ihtiyarlamak nedir ?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde İ Harfinden Nedir? Başlıkları kategorisinde 5N1K tarafından oluşturulan ihtiyarlamak nedir ? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,062 kez görüntülenmiş, 7 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı İ Harfinden Nedir? Başlıkları
Konu Başlığı ihtiyarlamak nedir ?
Konbuyu başlatan 5N1K
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan birazdahaderinmavi

5N1K

Kahin
Yeni Üye
Yaşı ilerlemek, yaşlanmak, kocamak

ihtiyar görünüşü almak, ihtiyar görünmek

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
20'li yaşlarda ben yaşlanmak istemiyorum derdim ve 20-27 yaşlarım arası yaşlanmaktan çok korkardım. 30'dan sonra bu korku yavaş yavaş yerini garip bir olgunluğa bıraktı, değiştiremeyeceğim bazı gerçekleri kabullenmek de diyebiliriz buna:)
Yaşlanmak elden ayaktan düşmeden ve hiç kimseye muhtaç olmadan yaşayabildiğin sürece sorun teşkil etmiyor fakat yine de insan korkuyor galiba bazen...fakat yine de yaşlanmayı önlemek için sunni önlem alan kişileri hiç anlayamıyorum mesela estetik yaptıranlar, ne gerek var buna gerçek yaşın ortada işte bakımlı olmak başka olmadığın bir yaşta görünmeye çabalamak bambaşka. Kime neyi ispat edeceksiniz komik oluyorsunuz demek geliyor içimden fakat denmiyor tabi ki:) Herkes yaşını hakklı ile yaşamalı ve gerçekleri kabullenmeli...

sobel68

Felsefe.net
Yeni Üye
İhtiyarlamak, bedenden ziyade ruhla ilgili bir süreç... Sabah uyandığında kalbinin pır pır etmesini sağlayan şeyleri yaşamında ne oranda var edebildiğinle ilgili... Yani 20 yaşında biri ille de genç, 80'indeki ihtiyardır diye bir kural yok :))

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
İhtiyarlamak, bedenden ziyade ruhla ilgili bir süreç... Sabah uyandığında kalbinin pır pır etmesini sağlayan şeyleri yaşamında ne oranda var edebildiğinle ilgili... Yani 20 yaşında biri ille de genç, 80'indeki ihtiyardır diye bir kural yok :))

Yasamaktan zevk almayan ve kendini dunya islerinden cekip Allah'a siginan herkes yaslanmistir.

sakal

Kahin
Yeni Üye
nefes almak da dünya işlerinden,hadi bırakın...Allah'a sığınmakla yaşlanmak şöyle dursun bilakis gençleşir insan,tabi yaşayabilene...

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
nefes almak da dünya işlerinden,hadi bırakın...Allah'a sığınmakla yaşlanmak şöyle dursun bilakis gençleşir insan,tabi yaşayabilene...

Ben bunu soylerken Allah'a siginmanin kotu birsey oldugunu belirtmedim. Gercekler ortadadir bunu kelimelerle suslemenin manasi yok. Yasli insanlar genc insanlara gore daha cok ibadet ederler.

sakal

Kahin
Yeni Üye
eh işte bizde ''pratikte yaşanan gerçeğin'' yanlış olduğuna parmak basıyoruz fenamı..belin büküldüğünde yaptığın hizmetinde amelinde kıymeti harbiyesi yoktur,işte bizim ülkemizin klasiği...gencim kardeşim yiyeyim,içeyim,gezeyim hayatın tüm zevklerini tadayım,eeeeeeeeeee ondan sonra bide emekli olayım yavaştan namaza filan da başlarız...sanki garantisi var yaşlanmaya da..genç beyinler de aynı zihniyette...ondan sonra bu nesil niye böyle saygısız da bilmem nede vah toh etmenin alemi yok...süsleme yapmıyorum taşlama yapıyorum anlayana...

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
gençlik, duygulu olmakla, yani coşkuların, sevinçlerin, heyecanların, inançların ve hesapsız, çıkarsız paylaşımların yaşanarak hayatı etkilemesine olanak vermekle belirlenen, bir tavırdır ; topluma karşı, hayata karşı özgecil ve özverili, kahramanca bir tavır... ihtiyarlık biraz tersine , kendinden başka hiçbir şeyi düşünmeyen, başka türlü bir tavır... (ama kabul edilmeli ki, insanı, o tavırdan bu tavra sürükleyen temel etken de yaşıdır...) belki burada doğru yaklaşım, yaşımızın ve yaşadıklarımızın bizi ''aslında olmadığımız bir şey'' yapmasına izin vermemek ; tersine, yaşımızdan ve yaşadıklarımızdan, daha tam, daha asıl kendimiz olmak için yararlanmak (olgunlaşmak) ve belki bir bakıma, ipin bir ucu hayata bağlıysa öbür ucunu elden kaçırmamak, hayata, onu üretmek / yüceltmek için bağlı olmaya devam etmektir... şairin dediği gibi, 'yetmişinden sonra zeytin dikeceğiz / hem öyle çocuklara kalır filan diye değil / ölmekten korktuğumuz halde / ölüme inanmadığımız için / yaşamak / yani ağır bastığından....' ....

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç