IŞİD evrensel taşeron mu?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Siyaset Meydanı kategorisinde asil tarafından oluşturulan IŞİD evrensel taşeron mu? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,190 kez görüntülenmiş, 7 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Siyaset Meydanı
Konu Başlığı IŞİD evrensel taşeron mu?
Konbuyu başlatan asil
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan evrensel-insan

asil

Düşünür Üye
Yeni Üye
IŞİD'İ ÖDÜNÇ ALABİLİR MİYİM?

Kullanışlı bir örgüt. Irak ve Suriye bu örgüt sayesinde dizayn edildi. Maliki'den IŞİD sayesinde kurtuldular; Barzani'nin üzerine sürerek onu Batı'ya tam bağımlı hale getirdiler. IŞİD'in varlığı olmasaydı Esed'i kurtarmaları da mümkün olmazdı. ABD, İsrail, Almanya ve İran... Hepsi IŞİD'i birbirinden ödünç alıp kullanıyor.
Irak ve Suriye'de iyice yerleşip serpildikten sonra örgütü Türkiye'nin üzerine de saldılar. Ankara'yı yola getirebilmek için IŞİD'i Kürtlerin üzerine göndermeleri yetiyor. Ardından içerideki büyük şebeke harekete geçerek IŞİD'i tepe tepe kullanmaya başlıyor. PKK, PYD, HDP, Cemaat, CHP ve Doğan medyası bu danışıklı dövüşün birer parçası. AK Parti'yi sindirebilmek için IŞİD kartını kullanıp duruyorlar. Yalan haberler, dezenformasyon bu grupların aracılığıyla içeride yayılıyor. Dünün saygın görünen kimi gazetecileri bugün büyük bir dezenformasyon şebekesinin üyesine dönüşmüş durumda. Kamuoyu ise IŞİD haberlerinden adeta şaşkına dönmüş durumda. PKK ve HDP'nin çıkardığı gürültü ve tahrik edici yayınları, Türkleri adeta milliyetçi öfkenin kollarına atıyor. Hükümet ise bu dezenformasyon faaliyeti karşısında çaresiz durumda. Mürşitpınar Sınır Kapısı'ndan Kobani'den gelen yaralılar alınarak tedavi edilmelerine rağmen Türkiye, IŞİD destekçisi olarak suçlanıyor. HDP Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ ise hükmünü çoktan vermiş bile. "IŞİD'i Kobani'ye gönderen AKP!"
Yalanla, dezenformasyonla bir ülke düşer mi? Arkasındaki güç ve amaç görülmez ise elbette ki düşer. IŞİD-PYD-PKK ve HDP üzerinden Türkiye'ye istikrarsızlık ihraç ediliyor. Bu süreç seçimlerden çok önce başladı ama maalesef devlet, bu tehlikeli dalganın önünü almayı başaramadı. Türkiye, 7 Haziran'da siyasi bütünlüğünü kaybetti. Siyasi irade bölündü. Türkiye, daha büyük operasyonlara elverişli hale getirildi. Bu dezenformasyon ve siyasi manipülasyonlarla Türkiye'yi dağılmaya hazır hale getirmeye çalışıyorlar.

Türkiye iki seçenek arasına sıkıştı
AK Parti, iki seçenek arasına sıkıştırılmış durumda. Ya MHP ile koalisyona zorlanıp Kürtlerle topyekûn bir savaşa tutuşturulacak ya da CHP koalisyonu ile başladığı günden artık çok farklı olan, özünden boşaltılan ve yeniden kurgulanan "çözüm süreci"ni hayata geçirmek için teslim olacak. AK Parti'ye olağan şartlar altında doğru bir çıkış yolu bırakıldığını pek düşünmüyorum. Türkiye'yi maalesef böyle bir açmaza mahkûm ettiler.
Çözüm süreci düne kadar aslında bu tarihi sıkışıklıktan önemli bir çıkış imkânı sunuyordu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, eski devletin Kürtlere karşı inkâr, ret ve asimilasyon politikalarına son verip çatışmaları bitirdi. Ancak ortak vatanda eşit yurttaşlar olarak barış içinde birlikte yaşama projesi olarak gündeme gelen çözüm süreci geçen sürede özünden saptırıldı. Dış güçlerin dâhil olmasıyla çözüm süreci barış projesi olmaktan çıkıp Türkiye'yi PKK'yla bölüşme ve AK Parti'den kurtulma projesine dönüştürüldü. Bu projeyi de yine bizzat AK Parti eliyle hayata geçirmek istiyorlar. IŞİD sopasını biraz da AK Parti'yi buna razı etmek için kullanıyorlar. AK Parti'nin bu tuzağa düşeceğini sanmıyorum. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Başbakan Ahmet Davutoğlu, bölgeyi ve dünyayı çok iyi bilen ve tarih bilinci yüksek olan iki lider. Tarih, böyle sıkışık zamanlarda toplumlara ve liderlere doğru kapıyı mutlaka aralar. Önemli olan doğru yoldan şaşmamak ve kolay yollara aldanmamak.

KURTULUŞ TAYİZ
kurtulus.tayiz@aksam.com.tr

alpi

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Kısacası kazdığı kuyuya düştü. Yazık.

X

FAdmin
Onursal Üye
ISID'i besleyip buyuten, bugunlere getiren kimse arkasinda hangi guc varsa Allah fitil fitil burunlarindan getirecektir elbet.

asil

Düşünür Üye
Yeni Üye
Gizli bilgilerini sızdırdığı için kaçarak Rusya'ya sığınan ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı ( ) ve ABD ulusal Güvenlik Dairesi (NSA) eski çalışanı , 'le ilgili iddiasını doğruladı.

CIA ve NSA'in tüm gizli bilgilerine sahip olan Snowden, Irak'ta kaosa neden olan IŞİD'in arkasında ABD, İngiltere ve İsrail istihbarat teşkilatlarının olduğunu ileri sürdü.

Snowden'a göre CIA, MI6 ve tarafından kurulan örgütün Ortadoğu'da denge ve tehdit unsuru olarak ABD, İngiltere ve İsrail'e hizmet etmesi planlandı.

AMACI İSRAİL'İ KORUMAK

IŞİD'in bölgede İsrail'in güvenliğini tesis ettiğini söyleyen Snowden'a göre ABD, İngiltere ve İsrail istihbaratları dünyadaki bütün terörü "eşek arısı yuvası" adlı bir strateji ile bir araya getirmeye çalışıyor.

Üç ülke böylelikle dünyanın her hangi bir noktasında ajanları tarafından yönetilen yerel bir terör örgütü sayesinde hem enerji kaynaklarına ulaşmayı hem de bölgelerdeki siyasi boşluğu doldurmayı hedefliyor.

MAKSAT KARIŞIKLIK

Eski ajan Snowden, İsrail'i korumak için, Ortadoğu'da İsrail'e karşı olan grupların kendi içlerinde savaştırıldığını ileri sürdü.

İslami değerlere zarar veren ve bölgeyi kaosa sürükleyen IŞİD'in İsrail hakkında hiçbir açıklamada bulunmaması ve sürekli savunmasız insanları hedef alması dikkat çekmişti. (Takvim)

X

FAdmin
Onursal Üye
Bu ISID'in kimin masasi oldugunu butun dunya biliyorda sen Turkiye olarak destek verdinmi vermedinmi onu soyleyemiyorsun, gerci onuda butun dunya biliyor.

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Bu ISID'in kimin masasi oldugunu butun dunya biliyorda sen Turkiye olarak destek verdinmi vermedinmi onu soyleyemiyorsun, gerci onuda butun dunya biliyor.

Iste butun dunyanin bildigini soylemek soyle dursun, inkar etmek bile bir ironi.

asil

Düşünür Üye
Yeni Üye
ISTANBUL—
IŞİD’e katılmak üzere Türkiye’ye gelen Endonezya vatandaşı 16 kişi, güvenlik güçleri tarafından Gaziantep’te yakalandı. Suriye’ye geçmeye çalışan Endonezyalılar’dan 11’i çocuk, 3’ü ise kadın. Gözaltındaki Endonezyalılar’dan biri, emniyetteki ifadesinde IŞİD’in Suriye’de savaşmaları için kendilerine aylık 10 bin dolar teklif ettiğini iddia etti.

16 Endonezyalı sorgularından sonra ülkelerine gönderilecek

Polis sorgusunda Endonezyalılar’ın internet üzerinden IŞİD militanlarıyla bağlantı kurdukları, bir tur şirketinin organizasyonuyla uçakla Türkiye’ye geldikleri ve otobüsle İstanbul’dan Gaziantep’e ulaştıkları ortaya çıktı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, gözaltındaki Endonezyalılar’ın ülkelerine göndereceklerini açıkladı.

Çavuşoğlu: “İstihbarat paylaşımında eksiklik var”

Makedonya Dışişleri Bakanı’yla ortak basın toplantısında Türkiye basınında yer alan ‘IŞİD’e katılan üç İngiliz genç kızın Suriye’ye geçişine yardım eden kişinin Kanada istihbaratı için çalıştığı’ haberleri de soruldu.

Üç genç kızın geçişine yardım eden kişinin Koalisyon Gücü’nde yer alan bir ülkenin ajanı olduğunu doğrulayan Dışişleri Bakanı, “Bugün nerede bir savaşçı varsa orada yabancı örneğini görüyoruz, ama özellikle Suriye ve Irak'taki yabancı savaşçıların oraya geçişi bakımından Türkiye transit ülke durumundadır. Biz de tedbirlerimizi arttırıyoruz sürekli ve buralarda tarama merkezleri de kuruyoruz ve sonuçlar da elde ettik. Fakat bu sorunu ancak işbirliğiyle azaltabilir ya da durdurabiliriz. Son zamanlarda bu konudaki işbirliğimiz gerçekten güçleniyor. Fakat özellikle bilgi, istihbarat paylaşımında hala ciddi bir eksiklik var,” dedi.

“Çift taraflı ajanlar var ama Türkiye eleştiriliyor, buna isyan ediyoruz”

IŞİD’e katılmak isteyenlerin sınırda yardım aldığını belirten Çavuşoğlu, Suriye’de iki yönlü ajanlar olduğunun altını çizdi. Dışişleri Bakanı, “En son üç İngiliz'in Suriye'ye geçişine yardım eden kişi Suriye vatandaşı, ama koalisyon içindeki bir ülkenin istihbaratında çalışıyor. Bu kadar karmaşık bir durum var. Sürekli Türkiye'yi eleştiriyorlar. Biz buna isyan ediyoruz. Türkiye üzerine düşeni fazlasıyla yapıyor,” diye konuştu.

Çavuşoğlu, Türkiye’nin 12.519 kişiye giriş yasağı koyduğunu, 1.154 kişiyi de sınır dışı ettiğini ifade etti.

Buarada Çavuşoğlu’nun sözünü ettiği “üç İngiliz genç kızın Suriye’yi geçişini sağlayan koalisyon güçlerinden bir ülke istihbaratına çalışan ajan” Şanlıurfa’da tutuklandı. Muhammed Reşad adlı Suriyeli diş doktoru, tek kişilik hücrede tutuluyor.

“25 yabancının IŞİD’e katılmasına aracılık ettim, Kanada’ya bilgi aktarıyordum”

Reşad, Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü’nde verdiği ifadede, “Savaşmak için sınırı geçenlerin bilgilerini Kanada'ya aktarıyordum. Ailem Suriye'de olduğu için korkumdan IŞİD'in isteği doğrultusunda İngiliz ve diğer yabancıların geçişine yardım ediyordum. Casusluk gibi bir niyetim yoktu, Kanada'ya bilgi aktarmam ise IŞİD ve terörizmle mücadele edilmesi içindi" dedi.

Bugüne kadar 25 yabancının IŞİD’e katılmasına aracılık yaptığını söyleyen Muhammed Reşad, yabancı savaşçıların nasıl Suriye’ye geçtiklerini ortaya koyan bilgiler de verdi.

Reşad: “IŞİD’e katılacak kişileri Gaziantep’te örgütün komutanına teslim ediyordum”

Reşad, geçişlerin nasıl sağlandığını şu şekilde anlattı: “IŞİD'de sınır komutanı olan Ebu Haris veya Ebu Bekir bana bu kişileri nereye bırakacağımı söylüyordu. Bu kişileri Gaziantep Otogarı’na indikten sonra taksiyle kent merkezinde Ebu Haris veya Ebu Bekir'in bildirdiği yerde, başka kişilere teslim ediyordum. Onlar nereden ve nasıl Suriye'ye götürülüyorlar, bunu bilmiyorum. IŞİD'de komutan olan Ebu Kaka, Ebu Mansur, Ebu Haris bana para gönderileceğini söyleyince gelen parayı çeker Şanlıurfa'da kuyumculuk yapan Suriyeliler aracılığıyla Suriye'ye gönderirdim.”

Türkiye içinde hiçbir eylem yapmadığı gibi Türkiye aleyhine herhangi bir davranışta bulunmadığını ifade eden Suriyeli diş doktoru, terörizm faaliyetlerinin önüne geçmeyi hedeflediğini iddia etti. Kanada’ya iltica başvurusunda bulunduğu belirten Muhammed Reşad, bu aracılık faaliyeti karşılığı 800 ila 1.500 dolar aldığını açıkladı.

Erdoğan: “Avrupa ve Amerika’nın kapıları Suriyeli mültecilere kapı duvar”
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gündeminde de IŞİD ve Suriye’deki savaş karşısında Batılı ülkelerin tutumu vardı. Batı’nın Suriye’ye yaklaşımını eleştiren Cumhurbaşkanı, ''Suriye'deki çatışmalardan kaçan mültecilere Avrupa kapıları, Amerika kapıları tam anlamıyla duvar. Kendi vatandaşlarının burnu kanadığında dünyayı ayağa kaldıranlar, Akdeniz'in adeta bir mülteci mezarlığı haline dönüşmesine seyirci kalıyor. DEAŞ denen örgüt kafa keserek, insanları topluca kurşuna dizerek, camileri, türbeleri, kütüphaneleri, okulları yıkarak bir medeniyet katliamı gerçekleştirirken, onlar sadece örgüte katılan üç-beş vatandaşlarının derdindeler’ diye konuştu.
-alıntı-

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
ISID katliamlarina tum O.Dogu'da devam ediyor.

Son ornekler Kobani ve Kuveyt.

Ustelik Kobani'ye PYG unuformalari ile girdiler.

Ayrica insanlikdisi her turlu infazlari da gundemde.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç