İnsan neden paylaşmak ister?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde Metterfly tarafından oluşturulan İnsan neden paylaşmak ister? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,409 kez görüntülenmiş, 12 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı İnsan neden paylaşmak ister?
Konbuyu başlatan Metterfly
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan M3CSL

Metterfly

Felsefe.net
Yeni Üye
Şu an bulunduğum Starbucks da tek başıma saatlerdir düşünüyorum içimde inanılmaz derecede birileri ile karşılıklı oturup sohbet etme isteği var, normalde sürekli yaptığım şeyi yapıyorum kitap okuyorum bir şeyler araştırıyorum ama bugün bu içimdeki paylaşma duygusunun sebebini düşünmekten başka bir şey yapamadım.
Sizin görüşlerinizi bekliyorum.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
İnsan bazı zamanlarda yakın bulduğu birisi ile havadan sudan bile olsa sohbet etmeyi özler. Karşınızdaki insan kimi zaman sadece dinler kimi zaman da farklı bakış açısı ile size ışık tutar. Dostluklar bu yüzden çok önemlidir.

Metterfly

Felsefe.net
Yeni Üye
İnsan bazı zamanlarda yakın bulduğu birisi ile havadan sudan bile olsa sohbet etmeyi özler. Karşınızdaki insan kimi zaman sadece dinler kimi zaman da farklı bakış açısı ile size ışık tutar. Dostluklar bu yüzden çok önemlidir.

Peki bu ihtiyacın temelinde ne yatıyor acaba ?

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Peki bu ihtiyacın temelinde ne yatıyor acaba ?

Akıl akıldan üstündür çoğu zaman ve tek başımıza hayat sürecek yapıda değiliz. Okuduğumuz bir kitap ya da film hakkında bile birileri ile konuşmak, görüşlerimizi paylaşmak bize kendimizi iyi hissettirir.

İnsanın doğası gereği yalnız olması çok zordur, iletişim kurmaya odaklıdır. Hayatımızın güzel ya da kötü anlarında, yanımızda paylaşacağımız birisinin bulunması ve desteklemesi, kendimizi güvende hissetmemizi sağlar. Okuyup, araştırdıklarınızı birileri ile paylaşamadıktan sonra ne anlamı olabilir ki? Bizler sosyal olmaya meyilliyiz, bir noktadan sonra yalnızlık can sıkmaya başlar.

Son düzenleme:

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
İlave olarak şunu da eklemek istiyorum; Derin düşünen insanlar, kendisini anlayacak birilerini ister yani herhangi birisi ile istese de iletişim kuramaz. "Kalabalıklar içinde yalnızım." sözü bu durumu açıklamak içindir. Çoğu insan yüzeysel konularda paylaşım yapacak birilerini bulur fakat ilgi duyduğunuz konularda ya da hayat görüşleriniz hakkında, sizi anlayacak birisini bulmak çok kolay değildir.

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
[MENTION=6740]Metterfly[/MENTION]

Hislerimizin sebepleri vardır: Bazen bizden bir şey yapmamızı ister; bazen bir olay, bir durum, bir kişi hakkında bilgi verir... Hislerimiz iyi veya kötü hissetmekten çok daha fazlasıdır. Bilincimiz ve bilinçaltımız arasındaki bir köprüdür. Senin durumunda sanırım bir şey yapman isteniyor. Umarım sebebini bulursun.:)

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Trilyonluk bir eviniz ya da lüks bir hayatınız olması, yalnız olduktan sonra hiçbir anlam ifade etmez. Çevrenizde sürekli birileri olması çok da önemli değildir. Hakiki dostluklar ya da sevdiğiniz kişilerle beraber olmadıktan sonra pek bir anlamı olmayacaktır.

İnsanı mutlu eden tek şey paylaşımdır. Sevdiği dostları ile salaş bir mekanda sohbet eden bir insanın keyfini, asla para ve lüks ile satın alamazsınız.

kahin

Kahin
Yeni Üye
biriyle konuşma hissinin içgüdüsel bir dürtü olduğunu düşünüyorum, bizler aslında gelismiş hayvanlarızdır,hayvanlarda bazen koklaşırlar ve konuşurlar farklı frekanslarda konuştukları
için biz onların konuşmalarını anlamlı kelimeler yerine hav hav veya uluma şeklinde duyarız, aslında
bu ses frekansları bizim duydugumuz gibi değildir, köpekler dünyayı siyah beyaz olarak görürler renksiz görürler renklerin farklılıklarını algılıyamzlar bu verdiğim renk örnegi gibi biz insanlarda onlarıın, dilini
algılıyamayız,biriyle oturup konuşmak bizi psıkolojık olarak rahatlatır ama konuşma sona erdiğinde
konuştuguz bireyi unutup gideriz bizim ihtiyacımız konuşmaktır..

kahin

Kahin
Yeni Üye
Trilyonluk bir eviniz ya da lüks bir hayatınız olması, yalnız olduktan sonra hiçbir anlam ifade etmez. Çevrenizde sürekli birileri olması çok da önemli değildir. Hakiki dostluklar ya da sevdiğiniz kişilerle beraber olmadıktan sonra pek bir anlamı olmayacaktır.

İnsanı mutlu eden tek şey paylaşımdır. Sevdiği dostları ile salaş bir mekanda sohbet eden bir insanın keyfini, asla para ve lüks ile satın alamazsınız.[/COLOR]

benim için çok şey ifade eder, sevgili lefty hadiii amaaa come on.. :D bu egoist düşüncenden ne zaman? vazgeçiceksin haaa herkes sandıgın gibi değil lütfen sen bali yapma yahuu
genelleme yapma lütfen ..

diğer yorumlarına katılıyorum,fakat senin sorunun ne biliyormusun? herkesi kendin gibi
görüyorsun, bu kafayı değiştir azizim..

sevgili lefty para demek tanrı demektir, parayla sana mutlulugun resmini çizmek istiyorum, bunun içinde 15 trlyon yeterlı , eger bana bu parayı verirsen , sana muhteşem bir port çizicem mutlulugun anlamını orda göreceksin.. :D :p:cool:

Son düzenleme:

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
Hakiki dostluklar ya da sevdiğiniz kişilerle beraber olmadıktan sonra pek bir anlamı olmayacaktır.

Bu gerçekten çok güzel bir şey. Ama tanrıya inanan birisi tanrıyla çok şey paylaşabilir. Bu durum yalnızlığı anlamlı kılar.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
benim için çok şey ifade eder, sevgili lefty hadiii amaaa come on.. :D bu egoist düşüncenden ne zaman? vazgeçiceksin haaa herkes sandıgın gibi değil lütfen sen bali yapma yahuu genelleme yapma lütfen .. diğer yorumlarına katılıyorum,fakat senin sorunun ne biliyormusun? herkesi kendin gibi görüyorsun, bu kafayı değiştir azizim..

sevgili lefty para demek tanrı demektir, parayla sana mutlulugun resmini çizmek istiyorum, bunun içinde 15 trlyon yeterlı , eger bana bu parayı verirsen , sana muhteşem bir port çizicem mutlulugun anlamını orda göreceksin.. :D :p:cool:

Sana değil 15, 100 trilyon verseler yine mutlu olamazsın ve bırak mutluluğun resmini çizmeyi, bu kafa ile Cin Ali bile çizemezsin, çizsen bile hatalı çizersin... Öncelikle zihin yapının değişmesi gerekiyor.

Para günümüz şartlarında tabii ki çok gerekli ancak sağlam bir dostu ya da hakiki seveni para ile satın alamazsın. Sevdiğin kadın, senin paran olsa ve paran için sana gelse bile, asla bu sebeple seni sevmeyecektir yani onun sevgisini para ile kazanamayacağını kabullenmen gerekiyor. Yanında duracak ve belki yüzüne de gülecek ama paran var diye kalbi asla sana atmayacaktır.

Para içinde yüzen ama yalnızlıktan yakınan ve samimi bir çevre edinemediğinden şikayet eden çok sayıda insan var. İnsanlar içtenlik arar, para ile güzel ortamlar kurabilirsin ve birçok insanı etrafına da toplarsın fakat kaç tanesi senin için oradadır, işte bu tartışılır ve paran bittiği an, büyük bir çoğunluğu da yok olacaktır.

Vurgu yapmaya çalıştığım şey paranın gereksizliği değil, her derde deva olamayacağı gerçeğidir.

Bu gerçekten çok güzel bir şey. Ama tanrıya inanan birisi tanrıyla çok şey paylaşabilir. Bu durum yalnızlığı anlamlı kılar.

İnançlı olmak ve Allah'a sığınmak farklı bir durum.
İnsan sosyal bir yaşama aittir ancak yalnızlık da bazı zamanlar tercih ettiği bir durum olabilir. Tercih olması bir süre sonra sıkılmayacağı anlamına gelmiyor. Bir mekana yalnız başınıza da gidebilirsiniz fakat sevdiğiniz birisi ile olmak çok daha mutlu edecektir.

Son düzenleme:

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Şu an bulunduğum Starbucks da tek başıma saatlerdir düşünüyorum içimde inanılmaz derecede birileri ile karşılıklı oturup sohbet etme isteği var, normalde sürekli yaptığım şeyi yapıyorum kitap okuyorum bir şeyler araştırıyorum ama bugün bu içimdeki paylaşma duygusunun sebebini düşünmekten başka bir şey yapamadım.
Sizin görüşlerinizi bekliyorum.

paylaşma/sosyalleşme??

İnsan sosyal bir içeriktir ya da sosyal içeriğin bağıdır. Birey denilen bir toplum üyesidir
Aslında birey denilen aile,dil din ırk vb. bir aidiyetinde üyesidir. Belki varoluşunun üyesi ancak diğer üyeler ile bağlı, canlı...

Feromonlar .. bilmiyorum...

M3CSL

Meraklı Üye
Yeni Üye
Kitap okurken yeni bilgi öğrendiğimdemi daha mutlu oluyorum, yoksa o bilgiyi paylaşırkenmi? Arkadaşla bi konuyu tartışma yada bilgi aktarma diyebiliriz? Kesinlikle 2.si..
Zaten Harwardda yapılan çok uzun süreli araştırmada bunu doğruluyor, insanı mutlu eden 2 faktör var
1. Özgürlüğü
2.Paylaşım Leftynin bahsettiği..

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç