...

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefe kategorisinde Avdanius tarafından oluşturulan ... başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,295 kez görüntülenmiş, 3 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefe
Konu Başlığı ...
Konbuyu başlatan Avdanius
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Avdanius

Avdanius

Felsefe.net
Yeni Üye
...

Son düzenleme:

tazmanyayahnisi

Üye
Yeni Üye
Efendim okuma çalışmalarınızda başarılar dilerim yahudilikte çok kapsamlı bir dindir ama sertlik yanlısı ayetleri insanın kanını donduruyor,aynı şey islam içinde geçerli zaten o yüzden yahudilik ve islam farklı algılanıyor uygulanıyor aynı şey hristiyan dünya içinde geçerli budist dünya içinde bence öenmli olan tezahuru yanı ruhta bıraktığı derinlik mefhumu nedir bu derseniz...

Bizi şiddetsizliğinden şiddetsizliğimizden emin kılan evlilik dışı cinsel ilişkiyi dışlayan kul hakkına önem veren çalışp üretip paylaşan bir insan yapan değerler....

Bu saydığım değerleri olanlarla isterse ateist olsun isterse kafir ben arkadas olurum zaten işin özünde bir kafirlik kurumu olmadığı da çok açıktır ...

Tanrı dünyada olmadığına göre önemli olan biz ve tanrı arasındaki ilişki değil önemli olan kullar arasındaki ilişkidir...Siz eğer savaşlara katılmıyorsanız sıfır şiddetle yaşıyorsanız kul hakkı yemiyorsanız gözünüzü elinizi belinizi koruyorsanız bir ahlak edep namus kavramınız var ise bence sorun yok...

Ama tanrıya inanıp işidci olsan ne fayda veya inanmayıp bir katil olsan ne fayda sorun şurda efendim insanlar arası ilişkilerde orda temiz saf kalmak lazım ....

Saygılarımla....

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Hristiyanlıkla geçen sene tanıştım ve çok şey öğrendim. Hayata farklı bir açıdan bakmaya başlıyorsunuz eğer kendi felsefi birikiminizle harmanlarsanız. Belki de bu inancın felsefeye bu kadar çok yakışmasının nedeni geçmişte felsefeyle birlikte öğretilmesiydi. Hristiyanlık teolojisi İslam teolojisine göre daha anlaşılır ve daha sade. Tabii ki bu sadeliği onu diğerlerinden daha az çelişkili yapıyor. Hikaye anlatım tarzıyla yazılmış kutsal bir kitap. Konusu: Tanrının insana olan sonsuz sevgisi. Hala başucu kitabım ve arada sırada okuyorum. Dinleri araştırmak benim panteizme yakın olan felsefemi sarsmıyor aksine ufkumu genişletip beni daha mistik bir inanca sürüklüyor gibi... Gnostisizm gibi hissediyorum ama o kadar ''heretik'' olacağını sanmam. Bu daha farklı bir his. Tanrıyı bulmak Hristiyanlık kadar sade mi? Yoksa sembollerle dolu ayetlerde geleceği görebilme çabası mı? Kanımca Tanrı her zeka seviyesine uygun olarak kitap göndermiş olmalı. Sadece derinlere inip kendimizi fazla oyalıyoruz. Gizli ayetleri tespit edip ''zekasıyla Tanrıyı bulmak'' kavramının günümüzde ortaya çıkması aramayla ortaya çıkan bir yozlaşmadır. Tanrı her yerdedir ve onu bulmak için bir kitaba ihtiyacınız varsa O size kitabı göndermiştir.

Okudugunuz kitap incil mi anlayamadim? Yoksa hristiyanligi anlatan bir roman okuyup oradan mi etkilendiniz?

Avdanius

Felsefe.net
Yeni Üye
...

Son düzenleme:
Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar