg

--------------
Peki denlirki kişi dua ettiğin kaderde Allah yardım ettiğinde kişinin yolu ve kaderi değişmez mi....yada insan hangi durumda olur...?..
--------------

Gerçeği ve işin aslını bilemeyiz ama şunu düşünebiliriz ...Allah biz insanlara benden isteyin benden dileyin şüphesiz sizler yalnız kalmayacaksınız der bizlere her daim...tam metni yazarsanız sevinirim...

Bizler dogru bir ihlas ve ahlak ve imanla kalp vicdanla yani doru bir dua şekli ile Allahtan istediğimizde Allah tövbeyi ve duayı kabul görürse kişi kaderde göreceği odanın atıyorum 63 nolu bölümün 5 tane şehri varsa ve bizler daha bu odada 2 şehre ugradıysak....Allah duaya kabul görür farklı bir kader çizmemizi isterse işte bizler hemen 63 nolu odanın sonuna geliyoruz yani 5 şehrin bittiği kader seçim odak merkezine...ve uğrayacağımız diğer şehirlerden de muaf oluyoruz fakat SEÇİM de insan hürdür ve yalnız bırakılmıştır...ALLAH bu konuda seçimi bizim yapmamızı ister yani seçilecek odaların hepsi dogru bir yol değildir seçilen odalar kötü odalarda olabilir hani denilir

"insan kendisine bir sıkıntı gelince dua eder bizde insana icap edip onu affedip tövbesini kabul ederiz fakat insan hertürlü zorluktan kurutulunca bizi unutur ve yine eski yoluna devam eder.."

İşte bu esnada Allah insanı eski huzursuzluk konusu ne ise onu refah kavuşturduğunu ve seçimde onu braktıgını söylerken insan yine unutup yüz çevirip yolu ve rotasını siyaha bürüdüğünü ifade eder ve sonra der ki...Onlara öylesi bir azap hazırlandı ki yüz çevirip Put lara taptıkları vakit bizleri hatırlayacakları bir azapla karşılaştılar ama onlar yanıldı ve işte gerçek azapla dogruyu gördüler fakat geç kaldılar..

Ben kelimeleri tam manasıyla kendimce açtım yoksa aslı bunlar değil sizler dogrusunu bulup lütfen ögrenin araştırın demeyide ihmal etmek istemiyorum...

İşte bu manada Allah bizi kader seçim anına getiriyor ama bu noktadan sonrası seçim bize ait yani yine eskisi gibi siyahı seçebilir yada beyazı seçebiliriz bize baglı odaların siyahlıgı beyazlığı tam işare manada gözükür mü yada real yaşamda farkedilir mi bilemem ama düşünebilen insanlar düşünmeden hareket eden insanlara göre seçim konusunda biraz daha özgün ve meziyetlidir ama hata yapmayacak anlamını ifade etmez...

Yani şunu unutmamak gerek..

İnsan Beşerdir ve her daim hata yapabilir...Hatalara magruz kalabiliriz fakat hatalıyız değipte insan kendisine zarar vermemeside önemli...yani insan ben çok hatalıyım değip boyun eğer ve yaşantısına devam ederse kaderin sunduğu bir çok sınavlarda başarısız olacaktır ki buda bu sınavların Ahireti için kendisine kötü döneceği aşikar...

Hani denilir insanlara hayatında ne işlediyse neyi seçip yaptıysa hepsini göstereceğiz ...işte bu insanın seçtiği tüm yollar belkide bir video izlermişçesine seçim anlarında insanlara gösterilecek...netice ortada üstün bir güç sahibi Allah var Allahın erişemeyeceği iletemeyeceği hiç bir etmen yok bu manada düşünürsek Allahın varlıktaki hikmetlerini görmemek sadece uyumakla olur diye düşünmekteyim..Allahı görmek ve anlamak isteyenin tek ihtiyacı düşünmesi ve muhteşem sistemlerini anlamaya çalışması idrak etmesidir.

Şekil 1 i tam manasıyla anlatmaya özen gösterdim....

İşin özünde seçim anının ortak odak merkezine gelebilmek için seçilen odaların senaryolarını uygulayıp bu aşamada iş hayatı yeni yüzler yeni mekanlar yeni araçlar artık senaryoda neler varsa onlar hayatla birlikte yaşandıktan sonra odaların sınavlarıda bu süreçler içerisinde oluyor...

Şu manada düşünülebilinir
bir insan makine mühendisi yani mesleki anlamda hep bu durumda elbette iş hayatı konusunda mesleki anlamda belki yaşça bir çok değişiklik olmayacak ama sınavın koridoru ve yaşayış tarzı kendisine farklı sunumlar ve seçimler sunacak iş yada hayat yaşam tarzı bazen çok farklı uzun zaman sonra kendisine farklı bir koridor açabiliyor yani bankacı olan biri yıllar sonra ünlü bir iş adamı olabiliyor yada spor gazetecisi olan biri çok uzun zaman sonra medya patronu olabiliyor...

tabi bunları etkileyen yada tetikleyen etmenlerde olabilir ama hayatın dönen dairesinde kendilerine farklı sçeim tabloları sunulmuştur ve seçimi artık olumlu yada olumsuz onu zamanla yaşayıp görür işin özünü bilemeyiz...

Hayat düşünüldüğü gibi kader seçiminde öyle çok farklı ve hızlı yol sürmeyebilir yani tamamen kişinin dinsel yapısıyla alakalı olabilir yani öyle her istediğimiz şekilde yolları ve sınavları bitirip çekirdek çıtlatır gibi kader çizgisini değiştirebilseydik ve öyle hızlı hızlı tüm yolları sınavları bitirip daldan dala istediğimiz odalara kolay kolay atlayabilseydik dünyada sınav meziyeti hiç olmazdı...hayat nasıl kolay değilse kader değişimi ve yolları sınavlarıda kolay değildir...

Kader de yolunu tamamlayamayanlar yada yolda yere düşüp et uzatacak o odaya girecek birilerini bekleyenler düşün artık kader yolu ve çizgisi o kadar geniş ki hangi şehir sana nasıl yol gösterecek bilemezsin...

Bazen çok kısa sürede meşhur ve kademeler atlayıp zengin olanlar vardır işte bu insanlar seçmiş oldukları odanın yani kaderin nimetinden faydalanıyordur fakat bu oda insanlara dünyevilik çok büyük imkanlar tanısada aslında diger kader odalarına göre oldukça zorlu bir yoldur...

Yani bu kader yolu size hiç düşünmediğiniz kadar şan şöhret ve hatta ünvanı hediye olarak verir ama size sınavlarını çok ağır tutar yani işimiz diğer odalar göre daha zordur...bazen bazı insanlar bu yükü kaldıramaz ve bu yük altında ezilmeye hatta kendi sahip olduğu maneviyatıda kaybedebilir yada oda içerisinde maneviyat olmayıp sınavları anlayıpt maneviyatını güçlendiren ve odayı başarılı bitirebilen insanda olabilir....

images

Kimin yada hangi insanın nerede ne yapacağı kesinlikle belli olamaz o iradeye hakim ve bilgiye sahip sadece Allahtır diyebiliriz...

İnsan bu kadar fazla nimetle bollandığı bir kader odasında ne oluyorda insan kendi şuurunu kaptırıpta zaman içerisinde varlık sahibi olduğu benliğini yitiriyor ve sınavında başarısız olabiliyor?..

İşin doğrusunu Allah bilir bizler yorum yapmak gerekirse şunu söyleyebiliriz..

Kişi bu kendisine hediye niteliği olabilecek odayı aslında çok arzulayıp dua etmiştir ve bu dua olması adınada oldukça sözler ve hatta çabalarda vermiş olabilir işin gerçeklik kısmını bizler bilemeyiz...devam edersek..

Allah isteklere kulak verip dogru duaya icap edeceğini ve kullarını geri çevirmeyeceğiniz çok kez söyler...Kullar ise Allaha ortak koşmayacağına ve sözlerini tutacağını ifade eder yada başka fazla şekilde söz verir...bilemeyiz..

İşte bu manada Allah içerisi bol nimetlerle dolu kader odası yolunu kuluna isteği ve seçimi dogrultusunda sunar ama kulda şunu çok iyi bilmesi gerekiyor...Bu yol tüm kader yollarından çok daha zorlu ve meşakatli olacaktır..

Belkide dünya yeryüzeyine gelmiş evliyaların zenginlikleri istememesinin ana temel sebebide çok zorlu imtihanlardan Allahı bulmuşken kaybetmek olması olabilir bilemeyiz...

Evliyalar mumtazam ve müntesir yani mütevazi hoşgörülü şefkatli hallerini korurken aslında tek gayeleri dünya zenginliklerinden uzak durmak aslıl sebebi gayeside Allahın başka imtihanlarla kendilerini sınayıp kaybetmek istememeleri olabilir...Evliyalar görevden kaçmaz görev verildiğinde alır ve büyük içtihatla yapar bu konuda şüphe olmasın diye ayrıca yazmak istedim...sadece neden zengin olmak istemediklerine belki birazcıkta olsa açıklık olmuştur yoksa kesin budur asla diyemem..

bu neticeler ışığında insan seçim konusunda kararları kendisi veriyor ama seçimler öyle sık sık oda yol anlamında değişmiyor sadece oda içerisinde sınav koridorları belkide farklılık gösterebilir yani bu manayı açabilmek gerçekten de çok zor insanın beynini düşüncesini oldukça fazla yoruyor..

Kader içersinde insanlar arasında dolaşan şeytanlar,cinler olabilir mi?..

Kader de insan herşeye açık olması gerek bu dünya belli vakte kadar paylaşılan bir dilim zamandır...bu dilim zamanda insan kılıgında olan sizi yoldan dogru akitten ayıracak herşey olabilir sonuçta ortada bir senaryo var ve bu senaryoda herkes kendi rolünü oynamak isteyecektir..

İşte bu manada düşündüğümüzde insandan farklı yaşamlarında aramızda gezdiğini hatta bizleri takip ettiğini ama Allah dilemedikçede sizlere ulaşamayacağınıda ayrıca dipnot olarak bilmekte fayda var...

surrealartworks45.jpg

İnsan hayatı boyunca aslında TEKTİR yani hayatında neyi başaracaksa yada neyi yapacaksa hep TEKLİK üzere yapacaktır...Belki yol üzerinde aynı fikir ve düşünecede bir çok arkadaşlarıyla adım atacak ama ne bu arkadaşları kendi yapısını nede bu arkadaşlar kendi imanı konusunda onun ameline yardımcı olabilecektir..

Yani her insan kendi yaptığı amelinden sorumlu olup hesaba dürülecektir diger ifade ile hesaba çekilecektir...belki yol arkadaşları kişinin dinen vicdanen gelimesinde ön ayak olabilselerde herşey ve uygulanabilirlik tamamen kişiye bağlı olacak yani çok gibi gözüktüğümüz dünyada ameller konusunda TEKİZ..

Bu bilinçle kader de şu yolu düşünebilir...yani dönen çember herkese göre TEK dönecek ama bu çember içerisinde ailemizle yada tanıdıklarımızla istersek atlama yapıp birlikte olabiliyoruz fakat kişinin kaderine seçim müdahalesi yapamıyoruz yani şunu anlatmak istiyorum...

Şekil 1 ve şekil 2 deki gösterdiğim çizimlere bakınca şekil 2 deki kendi çemberi olan x biri şekil 1 e atlamış....ama tam orta noktasında kaderin çizgisi var...işte bu çizgiyi aşıp diger şekil 1 deki Y nin yanına atlamış....

kaderin çizgisi Allahın Mutlak hakim olduğu müdahale ettiği diyebiliriz...Allah her konuda elbette müdahale edebilir ama kader konusunda seçim konusunda etmiyor desekte dogrusunu Allah bilir...

Kaderin çizgisi konusunda Allah dilerse sen diğer kişinin alanına geçebilirsin ama bu alana geçen kişi diger kaderdeki kişiye seçim konusunda karar veremiyor sadece kişi karşıdaki kişiye nifak iftira vb gibi tohumlar serpiştirebiliyor bu serpiştirme alanları bazen çok büyük daireleride çemberleride kapsayabilir o yüzden işin alanını bilemeyiz ama Allah dilerse bu oyuna izin vermez izin verdiysede mutlak bir sebep sonuç ilişkisi vardır...Allahın kesinlikle bizlerin bilmediği doğru şeyler ve mesajları vardır önemli olan mesajları iyi çözebilmek olursa oda...

Kişinin dairesi karşı ki tarafa geçsede kendi adına karşıki tarafa geçen için devam eder aslında seçilen bir oda ile karşı ulaşmak istediği kişiye geçti ama bu sınav hem kendisi adına hemde karşıki kişinin seçimi adına değişti..

eğer yanına gelen kişiye diraayet gösterip dogru yolda ilerleme konusunda Allahtan Y kişi yardım isterse güzel dua ile yanına gelen X kişi belli zaman sonra yanından ayrılacaktır yada ayrıltılacaktır fakat bu ayrılma süreci nasıldır nasıl olur onu Allah bilir..

Yanından ayrlan X kişi Y kişi için sakınca oluşturmayabilir ama Y kişi sınav dogrultusunda her an başka bir XX ile karşılaşabilir ki bazen bu XX ler insanda olmayabilir belki karşılacağı bu XX çok kısa süreli kendisiyle birlikte yada durumda olabilir ama önemli olan kaybettirdiklerine bakmak gerek yani üstü başı et görünümünde olana insan dememek önemli...niyetiyle ameliyle belki tanınabilir ama budur diyemezsin çünkü başka kapı açabilirsin en dogrusu yolunda ilerlemeye özen göstertebilmeye çalışabilmektir...

Zamanında Peygamber efendimize Yaşlı İhtiyar görünümünde geldiler vb...unutmamak gerek.

Allah dilemedikçe istemedikçe birşey olmazda diyelim ama bizlerde maneviyat yönünde Allaha yakışır olabilmek için mümkün çerçevede hatalardan sıyrılmaya çalışmak ve en önemliside Allah için iyi -kötü demeden çabalayabilmek ve dogru üzerinden ilerleyebilmek anlatabilmek konuşabilmek ve en mühimi sınavın en zoru olan Dünya Malından zenginliklerinden kendimizi etrafımızı ailemizi koruyup anlatabilmek ve insanlara güzellikleri paylaşmaları anlatmaları için ellerinden tutup yardımcı olabilmekte çok önemli..

Bizler insanız eğer bu dogrultuda isek hepimizin Alllahı bir diyebiliyorsak birbirimize kader sevgi yolları açabilmemiz çok önemli...birbirimize inanmada eksik kaldığımızı ve birbirimizin arkasından her türlü konuda kuyu kazmanın güzel gözüktüğü bu ahir zaman dilimlerinde dogruyu ve yanlışı seçmede ne kadar zorluk yaşanılıyor değil mi.??..

Oysaki çok çok asırlar önce herşey insanlara oldukça açık ve net şekilde ahir zaman fitneleri ve zorlukları konusunda anlatımlar sunumlar olmuştu ama insan okumuyor ve araştırmıyor belkide son zamanın ümmet konusunda insanlık adına ne kadar zor geçeceğinin işaretidir...Tüm peygamberlerin bu zamanda olmak istemeside tamamen zorlu ortamlarda mücadele etmek istemeleride olabilir bilemeyiz..

Bizler insanlık olarak hangi konum ve durumdayız bilemem ama bildiğimiz bir şey var ise bu dünya birgün İNSANLIK adına BİTECEK
54562d52d72fde53bea1432f2e3370ce.jpg

Her insanın dünya yaşamı için belirlenmiş zamanı diğer ifade ile akıp giden damlacıklar halinde olan bir kum saati ve tanecikleri vardır..

Zaman her insanlık için aynıdır fakat süreçleri farkldır diye düşünebiliriz...Zaman süreçleri insanlara verilen tanecikle ilgili olabilir....verilen her bir tanecik kullanılıp akıp giden bir süreç içindir...

Aslında insan dünyada bir şey yapmak istiyorsa kendisine verilen kum saatinden zaman taneciği harcamak durumundadır...yani hiç bir şey yapmayın zaman dünyada işlediği için zaman taneciğini yine harcayacağız yani her bir şekilde kullanılan zaman tanecikleri bittiği an bizim dünyadaki yaşam yılı yaşımız...

İnsan kazada hayatını kaybedince yaşam taneciği yani zaman taneciği ya varsa neden öldü denilebilir...aslında bu işare manayı anlayamak çok güç ama şu mantık verilebilir kişinin yaşam taneciği aslında kaza olduğu zaman anında bitmişti tek eksik biten zaman sebeple olacağı için sebep in olmasıydı sebep oluncada zaten bitmiş olan zaman kişide oldu....biraz karmakarışık neyse..

Şekil 3 yukarıdaki verilen bilgileride değerlendirerek düşünürsek...

Bize sunulan bir kare var ve bu karelerin her birinin orta noktasını nokta koyarak koyulaştırdım özellikle görmenizi istediğim için öyle yaptım.....buradaki her nokta bizlerin seçim odak noktası kaderde odaların içinde bulunan size bahsettiğim şehirler gördüğümüz üzere bu şehirler o kadar fazla büyük ki bir başka şehre ulaşmak için yada tüm şehirleri bitirip başka odaya seçme anlamında geçmek için ne kadar fazla zaman ve vakit...baze erken zıplayıp oda değiştirenleri ve daha zorlu yada onlar için daha güzel bir odaya sahip olunacağını söyledim bunu yeniden anlatmaya gerek yok...

Odalardaki şehirler 5 -6-7-8-9 artık kaçtaneyse o kadar oluyor...bu şekil 3 e baktıgımızda birden fazla şehir görmekteyiz fakat her şehrin farklı şehre gitmek için çizdiği başka yollar var devamında uzunluk mesafeleri yani şehirlere gidilecek mesafeler var bunu anlatabilmek zor ama hangi odak noktaya gelirsek gelelim gidilecek seçilecek sehir ve devamında bize sunulacak senaryo ve sınav türüde bu noktaya işare yola göre şekil alabilir denilebilir ama sadece mantık yürütülerek yoksa işin dogrusunu Allah bilir..

teknoloji-girisimcileri.jpg

Yukarıda bir kaç şeyler yazdık ifade ettik söyledik dogrdur demedik demekte zor dedik işin dogrusunu Allah bilir biz sadece nacizane düşünce fikir ve mantık yürütmeye çalıştık oda Allahın düşünün iradesiyle ama bu irade bizi yanıltabilir farklı konumda tutabiliride unutmadık hiç bir daim yani iyi -kötü demden sadece düşünceleri yazdık...

Yukarıdaki kapanış yazıma güzel bir kardeşimi aldım ve sosyal bir mesaj bırakabilmek için özellikle aldım çerçevede daha iyi gözüksün sadece fotografta kalmasın istedim....

Kardeşimin hayatı ve yaşam tarzı fotografta ne kadar açık ve net görülebiliyor belki kader konusunda çok fazla değişim yapamıyoruzdur ama İnsanlara hayatlarına yardım konusunda onların ellerinden tutup dogruyu güzelli yaşamaları adına bence dünyada ömrümüz varken çok şeyler yapabiliriz..

Yani sadece dünyada kendimizi ve zenginliğimiz yada mal mülkümüzü düşünmek yerine şu dünyada bir yetimi bir fakiri sevindirip onlara sıcak bir aile yuvada olabiliriz..

Son düzenleme:

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
KADER ÇEMBERİ 2...
(KÜLLİ İRADE VE CÜZZİ İRADE)

open-source-intelligence.jpg

İnsanın hayatı boyunca çok kez karşılaştığı ama farkına varamadığı bir yaşam seçim belirleyiş süreçleridir....İnsanlar olarak Dünya hayatına geldiğimiz ve gözlerimizi açtığımız ilk an kaderimizin Dünya hayatı adına yaşamaya başladığı ve daim olduğu süreçlerdir....

İnsanların hayatında 2 türlü kader vardır

1-Külli iradeye bağlı olan kader
2-Cüzzi iradeye bağlı olan kader....

1-Kaderlerden ilki olan Külli İradeye bağlı olan kader ALLAH ın iradesine bağlı olan kaderdir ki bu kadere insanların müdahale edebilmesi seçim yapabilmesi KESİNLİKLE yoktur....

Allah bazı şeyleri kendisi takdir etmiştir, bunlar Külli iradenin dahilindedir, bizim elimizde değildir, mesela, dünyaya ne zaman geleceğimiz, ne zaman öleceğimiz saçımızın rengi gözümüzün rengi, ana babamızın kim olacağı kardeşlerimizin kim olacağı ellerinizin ayaklarımızın sağlam mı veya sakatmı olacağı vs... biz külli irade dahilindeki hiçbir şeye müdahele edemeyiz..

2-Kaderlerden ikincisi olan ise CÜZZİ iradeye bağlı olan kader ise İnsanların hayatları boyunca seçim yapıp hayatlarına iyi yada yanlış bir şekilde seçim ve tercihlerine dönük yaptıkları KADER YOLU seçimleridir...

Cüzi irade ise Allah ın bize bahşettiği kısıtlı seçme hakkı, serbestliktir. Yaşantımız süresince yaptığımız tüm ameller tüm secimler söylediğimiz tüm sözler işlediğimiz tüm sevaplar tüm günahlar tamamen bize bırakılmıştır. zaten mesuliyetimiz de bundan kaynaklanmaktadır. Mesela içki masanın üstünde duruyor, Allah bana evvelden Kitabı ve rasuluyle içkinin haram olduğunu bildirmiş, ama neticede içip içmemeyi bana bırakmış, içmekte veya içmemekte özgürüm, bu tamamen benim cüzi irademe bağlı, o yüzden de sorumlusu benim.

Ben daha çok bugün yeni güncel 2016 YAZILARIN da sizlere 2 .secenek olan CÜZZİ İRADEYE BAĞLI kader seçimlerini sizlere anlatmak olabildiğince karınca kadarıyla tarif etmek istiyorum Eğer vakit yada zaman kalırsa kısa olarak yazılar fazla uzamasın diye Kaderlerin ilki olan KÜLLİ İRADEYE BAĞLI olan yani yüce ALLAH ın taktirine bağlı olan kaderide anlatmak isterim ta bi ki...

Zaten yazı akışı süreci içerisinde KÜLLİ İRADE ye de değinmelerim olacaktır...Birlikte iki kaderide aynı noktalarda yer yer birleştirip işleyeceğim hani vakit zaman kalırsa ekstra KÜLLİ iradeye değinmeye çalışabilirim çalışamazsamda nasip deriz olur mu??..

Hayırlısı olsun İnşallah diyelim..

2-Cüzzi iradeye bağlı olan kader nedir açıklamak yada anlatmak gerekirse nasıl tarif edebiliriz...?

Bu kader biz İNSANLAR olarak hayatımızda seçim anına geldiğimiz süreçlerde kendimiz iki seçenekten birini seçim yapıp yolumuza iyi yada kötü olup olmadığını bilemeden seçip ilerleme yaptığımız bir KADER YOLCULUĞU dur....

Bu yolculukta seçimimize bağlı herşey başımıza gelebilir...iyi yada kötü onu biz bilemeyiz sadece hep iyisini düşündüğümüz için hep iyi temenni ederiz ama kötüde çıkabiliyor..

Şöyle sizlere örnek vererek anlatmak isterim izniniz olursa inşallah...

Diyelim sizler için önünüze bir seçenek geldi...

Şirketiniz size dedi ki AHmet mehmet zeynep vss ....

Dediler ki 700 km lik bir yolculuk var ve bu yolculuk çok uzun olacak ve bu uzun yolculuk otomobille olması gerekiyor çünkü yolculuk yapana önemli evraklar ve eşyalar vereceğiz o yüzden bu evrak ve eşyaların güvenliği kırılmaması bizler için önemli....

İşte bu aşamada KADER başlayacak aşağıdaki yazıları okuyun....

şirkette bulunan 15 kişi içerisinden birinizin bu önemli ve evragı x yere iletmenizi istiyoruz....burası tam bu nokta aslında KÜLLİ irade diyebiliriz....anlık gelişen bir durum ve her insanın isteğinin rızasının dışında ama mutlaka biri gönüllü seçilip gitmesi gerekiyor....

işte bu aşamada gönüllü biri 15 kişi içerisinden çıkan siz oluyorsunuz...

İşte burada Sizler kendi iradeniz dahilinde bir seçim yapmış oluyorsunuz ve bu seçim sizin iradenizle CÜZZİ BİR KADER seçimi oluyor....

işte siz aracı ve eşyaları evrakları aldıktan sonra

Yolda ilerlerken başınıza neler geleceğinizi bilemiyorsunuz çünkü KÜLLÜ İRADE de ALLAH size herşeyi yol esnasında sunmuş olabilir bilemiyorsunuz ama siz aday olmakla CÜZZİ İRADE seçimini yaptınız ama dogru ama yanlış bilemezsiniz bildiğiniz tek şey seçimi siz iradenizle kendiniz baskı ve zorlama altında kalmadan yapmanızdır...

kobi-dijital-du%CC%88nya-.jpg

İşte yolda ilerlerken 700 km lik yola gidecek bir yol ayrımına geldiniz....

işte bu yol ayrım noktasında her iki yolda sizi aynı yola taşıyor fakat hangi yol sizi gerçek güzelliğe götürecek bilemiyorsunuz....

işte böyle anlarda dogru seçim yol üzere ise yolun özelliklerini iyi bilip seçim yapabilmeniz çok önemli...

işte bu aşamada iyi yolu seçebilmeniz adına yol hakkında sizi bilgilendirme yapan bir navigasyonunuz yani pusula yada rehberiniz olması gerek.....

nasıl çoban sürüler için rehberse çoban olmadıgında yardımcısı köpek sürülere rehberse...köpek olmadan sürünün başındaki rehber ise hayatımız içinde bizlere rehber gerekli...

İmanımız için yaşantımız için daha güzel süreçleri seçebilme adına KURAN ve KUTSAL METİNLER hayatlarımıza en büyük rehberdir...

Bu rehberlerden uzak kaldıgımızda yolumuzdan ayrılabilir yada uzak düşebiliriz...

o halde yolculuk esnasında ıkı yol uzere aynı yere giden yer ile karşılaşırsak rehberimiz navigasyon oluyor....

Fakat navıgasyon olsun yada Dini ögrenme manasında olsun her rehber sizi gerçek güzeliğe götüremeyebilir...

o halde rehberin özelliklerini okumak için değil gerçekten de anlayabilmek ve hayatımıza uygulayıp tatbik edebilmek için yapabilmemiz gerekmekte...

Misal KURAN insanlar için büyük bir rehberdir...ama çok az insan açıp bakar yada çok az insan okudugunun anlamını öğrenmeye çalışır...

Yani üzerinizde rehber olsa dahi o rehberin kullanma kılavuzunu eğer bilemiyorsanız....size bir anlam ifade etmeyebilir oldugu gibi yolunuzu her an ufak bir sapak geldiğinde güzelmiş gibi aldanıp saptırabilir ve sonrasında o girdiğiniz sapakta ALLAH ın KÜLLİ İRADESİ devreye girmezse kaybolur ve birdaha asla ne istediğiniz adrese ulaşabilirsiniz nede ulaştıgınız adreste tatlar bereketler alabilirsiniz...

Belki kayboldugunuz sapakta geride bıraktıgınız o güzel evinizi çok özler ve keşke geriye dönebilsek dersiniz ama vakit ve zaman insan için çok bonkördür....

Vakit ve Zaman insan için çok hızlı ve kolay harcar.....

o yüzden geçen her süreçte kendinizi çok kere istişareye çekmeli gün içerisinde neleri istediğinizi hayatınızı nasıl şekillendirdiğinizi iyi bilebilmeniz çok önemli....

Eğer hayata dair beklentileriniz kararsız yada karamsar ise hayatı anlayabilmeniz adına zaman çok hızlı akacak ve belkide çok hatalı seçimlerle daha iyisi olsun diye dahada herşeyi CÜZZİ irade kader seçimlerinizle bozmuş olacaksınız....yinede işin dogrusunu ALLAH bilir...

Örneğe Dönmek gerekirse...

İşte aracınızda ki NAVİGASYON aletinizin de Kullanma Kulavuzu talimatını iyi bilmelisiniz sadece talimatı okur ve kenara atarsanız ilerleyen yolculuk sürecinde yorgun oldugunu ilk anda akla yerleşmeyen iyi bilgiler neticesinde ne yazık ki ilk sapak yol ayrımında yine yanlış seçim yapmış olacaksınız...

Yani buradan şunu anlamak gerekir ki...

Rehberin olması önemli ama o rehberi ne kadar anlayabildiğiniz o rehberi okurken neler dediğini kavrayabilmeniz çok önemli...

Şöyle bir başka misal vereyim....

X bir Spor kulübünde Kondisyon antrenörü tüm oyunculara nasıl bir kondisyon yüklemesini yapmalarını gerektiğini anlatıyor ve sonrasında kondisyon antrenörü oradan ayrılıyor....

x kulübünde bir çok oyuncu meslek aşkı ile söylenildiği şekilde rehber olan kondisyon antrenörün talimatlarına uyuyor çünkü futbol oyuncuların meslekleri fakat görülüyor ki bazı oyuncular rehberin isteği dışında CÜZZİ iradelerini kullanarak kendi bildiklerini yapıyor ve kondisyon antrenörünü hiçe sayıp kendi seçimlerini yapıyorlar fakat gel gelelim rehberden ayrılan bu isimler sezon sonunda kondisyonsuz kaldıkları için maç kadrolarına dahi giremiyorlar...

Neden Kadrolara giremiyorlar ??

Çünkü Rehber insan işin ehli ve görevi için eğitim almış bir insan uyanlar seçimlerinde başarılı olurlarken uymayanlar başarısız olup kendi CÜZZİ İRADE seçimlerinden ötürü başarısız oluyorlar.....

Peki birde işin farklı boyutundan bakalım....??

Kondisyon antrenörü x kulüpte oyunculara kondisyon seçeneklerini gelişi güzel anlatıyor ve daha çok zamanını işiyle ilgili değilde oyunculara takılarak vakit geçiriyor bu süreçte oyuncuların yanında da duruyor ama onlarla sürekli şakalaşması ve sürekli akıllarını karıştırcak davranış ve anlatımlarda bulunması oyunculara onun isteklerine uyanlara zaman sonra kötü netice veriyor....oyuncular cüzzi iradeleri ile rehbere güvenip inandıkları için hepsi hata yapmış oluyor demek ki rehberi de iyi tanımak gerekmiş sadece bakmak yada ünvanıyla değerlendirmemek gerekmiş....neticede her unvanlı başarılı biri olacak diye bir kaide yok arada istisna unvanlılarda başarısızlarda çıkabiliyormus...

ve sonrasında kulüp kondisyon antrenörünü işinde zayıf diye kovmak durumunda kalıyor çünkü takım yarı sezonda kondisyonda neredeyse sıfır tükenmiş hale geliyor....

Dijital-ekosistemler-ve-veri-platformlari.jpg

Demek oluyor ki...

Rehberin işin ehli olmasıda yetmiyor....çünkü rehber işin ehli oldugu gibi duruşu ve çalışkanlığıylada iyi bir öğretmen olabilmesi gerekiyormuş yoksa seçimler bazen CÜZZİ, irade ile hatalıda olabiliyormuş....

devamında konuya dönecek olursak....

Otomobil navıgasyon kullanımını detaylı ogrendikten sonra yolumuza devam ediyoruz....bu yol uzere kaza olabilir kendi irademizin dışında işte bu kaza KÜLLİ İRADE ALLAH ın taktiridir fakat

Eğer yol üzere seçim yapıp CÜZZİ irade ile ilerlediysek....

Uykumuz çok geldiyse uygun bir yere çekip uyumalıyız....bu tedbirdir....

Eğer yol boyunca uzun yolculuk yapacaksak yolda herşey olabilir diyerekten EMNİYET KEMERLERİMİZİ takacağız...

Eğer yol boyunca uzun bir yol gideceksek ARAC ın hertürlü bakımını gereksinim donanım ihtiyaclarını giderip yola öyle çıkacağız...

İşin açıkçası yol üzere bir çok şey vss yapacağız...

Fakat bizler tüm önlemlerimize ragmen yolda başımıza birşey istemimizin dışında geliyorsa misal önümüze köpek çıktı siz frene güvenlik olarak her manada bastınız durdunuz ve köpek yoldan korna basmanıza ragmen gitmiyorsa işte bu bağlamda ALLAH ın siz için sundugu bir KÜLLİ irade devreye giriyor demektir...

Bu ALLAH ın iradesi belki sizlere ileride olabilecek bir KAZA nın uyarıcısı olacak belkide ileride sizlere Güzellikler açacak bunu bizler bilemeyiz ama bildiğimiz şey bizlerin hayır sandığı şer olabilir bizlerin şer sandıgı hayır olabilir o halde bizler herşeye ALLAH tan gelen kadere rıza gösterip BOLCA ŞÜKRETMEMİZ gerektiğidir...

Yolda ilerlerken buna benzer bir çok şeylerle karışılaşabileceğiz...

Fakat bilmemiz gereken bir şey var her yol tamama erecek diye bir durum kimse GARANTİ edemez...

Yani bir dakika sonra yolda ÖMRÜ VAKTİNİZ FANİ hayat için bitebilir yada son bulabilir....ve belkide o evrakları ve eşyaları hiç teslim edemeyebilirsiniz...

Kaderi İLAHİ hayatınıza nasıl TECİL edecekse hayatınız o dairede devam eder yada biter...Sizin seçimlerinizde KADER YOLUNUZU belirler..Cüzzi kader ile..

O yüzden Peygamberler evliyalar ve veli zatlar derler ki...(Aklımda kalan kadarıyla inşallah açıklayalım isterim)

Dünya hayatı sanma uzundur bir gün ömrü vakit bittiğinde uzun olmadıgını anlarsın o halde

"Ne hiç ölmeyecekmiş gibi hayatını yaşa Nede hep ölecekmiş gibi hayatını zindan et"...

Yukarıda ki bu söz çok güzel bir söz ....

Herdaim hakkı hatırlayın ama herşeyi hakka bağlayıp ta hayatının kötü gidişatıyla hakkı suçlama denilir....Yani bazen CÜZZİ kader sçeimlerimizle kendi tercihlerimizi yaparak seçimlerimize hayatımıza olumlu yada olumsuz yönler verebiliyoruz ....

O yüzden dogru seçimler için dogru pusula dogru adres dogru okuma kulavuzunu anlama biçimi ve sonrasında dogru metod yaşlaşımı ile oluşanları değerlendirebilme bunlar CÜZZİ İRADE seçimleriyle ilgili çok önemli konuların en başlıcaları yoksa tek başlarına yeterli değiller çünkü CÜZZİ iradeye o kadar çok şey ekleyebiliriz ki bugün anlatmayı zor bitiririz ben yarım keseceğim bu hususiyet hakkında..

19835015128_97f1682597.jpg

İnsanların kendi seçimlerine dönük yaptığı işlediği iyi kötü giriştiği yada kalkıştıgı eylem hareket yada fiili süreçler olur ve bu insanların kendi seçtikleri tercihler insanların CÜZZİ KADER SEÇİM iradeleridir....

İnsan isterse içki içmeyebilir İnsan isterse zina yapmayabilir...İnsan isterse ibadet yapabilir ama bunlar CÜZZİ kader iradenize bağlı kendi seçimlerinizdir....

Size seçiminize bırakılmıştır...

Seçimlerinizin dogruluğunu yolunuzu yada rehberinizi sapakta kaybolup gitmeyiniz diye YÜCE ALLAH insanlığa 4 KUTSAL METİN PEYGAMBERLER aracılıgıyla göndermiş her gönderilen dinin kuralları ve uyması gereken davranış ve ödevleri vardır..

Bu ödevler içerisinde tüm 4 KUTSAL metinler hepsi ORTAK OLAN MERKEZDE OLAN TEK VE BÜYÜK OLAN ALLAH a işaret eder....

Ve tüm 4 KUTSAL METİNLERİN hepsinde ortak olan İNSAN dan bahseder ve İNSAN için HİZMET etmenin faydalarından bahseder....

Ve tüm KUTSAL METİNLERİN hepsinde ortak olan İNSAN ÖLDÜRMEYİN sözleri yer alır yada bir şekilde dolaylı olarak İNSAN sevgisi üzerine bahseder ve anlatır....

İNCİL de daha çok İNSAN sevgisi ALLAH büyüklüğü yüceliği gibi bir ÇOK detaysal konular anlatılırken esasta SEVGİ üzerine oldukça fazla yogunlaşır ve HZ isanın yaşadığı süreçlerde anlatılır....

KURAN da ise tüm 4 KUTSAL METİN lerin hepsinin bütünü anlatılır....ki en geniş en detaylı anlatım ve ödev süreçlerimiz olur....

Çünkü KURAN son KUTSAL METİN olan ve bu son KUTSAL METİN ler ile insanlığın aydınlanması yol ve rehber kendilerine edinmeleri istenendir ..

Ama Kutsal Metinleri okumak okurken anlayabilmek kavrayabilmek devamında olabildiğince hayatımızda tatbik edebilmek ve uygulayabilmek işte biz insanların CÜZZİ KADER İRADESİ ne baglı bir süreçtir....

İşte İnsanlar istekleri dahilinde herşeyi iyi yada kötü yapabilirler fakat bazen öyle insanlar olurlar ki insanlar isteseler dahi hertürlü kötülüğü yapsalar dahi ALLAH ın KÜLLİ İRADESİ vardır..

Yani ALLAH Kuran da bize bildirmiştir...(Aklımda kalan kadarıyla...)

Onlar sizlere Tuzaklar hazırlarken bizler tuzakları boşa çıkaran ve yollarınızı aydınlatanlarız diye...tam aklımda değil kusurumu bağışlayın lütfen sizler araştırıp öğrenin isterim...

İşte bu aşamada anlayacağımız o ki....
Bizler CÜZZİ irademizle bir Fenalık yapmak istesek dahi eğer bir insan üzerine ALLAH KÜLLİ İRADE TECELLİ ediyorsa o insan ALLAH ın KADERİ İLAHİ nazarında korunan oldugudur...

Kim ALLAH katında korunuyor Kim nasıl bir hayt ALLAH tarafından KADER üzere bir yol kazanıyor bunu bizler bilemeyiz ama biz insanların bilmesi gereken KADERİN ÜSTÜNDE BİR KADER DAHA OLDUGU dur...

Yani kendi seçim tercihlerimizin iyi -kötü üstünde ALLAH ın bizler için seçtiği belirleyebildiği bir KÜLLİ KADER SEÇİMİ yolu vardır.....

işte bu aşamada değerlendirdiğimizde hadi hep birlikte sizlerle 2014 ılında paylaştığım görsel resmi birlikte daha detaylı açarak inceleyelim....

GDmzqN.jpg

Yukarıdaki resime baktıgımızda Bazı resimler çizip el anlatımlarıyla şekiller üzerinde anlatımlar yapmaya çalışmışım...

Aradan geçen 2,5 sene zarfında yeni güncel 2016 yılında sizlere neler anlatabilirim diye bakarsak???

Hepimizin İNSAN lara olarak bilmesi gereken bir durum var ki....

Hepimizin kendimize ait bir YAŞAM ÇEMBERİ oldugudur...

Elbette bu ÇEMBERİMİZİ yukarıda ki şekilde oldugu gibi göremiyoruz....

Ama hayatımıza CÜZZİ İRADE ile eklediğimiz bir çok seçimler çember alanımıza ekleniyor olduğunu bilebilmemiz gerektiğidir...

şöyle şekilden yola çıkarak sizlere anlatmak istiyorum izniniz olursa inşallah....

2 numaralı yerde halka yada daire çember içerisinde TEKİL bir insan var işte o insan sizler bizler ve onlar olsun....yani herkesin kendine ait bir çemeberi ve herkesin çember dairesi içine aldıklarıyla farklı ....

Diyelim

2 numaralı çemberde

tekil halkasını oluşturan ahmet ve veliye bakalım....

Ahmet her bir çember halkasına ögrendiklerini ekliyor...

işte bunlar..

ALLAH--DİN --KUTSAL METİNLER...HAYAT...YAŞAM --YASAKLAR --DOGRULAR--IYILIKLER VSSS diye...

Veli de çemberine ekliyor...

Evrim--yokluk---sınırsız yaşam----içki--zina --kumar --kötülükler vsss....

iyi ve ötüyü farkedelim diye olumlu ve olumsuz 2 insanın kendi çemberine aldığı öğretileri aldım....

iyide rehber yardımcı mevxcut kutsal metinler işte bu rehber seçiminde bir yolu var demektir...fakat kötüde bu rehber yok yani yolu hep engebeli yada karmaşık olacak...hayatında mutlu olur mu yada hep bu şekilde devam eder mi işte orasını biz bilemeyiz bizim bildiğimiz CÜZZİ knedi iradesiyle kendi seçim ve tercihlerini yapmış olmasıdır fakat bu iki insan öyle bir süreç işler ki....

İyi olan insan çok büyük hatadan kötü insan olabilir bir anda bütün seçim dariesini değiştirebilir herşey güzel giderken bir anda herşeyi bozabilir...bunu biz bilemeyiz...ALLAH bilir...

Kötü olan insanda o kadar kötüdür ki hayatında öyle güzel bir iyilik yapar ki bütün çemberinde olan kötü herşeyi bir anda siler ve bir bakmışsınız sizlerden bizlerden çok harika bir İMAN sahibi İNANÇ sahibi insan oluvermiştir....Bunuda biz bilemeyiz...ALLAH bilir...

Bizlerin bilmesi gereken KUTSAL METİN VE ÖĞRETİLERİ hayatımız ve yaşantımız içerisine mutlaka alabilmemizdir...yada olabildiğince iyi öğreneip alabilmeye alabildiğimiz kadar seçim yapıp almaya özen gösterebilmemizdir...ama iyimiyiz kötümüyüz onu biz bilemeyiz ALLAH bilir...

Yani işin özü güzel insanlar...

Şu dünya hayatında bizlerin Hayır bildikleri ŞER olabilir....Bizlerin ŞER bildikleri HAYIR olabilir...

İnsanların kötü giden durumda iyi bir çembere güzel bir iyilik yapıp kavuşabilmesi için kaderin üstüne kader olan ALLAH ın o güzel KÜLLİ İRADE KADERİ devreye girmesi gerekir ....

Yoksa genel manada iyi olan içinde bu risk vardır bir anda kötü biride olabiliriz...

O yüzden Yüce ulu büyük olan ALLAH ın bizler için KÜLLİ İRADE DE KADER ÜZERE yardımcı olabilmesi biz insanlar için çok önemli bir durum...

Çünkü iNSANIN en büyük dostu ve yardımcısı yalnızca ALLAH tır...bunu İNSAN ların unutmaması çok önemli bir durum...

ALLAH bize her manada yardım ediyor sadece bizler farkında değiliz...

Çünkü yüce ALLAH insanlığın her daim yardımcısı olacağını çok kez biz İNSANLIĞA göstertmiştir sadece görmek için değilde görebilmek için HAK VE ADALET üzere bakabilirsek Görebiliriz diyebilirim....

işte 2 NUMRALI resimden 1 numaralı resime geçmeden evvel bir ÇIZGI orta nokta var işte o sizin KADER ÇİZGİNİZ oluyor oradan karşıya 1 numaraya geçebilmeniz için KADER ÇİZGİSİNE gelip SEÇİM CÜZZİ İRADE KADER bazında yapmanız gerekmekte...

Seçim yaptıgınız yere 1 numaraya vardıgınızda SEÇİM dairesini ORTAK o insanla paylaştıgınızda oranın iyi yada kötü olup olamayacağını bilemezsiniz...

İşte böyle anlarda tereddütte kaldıgınızda yada kararsız kalıp seçimde zorlandıgınızda ŞÜKÜR namazı kılıp UYKUDA İSTİŞARE ye yatıp yatmadan evvel ALLAH a dua edip size dogruları göstermesini istemenizdir...

Eğer rüyanız güzellikler üzerine mutluluklar üzerine ise yeşil bir rüya ise o yolda sizin adınıza hayırlar vesile kılmıştır güzel rabbimiz...

Eğer rüyanızda kırmızılar yada siyahlar var ise ve acılar yada kötü şeyler var ise o yolda size hayırlar vesile kılınmamıştır o daireden o yoldan mümkün olabildiğince uzak durabilmenizdir...

Bazen İSTİŞARE yada ŞÜKÜR namazı hemen size rüyanızda gözükmeyebiliyor....

Size rüya gözükesiye kadar ŞÜKÜR ve İSTİŞARE namazınızı tekrarlamanızdır....3 bilemediniz 5 gün içerisinde dogru şekilde kılıp yatmadan evvel dogru şekilde dua ediyorsanız size mutlaka gözükür....

Ben ŞÜKÜR yada İSTİŞARE namazı diye hatırlıyorum
2018-dijital-cagin-baslangici.jpg

Demek ki yanlış bilgi veriyormuşum....

Demek ki yanlış yada dogru bilgi verip vermediğimizden emin değilsek CÜZZİ İRADEMİZİ kullanıp Doğrusunu ARAŞTIRMAMIZ gerekiyormuş...

Devamında yaptığım HATA mı sizlerde görün değip CÜZZİ İRADEM ile sizlere SEÇİMİ mi 2 farklı anlam anlatımıyla örnekle göstermek istedim....

HATA mı isteseydim sizlere göstermeyebilirdim devamında yine isteseydim ŞÜKÜR ve İSTİŞARE namazı değip dogrusunu araştırmaz sizlere yanlış bilgi sunumlayıp üzerime vebal bilmeden bırakabilir sizleri yanlış yönlendirebilirdim istemeden de olsa....

işte bu bağlamda Elimdeki rahatlığı ve Teknoloji kullanarak ALIN TERİ dökerek üşenmeden hem araştırdım hemde insan olduğum için hata yaptıgımı göstermek istedim ve böylelikle her iki CÜZZİ İRADE KADER seçmimimle sizlere hem çember halkamda olan SAMİMİYETİMİ yansıtmak istedim....hemde Çmeberimin içerisinde olan DOĞALLIK ve YARDIMSEVERLİK ve FEDAKARLIK terimlerini göstermek istedim...

Eğer ben çemberime kendi çemberime hayatımı bunlara almamış olsaydım hayatımda ögrenmemiş olsaydım....

Sizler ne benim Samimiyetimi ne Doğallığımı...Ne Yardımseverliğimi nede Fedakarlığımı farkedebilir olacaktınız....

Ben bunları sizlere gösterirken yada söylerken aslında bu güzel olguların güzelliğini anlatırken çemberinize aldıgınızda sizlere ne kadar güzel öğretiler ve kazanımlar hayatlarınıza sunarken sizlerin benim çemberimi açıp görmenizle birlikte aslında ben sizlere 3 ncü olan CÜZZİ İRADE KADER seçimimi sizlere göstermiş oldum...

İsteseydim sizlere ÇEMBERİM de olanları söylemeyebilirdim Öğrendiğim bu güzel öğretileri sizlere anlatmayabilirdim Seçim nede olsa CÜZZİ İRADE de bana ait ama herşey birşeyi yapmak yada yapmamak ile igili bir durum olunca bu konuda ALIN TERİ ve ÇALIŞKANLIK çok önemli olsa gerek işin aslını ben bilemem sadece Temenni edebilirim çünkü çemberime her ne kadar güzel şeyler alsamda ben mükemmelim yada güzelim kendime diyemem...

Belkide çok berbat rezil bir insanımdır kendimi güzel şeyle oyalayıp kendimi güzel sanıyorumdur bilemem benim bilgimin olan dışında bir durum ben sadece belki güzelimdir diye temenni edebilirim işte kaderin üstünde bir başka kaderi şekillendiren ALLAH ta benim kaderimi sizlerin kaderlerini KÜLLİ İRADESİ ile şekillendirir..

Hayatımızda yaşam biçimimiz ve yaşam şekillerimiz çember modellerimiz çok önemli o yüzden güzel ahlaklı erdemli dürüst çalışkan iman ve inanç sahibi olabilmek için birbirimize bolca DUA etmeliyiz ki geride hiçbir insan kalmasın geride hiçbir insan bırakmayalım birlikte güzelliklere gideceksek birlikte gidelim kimse kötü yerde kalmasın lakin bizde iyi yada kendimize kötü diyemeyeceğimiz için bizlerde kendimize DUA edip iyi ameller işleyen salih olan kullar üzere dogru ve hak yolda olabilmek adına kendimiz için bolca DUA etmeliyiz...

Hayatta hiçbir insanı yargılamamız gerekiyor.....ilk yargılayacağımız biri varsa oda aynaya bakıp kendimiz olmalı çünkü ancak gerçekler aynada kişinin kendisini yansıtırmış....

Bziler iyi olmadan bir başkasına kötü diyemeyiz....bizler iyiyken bir başkası kötü diye göremeyiz....çünkü kimin iyi kimin kötü oldugunu yalnızca ALLAH bilir o halde bizler önce kendimiz sonrasında olabiliyor ise İNSANLIK için birbirimizle HİZMETTE aşkla şevkle ALLAH RIZASI na nail olabilmek için çaba ve emek sarfedeceğiz....herdaim iyiliklerde ve güzelliklerde rehber olan KUTSAL METİNLERİN isteği dogrultusunda PEYGAMBER ahlakı ve yaşam biçimleri örnek alarak hayatlarımıza TATLI GÜZEL YARIŞ nidasında mücadele verip sürdürmemiz gerektiği..
kalkinmamizin_yeni_sartidijital_donusum_h9466_a6741.jpg

Mağlum biliyoruz ki..

Bizler İNSANLAR olarak zamanımızı ve anımızı yaşayacağız vaktimiz geldiğinde bu FANİ DURAKTAN ayrılıp öte dünyaya kazandıklarımız veyahut kazanamadıklarımız ile göçüp gideceğiz...

Dünya hayatı son bulasıya kadar yani bir gün dünyada ölesiye kadar dünyada doganlar oldugu kadarıyla ölen insanlarda olacak....

Ve sonra birgün o son gelecek ve biz insanların öldüğü gibi dünya hayatıda ölüp son bulacak....

Ve sonrasında TARTI MİZANIN da herşey karşımızda olup en adil ve hak yargılama ile cennet yada cehennem hayatından bir yere gideceğiz...

Cennet hayatı ve Cehennem hayatı insanlara çokça bahsedilmiştir...

Bizler insanlar olarak şunları bilmemiz gerek ki..
İNSAN suresi ile YUSUF suresini İNSAN üzere iyi okuyup dinleyip iyi anlamamız gerek..Eğer İNSANİ değerlerimizi anlayamazsak ne kendimize nede etrafımıza IŞIK olabiliriz....

İNSAN lara İNSANCANA değer verdiğimizde bu dünyada herkes KAZANACAK ve ben bu KAZANMAYA KAZAN KAZAN YANİ WİN WİN diyorum....

Cocuklarin_yaptigi_resimler-4.jpg

İstihare namazı nasıl kılınır?

Bir şeyin kendisi hakkında hayırlı olup olmadığına dair. Manevi bir işarete kavuşmak için kılınan iki rekatlık bir namazdır. Birinci rekatta "Kafirun Suresini" İkinci rekatta "İhlâs Suresini" okumak mustahaptır. Namazdan sonra İstihâre Duası okunur (İstihare duası için bakınız: Delilleriyle İslam İlmihali, Prof. Dr. Hamdi DÖNDÜREN, s. 350), sonra da abdestli olarak kıbleye yönelip yatılır. Rüyada beyaz veya yeşil görülmesi hayır ve iyiliğe; siyah veya kırmızı görülmesi ise şerre işarettir.

stihare Duasının Türkçe Okunuşu "Allâhumme innî estehîruke bi-ilmike ve estakdiruke bikudratike ve es'eluke min fadlike'l-azîm. Feinneke takdiru velâ ekdiru ve ta'lemu vela â'lemu ve ente allâmu'l-ğuyûb. Allâhumme in kunte ta'lemu enne hâzâ'l, emre hayrun lî fî dînî ve meâşî ve âkibeti emrî âcili emrî ve âcilihi fakdirhu lî ve yessirhu lî summe bârik lî fîh. Ve in kunte tâ'lemu enne hâza'l-emre şerrun lî fî dînî ve meâşî ve âkıbeti emri âcili emrî ve acilihî fasrifhu annî vasrifnî anhu va'kir liyelhayra haysu kâne sume ardinî bih"

"Allah'ım! Senin ilmine göre hayrını diliyorum, kudretinden güç istiyorum, senin büyük fazlını diliyorum. Zira sen kadirsin, ben kadir değilim, sen bilirsin ben bilmem, sen gizlileri bilirsin. Allah'ım eğer bu iş, benim dinim, geçmişim, sonum, şimdim ve geleceğim hakkında hayırlı ise bunu bana takdir eyle, kolaylaştır. Eğer bu işim benim dinim, geçimim, sonum, şimdim ve geleceğim hakkında şerli ise bunu benden, beni de bundan çevir, hayır nerede ise bana onu nasip eyle, sonra beni onunla hoşnud eyle.

Bunu bilmeniz önemli....arada hatalarım olmuşsa bu yazı umarım tamamlar....

Yine CÜZZİ İRADE ile bir SEÇİM yaparak aldığım yerin KAYNAĞINI da söylemek isterim izniniz olursa inşallah..

Son seçenek olan 3 numara ise bu ana kadar anlattığım tüm yazıların bir karede İZLEDİĞİ ORTAK YOL da gelinen seçim noktaların birer YOL HARİTASI diyebiliriz....

Hani yukarıda sizlere KADER ÇİZGİM de bir çok CÜZZİ İRADE SEÇİM lerimi yapıp anlattım ya ....

Aslında anlatmayı her seçtiğim nokta benim sizlere sunma adına geldiğim bir KADER SEÇİM ÇİZGİ NOKTA anımdı ...

Her dönemece geldiğimde iki seçenek yol hakkım vardı bazense 4 tane.....

sadece en dogru olanı seçip yoluma o şekilde rehber kutsal metinlerin öğretileri şeklinde seçmem gerekiyordu...

Bunu ne kadar başarabildim bilemem ne kadar etken olabildi bilemem ama bildiğim birşey var bu yaşıma kadar öğrendiklerimi CÜZZİ İRADEMLE olabildiğince dogru seçebilmeye çalıştım ne kadar başarılı olabildim bilemem yada çemberime ne kadar güzel şeyler eklemişim orasını ben bilemem bildiğim tek şey bugün bu yazılar yazmak hiç aklımda yoktu KÜLLİ İRADE dahilinde oluşan bir durum olsa gerek diye düşünüyorum...

Sripha_Thailand_1008713i.jpg

DUA ETMEK HAVADAKİ YERDEKİ SUDAKİ HERTÜRLÜ KÖTÜ BULUTLARI TOHUMLARI DAGITACAK VE SEMALAR İNSANLIĞIN ORTAK DUASI İLE YANKILANDIKÇA ALLAH İNSANLIK İÇİN KÜLLİ İRADESİNİ EN GÜZEL ŞEKİLDE TÜM İNSANLIK ADINA DAHA GÜZEL YEŞERTECEKTİR İNŞALLAH.

DÜNYAYA IŞIK İSTİYORSAK IŞIK İÇİN BİZLER CÜZZİ SEÇİM İRADELERİMİZLE BOLCA DUALAR ETMELİYİZ Kİ ALLAH IN YARDIMI İNSANLIĞA TEZ SÜREDE ULAŞABİLSİN İNŞALLAH.

Böyle..

Son düzenleme:
Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç