Iradenin adaletine hic bir zaman unanmadum.

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde ignostik üye tarafından oluşturulan Iradenin adaletine hic bir zaman unanmadum. başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 369 kez görüntülenmiş, 4 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Iradenin adaletine hic bir zaman unanmadum.
Konbuyu başlatan ignostik üye
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan "ictenlik"

ignostik üye

Filozof
Uzaklaştırılmış
Üniversite Bölümü
felsefe
Yorumlarim dikkatinizi cekmistir.genelde yaratilis üzerine dir.
Ben nefes aldigim surece.
Iradenin adaletine inanmadim.
Insanlarin mahkemeler kurup tanricilik
Oynamalarina ise.
Her zaman supheyle yaklastim.
Bana gore hukukta kapitalizmin en guclu
Kollarindan biridir.
Kisaca.
1.devletçilik.
2.asker.
3.polis.
4.adalet.(hukuk)
Bu sistemler.kapital sistemin guclu carklaridir.
Benim ise hayalini kurdugum en adil
Sistem.karl maxin isci sinifina yonelik
Baslattigi.
Sosyalizm.(guc devlette degil halktadir ilkesi)
Anti kapitalizm sosyalist bir sistem
Adaletinde simgesidir.
Boyle bir sistemde kötüler olmaz.kotulugun kaynagi kapitalizmdir..

ignostik üye

Filozof
Uzaklaştırılmış
Üniversite Bölümü
felsefe
Zeki adamlar söyleyecekleri birşeyler
Oldugu icin.konusurlar.
Aptallar!
Ise konusmalari gerektigi icin cenelerini oynatirlar.bunun en tipik ve en carpici ispatida.siyasetcilerdir!#.(platon)

ÜstünKişi

Ordinaryus
Yeni Üye
Sistemi geçerli ve sürekli kılan belirli kişilerin o sisteme inanması değil, çoğunluğun o sisteme göre davranmasıdır. Bu durum içgüdüsel bir seçimle insanların o sisteme yöneldiğini gösterir.

Kapitalizm de böyledir; insan olgusuna göre şekil alan, esnek, uyarlanabilir ve yıkılmaz bir sistemdir. Kapitalizm, diğer bir çok sistem gibi belirli bir düşünce sistemine değil, insanın kendisine dayandığı için uzun yıllardır varlığını sürdürmektedir.

ignostik üye

Filozof
Uzaklaştırılmış
Üniversite Bölümü
felsefe
Sistemi geçerli ve sürekli kılan belirli kişilerin o sisteme inanması değil, çoğunluğun o sisteme göre davranmasıdır. Bu durum içgüdüsel bir seçimle insanların o sisteme yöneldiğini gösterir.

Kapitalizm de böyledir; insan olgusuna göre şekil alan, esnek, uyarlanabilir ve yıkılmaz bir sistemdir. Kapitalizm, diğer bir çok sistem gibi belirli bir düşünce sistemine değil, insanın kendisine dayandığı için uzun yıllardır varlığını sürdürmektedir.

Aslinda soyle dersek daha anlasilir olucaktir.
Aziz kardesim.
Sistemi kuranlar in o sistemi beslemesi icin
Cogunluga ihtiyac duyması meselesidir
Aslinda.
Bu ihtiyaclarinida.
Siniflandirmislardir.
Bu siniflandirmalarin sisteme uyumy ise yylar boyunca surmus.16..yydan itibaren rocvild sileditle birlikte en guclu dinemini yasamistir.
Gunumuzde ise artik iyice zayiflamis.
X.ve y. kuşağının.etkisiyle .
Iyice batmistir.
Kapitalizmi asil besliyen zihniyetler ise
Dinleri ve parayi sistematik bicimde
Kullanarak.
Bu gunlere gelmeyi basarmistir.
Baslangici olan herseyin sony oldugu gibi bu ucube sisteminde sonu yaklasmistir.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
İrade konusunda şu örneği vereyim..

A - İrade hiç bir zaman, hiç bir aşkın/mutlak/üst yaratıcı tarafından doğa ve varoluşa bağışlanmadı ve içkindir, sonsuzdur..
B - Tüm mutlak varoluşun mutlak bir sahibi düzenleyicisi vardır
C- İşler oluşlar tesadüfi bir zamanda tesadüfi bir hareketle tesadüfi olarak başlamış ve aynı nedensellikle sürmektedir ve tesadüfi olarak son bulacaktır.
D- Başka öneriniz değerlendirmen varsa alayım.

Şimdi A için düşünelim çünkü -ben- onu savunuyorum. Doğa, bilinç,irade, varlık, olan; adına ne dediğimiz önemli değil.
Kendini içe ve dışa vurumlandığında da ya da kendi iç ve dışına serimlendiğinde; yani varlığını/varoluşunu deneyimlerken;
Bir spektrum gibi yayılır. Kendi çeşitlemlerini/doğasını yansıtır. Bu taşlar ve kediler ve insanlar ve ağaçlar ve bunların dışında henüz bilmediğimiz varlık/gerçeklik çeşitlemeleri hatta türleri, zamanları ve görüngüleri de içerebilir. Ağacın insan tarafından yönetilebilmesi, kedinin insan tarafından denetlenebilmesi ve hatta mümkünse evrende daha güçlü bir varlık tarafından insanın da denenetlenebilmesi bu içkin ve doğaya/oluşa ait iradeyi dışlamaz ve bunu reddetmemizi gerektirmeyecek

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç