Neler yeni

İndirilen Din ve Uydurulan Din

Ferdinand Bardamu

Yeni üye
"Umreye gidiyorum diyorsun, hacca gidiyorum diyorsun.Orada hac parası diye, kurban parası diye verdiğin paraların Kızıldeniz'in in karşısındaki yoksullara gitmeyip, Amerika'daki emperyalist silah tüccarlarına gittiğini; onların da Dünya'yı kan gölüne çevirdiğini göremiyorsan, senin kıldığın namaz falan değil..."Halit Bülbül Programın etkileyici cümlelerinden biri. Programda, İslamiyet'in geçmişten günümüze nasıl başkalaştırıldığı ve şekilcilik hücresine kapatılarak infaz edilmeye çalışıldığından bahsediliyor.[video=youtube;Af1SdWBeFJU]https://www.youtube.com/watch?v=Af1SdWBeFJU[/video]

Ferdinand Bardamu

Yeni üye
Düşünün bir kadın başı açıksa dindardır diye düşünmeyiz.
Eğer --türban değil-- baş örtülüyse biraz dindardır.
Türbanlıysa daha dindardır.
Çarşaflıysa çok daha dindardır.
Hele gözü görünmüyor, elinde eldiven varsa en dindardır.
Programda bahsedilince "evet böyle bir algılama bende de var" diye düşündüm. O halde bu algılama kendiliğinden mi oluştu? Ya da bu algıyı kimler, neden ve nasıl oluşturdu?

okur-yazar

Yeni üye
İndirilen din uydurulan dindir, uydurulan din de indirilen dindir. Çok derin laf ettim. O vakit gerçek sandığımız din aslında gerçek değil, tüm hurafeler ise gerçek. Böyle olsa nasıl da trajikomik olur dünya.

Dışarıdan bakıp da fikir yürütmek hep haksızlık yaratır. Dindar ne demektir ki tesettür, çarşaf, vs. diye derece derece artıp insin dindarlık.

En sade modaya uymak en dindarlık, en gösterişli modaya uymak da en az dindarlık mıdır?

Dindarlığı moda mı belirler?

Bunlar sorulası sorular.