insanlar neden sürekli zenginlik üzerine zenginlik ister?

Ferdinand Bardamu

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Tıpkı maddi zenginliğin kişiyi manevi zenginlikten alıkoyması aptallığı gibi. İkisi de aynı şey.
Aynı değiller çünkü insanın var olmasında (varlığı canını teninde tutmaya indirgesek ki başlangıçta böyledir) birincil olan maddiyattır. Maddi anlamda zengin olan toplumların manevi (benim maneviden kastım...
İçeriğin tamamını görüntülemek için lütfen giriş yapınız.

okur-yazar

Yeni üye
Uzaklaştırılmış
Manevi boşluğu olan ruh hastası birisine istediğiniz kadar ekmek verin, maddiyattan dem vurun o sonunda intihar edecektir. Maddi doyum yanında psikolojik doyum da gerekir. Maddi gereklilik ve manevi gereklilik ayrıdır. Karnınızı ekmekle doyurdunuz ama ekmek, madde her şey gözü ile bakanlar, maneviyatı da ekmek ile doyurma aptallığına düşüyorlar...

birazdahaderinmavi

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Aynı değiller çünkü insanın var olmasında (varlığı canını teninde tutmaya indirgesek ki başlangıçta böyledir) birincil olan maddiyattır. Maddi anlamda zengin olan toplumların manevi (benim maneviden kastım düşünce ürünleridir) dünyaya katkısı çok daha fazladır. Yunan toplumuna bakın kölecidir. İslam...

Ferdinand Bardamu

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Manevi boşluğu olan ruh hastası birisine istediğiniz kadar ekmek verin, maddiyattan dem vurun o sonunda intihar edecektir. Maddi doyum yanında psikolojik doyum da gerekir. Maddi gereklilik ve manevi gereklilik ayrıdır. Karnınızı ekmekle doyurdunuz ama ekmek, madde her şey gözü ile bakanlar, maneviyatı da ekmek ile...

okur-yazar

Yeni üye
Uzaklaştırılmış
Aynı şey demekten kastım maddiyatın ve maneviyatın aynı şey olduğu değildi, kişinin birisini diğerinin yolunu keserek kullanması idi, yani iki türlü de aynı aptallığa çıkıyor. Sadece ifadelerimizden dolayı bir yanlış anlaşılma olmuş. Aynı şeyi söylüyoruz. birazdahaderinmavi güzel toparlamış.

alpine

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Bu kiskaca nasil girdigimiz tartisilabilir, ben insanin dogustan zenginlik duskunu oldugunu dusunmuyorum. Insan cogu davranisini kulturel yontulma sonrasinda ediniyor. Bu yuzden, eger gelinen noktadan mutlu mesut degilsek, bunun cikisi cocuk egitiminde. Toplumumuza bakiyorum, cocuklar okula gitmek, iyi notlar almak, iyi bir universiteye girip...

birazdahaderinmavi

Yeni üye
Kayıtlı Üye
haklı gibi görünüyorsunuz... ama tümüyle değil, toplumun ekonomik, siyasal ve sosyal yapısını dönüştürmeden, eğitimi değiştirerek 'insanileştirmek' olanaklı değildir... eğitim, üretim ilişkilerinin bir yansıması olarak; o üretim ilişkilerini yeniden üreterek, sonsuzcasına sürdürme amacına göre biçimlenmiş / biçimlenmektedir... yani kapitalist...

alpine

Yeni üye
Kayıtlı Üye
haklı gibi görünüyorsunuz... ama tümüyle değil, toplumun ekonomik, siyasal ve sosyal yapısını dönüştürmeden, eğitimi değiştirerek 'insanileştirmek' olanaklı değildir... eğitim, üretim ilişkilerinin bir yansıması olarak; o üretim ilişkilerini yeniden üreterek, sonsuzcasına sürdürme amacına göre biçimlenmiş /...

ilk nur

Yeni üye
Kayıtlı Üye
güzellik para ve ii yaşam...insan kendini tanımak farkında olmak hakikatleri görmek yerine para ve maddeyle resmen oyalanıyor..eşya madde para insanı oyalamak amacından saptırmaktan başka bir işe yaramıyor ama insan bunlarla zaman harcamayı seviyor..fıtri birşey..şeytanın avukatı çok etkilemiştir beni..

nefha

Yeni üye
Kayıtlı Üye
insanoğlunun gözünü ancak toprak doyurur.

apacık

Yeni üye
Kayıtlı Üye
insanlrın karnı doysa bile hicbir zaman gözü doymaz hep daha cok der...

"ictenlik"

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
güç ya da paraya bağlı istençsizlik;
düşme, kaybetme/edinememe/sahip olamama korkusu ya da sahip olma arzusu;
arzuların kıstlanmaması ve daha özgür-rahat tüketme ve yaşama arzusu;
yüksek bir yaşam; gösterişli bir yaşam;
her şey olabilir bu saymakla bitmez; yokluk bile olabilir-yokluk'u görmek ve başka şeyler;
örneğin amaç olması-kazanmanın ve...

Lefty

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
Zengin olmak güçlü olmakla eş değer görüldüğü için insanlar zenginliğe doymuyorlar diye düşünüyorum. Daha çok para daha çok güvence...Bugün billboardlarda Hyundai araba reklamı gördüm ve şöyle yazıyordu; "Güce hükmediyorsan gerçekten güçlüsün"
Para da güce hükmetme aracı kabul edildiğine göre zenginlik eşittir güç...

X

FAdmin
Onursal Üye
ALİNTİ

Nefis insan mahiyetinde maddi, cismani ve hayvani yönü temsil eden ve nurani ve latif duyguların terakki ve tekemmülünde rakip olan bir cihazdır. İnsanın nebati ve hayvani bütün istek ve arzularını cem eden bir terimdir diyebiliriz nefse. Nefis kesafetli olduğu için Allah’ın isim ve sıfatlarının tamamının anlaşılmasında önemli bir...

ls2

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
nefs 7 ejderha gücündedir..derler..evet; insanlar neden sürekli zenginlik üzerine zenginlik ister?..insan dönüp kendine bakmalıdır..bu sorusunun rasyonel bir izahı olmadığını/olamayacağını görmelidir. öyleyse ötelere gitmelidir..metafizik olana aşkın olana...bu sorunun izahı sadece dinlerde bulunabilir..

ÇaresizDüşünen

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Sahip olmak istediğimiz şeyler var ev araba vs vs ancak 1000 evin olsa da 1inde kalabilirsin.Bence bu para hırsının altında farklı bişey yatıyor mesela devletlerle anlaşmalı (para karşılığı) illegal işler , zengin olmayan insanlara söylenmeyen ( zengin olmayan derken kastım multimilyarder olmayan kişiler) ileri seviye tıp imkanlarından...