İşçi'nin sorunu

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Bilimsel Araştırmalar kategorisinde Laetna tarafından oluşturulan İşçi'nin sorunu başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,782 kez görüntülenmiş, 3 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Bilimsel Araştırmalar
Konu Başlığı İşçi'nin sorunu
Konbuyu başlatan Laetna
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Laetna

Laetna

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Bu her nekadar araştıma sayılır bilmem doğrusu ,ama işin gerçeği bu.
Bazı işyerlerinde sendika yok ,maaşlar elden veriliyor,ikramiyeler elden veriliyor,yardım paraları elden veriliyor.
Tabi bu sorunlar neye yol açıyor sendikanın olmaması demek işçinin zaten orada ezilmesi demek bir yandan, bir yandan da bazı sendikalar işçinin zararına çalışıyor ama işçinin yararına çalışıp işçinin hakkını savunan bir sendikanın olması şart elbet.Diğer söylediğim maddi gelirlerin elden verilmesi demekte bunların bodrolara yansıtılmaması demek,bodrolara yansımayan bu maddi gelirlerle hem vergi kaçırıyorlar hemde işçi emekli olduğunda işçinin emekli maaşı düşük miktarda verilmiş oluyor.
Bu sorunlar belkide senelerdir biliniyor işçi belkide şikayetci ama bu sorunlardan ne kadar şikayetci olursa olsun söyleyemiyor şikayetini dile getiremiyor,sebebi mi? Elbetteki kovulma korkusu bu işçi yarın şikayetçi olsa ertesi gün kendini kapının önünde bulur.Şimdik bunu birde ben soruyorum bu adilmi? , bunu önleyecek bir kanun yok mu?yoksa herkes bunu gözardı ederek,önemsiz bir konuymuş gibi görmezden mi geliyor?

Birde avrupadan avrupalı olmaktan bahsediliyor, avrupada işçiye verilen değer,göz ardı edilip hor görülmek mi acaba?Hayır ben bir örnekle konuyu kapatayım; Avusturya Viyana'dan bir örnek orada kapıcılar apartmanın en üst katında oturuyorlar,en rahat yerinde.Sadece bu örnek bile orada işçiye verilen değeri gözler önüne seriyor.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
Ynt: İşçi'nin sorunu

Ellerin Kabesi var
Benim Kabem insandır
Kuran da kurtaran da
İnsan oğlu insandır

Benim Kabem sevidir
Kuran da kurtaran da
Sevili insanlardır

Benim Kabem emektir
Kuran da kurtaran da
Emekçi insanlardır

Benim Kabem dünyadır
Kuran da kurtaran da
Dünyayı insanlardır

Ellerin Kabesi var
Benim Kabem insandır
Kuran da kurtaran da
İnsan oğlu insandır

Ellerin Kabesi var
Benim Kabem sevidir
Kuran da kurtaran da
Sevili insanlardır

Ellerin Kabesi var
Benim Kabem emektir
Kuran da kurtaran da
Emekçi insanlardır

Ellerin Kabesi var
Benim Kabem dünyadır
Kuran da kurtaran da
Dünyayı insanlardır

RUHİ SU

chimera

Sorgucu Üye
Yeni Üye

4857 sayılı iş kanunu bugün Türkiye'de 5 işçi çalıştıran bir işveren bile tüm detayına kadar inceleyip bilirken,işçiler ve sendikaların bir çoğu acaba neden aynı düzeyde bu kanun hakkında bilgi sahibi değiller?Buda soruna bağımlı başka bir soru Laetna.

Laetna

Sorgucu Üye
Yeni Üye

Bunu düşünmüyor değilim, ayrıca bu konuya gösterdiğiniz hassasiyet için ikinizede teşekkür ederim.
Sizin konuya bağlı sorunuza gelincek inanın ben bile anayasadaki kanunlarla ilgili çok az şey biliyorum ki ben şuan lise son sınıfta okumaktayım.Buna bağlı olarak düşündüğümüzde ilk okul meyzunu bir işçinin bunu bilme oranı nekadar düşüktür bunu tahmin etmek hiçte zor değil sanırım.
Birde diyer yandan bakalım, "sendikalar bunun farkında değillermi acaba?" sorusuna ne cevap verilir inanın bende bilmiyorum.Verilecek cevap şıklarıda sınırlı aslında.
"Burada insanları bilinçlerdirme işide kime düşüyor?" diye soruyada verilecek cevap ise apayrı bir soruyuda peşinde getirecek eminimki.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç