Neler yeni

Heykel ve Felsefe

Avdanius

Yeni üye
Katılım
4 Haz 2017
Mesajlar
23
Puanları
0
Yaş
21
Heykel yapmak ne güzeldir. Çamura şekil vermenin yaşattığı zevkin tarifi yok. Adem ve Havva'yı yaratan tanrı gibi olursunuz sanki. Çamur sizin düşüncelerinize göre şekillenir, onu nasıl görmek isterseniz öyle yaparsınız. Bittiğindeyse nefes almasını beklersiniz. Kendiniz şekillendirdiğiniz için bir mucizedir heykel. Bazılarına göreyse ilahidir. İşte bu yüzden felsefenin sanatsal bir ifadesi diyorum heykele. Sanat ve Felsefenin ayrılmadığını görürsünüz. Beynimiz ellerimizdir, düşüncelerimiz çamur...
 

tazmanyayahnisi

Yeni üye
Katılım
20 Eyl 2017
Mesajlar
152
Puanları
0
Çok güzel bir yazı,nefes almasını beklediğin heykelcikler en azından biz insanlar gibi birbirini öldürmüyor...
 

Lefty

Tanınmış üye
Yönetici
Katılım
23 Ara 2012
Mesajlar
5,071
Puanları
63
Yaş
41
Görsel zekaya sahip olmayanlar heykel yapamaz, yapsa da sanatsal bir tasarım ortaya çıkmaz. Yeteneği olmayanların bazı konularda ısrar etmesini boşa zaman kaybı olarak değerlendiriyorum. Piyano çalamaz, çalmaya çalışır ama sonuç kötüdür ancak bir kedi piyano çalmaya çalışırsa iş değişir tabii.:)

https://www.youtube.com/watch?v=CUf99mqR5Hw
 

MHMTR

Yeni üye
Katılım
15 May 2018
Mesajlar
7
Puanları
0
Ben resim ile ilgiliyim(fikrim bu çerçevede gelişiyor). Sanatın kesinlikle ilahi bir gücü olduğuna eminim. Ortaya konulan eserler tanrısal bir içgüdüyle şekilleniyor bence. Şu an her ne kadar "fabrikasyon" boyalar üretilse de çok eskilerde doğal pigmentlerin olduğunu görüyoruz. Tanrının yarattıklarının ötesine geçmek, medyumlara yeniden anlam vermek...

Bu müthiş bir şey. Kömür kaleme özellikle ilgim var. Doğanın bir zamanlar yaşamış canlıların yeniden hayata dönmesi gibi(Günümüzde ağaç dallarından yapılıyor).

Heykel ise bunların da ötesinde bence. O yüzden ilgilenmek için cesaret gerekiyor. Yaratım gücünün son evresi.

Ustaların eserlerini Tanrıya adamaları boşuna değil.

Felsefeyle ilgilendiğimden beridir, bu fikirlere ve birtakım sorularımın cevabını aldım sadece sanat icraatıyla. Felsefe ve felsefeyle ilişkilendirebileceğim şeyleri bilmeden sanatçı olunmaz bence. Çünkü tuvale atılan bir noktanın bile amacı var.
 
Katılım
21 Ocak 2018
Mesajlar
582
Puanları
18
Sanatı boş işlere yüklenilen aptalca anlam olarak görüyorum ancak nasıl oluyorsa sanat düşüncelere göre ne kadar aptalca geliyorsa duygulara göre o kadar mantıklı geliyor.
 

Lefty

Tanınmış üye
Yönetici
Katılım
23 Ara 2012
Mesajlar
5,071
Puanları
63
Yaş
41
Herkesin iyi bildiği bir söz vardır: "Hayat boş bir tuval ve her birimiz birer ressam."
Sanatçıları eğlenceli bulurum, hayal dünyaları çok zengin oluyor.