İdare etmeli miyiz ?

CageMage

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Üniversite Bölümü
Yok
Merhaba,

İnsan bir çok konu da kendini rahatlatma peşinde diye düşünüyorum.
Hangi kitabı okursam okuyayım insan ilişkileriyle alakalı, hep affet diyor. Unut, yargılama diyor.

An da kal diyor. Genelleme yapmak istemiyorum lakin toplumumuzda daha çok kadınların idare etme ihtiyaçları olduğunu görüyorum.
Erkekler genelde çekip giden taraf...
İçeriğin tamamını görüntülemek için lütfen giriş yapınız.

Lefty

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
Hoşgörülü olmak ile durumu idare etmek aynı anlama gelmez. İnsanlarla empati kurduğunuz zaman bazı davranışların başka sebepleri olabileceğini idrak eder ve hoşgörülü bir tavır sergilersiniz fakat asla nabza göre şerbet bir durum değildir.

İdare edenlerin ise bir menfaati olmalı çünkü böyle bir davranış samimiyet barındırmaz, sadece...

CageMage

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Üniversite Bölümü
Yok
Hoşgörülü olmak ile durumu idare etmek aynı anlama gelmez. İnsanlarla empati kurduğunuz zaman bazı davranışların başka sebepleri olabileceğini idrak eder ve hoşgörülü bir tavır sergilersiniz fakat asla nabza göre şerbet bir durum değildir.

İdare edenlerin ise bir menfaati olmalı çünkü böyle bir...

• Beğen
Tepkiler: ls2

ls2

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
Peki ya örüntülediğim hiç değişmeyen kadın davranışları varsa ve her kadında tespit ediyorsam bu onların zorunlu olarak yaptıkları şeyler mi olur yoksa onları samimiyetsiz mi yaparlar ?

Örnek:

Alıcı taraf hep kadın olduğu için ya da tav olan diyelim. Herkesin doğrusuna hitap etmese de tavlanılmak...

CageMage

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Üniversite Bölümü
Yok
ben ilişkilerimi rasyonel olarak tartmıyorum, bunu yaptığınız zaman iş çıkmaza biniyor. duygularıma bırakıyorum işi, su akar yatağını bulur hesabı.duygular en güzel sonuca götürüyor bana göre. belli bir süre sonra duygular rahatsızsın/mutsuzsun/huzursuzsun uzaklaş diyor uzaklaşıyorum. bunu demedikleri...

Lefty

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
Ben alttan alırsam, ben idare edersem, ilk ben verirsem, ilk ben örnek olursam, nereye kadar ?
Bu da bir alışveriş sayılmıyor mu ? Resmen önce sen ver. Sen vermezsen olmaz deniyor. Bu gerçekçi mi ? Hayatın kanunu mu ?

Bende şimdi kendimi kullanılmış, samimiyetsiz, ilgisiz, anlayışsız, duyarsız...

kış güneşi

Üye
Kayıtlı Üye
Üniversite Bölümü
fine arts
İdare etmek ve höşgörü farklı kavramlar.Mesela Türk Kadını İdare edici.. Kadına gelmemin sebebi , yukarıda özne sahibi çoklukla cinsiyet olarakkadın geçmiş..yoksa bu pencereden yazmaya bilirdim.Kadının idareci olması, fedakar olması,hoş görülü olması anne ve eş modeli için bu dinamikleri ayakta tutucu ve önemli olurken.. kadının idareci olması...

CageMage

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Üniversite Bölümü
Yok
İdare etmek ve höşgörü farklı kavramlar.Mesela Türk Kadını İdare edici.. Kadına gelmemin sebebi , yukarıda özne sahibi çoklukla cinsiyet olarakkadın geçmiş..yoksa bu pencereden yazmaya bilirdim.Kadının idareci olması, fedakar olması,hoş görülü olması anne ve eş modeli için bu dinamikleri ayakta...

ls2

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
Söylediğine göre idare ettiğini anlıyorum. Doğru mudur ?
Yani duygusal bakmak idare etmekle paralel değerlendirilebilir mi ?

Her hangi bir ikili ilişkide sevgili ya da eş olması gerekmez, idare var mıdır ? Olmalı mıdır ?
Ya da idareye boyun eğilmeli midir ? Beni kimsenin idare etmesini istemem...

Son düzenleme:

kış güneşi

Üye
Kayıtlı Üye
Üniversite Bölümü
fine arts
Öznenin kadın olarak geçme sebebi benim kafamı kurcalıyor ya da gündemimde sorguladığım bir konu olduğu içindir.

Benim de demek istediğim, kadınlar açısından tabi ki güçsüzlük olarak gördüğümdür. Önce idare edilir, sonra acımasızca kritiği yapılıp suçlu çıkartılır. Tecrübelerim dolayısıyla bu...

CageMage

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Üniversite Bölümü
Yok
Öncelikle tavrını bozmadığın ve gereksiz bir hırsla yaklaşmadığın için çok teşekkür ederim.
Gel gelelim idare edilmekten hiç haz etmedim :)
Neyse ( Manalı )

İnsanlara hep tartışmanın kötü bir şey olduğunu yapıştırdılar durdular.
Herkes aman şöyle demeyeyim, aman böyle olmasın, aman düzen bozulur, aman susayım...

kış güneşi

Üye
Kayıtlı Üye
Üniversite Bölümü
fine arts
yasamda belli bir noktadan sonra kadın/ ekek algısı kalmıyor sanırım o noktaya gelmek lazım.. kadın ne cinselliği kullanan ne de erkek tarafından maddi yönden varlıklandırılan ve erkekte kaslı kaba saba ve hep kadınım , ben bakarım ederim kalıplarında olmadı hiç..

Sanırım yasadığımız cografyada ve toplumsal ögretilerde kadına bu empoze...

CageMage

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Üniversite Bölümü
Yok
yasamda belli bir noktadan sonra kadın/ ekek algısı kalmıyor sanırım o noktaya gelmek lazım.. kadın ne cinselliği kullanan ne de erkek tarafından maddi yönden varlıklandırılan ve erkekte kaslı kaba saba ve hep kadınım, ben bakarım ederim kalıplarında olmadı hiç..
Olmadı mı ?
Buradan...

zula bula

Yeni üye
Kayıtlı Üye
insan idare etme sanatı iki temele dayanır:
1- inanmış gibi yapcen inanmaycen
2- güvenmiş gibi yapcen güvenmeycen

iradenin idaresinden daha zordur bu iş

kış güneşi

Üye
Kayıtlı Üye
Üniversite Bölümü
fine arts
Seni kadın düşmanı deyip, kocaman bir kahkaha attım😄

Mesele ve sorun aslında kadın mı? Kadının bir yapısı , feddanlığı, bir entirikası yüzyıllardır bitmedi.. Mutlaka mağara dönemin de , en iyi et için göz süzüp elinde ki kalın sopası ile zavallı homohabilis adamına vurarak sırıtmaktaydı..

Şimdi direk kadın oldu konu ama, sonuçta dualite de...

CageMage

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Üniversite Bölümü
Yok

kış güneşi

Üye
Kayıtlı Üye
Üniversite Bölümü
fine arts
Annelerle hayatımıza giren kadınlar aynı mıdır sizce? bence bu piyango çıkmasını beklemek gibi bir olasılık..Kadın kendi varlığını yüceltecek , onun tüylerini parlatacak, onu ıncik boncuğa bogacak , güçlü erkeğini bekler..Anneler sadece sever, çünkü kendinin bir parçasını eleştirmek, yargılamak yada idare etmek gibi bir duyguları yoktur...

CageMage

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Üniversite Bölümü
Yok
Annelerle hayatımıza giren kadınlar aynı mıdır sizce? bence bu piyango çıkmasını beklemek gibi bir olasılık..Kadın kendi varlığını yüceltecek , onun tüylerini parlatacak, onu ıncik boncuğa bogacak , güçlü erkeğini bekler..Anneler sadece sever, çünkü kendinin bir parçasını eleştirmek, yargılamak...

"ictenlik"

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
Şimdi bireysel özgürlükler, toplumsal özgürlükler, kişisel gelişim ve uyum, bireyler arası ilişkilerdeki hak ve özgürlük çemberleri bunlar nasıl tartışılmalı bilmiyorum. Toplumsal bütünleriz ve toplumsal içerikleriz.
Daha idare etmeli miyiz derken diğer bireylerle ilişki ve iletişim sınırlarımızı tartışıyoruz. Bu da bizi toplumsal ağlara onun...

Son düzenleme:

kış güneşi

Üye
Kayıtlı Üye
Üniversite Bölümü
fine arts
Hangi coğrafya ve kültürde doğduğumuz ve hangi din bizim için çok belirleyici gerçekten.. Dediğiniz ifadeye katlıyorum , bir Alman algısı ile ailemize yönelmemiz gerçekten traji komik bir durum.. Belki ergen davranışlarında aile çatışmalarında, " off beni anlamıyorlar, keşke farklı ailem olsa" dene bilir. Ama yetişkib bir birey tüm bu şartları...