İnsan yan ve onlar .

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefi Tartışmalar kategorisinde Varun tarafından oluşturulan İnsan yan ve onlar . başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,922 kez görüntülenmiş, 5 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefi Tartışmalar
Konu Başlığı İnsan yan ve onlar .
Konbuyu başlatan Varun
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Feylesof TeCe

Varun

Felsefe.net
Yeni Üye
Geçen günlerde bir kaç arkadaşlımla yine iki saate varan bir tartışma,paylaşım yaşadık.

Şöyle başlıyordu ;

DaLiA - Anlamak en insan yanımız bana göre, bunu sonu nereye gder bilmem blackcat, anlayışa mı acep ?
blackcat - Anlamak hem en insan hem en hayvan yanımız bana göre..
blackcat - hayvansı yönden bahsedecek olursam çok uzar..
blackcat - insan yönümüze de gelince; insan da artık nadir rastlanan bir yan insan yanı...
blackcat - Bu bakımdan da oldukca hoş elbet
DaLiA - karşılaştırmıyorum blackcat
DaLiA - evet bunu tartışabiliriz
mylia - ee ne duruyorsunuz benimde iştahım kabardı açın bir konu da tartışalım
blackcat - şu konu da birde sizin görüşlerinizi alayım o halde ..
blackcat - bizim yok olmamıza en büyük nedenlerden biri de 'onlar'dır bana göre..
blackcat - 'onlar' kadar.. 'onlar' gibi..
blackcat - biz kendimize aynanın hep ters tarafını tutuyoruz .
blackcat - bu nedenden hayatımızda 'onlar kadar' onlar gibi' ile başlayan cümleler çok..
blackcat - içimizde ki 'biz' e yapılan en hayvanca haksızlık bu ..

...

Bu konuşmalara binaen ;
En insan yanımız anlamak mıdır ? İnsan yanları 'en'lere bağlamak ne derece doğrudur ? Başkaca insan yanlarımız hangileridir ? Bunları kullanabilme oranımız nedir?

Bizi yok etmlek de 'onlar'ın katkısı nedir ? Seni yok etmekte katkısı nedir ?

Laetna

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Ynt: İnsan yan ve onlar .

Bence en insanca yanımız Dercartes'inde dediği gibi düşünebilmemizdir. Bence düşünmek hariç, hayvanlarda insanların yapabildiği herşeyi yapabilir ve düşünen insan asla yok olmaz.

Varun

Felsefe.net
Yeni Üye

Düşünme yetisinin insana verilmiş olması insanı 'insan' yapabilmek için yeterli midir peki ?.

Laetna

Sorgucu Üye
Yeni Üye

Bence insana insan sıfatını kazandırmada yeterlidir; fakat bir insana insani duygular kazandırmazsında yeterli olabilmesi bu düşünce yeteneğini kullanması gerekir.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye

düşünce yetisinin insana verilmiş olmasını benimsemiyorum. Düşünme yetisi biyo/tarihsel/kültürel/ekonomik gelişmenin bir sonucudur. Austrolopitecus Arficanus-lar beyin kapasitesi olarak bizlerin şu anki kapasitelerinden çok gerideydiler. Dolayısı ile bizim kadar geniş düşünemiyorlardı. Ayrıca orangutanların ticari mal metayı tanıdıkları ve mal alıış-verişi yaptıkları gözlemlenmektedir. Dolayısı ile düşünme yetisi sadece insanlara verilmiş bir olgu değildir. İnsanı insan yapan öge de düşünmeyle birlikte sosyal olmasıdır. Çünkü kavram olarak da "insan" tanımı sosyal/kültürel/tarihsel bir değer içermektedir. Bu duru insanı salt biyolojik varlık olmaktan çıkartır.

Feylesof TeCe

Filozof
Yeni Üye
Düşünme yetisinin insana verilmiş olması insanı 'insan' yapabilmek için yeterli midir peki ?.

Düşünme yetisinin sadece insana verilmiş olduğu da şüphelidir. Descartes "Düşünüyorum o halde varım" diyor sokaktaki köpek düşünemiyor olsaydı yok olurdu. Biz köpeği düşündüğümüz için köpek varsa Berkeley'in düşüncesi ortaya çıkar, algılanan şeyler vardır. Sorular sorunları doğuruyor.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar