Istikrar ve Saglanmasi Uzerine

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefi Tartışmalar kategorisinde evrensel-insan tarafından oluşturulan Istikrar ve Saglanmasi Uzerine başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,645 kez görüntülenmiş, 25 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefi Tartışmalar
Konu Başlığı Istikrar ve Saglanmasi Uzerine
Konbuyu başlatan evrensel-insan
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan "ictenlik"

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Sozlukte istikrar kelimesi bir kac anlamda aciklanmistir.

1.Kararlılık Hukuk
2.Aynı kararda, biçimde sürme, kararlılık
3.Denge
4.karar ve sebat üzere olmak, karar kılmak, sâkin olmak, yerleşmek
5.Aynı kararda, biçimde sürme, kararlılık: "Devletini, sağlam bir iman ve istikrar müessesesi olarak teşkilatlandırmıştır."- S. Ayverdi
6.Denge. Ödemeler dengesinde, istihdamda düzen
7.Ödemeler dengesinde, istihdamda düzen
8.Yerleşme, oturma
9.Karar ve sebat üzere olmak. Karar kılma. Sâkin olmak. Yerleşmek

Bu istikrar konusunu ve kavramini hem 13 senelik Diktator temelli AKP iktidari olarak, hem de secim sonrasi kurulacak yeni bir hukumet ve devlet yapilanmasi ve isleyisi olarak ele alalim.

Bastaki ana sorumuz;

Istikrari kim ve ne saglar?

Ikinci sorumuz;

Istikrar gerekli midir?

Ucuncu sorumuz;

Istikrari gerekli kilan nedir/kimdir?

Bundan sonraki sorularimiz ise;

AKP doneminde Turkiye'de bir istikrar var miydi?

Var ise bu nasil bir istikrardi?

Turkiye tarihinde hic istikrarli bir donem oldu mu?

En onemli sorular ise;

Istikrar bir diktatorun otokratin tek mercili bir mevkinin dusundukleri ve yaptiklari midir?

Istikrar, cok sesliligin ve cok renkliligin ortak ve demokratik bir kararinin uygulanmasi midir?

Istikrari saglamak;

Zorla baski ile korkutma sindirme ile sanyaj ile tehdit ile ve her turlu yolsuzluk hirsizlik ve de degerlerin cikar somurusu ve su istismari ile ve de her turlu devlet kurumlarinin halklarin ve kesimlerinin uzerindeki siddeti ve teroru ile ve de ayristirici otekilewstirici nefret soylemi ile ve de kitleye ulasan her turlu medyanin ekonomik ve cikar temelinde yonlendirilmesi v.s. ile mi saglanir?

Yoksa demokrasinin sosyo-etik farklarin her turlu hak ve ozgurluk esitliginin hukukun adaletin ve de devletin tum toplumun farkli halklarini ve kesimlerini ortak tarafsiz ve ayrimsiz kucaklamasi ile, ulkeyi yoneten ve yonlendirenlerin her turlu uygulamasinin toplumdan ve ulkeden yana olmasi yasam ve iliski standartinin iyilestirilmesi ekonominin egitimin sagligin is olanaginin toplumu kucaklayacak sekilde gerceklestirilmesi her bir firkin biri birini saygi ile kabullenmesi kimsenin kimse uzerinde baski zorlama siddet ve terror uygulamamasi v.s. ile mi saglanir?

Evet, buyrun istikrar ve saglanmasi uzerine bu baslikta yazisalim.

Kim istikrardan ne anliyor ve neden onu anliyor?

Evet nedir istikrar ve nasilsaglanir?

AKP kendi dedigi gibi istikrarli bir parti ve iktidar miydi?

Tek partinin iktidara tek basina gelememesi istikrarsizlik midir?

Hatta istikrar ve demokrasi kavramlarini da yazisabiliriz.

Istikrar demokratik mi yoksa otokratik mi saglanir?

Istikrari koalisyon mu yoksa tek parti mi saglar?

Son düzenleme:

sakal

Kahin
Yeni Üye
koalisyonlarla bu ülke bir adım ilerleyemez,bunu defalarca denedik..istikrar elbette tek partiyle sağlanır ama bu şansıda kaybettik sanırım..

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
koalisyonlarla bu ülke bir adım ilerleyemez,bunu defalarca denedik..istikrar elbette tek partiyle sağlanır ama bu şansıda kaybettik sanırım..

13 senede toplumun ve farkli halklarinin ve kesimlerin kendine ait bir dusuncesi davranisi kalmamasi ve herkesin herseyine karisilmasi ve istenilen yapilmayinca da polis teroiru devlet teroru ile bunlarin saglanmaya calisilmasi mi istikrar?

Yani su mu istikrar?

Istikrari saglamak;

Zorla baski ile korkutma sindirme ile santaj ile tehdit ile ve her turlu yolsuzluk hirsizlik ve de degerlerin cikar somurusu ve su istismari ile ve de her turlu devlet kurumlarinin halklarin ve kesimlerinin uzerindeki siddeti ve teroru ile ve de ayristirici otekilestirici nefret soylemi ile ve de kitleye ulasan her turlu medyanin ekonomik ve cikar temelinde yonlendirilmesi v.s. ile mi saglanir?

O.Dogu da geri kalmis ulkelerde tek parti rejiminin oldugu ulkelerde diktatorluklerde istikrar mi var?

Peki nerde demokrasi ve hak ve ozgurlukler?

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
istikrar değil de denge kavramını seviyorum;

sanırım istikrar biz de daha çok yönetim değişikliklerini
ve bu nedenle yönetilememeyi ve düzenli yönetim sürdüremmeyi-seçim kesintilerini, iş ve kişi değişikliklerini ve zorlu çabuk ve hızlı adaptasyon süreçlerini ve geçişlerini ve yönetim iş ve yönetim biçimi ya da yasa ve süreç değişiklerini bu nedenle iş görememeyi ve görülemmeyi de ifade ediyor

istikrar deniyorsa ille de bence seçim sürelerinin yedi hatta sekiz yıla kadar uzatılması da düşünülmeli örn.

ama şu var bi iş yerini düşünün yönetici değiştiryor; onu kaldırıyor bunu oturtuyor; hızlı ve kolayca-çabukça da, sistem hızlaştırılmalı ve işlerleştirilmelidir

Son düzenleme:

X

FAdmin
Onursal Üye
Evrensel-insan gorus sormussun, yazana cemkiriyorsun. Bu adamlarin iktidarinin ilk 5 yilini butun avrupa, ortadogu, abd bile destekledi. Sabaha kadarda yazsan destekledikleri gercegini degistiremezsin. Ne zaman guc sarhoslugu, otekilestirme, rusvet, adam kayirma basladi o zaman isler degisti.

Bu adam escinselin bile hakki verilsin cizgisindeydi bu unutulmasin. Neredeeeen nereye....

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Evrensel-insan gorus sormussun, yazana cemkiriyorsun. Bu adamlarin iktidarinin ilk 5 yilini butun avrupa, ortadogu, abd bile destekledi. Sabaha kadarda yazsan destekledikleri gercegini degistiremezsin. Ne zaman guc sarhoslugu, otekilestirme, rusvet, adam kayirma basladi o zaman isler degisti.

Bu adam escinselin bile hakki verilsin cizgisindeydi bu unutulmasin. Neredeeeen nereye....

O kadar hakareti goremedin de, "benim yazdiklarima "cemkirme mi" diyorsun?

Konu istikrarin saglanmasi.

Sen istersen once istikrardan ne algiladigini yaz, sonar da bunun nasil saglandigini acikla.

Bir de bir zahmet bu istikrardaki demokrasinin ve hak ve ozgurluklere taninanlarin neler ve nerede oldugunu acikla.

Senin dedigin "kopruyu gecene kadar ...." hikayesidir.

Neden 5 sene sonar bu dediklerin basladi?

Bir kisinin ne dedigi degil; ne yaptigi onemli.

Cunku AKP'nin en buyukozelligi hipokritik olmasi.

Yani baskalarinin yaptigini kendi yapmis gibi gostermek, kendi yaptiklarini da baskalari yapmis gibi gostermek.

Ayrica unutma bir politikanin gercek yuzu ortaya cikana kadar zaman gecer.

ilkecan

Yeni üye
Yeni Üye
O.Dogu da geri kalmis ulkelerde tek parti rejiminin oldugu ulkelerde diktatorluklerde istikrar mi var?

Peki nerde demokrasi ve hak ve ozgurlukler?

abd demokrasiyi getirecek çok acelecisiniz.ırak,libya,suriye ,mısır örneği dedik ya. acele etmeyin istikrar huzur o kadar kolay şeyler değildir.

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
abd demokrasiyi getirecek çok acelecisiniz.ırak,libya,suriye ,mısır örneği dedik ya. acele etmeyin istikrar huzur o kadar kolay şeyler değildir.

Evet politik ekonomik cikarli duygu somurulu ve su istismarli istikrar hic te o kadar kolay degildir.

Bir cok kandirmaca yalan dolan ister.

ilkecan

Yeni üye
Yeni Üye
Evet politik ekonomik cikarli duygu somurulu ve su istismarli istikrar hic te o kadar kolay degildir.

Bir cok kandirmaca yalan dolan ister.

evet öyle.ne abd nin ne avrupanın derdi türkye demokrasisi, onun (türk halkının)benim (kürt halkının)diğerinin (eşcinsel halkının) özgürlüğü falanmı sanıyordunuz.biz burda obeziz,yüksek tansiyonumuz var deyip envayi çeşit turşuyu önüme dizmiş hapur hupur yiyerek perhiz yapıyoruz avuntusundayken onların fırından yeni çıkmış sıcacık ekmeklerine mis marka tereyağı sürüldüğünün kim farkında?

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
hayır istikrardan bahsediyoruz seçilmiş halk temsilcileri mazbata bekliyor 22 haz. bekliyor neden ertesi gün mecliste değiller mesela;
neden 45 gün mesela; neden esnek değil mesela;
ve kim yapacak düzeltecek bunları gidip iktidara mı yürüyeceğiz;
teknik meclis gibi bir kavram geliştirilmeli belki de;
yasa yapma işi ve yasa işlerliği önemlidir her zaman; ve bunlar sorunlar tespit edildiği an not edilmeli ya da gözetilmelidir; giderilmelidir;
yasa konusuna herkes- halk bile katılımcı olmalıdır ve yasa katılımı-desteği ve görüşünün alınması ve bildirim sağlanması desteklenmeli ve bu yollar açılmalıdır;
örneğin bi iş yasasını uygulayan uygulayıcı yasa yapıcıya gördüğü/görebileceği esnekleştirmeyi ya da sorunu iletebileecek düzeyde olmalıdır;
-etkin erişim ile;
örneğin bir siyaset gözlemcisi de böyle ve toplum mühendisi de;
- meclis açık bi yer olmalıdır; halka ve gözlemciye açık;
ki ayrıca meclislerin yürütmesine gerek yok istikrar-mistikrar için oradaki kurumlar ve iş yapıcılar da bürokratlar da ne yapıyor;
-kurum yapmayı-yasa yapmayı ya da düzen yapmayı öğrenmek -yönetmeyi değil;
kendi kendine işleyen ve sorun çözen düzendir amaç her zaman

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
evet öyle.ne abd nin ne avrupanın derdi türkye demokrasisi, onun (türk halkının)benim (kürt halkının)diğerinin (eşcinsel halkının) özgürlüğü falanmı sanıyordunuz.biz burda obeziz,yüksek tansiyonumuz var deyip envayi çeşit turşuyu önüme dizmiş hapur hupur yiyerek perhiz yapıyoruz avuntusundayken onların fırından yeni çıkmış sıcacık ekmeklerine mis marka tereyağı sürüldüğünün kim farkında?

Farkinda olanlar ile olmayanlar ve de cikarina geldiginden farkinda degilmis gibi davrananlar; dile getirdikleri dusunceleri ve her turlu yazili sozlu davranislari ile ortada.

Yeterki gorebilme farkindaligi olsun.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
istikrar bir kararlılık/süreğenlik biçimi ve çeşidi olsa gerek

Son düzenleme:

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
istikrar bir kararlılık/süreğenlik biçimi ve çeşidi olsa gerek

Bak sosyal demokrasinin ne oldugu asagidaki linkte;

http://www.felsefe.net/felsefi-tartismalar/74535-sosyal-demokrasi-ve-turkiye'deki-yeri.html

Istikrarda onemli olan sosyal ve demokratik olmasidir.

Yoksa tek partinin diktasinin istikrari zorlayici kiskirtici ayristirici otekilestirici her seye karisici baskici ve suru psikolojisini ve de korku felsefesini istikrar icin kullanmaktir.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
istikrar-mistikrar ben başka şeyler dönüyor kafamda;
koca evren dönüyor orda ama biz burda bunlarla boğuşuyoruz;
herkesin kafasında siyaset var şimdi bi umutsuzluk bulutu mu desem-bi karamasarlık tümeci bu
ben şimdi tam şimdi anlamaya çalışıyorum bunları ama;

bi umut ışığı nerde
eskiden olsa kafamı daldırmazdım ben buralara

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
istikrar-mistikrar ben başka şeyler dönüyor kafamda;
koca evren dönüyor orda ama biz burda bunlarla boğuşuyoruz;
herkesin kafasında siyaset var şimdi bi umutsuzluk bulutu mu desem-bi karamasarlık tümeci bu
ben şimdi tam şimdi anlamaya çalışıyorum bunları ama;

bi umut ışığı nerde
eskiden olsa kafamı daldırmazdım ben buralara

Evren her bir bir icin sadece yasam ve iliski surdugu mekan zaman ve onlarin degisen ya da degismeyen sartlari durumlari ve ortamlaridir.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
dünya üzerinde kirli kafamızla biz;
politika yosunlu bi ayna;

ilkecan

Yeni üye
Yeni Üye
abd - avrupanın (kendi menfaatine de olsa) yıktığını biz üç günde kurarız savunusu mutlu ediciydi vazmı geçildi?

ilkecan

Yeni üye
Yeni Üye
gerçekler gerçek gözüyle görülüp hak haklıya teslim edilmedikçe istikrar denge hayal olmaktan öte gidemez.hep bana rebbanacılığığa ne zaman son verilirse.kimbilir kaç bahar sonrasında.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
abd - avrupanın (kendi menfaatine de olsa) yıktığını biz üç günde kurarız savunusu mutlu ediciydi vazmı geçildi?

kendi politika yazışımı beğenmedim;
gelglitli ve gelgeçli;
yo inandığım insanlar var;
bilmiyorum bazen yüksek umutlu bazen karla boran aklım benim nedense;

yani şöyle siyaseti/yönetim işini siyasetçilerin değilde başkalarının da yapabileceğini düşündüğüm de tüm dengeler değişiyor aklımda;

"ülke oluşturuyoruz" örneğin ve bir "ülke oluşturmak"
bir ülkeyi yeniden yapmak- umutla ve inançla da ama;
ve bir ülkeyi herşeyiyle yeniden oluştursak gibi düşünmek örneğin;
bir siyasal sistemi-hukuk sistemini-eknomik düzeni-toplum anlayışını
eskilere hiç odaklanmadan yeni yepyeni düşsel düşüncelerle bu
ve bunun yada benzerinin internet forumlarında dolaştığını düşünelim;
şimdi bu sorunun ve duyurunun-panelin altıan yazılan en ilginç girdileri toplayalım
o insanların onların bu işleri yaptığını ve yapacağını düşünmek -

-

yeniden kurmaya gelince;
evet
her ne halde olursa olsun
yüksekçe
ve çok güçlüce bu fikre inanıyorum
yani doğru ellere verilirse;
bize bir ülke yap
-
bize bir ülke yap şöyle; şu bilgisayara bir format at demek gibi;
-
siyaset ehl-i genç düşüncedir
düşsel umuttur;
farklı fikirli insandır;

böyle bi bakışta öyle;

ilkecan

Yeni üye
Yeni Üye
ah canım forumdaşım keşke bs a format atmak türevi bi zahmete katlanmaya benzese, say ki insanı saymayalım o an katılırım bu fikre.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç