İnsan hak ve hukuku

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Amatör Şairler ve Şiirler kategorisinde evrensel-insan tarafından oluşturulan İnsan hak ve hukuku başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,576 kez görüntülenmiş, 6 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Amatör Şairler ve Şiirler
Konu Başlığı İnsan hak ve hukuku
Konbuyu başlatan evrensel-insan
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan evrensel-insan
E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Ben farkin farkindayim,
Oyleyse farki neden ayirayim?
Ya da farki yok sayayim.
Kendi farkini kayiran,
Diger farki kendinden ayiran,
Diger farka yasam hakki tanimiyan,
Olmasin sonra pisman!
Cunku,ne bir birey oluyor; ne de bir insan.

Farkin farkina varan ayniya kavusur.
Ne bir sorun yasar,ne de baskasina bulasir.
Boylece insanligin butunune ulasir.
Iste buda dunyanin bireyine yakisir.

Bireyciliktir,bireyi tutuklu kilan,
Ona bireysel ozgurluk ve yasamini unutturan.
Bireye insan degilde baska sifatlar takan,
Bireyciliktir kendi cikari icin digerlerini yakan.

Evrensel bireyler toplumlari birlestirirse,
Tum farklari biribiriyle bulusturursa,
Insanlik adina bireyleri kavusturursa,
Bireyli evrensel toplum olusturursa,
Birey ozgurlugune,evren butunlugune ulasir.

Bireyci kisilik degilmidir,ortaya doktrinler atan.
O doktrin cikarinca bireyleri farkli kilan,
Farkli kilinan bireylerden toplumlar kuran.
Toplumlari kutuplastirip biribirine kirdiran.

Ben senden farkliyim,sen benden farkli!
Bu fark yarisinda kimin farki kime gore hakli?
Acaba bu haklilik bir yerlerdemi sakli?
Yoksa maalesef hala guclu olanmi hakli!
Hak,hukuk,adalet;diktatorluk,demokrasi,hurriyet,
Kime niyet! Kime kismet!

Kim, kime neye gore hak tanir?
Kimin kimin ustunde hak tanimaya hakki vardir?
Hakmi hukuka,hukukmu hakka dayanir?
Hukuk mu hakka,hak mi hukuka yasam tanir?
Hakmi hukuku hukuk mu hakki yaratir?

Hukuk yoluyla hak tanimaksa adalet,
Hukuku yapanin dogrultusundadir saadet.
Kendisine hukukla hak taninan ceker sefalet.
Boylece hak ile hukuk arasinda kopar kiyamet.
Iste bu kiyametin adi maalesef hurriyet.

Hakkini arayan hukuk engeline takilir.
Hukuku veren hakka siginir.
Hak, hukuk cercevesinde kendini savunur.
Hukuk boylece hakli haksizi ayirir.
O zaman hak mi hukuku hukuk mu hakki kayirir?

Hakki hukukla sinirlayan,
Hukukla hakki sinirlanan,
Ikiside degilmi ki insan,
Ozaman insandir kendini ve herseyi biribirinden ayirip farkli kilan,

Bireyci akilciliktir bu ayrimi yapip farki yaratan.
Vicdandan ayrilipta bu yola sapan.
Bireyci akilla yonlendirilen vicdan
Amacinin tersine acimadan dokuyor kan.

Vicdani akil zarar verebilir mi? hem kendine hem baskasina,
Vicdani akla sahip olan birey,farki yaratirmi bosu bosuna,

Saygiyla farktan arinip,vicdanla huzura kavusur.
Iste o zaman birey insanla bulusur.

Vicdandir insani hayvan ve bireyden ayiran
Saygisidir insani hayvan ve bireyden farkli kilan
Vicdani saygisidir farkli kildigini da kucaklayan.
Eger insansa birey ve toplumlarin evrensel butunlugunu saglayacak olan,
Iste bu insan aklinin rehberidir ozaman saygi ve vicdan.

Her toplum vatandasi once birey olmali.
Bireysel aklini bireyci akilcilik yerine vicdanina tasimali.
Saygi temelinde farki algilamali ve kucaklamali.
Her vatandas kendi bunyesinde once bireyci olmayan birey sonra insan devrimini tamamlamali.

P

Pyramos

Ziyaretçi
Cevap: ınsan hak ve hukuku

ah üstad ah !! bu anlattıgınız dünya/insan ütopyadan 100 mil uzakta olmalı :) hatta ne yüz mili, onyüzbinmilyon ışık yılı uzakta :)

E

evrensel-insan

Ziyaretçi

ah üstad ah !! bu anlattıgınız dünya/insan ütopyadan 100 mil uzakta olmalı :) hatta ne yüz mili, onyüzbinmilyon ışık yılı uzakta :)

Iste tam bu dediklerini, bana burada 20 yil once filozoflar toplantisinda soylemislerdi.

Iste ben de o gunden bu yana filozoflugun insanogluna bir seyler vermek ve algilatmak icin degil, gunu ve raytingi kurtarmak icin filozofluk yaptiklarini gozlemletmisti.

Ben de o yuzden "bu devrim baska devrim" siariyla ve bireysel beyin devrimi olarak yola ciktim ve devam ettim.

P

Pyramos

Ziyaretçi

Iste tam bu dediklerini, bana burada 20 yil once filozoflar toplantisinda soylemislerdi.

Iste ben de o gunden bu yana filozoflugun insanogluna bir seyler vermek ve algilatmak icin degil, gunu ve raytingi kurtarmak icin filozofluk yaptiklarini gozlemletmisti.

Ben de o yuzden "bu devrim baska devrim" siariyla ve bireysel beyin devrimi olarak yola ciktim ve devam ettim.

Sizin bu devriminiz bana görede ''başka devrim'' :) ama O filozoflara şu repliği gönderiyorum genede sizin adınıza;

Gerçek kaybeden, kazanmayan değildir. Gerçek kaybeden; kaybetmekten o kadar korkar ki kazanmayı denemez bile.. - Little Miss Sunshine

:) ve kendine devrim yapamayan devrimci olamaz:) kim demişti hatırlamıyorum ama çok güzel bir söz.. bende kendime, kendi istediğim devrimi yapabilrim umarım bir gün..

E

evrensel-insan

Ziyaretçi

Sizin bu devriminiz bana görede ''başka devrim'' :) ama O filozoflara şu repliği gönderiyorum genede sizin adınıza;

Gerçek kaybeden, kazanmayan değildir. Gerçek kaybeden; kaybetmekten o kadar korkar ki kazanmayı denemez bile.. - Little Miss Sunshine

:) ve kendine devrim yapamayan devrimci olamaz:) kim demişti hatırlamıyorum ama çok güzel bir söz.. bende kendime, kendi istediğim devrimi yapabilrim umarım bir gün..

Bu cumleyi gormek senin adina,m beni sevindirdi. Yalniz neden "bir gun?" ve o "bir gun" un senin adina gelmesi, neye ve nasil bagli. Eger yukaridaki cumle kendi birin adina ve tursel butunluk duzeyinde bir bilinc ve farkindaligi numenal insanlik duzeyinde bir algiya tasirsa, iste o zaman insanlik adina da sevinebilirim. Cunku genelde bunun devrim mi/yikim mi oldugunu alginin bilincin ve farkindaligin bireyci duzeyi ya da tursel duzeyi belirleyecektir.

Sonucta bireyin turselligi icermeyen bireyci ve parcasal algi duzeyi sadece kendi bunyesinde bir mesruluk/mubahlik temelinde ayrimcilik, cikar, egoizm ve bunu saglayan guc ve otorite gerektirecektir.

Iste bireyin, numenal insanlik adina bu bireyci ve tursel algi farkinin algilanmasi asil bireyin devrimini bireysellikten tursellige tasiyacaktir. Icerigini de evrensel ve insansal kilacaktir.

P

Pyramos

Ziyaretçi

Bu cumleyi gormek senin adina,m beni sevindirdi. Yalniz neden "bir gun?" ve o "bir gun" un senin adina gelmesi, neye ve nasil bagli. Eger yukaridaki cumle kendi birin adina ve tursel butunluk duzeyinde bir bilinc ve farkindaligi numenal insanlik duzeyinde bir algiya tasirsa, iste o zaman insanlik adina da sevinebilirim. Cunku genelde bunun devrim mi/yikim mi oldugunu alginin bilincin ve farkindaligin bireyci duzeyi ya da tursel duzeyi belirleyecektir.

Sonucta bireyin turselligi icermeyen bireyci ve parcasal algi duzeyi sadece kendi bunyesinde bir mesruluk/mubahlik temelinde ayrimcilik, cikar, egoizm ve bunu saglayan guc ve otorite gerektirecektir.

Iste bireyin, numenal insanlik adina bu bireyci ve tursel algi farkinin algilanmasi asil bireyin devrimini bireysellikten tursellige tasiyacaktir. Icerigini de evrensel ve insansal kilacaktir.

Üstad söylediklerinizi çok iyi anlıyorum.. ama sonuçta benim özel devrimiminde türsellik/evrensel insanlık farkındalığından çok uzak/farklı olmadığını söyleyebilirim..o bir gün; kapıldığım akıntıdan çıkıcak yeterli gücü bulduğum gün olacak sanırım üstadım..

E

evrensel-insan

Ziyaretçi

Üstad söylediklerinizi çok iyi anlıyorum.. ama sonuçta benim özel devrimiminde türsellik/evrensel insanlık farkındalığından çok uzak/farklı olmadığını söyleyebilirim..o bir gün; kapıldığım akıntıdan çıkıcak yeterli gücü bulduğum gün olacak sanırım üstadım..

Tabiki; vicdan algisinin bir ayagi da "kendine zarar vermemek" uzerinedir. Yani bu konularda zorlama yoktur. Beyin ne zaman kendini "hazir hisseder" ancak o zaman mumkun olur. Ama, sen bu sorgulama algisinin bilinc ve farkina vardigin surecede, bu "hazir olmaya" kendinden bir hiz ve ivme katacagina eminim.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç