İslam'da kadının yöneticilik hakkı

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde Goethe tarafından oluşturulan İslam'da kadının yöneticilik hakkı başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 5,769 kez görüntülenmiş, 42 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı İslam'da kadının yöneticilik hakkı
Konbuyu başlatan Goethe
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan glsezinrs

Goethe

Felsefe.net
Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar, bu konuyla ilgili bir sorum var ve bunu sizlere sormak istedim.
Geçenlerde tarih dersinde, Osmanlı'da 1.meşrutiyetin ilanını işliyorduk. 1.meşrutiyette sadece erkeklere seçilme hakkı verilmiş, kadınlar bu haktan yoksun bırakılmışlardı. Tarih hocamız ise bunu şöyle yorumladı: Osmanlı yönetim şeklini değiştirse bile, kadınlara yönetme hakkı vermeyerek islama, şeriata hala bağlı kaldığını göstermiştir.
Yani İslam dininde kadınların yöneticilik yapması yasaklanmış mıdır? Kuranda böyle bir ayet var mıdır? Varsa neden yasaklanmıştır? Yoksa bu Osmanlının dini kuralları kendine göre uyarlaması mıdır?
Bilgili arkadaşlar bilgilerini paylaşırlarsa sevinirim. Teşekkürler.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Merhaba arkadaşlar, bu konuyla ilgili bir sorum var ve bunu sizlere sormak istedim.
Geçenlerde tarih dersinde, Osmanlı'da 1.meşrutiyetin ilanını işliyorduk. 1.meşrutiyette sadece erkeklere seçilme hakkı verilmiş, kadınlar bu haktan yoksun bırakılmışlardı. Tarih hocamız ise bunu şöyle yorumladı: Osmanlı yönetim şeklini değiştirse bile, kadınlara yönetme hakkı vermeyerek islama, şeriata hala bağlı kaldığını göstermiştir.
Yani İslam dininde kadınların yöneticilik yapması yasaklanmış mıdır? Kuranda böyle bir ayet var mıdır? Varsa neden yasaklanmıştır? Yoksa bu Osmanlının dini kuralları kendine göre uyarlaması mıdır?
Bilgili arkadaşlar bilgilerini paylaşırlarsa sevinirim. Teşekkürler.

Peki senin bu hocan hic mi padisahlarin annelerinin hem devlet, hem de ogullari uzerindeki etkisini ve hatta onlarin kararlarinda fikir sahibi ya da fikir vereni oldugunu dusunmemis?

Ayrica "yoneticilik" den senin hocan ne anliyor?

Islam'a gelince; Islam dininin yonunu yonlendirim ve yaptirimini belirleyen Kuran'a gore; Kadin bir insanoglu olarak degerlendirilmez "erkegin bir seyi" olarak degerlendirilir. Bu "seyin" "ne oldugu" ise degerlendirilen konuya gore degisir. Kisaca Kuran da birak yoneticiligi kadin hak ve ozgurlugu yoktur ve her acidan ve yonden ihlal edilmistir. Kisaca Kadinin erkegin yaninda soz dusunce ve davranis hak ve ozgurlugu yoktur. Erkek ne derse onu yapmak zorunda birakilmistir.

E32

Felsefe.net
Yeni Üye
evrensel-insan;
Acaba kaç defa Kur'an 'ın açıklamasını okudunuz?
Detaylı bir şekilde kadınların hakları açıklanmıştır. Evlilikte, boşanma sonrasında kadına neler verileceği açıklanmıştır.

İslam, kadını her zaman üstün tutmuştur.Kadının kadınlık vazifelerini, bir zorunluluktan çok, insanoğluna bir hediyesi olarak bakmıştır(çocuk bakmak, annelik duygusu).
Heralde siz ordan burdan duyduklarınızla bir hüküme vardınız.Ortaçağ Avrupa sı kadını sadece cinsel obje olarak görüp, kadın = şeytan diyip diri diri yakarken, kadının içindeki şeytanı çıkarmak için kadınlara olmadık işkenceleri yaparken İslam, kadını hep baş üstünde tutmuştur.

İslam hakkında böyle yanlış düşüncelere sanırım insanlar, hristiyan , yahudi kaynaklardan bakıyorlar. Ne İslammış be, bir tane bile doğru bir şeyi yok. Herşeyi saçma, herşeyi yanlış.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
evrensel-insan;
Detaylı bir şekilde kadınların hakları açıklanmıştır. Evlilikte, boşanma sonrasında kadına neler verileceği açıklanmıştır.

İslam, kadını her zaman üstün tutmuştur.Kadının kadınlık vazifelerini, bir zorunluluktan çok, insanoğluna bir hediyesi olarak bakmıştır(çocuk bakmak, annelik duygusu).
Heralde siz ordan burdan duyduklarınızla bir hüküme vardınız.Ortaçağ Avrupa sı kadını sadece cinsel obje olarak görüp, kadın = şeytan diyip diri diri yakarken, kadının içindeki şeytanı çıkarmak için kadınlara olmadık işkenceleri yaparken İslam, kadını hep baş üstünde tutmuştur.

İslam hakkında böyle yanlış düşüncelere sanırım insanlar, hristiyan , yahudi kaynaklardan bakıyorlar. Ne İslammış be, bir tane bile doğru bir şeyi yok. Herşeyi saçma, herşeyi yanlış.

Bence bu konuya girmeyelim bu benim gayet net bir algim, bilgim bilincim ve farkindaligimdir. Amacim ve konu antikurancilik ya da anti islam ve muslumanlik degildir. Sadece onun icinde aciklananlardir.

Ayrica her muslumanin da kendi algisi ve bilgisince gunumuzde kadina bakis acisini kendi beyin duzeyi belirler.

O yuzden lutfen bana Kuran'da olmayan algilarla gelmeyin. Bunlar bugun dunyaca gozlem veren insanlikdisi ve kadinin nasil algilandigini ortaya koyan gerceklerdir.

Ama cok isterseniz ve konuyu duygusalliga, kendi ustunuze tasimadan, medeni ve mantikli bir sekilde tartisabileceginizi dusunuyorsaniz. Konuya girebiliriz. Yalniz bilin ki inanirlar bunu hic bir zaman basaramamislar, yazidan konudan kavramdan ayrilip yazara onun kisilik ve kimlik degerlerine yonelmislerdir.

Eger kendinize guveniyorsaniz, ilk soru sudur?

Kadin ve erkek Kuran'da hak ve ozgurluk olarak esit midir?

Eger esit degilse, benim dedigim gecerlidir.

Bu soruda yazismayi saygi cercevesinde basarabilirsek; baska konu kavram ve sorulara da yonelebiliriz.

E32

Felsefe.net
Yeni Üye
Ben size Kuran da olan algılarla geldim.Günümüzde yapılanların Kuranla ne ilgisi olabilir ki?
Yani şöyle diyim: Bin Laden. Bunun İslam la hiç bir ilgisi yoktur.İslamiyeti taraftar toplamak için vb. kullanmıştır. Böyle bir durumda İslamiyet nasıl suçlanabilir?
Ve eşitlik derken neyi kast ediyorsunuz?
Modern toplumlarda kadın erkek ne kadar eşit?
Kadınlar askere gidiyorlar mı? Dağda, çamurda, bitki, böcek yiyebilir mi? İnşaat işlerinde çalışıyorlar mı? Kadın boşandığı zaman erkekten nafaka alabilirken erkek neden alamıyor?
Kadın babasının maaşını alabilirken erkek alamıyor.
Eee hani biz eşittik...

E32

Felsefe.net
Yeni Üye
şunu da eklemeliyim:
din olgusu dışında bakarsak kadın erkek eşit değildir.Daha doğrusu yere., zamana vb, göre değişir.
Hukuki açıdan eşitiz ki kadınların erkeklerden daha fazla hakkı vardır.

Psikolojik açıdan eşit değiliz.Biz daha üstünüz.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
şunu da eklemeliyim:
din olgusu dışında bakarsak kadın erkek eşit değildir.Daha doğrusu yere., zamana vb, göre değişir.
Hukuki açıdan eşitiz ki kadınların erkeklerden daha fazla hakkı vardır.

Psikolojik açıdan eşit değiliz.Biz daha üstünüz.

Gercekten kadinin Kuran'da hak ve ozgurlugu olmadigini ve erkegin "bir seyi" oldugunu aciklyan tum ayetlerini numaralari ile buraya siralayayim mi?

Ya da sen bana neden Kuran'da tecavuzden, kadinin evlilik yasindan, kiz cocuk algisi olmamasindan, cariyelikten, kadina cennetin vaat edilmemesinden v.s. mi bahsetmek istersin?

E32

Felsefe.net
Yeni Üye
Kadına atılan iftiranın cezasından bahsedilir.
Allah katında herkesin eşit olduğu, Üstünlüğün sadece takva ile olduğu bildirilir.Kadına cennet hangi ayette yasaklanmış? Yazabilir misiniz buraya?
Umarım ordan burdan okuduklarınızla bu fikirleri edinmemişsinizdir.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Kadına atılan iftiranın cezasından bahsedilir.
Allah katında herkesin eşit olduğu, Üstünlüğün sadece takva ile olduğu bildirilir.Kadına cennet hangi ayette yasaklanmış? Yazabilir misiniz buraya?
Umarım ordan burdan okuduklarınızla bu fikirleri edinmemişsinizdir.

Konuyu hala uzatiyorsun. Bu sitede yonetim kutsal olarak algilanan bir kitabin tartisilmasina, kisilerin inanclari oldugu icin izin vermiyor. O yuzden konuyu uzatmaman icin, sana buraya ayetleri sadece numara olarak ekliyecegim. Bilmiyorsan, bir dini siteden ya da kuran ile ilgili bir forumdan ayetleri bulur okursun ve ondan sonra hareket edersin.

Eger bulamazsan sana ayetleri bulabilecegin linki de veririm.

Yalniz ayetleri bu sitede tartismayacagiz.

Oyuzden son cumlen gibi gereksiz aciklamalarda bulunma.

Bakara-282, 230; Nisa-11 34, 3, 24, 15; Talak-4,

Simdilik bu kadar yeter. Once bunlari oku ondan sonra bana varsa Kuran'da kadin hak ve ozgurlugunden ya da hukuki kadin erkek esitliginden bahset.

E32

Felsefe.net
Yeni Üye
Son mesajımdır.
Bana halen daha kadına cennetin yasaklandığı bir ayet getirmediniz.
Kuran ı okuduğunuz gibi yargılıyorsunuz.Derin manasına inmiyorsunuz.

(bağlantı vermek yasak mı bilmiyorum.)

Ben size kadın hak, özgürlük ve eşitlik meselesinden bahsetmesine bahsederim de, ordan burdan öğrendiğiniz yalan yanlış bilgilere o kadar kaptırmışsınız ki kendinizi, kendinizi mutlak bilen olarak görüyorsunuz."Acaba..." demiyorsunuz.

Kolay gele.
(Forum kurallarını ezdiysek affola.)
Saygılarımla...

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Son mesajımdır.
Bana halen daha kadına cennetin yasaklandığı bir ayet getirmediniz.
Kuran ı okuduğunuz gibi yargılıyorsunuz.Derin manasına inmiyorsunuz.

(bağlantı vermek yasak mı bilmiyorum.)

Ben size kadın hak, özgürlük ve eşitlik meselesinden bahsetmesine bahsederim de, ordan burdan öğrendiğiniz yalan yanlış bilgilere o kadar kaptırmışsınız ki kendinizi, kendinizi mutlak bilen olarak görüyorsunuz."Acaba..." demiyorsunuz.

Kolay gele.
(Forum kurallarını ezdiysek affola.)
Saygılarımla...

Ben sana acik acik ayet numaralari verdim. Daha ne yapmam gerekiyordu?

Derin manasi; sadece senin aklinin kurani kendi inancina uydurma cabasidir.

Ne o bir de bu derin mana uzmanlari falan mi var?

Ben kendi algimi birakipta baskalarinin derin manalarina mi irtibat edecegim.

Kusura bakma, ben ne kulum, ne koleyim, ne emir eri ne de bir seyi algilamak icin baskalarinin derin manalari temelli kendi aklinin inandiklarina ihtiyacim yok.

Aslinda tum bunlara bile gerekj yok. Halihazirda olan islam ulkelerine bakmak derin mana da gerektirmez, hersey ortada.

Cunku 1400 sene oncesini bu gune tasirsan, bayagi bir goze batiyor.

Cennette erkekler icin huriler var, hangi mantikla esleri cennete gidecek. Hurilerle kavga etmeyemi, yoksa kocasini huriler ile birlikte seyretmeye mi?

Dovun kelimesinin derin manasi olmaz.

Neyse konu kapanmistir.

Yalniz herkesin sizin islami sirin gostermesine de goz yumacagini dusunmeyin. Dunya din gercekleri insanligin yuz karasidir.

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
E32 Tevbe Suresi 5. ayet der ki musrikleri gordugunuz yerde oldurun. Simdi bizler ayetlere gore hareket edecek olursak her gordugum gayrimuslimi bu ayeti baz alarak oldurmem gerekiyor degil mi? Mesela Laden'i ornek vermissiniz. Simdi adam kalkip sana bak bu ayette yaziyor biz bu yuzden olduruyoruz derse ne cevap vereceksin?

Defalarca soyledigim gibi bizler Kuran-i Kerim'i genclige hitabe gibi okuyoruz. Iclerinden uygun olan ayetleri alip konumuza uyarliyoruz. Bu yanlis alintilama ve yanlis yorumlamadir. O kitabin indigi tarih belli zaman belli her ayetin neden nicin indigi belli. Kuran'a bagli kalmak onda yazilan cizilen herseyi gunumuze uyarlamak demek degildir. Zaten gunumuze uyarlamaya calisanlari goruyoruz yamyam gibi yobaz bacak aralarina kadar sakallarla igrenc kokularla geziniyorlar. Biz Kuran-i Kerim'de yazilanlari ornek alarak iyilik kotuluk sevap gunah ayrimi yapmaliyiz. Sigara'dan bahsetmez Kuran. Simdi bahsetmiyor diye bunun iyi birsey oldugunu soylememiz mumkun mu?

Konumuza gelecek olursak kul hakkindan sonra en degerli hakkin ana hakki oldugu soylenir. Baba hakkindan bile once gelir. Kuran inmeden once erkeklerin ezici bir ustunlugu ve onlari kole gibi esya gibi alip sattiklari bilinir. Kuran ile birlikte erkeklerin bu ustunlugu ellerinden alinmis ve gereken haklari kadinlara verilmistir. Kurani kerim den ziyade islam tarihi okumanizi tavsiye ederim.

Goethe

Felsefe.net
Yeni Üye
Peki senin bu hocan hic mi padisahlarin annelerinin hem devlet, hem de ogullari uzerindeki etkisini ve hatta onlarin kararlarinda fikir sahibi ya da fikir vereni oldugunu dusunmemis? Ayrica "yoneticilik" den senin hocan ne anliyor?

Tabiki kadınların devlet ve oğulları üzerinde etkisi oluyordu, hoca da bunu biliyordur fakat hocanın yöneticilikten kastettiğinin resmi anlamda yönetecilik olduğunu düşünüyorum. Örneğim milletvekili olamaması veya divanda bir makama getirilememesi.

evrensel-insan;
İslam, kadını her zaman üstün tutmuştur.

Sayın E32, İslamın kadını her zaman üstün tuttuğunu kesin bir şekilde söylediniz. Peki yöneticilik konusunda da üstün tutmuş mudur? Yönetme hakkı vermiş midir kadınlara? Vermediyse bunun açıklaması nedir?

Ferdinand Bardamu

Kahin
Yeni Üye
köleci toplum anlayışının hakim olduğu bir inanç sisteminden bahsediyoruz..toplumun ekonomik dayanağı kölelerdir..çok karılılık mevcuttur...kadın erkeğin hakim olduğu bir şeydir..insan insana meta muamelesi yapmaktadır bırakın kadın ve erkek arasındaki ayrımı...yani temelinde bir problem var bu konu ile ilgili...

Felsefiyen

Felsefe.net
Yeni Üye
İslam dinide diğer dinler gibi cozutturuluyor. Kadınlar da sonuçta insan. Neden seçme hakkı verilmesin ki? Bazı geri kafalı müslümanım diyen sefil beyinsiz insanlar kadınları bir köle olarak görür.

glsezinrs

Kahin
Yeni Üye
1.Phi'ye şu konuda katılıyorum:İslamiyetin ortaya çıkış sürecindeki ekonomik/siyasal/kültürel yapının çok iyi bilinmesi lazım tartışabilmek için..
2.Yukarıdaki ögelerden kopuk bir Kur'anı Kerim yorumu anlamsızdır.Her şey koşulları ile birlikte değerlendirilmek zorundadır.
3.Hz.Ayşe'nin kendi "ordusu" diyebileceğimiz köleleri ve develeri vardı .Hiç bir zaman pasif/sinik/erkeğe muhtaç bir kimliği olmamıştır.
4.Bu özel durum, farklı sosyal katman/statüdeki kadınları bağlamaz diyebiliriz doğal olarak..Yine de örneklem olarak verdim.
5,Hadislerden pek çoğunun Hz.Ayşe'den alıntı olduğunu, dolayısıyla da tarihi kaynak olarak misyon sahibi olduğunu biliyoruz.
6.İslamiyetten önce de sermaye sahibi kadınlar, bu günkünden farklı değillerdi.Hz.Hatice buna en iyi örnektir.
7.Hz.Süleyman'ın da birçok eşi olduğunu, -bunlardan biri kendi ülkesinin yöneticisidir (Saba Melikesi)-ve üstelik statü ve dinlerini de değiştirmediklerini belirten kaynaklar var.
8.Özetle, yöneticilik, yani erk sahibi olmak, insanlık tarihinin her döneminde bazı statüleri taşıyanları ayrıcalıklı kılmış (toprak sahibi/asil/kapital birikimi , hanedan mensubu-anası-eşi-kardeşi vs) bunda da cinsiyet fazla öne çıkmamıştır diye bitirmek istiyorum..

Goethe

Felsefe.net
Yeni Üye
Kadınlar da sonuçta insan. Neden seçme hakkı verilmesin ki? Bazı geri kafalı müslümanım diyen sefil beyinsiz insanlar kadınları bir köle olarak görür.

Kadınların seçme hakkı konusunda bir sıkıntımız yok zaten. Burada benim sorum seçilme konusuyla ilgili. Devlette herhangi bir statüde yönetme yetkisini elinde bulundurma görevi kastettiğim.

Hz.Süleyman'ın da birçok eşi olduğunu, -bunlardan biri kendi ülkesinin yöneticisidir (Saba Melikesi)-ve üstelik statü ve dinlerini de değiştirmediklerini belirten kaynaklar var.

Bu gerçekten işime yarayabilecek bir bilgi. Peki asıl soruma dönecek olursak, Hz.süleyman zamanına ilişkin böyle bir örnek varsa ve bir de Osmanlının İslama bağlı kaldığını gösteren olay diye nitelendirilen kadına seçilme hakkı verilmemesi örneği varsa, burada bir çelişki yok mu sizce?

Ferdinand Bardamu

Kahin
Yeni Üye
İslam'da kadının seçilme gibi bir hakkının olması nasıl olabilir? kadın metadır...kadının seçilebilmesi demek, bir kölenin bu hakka sahip olması demektir...bu durum fantastiktir...bu tür toplumlarda kadın baş köle konumundadır, erkeğin mülkiyetindedir...böyle bir rivayet var ise, bu ancak geçmişin komünal yapısının getirdiği unsurların henüz tamamen silinmemesinden olabilir yahut uydurmadır,hayal ürünüdür...

glsezinrs

Kahin
Yeni Üye
İslam'da kadının seçilme gibi bir hakkının olması nasıl olabilir? kadın metadır...kadının seçilebilmesi demek, bir kölenin bu hakka sahip olması demektir...bu durum fantastiktir......

Kadının yönetimdeki yeri, dinlerden çok var olan üretim ilişkilerinin yansımasıdır.Çok tanrılı dinler, yerleşik düzenin kurumsallaşmasıyla birlikte yerini tek tanrılı dinlere bırakmıştır.Bu da klan/boy vb den devlet/imparatorluk sistemine evrilmenin bir sonucudur.Dinleri sosyolojiden ve coğrafyadan kopararak analiz etmek bilimsel bir yaklaşım olmaz kanımca..Bu gün değişen ne?Binlerce kadın eşinin partisine oy vermiyor mu?

Ferdinand Bardamu

Kahin
Yeni Üye
Kadının yönetimdeki yeri, dinlerden çok var olan üretim ilişkilerinin yansımasıdır.Çok tanrılı dinler, yerleşik düzenin kurumsallaşmasıyla birlikte yerini tek tanrılı dinlere bırakmıştır.Bu da klan/boy vb den devlet/imparatorluk sistemine evrilmenin bir sonucudur.Dinleri sosyolojiden ve coğrafyadan kopararak analiz etmek bilimsel bir yaklaşım olmaz kanımca..Bu gün değişen ne?Binlerce kadın eşinin partisine oy vermiyor mu?

Eski mezopotamya uygarlıkları(sümer,asur,babil) mısır uygarlığı,yunan uygarlığı ...yerleşik düzende yaşıyorlar kurumsallaşmışlar ancak çok tanrılılar..Kurumsallaşmadan kasıt nedir ?

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç