İlk Hareket Var Mı?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefe.Net Soruyor! kategorisinde "ictenlik" tarafından oluşturulan İlk Hareket Var Mı? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,559 kez görüntülenmiş, 42 yorum ve 1 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefe.Net Soruyor!
Konu Başlığı İlk Hareket Var Mı?
Konbuyu başlatan "ictenlik"
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Citrus

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Evet Varlık'ta bir ilk hareket var mı yok mu? (Neden nasıl açıklamayı dener misiniz?)

Son düzenleme:
T

TENTEN

Ziyaretçi
termodinamigin-yasalari.jpg

Felsefecilere göre yokluktan yokluk çıkar.Varlık çıkmaz.İlk hareket yoktur.
Termodinamik yasalara göre de ilk hareket yok.Enerji yoktan var vardan da yok edilemiyor.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Termodinamik yasalara göre de ilk hareket yok.Enerji yoktan var vardan da yok edilemiyor.

İlk hareket yoksa hareket hatta zaman sonsuzdur diyebilir miyiz ve eğer öyleyse sonsuz hareket ve zamanı nasıl modellerdik?

T

TENTEN

Ziyaretçi
İlk hareket yoksa hareket hatta zaman sonsuzdur diyebilir miyiz ve eğer öyleyse sonsuz hareket ve zamanı nasıl modellerdik?

main-qimg-59274a2fb8514db25ae0669364f2e67d

different-models-of-the-universe-that-challenge-the-big-bang-theory.jpg

3d-yin-yang-sphere-5826660.jpg
Taoizmin sembolude uygun. :)

Citrus

Felsefe.net
Yeni Üye
Enerji kavramsal olarak harekete tekabül etmez. Hareketin kökenine tekabül eder. Enerji kapasite demektir. Isıyı ortaya çıkarır. Isı kapasitesi vardır ki hareket oluşur. Kavram olarak ilk kapasite diye bir şey olamayacağına göre ilk hareket diye bir şey de yoktur. İrdelenmesi gereken kavram hareket değil enerjidir.

Citrus

Felsefe.net
Yeni Üye
İlk hareket diye bir şey yoksa hareket sonsuzdur diyebilir miyiz?

Diyemeyiz. Sonsuz hareket kavramı potansiyel kavramını geçersiz kılar. Hipermantığa göre bu yanlıştır.

Doğrusu şudur: Başlangıçsız olan sonludur (Isı). Başlangıçlı olan sonsuzdur (Kara deliklerin merkezinde zamanın olmayışı).

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Diyemeyiz. Sonsuz hareket kavramı potansiyel kavramını geçersiz kılar. Hipermantığa göre bu yanlıştır.

Doğrusu şudur: Başlangıçsız olan sonludur (Isı). Başlangıçlı olan sonsuzdur (Kara deliklerin merkezinde zamanın olmayışı).

Bu dediklerinizi anlamadım

Varlık durağan (hareketsiz) şeylerin ilk devinimi yani ilk hareketle mi başladı gelişti oluştu?

Varlık sonsuz durağan olmayan şeyin (sonsuz) devinimiyle mi deviniyor?

Citrus

Felsefe.net
Yeni Üye
Bu dediklerinizi anlamadım

Varlık durağan (hareketsiz) şeylerin ilk devinimi yani ilk hareketle mi başladı gelişti oluştu?

Varlık sonsuz durağan olmayan şeyin (sonsuz) devinimiyle mi deviniyor?

Şeylerin ilk devinimi diye bir durum söz konusu değildir. Şey zaten durağan olmayandır. Önceki mesajda durağan olmamaklığın bir başlangıcının söz konusu olamayacağını belirttim.

Durağanlık yani zamansızlık ise doğası gereği uzay ve zaman cinsinden değildir. Karadelikleri bu anlamda örnek verdim.

Varlığın devinmesi dediğiniz zaman bütünsel düşünüyorsunuz ama bu anlamsız bir genellemedir. Bu genellemeden kaçınmanızı öneririm. Varlıklar ve olgular olarak düşünmelisiniz. Varlıklar neden deviniyor'un cevabı ise yine tüm faal galaksilere hükmeden süpermasif kara deliklerdedir.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Şeylerin ilk devinimi diye bir durum söz konusu değildir. Şey zaten durağan olmayandır. Önceki mesajda durağan olmamaklığın bir başlangıcının söz konusu olamayacağını belirttim.

Tamam bu varlığın öncesiz ve sonrasız -sonsuz- devimi anlamına gelmez mi?

Yani ilk hareket yoktur, varlık durağandan devime geçemiştir ve o halde hareket başlamamıştır ve bugün devinmektesir o halde bu devim öncesizdir

Yani gelecekte hareket duracak mı ? durabilir mi?

Varlık gelecekte durağanlaşabilir mi?

varlık önesinde durgun muydu?

Ya da nasıl siz açıklamayı deneyin

T

TENTEN

Ziyaretçi
Varlıksal bir ilk hareket yoksa zaman sonsuzdur ya da ilk zaman yoktur diyebilir miyiz?
Zamanın geçmediği yerlerde var.
Karadeliğin merkezinde Singularity Tekillik olmayabilir.Çünkü merkeze ulaşmadan event horizon olay ufkunda ışık hızına ulaşıp hareket yönünde boyut sıfır olur zamanda geçmez.Ama olay ufku çapı karadelik kütle yuttukça büyür.
Olay ufkunda olan cisimde zaman geçmez.Dışarda olan cisme göre zaman geçer.
Karadeliğin içinde ise zaman belirsiz olur.
schwarzchild_radius_diagram_wikimedia.jpg

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Karadeliğin merkezinde Singularity Tekillik olmayabilir.Çünkü merkeze ulaşmadan event horizon olay ufkunda ışık hızına ulaşıp hareket yönünde boyut sıfır olur zamanda geçmez.Ama olay ufku çapı karadelik kütle yuttukça büyür.
Olay ufku içinde olan cisimde zaman geçmez.Dışarda olan cisme göre zaman geçer.

Zamanın belirsiz olmasını anlamadım ve bundan ziyade şunu soruyorum

İlk hareket yoksa (ya da varlığı yokluğa dayandırılamıyorsa) zamanın/varlığın geçmişte bir geçmişi ve başlangıcı olduğundan sözedilebilir mi?

ya da
ilk hareket yoksa (ya da valrığı yokluğa dayandırılamıyorsa) zaman geçmişten geleceğe akan bir şey olarak yapılandırılabilir mi?

Geçmişi önce olarak ele alabilir miyiz?

Daha açığı geçmiş geçmişte midir?

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi

Şunu soruyorum ilk hareket yoksa hereket öncesizdir ve hareket öncesizse zaman öncesizdir dememiz gerekmeyecek mi?
Eğer öyle değilse neden

ve İkinci soru olarak

Zaman geçmişte başladı mı ve gelecekte bitecek mi?
Bunu nasıl yapılandırıyoruz/modelliyoruz ve yada tanımlıyoruz

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi

Anlattığım şey şu

Biiraz okuma yaptım. bu örnek

Bunun okunup buna bilim denmesini anlamıyorum

Yoktan varolamış şeyin başlangıcı ya da geçmişi olamaz. Geçmişi olamazsa geçmişte ve öncede olamaz. Geçmişte ve öncede olamazsa köken olamaz. Geçmiş önce de (yani aslında geçmişte) olamaz

O halde geçmiş önce değildir. Zaman geçmişten geleceğe akmaz

Geçmişte aslında geçmişte değilse ve önce değilse ve köken olamazsa büyük patlmanın geçmişi ya da öncesi ne demektir?

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi

Tamam yoktan varolmayan şeyin (başlangıcı ve dolayısıyla) geçmişi olabilir mi?

İlk hareketi olmayan şey ,başlamayan şey geçmişte bir tekililkte aranır mı?

Citrus

Felsefe.net
Yeni Üye
Tamam bu varlığın öncesiz ve sonrasız -sonsuz- devimi anlamına gelmez mi?

Yani ilk hareket yoktur, varlık durağandan devime geçemiştir ve o halde hareket başlamamıştır ve bugün devinmektesir o halde bu devim öncesizdir

Yani gelecekte hareket duracak mı ? durabilir mi?

Varlık gelecekte durağanlaşabilir mi?

varlık önesinde durgun muydu?

Ya da nasıl siz açıklamayı deneyin
Öncesiz olduğu anlamına gelir. Sonrasızlık ise oluşların pozitif anlamda sonsuz olmaması demektir. Kara delikler bunun fiziksel ifadesidir.

İlk hareket yoktur, varlık durağandan devime geçmemiştir. İkisi de doğrudur.

Gelecekte hareket duracak mı, varlık gelecekte durağanlaşacak mı? Bu sorular bütünsellik arz etmektedir. Şeyler ve olgular açısından bakmanızı bu yüzden önerdim. Evrensel bir tekillik yoktur. Kara deliklere dahil olan her şey için zaman durmuştur. Dışarıdakiler için ise devam etmektedir. Zaman görecedir.

Hareketin bir kökeni olduğunu mu söylüyorsunuz? anlamadım
Evet hareketin kökeni olduğunu söylüyorum. Bunu söylemek hareketin başlangıcı olduğunu söylemek değildir. Enerjinin varlığının mutlak bir hakikate gönderme yapması demektir. Yine kara delikler bunun fiziksel ifadesidir.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Ben şöyle bilgi yapılandırırım

Varlık başlangıçsızdır öncesizdir o halde geçmişsizdir ve gelecekte de yok olamaz o halde zaman/varlık sonsuzdur
O halde devim sonsuzdur

Sonsuzsa öncesi başlangıcı ya da geçmişi yoktur ve geçmişte bir öncesi yoktur

Geçmiş ve gelecek yoktur zaman bütündür ve sonsuzdur

Başa döndüm. Kendime sorarım o halde ne oluyor?

Kendi kendime düşünürüm derim ki (kafamda çakan çağrısan oluşan ses)' bu realitedir, o da sonszudur

Bütün ontoloji bilgi problemi bitmiştir, bütün araştırma ve başka bir varlıksal bir soruşturmaya evren araştırmaya gerek kalmaz

Kendime yine sorarım o halde ne yapmalıyım

Oyna atla zıpla dans et canın ne istiyorsa onu yap (çağrısan yanıt)

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Evet hareketin kökeni olduğunu söylüyorum. Bunu söylemek hareketin başlangıcı olduğunu söylemek değildir. Enerjinin varlığının mutlak bir hakikate gönderme yapması demektir. Yine kara delikler bunun fiziksel ifadesidir.

Bakın hareketin sonsuz oluşuna neden itiraz edildiğini anlamıyorum hala

Varlıksal devim bir ilk hareketle başlamamıştır. Buna katıldığınızı söylediniz?

Devim gelecekte son hereketle duracak mı? ya da devinen varlık durağanlaşacak mı ve sonsuz durağanlaşabir mi? yoksa öncesiz olduğu gibi sonrasız (sonsuz) devinecek mi? dedim

Bence sorumu yanıtlamadınız ya da verdiğiniz yanıttan hiç bir şey anlamadım

Bunun dışında enerjinin/hareketin her ne diyorsanız onun kökeni ilk kez hareket etti mi ve son kez hareket edecek mi? (yani duracak mı?)

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç