Her sorunun bir cevabı var mıdır ?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde rainbow64 tarafından oluşturulan Her sorunun bir cevabı var mıdır ? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 8,717 kez görüntülenmiş, 26 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Her sorunun bir cevabı var mıdır ?
Konbuyu başlatan rainbow64
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan UpBot

rainbow64

Meraklı Üye
Yeni Üye
Hayatımızın her anında evde,okulda,sinemada,tiyatroda,sokakta,stadyumda,vb. nerde olursak olalım karşımıza bir soru çıkabilir. Peki sizce her sorunun bir cevabı var mıdır?

Feylesof TeCe

Filozof
Yeni Üye
Bence yoktur. Kendime sorduğum cevaplayamadığım etrafımın anlayamadığı sorularım var.

Azadî

Üye
Yeni Üye
Mutlaka bir çözüm yolu vardır.Ama biz bulamıyoruzdur..

Ben kimim ?
Tanrı var mıdır ?
Herşeyi yaratan tanrı mıdır ? öyleyse tanrıyı kim yaratmıştır ?
..
vesaire vesaire...

içimdekideniz

Felsefe.net
Yeni Üye
Felsefede soru önemlidir derler ya, aslında herzaman öncelikli sorudur. hep bir soru vardır fakat cevap yoktur.Varsada cevap yerine geçen söylemlerdir.Tatmin etmiyorsa bu sadece söylem olur.Tanrı var mı yok mu? ben size var desem bu sadece söylem olur.Kanıt istersiniz, bu sefer kanıtın gerçek olup olmadığı sorusu ortaya gelir.Duyu organları devreye girer.Mantıksal paradokslar oluşur.

O yüzden agnostik görüşünü mantıklı bulurum.Bilinmezcilik, bilinemez varsada bilemeyiz. kanıtlayamayız.çünkü biz insanız ve yeterli oranda aracımız yoktur.gözlerimizin neyi görüp görmediğini bile biliyoruz.Kulaklarımız kaç çeşit sesi duduyor doğru düzgün biliyoruz.
Ellerimizdeki steptörler sayesinde ısıyı,sertliği öğreniyoruz.Steptörlerle alakalı bir sorunumuz olsa ısıyı-soğukluğu bilemicez.Anlatmak istediğimiz biz insan dışı bir şey olmadığımız sürece bir şeyleri bilemiceğimizi düşünüyorum.bilsek bile bu sadece sanı olur.Bildiğimizi sanırız.:))

E.B.Y.

Felsefe.net
Yeni Üye
Ya ölüm??
Hakkımız da herşeyi biliyor olmalı dimi ama....
Yoksa bizim cansız bedenimizi ne yapacakki !!
Matruşka mesela
ne işe yarar
yapan kişi neyi düşünüyordu?
İÇ İÇE HERŞEY sonsuzluk bulunduğumuz noktadan mı başlar
bi başlangıcı olmalı dimi ya da yumurta ve spermin buluştuğu anmı sonsuzluğumuzun başlangıç noktası oluruz

E.B.Y.

Felsefe.net
Yeni Üye
evet var
bir diil ortalama yedi milyar cevabı var
bunu sonsuz kere sonsuzla da çarpmamız gerekiyor tabi
hayat böyle manyak bişi işte
anı yaşa insanca
doğayı bozma
ona döneceksin iyi davran ki gittiğinde iyi karşılasın
MEVLANA''.......cennetin de burda cehenneminde ....'' niye demiş olabilir
bi düşünelim ...

içimdekideniz

Felsefe.net
Yeni Üye
Nerden biliyorsun ki bu kadar kesin yargılara varıyorsun...Nie bir başlangıcı olmalı bunu beynimiz bize söylüyor ve yanılma olasılığımız yok mu, yapan kişi birde düşünen bir şeymidir? bu kanıya nasıl vardık.Oda bizler gibi insancılmıdır?

Ya ölüm??
Hakkımız da herşeyi biliyor olmalı dimi ama....
Yoksa bizim cansız bedenimizi ne yapacakki !!
Matruşka mesela
ne işe yarar
yapan kişi neyi düşünüyordu?
İÇ İÇE HERŞEY sonsuzluk bulunduğumuz noktadan mı başlar
bi başlangıcı olmalı dimi ya da yumurta ve spermin buluştuğu anmı sonsuzluğumuzun başlangıç noktası oluruz

iuflsfozkn

Düşünür Üye
Yeni Üye
Nerden biliyorsun ki bu kadar kesin yargılara varıyorsun...Nie bir başlangıcı olmalı bunu beynimiz bize söylüyor ve yanılma olasılığımız yok mu, yapan kişi birde düşünen bir şeymidir? bu kanıya nasıl vardık.Oda bizler gibi insancılmıdır?
sizin düşüncelerinizi çok merak ettim ...siz nereden besleniyorsunuz....septik bir anlayış hissettim yazılarınızda(bu başlıtakileri okudum sadece)...felsefe yapmak cevabı bilinmeyen soru sorup spekülasyon yapmak değildir...bunu agustinus tan,boethius tan vb lerinden aldım..spekülasyon sadece suyu bulandırmaya yaramaz mı?
niye bir başlangıcı olmalı? bunu beyniniz söylüyormuş! neden başlangıcı olmasına ne cevap buldunuz ki? önce onu söylemeli değil misiniz?
kuantum fiziği okudunuz mu ? ben biraz okudum ve okumaktayım...madde diye bir şey yok diyor...katı bir maddeyi sonsuza kadar bölebiliriz diyor?ne dersiniz?bunu söyleyen fizikçiler zaten daha baştan bilimin yanlışlanabileceğini kabul ediyorlar...e şimdi dilimizde moda olan herşeyi kanun olarak mı kabul edelim?
tamam konuyu topluyorum...soru sormadan önce cevaplarınızı , kanıtlarınızı , delillerinizi sunmalı değil misiniz? başlangıcı olmayan bir insan örneği vermeli değğil misiniz?
kesin yargılara insanlar varamaz , Tanrı mutlak yargıları elinde bulundurandır platona bakmalıyız bu konuda..ve kaliteli insan Tanrı nın yolunda yürüyen insandır...platondan aldım bu fikri de....

içimdekideniz

Felsefe.net
Yeni Üye
sy. iuflsfozkn ben hiç bir yerden beslenmiyorum.Tamamen içimden geleni söylüyorum.Ben felsefe yapma derdinde de değilim, sadece var olan sorunları çözmeye çalışıyoruz. Ne kadar çözüme kavuşturabilrsek artık. Bu olay felsefe adı altına girmesi demek benim felsefe yaptığım anlamına gelmez.Anlatabiliyormuyum.Bende kuantum okudum, bir çok yazarların düşüncesini inceledim.ve gerçektende bu hayatta insan olduğumuz müddetçe şüpheci olmamız gerektiği görüşündeyim.
Çünkü bir şeye tamamen bağlanmak yanılgıya sebebiyet verebilir.Şimdi yanılmıyormuyuz peki? belkide yanılıyoruz.Ama bilinmez pek.
iuflsfozkn bizim dayananağımız olacak hiç bir şeyimiz yok.Aklı akılla ölçmeye çalışıyoruz. Bu sizce doğrumudur? ne kadar inanabiliriz ki,
sizin anlayışınız okadar öngürülüdür ki, tamamen kaptırmışsınız kendinizi, kaliteli insan neye görebelirlenir.Tanrının yolunda gitmeyenler kalitesiz mi? o halde ateistler kalitesiz insanlar yoksa yanılıyormuyum.
Ben herhangi bir tez öne atmıyorum.Bildiğimide felsefe yaptığımıda söylemiyorum.Sadece saf kendi düşüncemi ortaya döküyorum odur.Tabi ki benim düşündüğüm düşüncede olmayabilirsiniz.Kanıtlarım bu şu desem inanırmısınız? benim için kanıt mahiyetinde olan şey sizin için değilse nasıl olacak.

Baya karışık yazdım bende umarım anlayabilirsiniz:D

iuflsfozkn

Düşünür Üye
Yeni Üye
sy. iuflsfozkn ben hiç bir yerden beslenmiyorum.Tamamen içimden geleni söylüyorum.Ben felsefe yapma derdinde de değilim, sadece var olan sorunları çözmeye çalışıyoruz. Ne kadar çözüme kavuşturabilrsek artık. Bu olay felsefe adı altına girmesi demek benim felsefe yaptığım anlamına gelmez.Anlatabiliyormuyum.Bende kuantum okudum, bir çok yazarların düşüncesini inceledim.ve gerçektende bu hayatta insan olduğumuz müddetçe şüpheci olmamız gerektiği görüşündeyim.
Çünkü bir şeye tamamen bağlanmak yanılgıya sebebiyet verebilir.Şimdi yanılmıyormuyuz peki? belkide yanılıyoruz.Ama bilinmez pek.
iuflsfozkn bizim dayananağımız olacak hiç bir şeyimiz yok.Aklı akılla ölçmeye çalışıyoruz. Bu sizce doğrumudur? ne kadar inanabiliriz ki,
sizin anlayışınız okadar öngürülüdür ki, tamamen kaptırmışsınız kendinizi, kaliteli insan neye görebelirlenir.Tanrının yolunda gitmeyenler kalitesiz mi? o halde ateistler kalitesiz insanlar yoksa yanılıyormuyum.
Ben herhangi bir tez öne atmıyorum.Bildiğimide felsefe yaptığımıda söylemiyorum.Sadece saf kendi düşüncemi ortaya döküyorum odur.Tabi ki benim düşündüğüm düşüncede olmayabilirsiniz.Kanıtlarım bu şu desem inanırmısınız? benim için kanıt mahiyetinde olan şey sizin için değilse nasıl olacak.

Baya karışık yazdım bende umarım anlayabilirsiniz:D
içtenliğinize teşekkür ederim...oldukça ince birisiniz tekrar teşekkür ederim...insan bir dayanak bulamazsa insan olmaktan çıkar ..neden? çünkü hayatına anlam katacak bir kriter kalmaz....iyi insan desek ! hangi ölçülere içinde kime göre hangi topluma göre? iyilik için de ve ahlakın geneli için de geçerli..sağlam bir dayanak gerek ...bu dayanak değşmez olmalı , ölüme karar veren , hayata karar veren bir güç ancak bu dayanaktır...tersten söyleyeyim dayanak yani her sorunun cevabını barındıran yalnızca hayata ve ölüme karar verendir...hiçbirimiz bu gücü elimizde bulunduramıyoruz, hiçbrimiz yemek borumuz ile nefes borumuzun hayati dengesinde söz sahibi değiliz ...ha orada bir sistem var işte omurilik ,refleks filan biz olayları anlamaya çalışıyoruz peki neden? anlarsak sistemi, kurucusunu da anlayabiliriz....ben koyu bir platoncuyum diyemem ama inandığım şeyleri önce kabul ettim şimdi sorular yönelterek tanımaya çalışıyorum...soruların cevabına en net cevapları da Tanrı dan alabiliyoruz...bana göre diğer türlüsü çok karmaşık...kuantum dediiğimiz şey mesela...içinden kendileri bile çıkamıyorlar ve maddeyi inkara varıyorlar...ne saçmalık.??..maddenin varlığını ispat eden descartes den haberleri elbette var ama...???.....dünyada iki kitap olduğunu düşünüyorum
1- din kitabı yazılı olan ilahi metinler
2-evren
bunları doğru okuyabilen Tanrı yı bulmak zorunda kalırlar...
kuantumcular da ortak bilinç diye bir şey uydurmuşlar adına Tanrı dememek için midir bilmem(bu konuda yeterli bilgim yok)

sabrnız için teşekkür ederim

içimdekideniz

Felsefe.net
Yeni Üye
sy iuflsfozkn birazda sizin mantığınızla size cevap vereyim.Bakın ozaman nasılda genede zorda kalıcaksınız.Bir tanrının var olduğunu düşünelim.Şuan var ve herşeyi o yapıyor ediyor.Doğumu ölümü, sizce nie bu kadar güce sahipken bilmece gibi kendini göstermeye çalışsın.Neden direk ben yaptım demiyorda ip uçları veripte kendini buldurmaya çalışıyor.Eksik bir yaratıc mı var? ve oyun oynamak mı istiyor.Yada bizim böyle arayış içinde olduğumuzda kendini tamamlanmış mı hissediyor.Yada afrikadaki insanlar açlıktan ölürken onun izlemesi hiç bir şey yapmaması.sizce sadist bir tanrının var olduğunu göstermez mi? Acı çektirmekten hoşlanan bir şey.
Ben hiç bir düşünceye inanmam sadece herşeyin bir parçasını almışım.Herşeyin bir arkapısı var.Düşünsenize bilgiye nasıl ulaşabiliriz ki öyle bir zemin üstündeyiz herşey sorudur.Niçin yürüyoruz? istediğimiz için mi? yoksa ince deteylı düzenlendiğini düşündüğümüz sistem mi bizi yürütüyor.Biz nereye yürüyoruz? istediğimi yere mi yoksa orda oluşmayı bekleyen sistemin gerektirdiği bir olay mı?

Birde şöyle düşünsenize madem herşeyi biliyor.Okadar güce sahip tanrı nie tüm bunları yapma gereksinimi duydu? bir çok şey var aklımdada hangisini yassam bilmiyorum.Bu yüzden tanrının var olup olmadığını tekrardan düşünmemiz lazım.yoksa yanılıyormuyum?

est. ben teşekkür ederim.

Süreyya Önal

Sorgucu Üye
Yeni Üye
her 'soru' kendi mecrasından kaynaklanır ki ilk el cevap (cevaplar) da soru(nun) mahiyeti gereği yine kendinde saklı! olsa gerekir

(buna karşılık) alan genişledikçe.. bizler de (arada ki- bağlantıyı / bağlantıları kurarak!) anlayış eşiğimizi yükseltebiliriz

misal; insan-lar... kendini, çevresiyle karşı/aştırmaktan sırf karşı olmayı değil de varlığın! bilincine varmayı ve bu anlam arayışında, kendini aşabilmeyi -ben cinliğine bir sınır koyabilme iradesini göstererek gelişebilme yolunu seçebilse..düşünebilseydi,
yine varlığında.. tüm varlığı da duyumsayabilirdi ve akl'ettiği soruları da çözüme! odaklı olur, soru-cevap yol alır -sorun da olmazdı pek! (diye düşünmekteyim)

sorular ve kaynakların aşılması için insanın, tâ en başından...düşünüleni (çok yönlü!!bir çaba ile kazanımı saydığını kendine mal edip kaçırmak-saklamak-göçürmek bencilliği değil de) paylaşarak, soru-n-ları azaltması! gerekirdi. Üzerine basıp geçerek, parçalananlar! yine üzerinden atlamakla yok olmuyor ancak kendi sorusu ile..yine! yeni sorun alanını oluşturuyor.

bu durumda, her sorunun cevabını bilene! ben, sadece...'aşk olsun' diyebilirim

iuflsfozkn

Düşünür Üye
Yeni Üye
içimizdekideniz e ve kendime;

ben soruları cevap bulabilmek için sorarım..cevabını bildiiğiniz sorular soru olmaz...ben afrika ya baktığımda avrupa yamyamlarını görüyorum! fransa yı , ingilizi ...inançlarından ötürü giyotine kurban olan onca afrikalıyı düşününce avrupayı yani insanları suçlu buluyorum....
Tanrı bizle oyun oynamaz....hiçbir öğretim sistemindeki sınavlar da oyun değildir..kaliteli öğrenci , çalışkan öğrenci ya da yapılan sınav her neyse o koşullarda öğrenci seçmek için yapılır???
biz kendi tasarrufumuz altındakileri "nasıl " kullanacağımız konusnda ne kadar özgürsek; mesela odamı nasıl süsleyeceğime, üstüme ne giyeceğime ben karar verebiliyorum ve bu kararlara kimsenin müdahale şansı yoktur biz istmedikçe, Tanrı da kendi gücüne oraanla istediğini yapmakta özgür hatta bizden daha özgür
Tanrı yok demek için milyarlarca varlık delilini tek tek çökertmek zorundayız!! şu ana kadar kim yapabilmiş ??eğer mümkün olsa orta çağda yapardı yahudiler..
Tanrı ile alıp veremediğiniz nedir bilemem ki sizi ilgilendirir...ama biz insanların hatalarını Tanrı ya yüklemek en çirkin şey olurdu!!
ailesinin koruyamadığı çocuk için Tanrı neden suçlu olsun, afrika da köle olarak kullanılan insanlar için neden Tanrı suçlu osun...
Tanrı olaylara müdahaleyi açıktan yapsaydı imtihan da şifre , kopya adına ne derseniz o olurdu...ve biz yine onu suçlardık '!!

içimdekideniz

Felsefe.net
Yeni Üye
içimizdekideniz e ve kendime;

ben soruları cevap bulabilmek için sorarım..cevabını bildiiğiniz sorular soru olmaz...
cevabı niçin ararsınız? ben afrika ya baktığımda avrupa yamyamlarını görüyorum! fransa yı , ingilizi ...inançlarından ötürü giyotine kurban olan onca afrikalıyı düşününce avrupayı yani insanları suçlu buluyorum....insanlara doğarken en büyük adaletsizliği zaten yapılmamış mı? sizce insanlar suçlu olabilir mi? tercih dışı seni bir dünyaya getirirlerse ve sen o dünyayı istemediğin zaman eylem yaptığın zaman ayaklandığın zaman suçlu olan senmisin? yoksa seni oraya getiren mi? insanlar suçlu olma olasılığıda çok düşük, suçsuz mu onuda demiyorum.Sadece bilmiyorum.
Tanrı bizle oyun oynamaz....
Neden oynamasın bundan nasıl emin olabiliriz ki? hiçbir öğretim sistemindeki sınavlar da oyun değildir..kaliteli öğrenci , çalışkan öğrenci ya da yapılan sınav her neyse o koşullarda öğrenci seçmek için yapılır??? Öğrenciler tercih ettikleri için o sınavdalar ve o seçtin dediğin kısma girme çabaları vardır.Daha iyi diye bir şeyin olması çok saçma neden derseniz bu kişiden kişiye olaya herşeye göre değişebilir.Tanrının iyi olarak seçtiği şey kiş, benim iin iyi olmayabilir.İkimizin farklı olabilir.Bu o halde yaptığı sınav mı deriz sistem mi yanlış olmaz mı yada bana göre uyumsuz olmaz mı?

biz kendi tasarrufumuz altındakileri "nasıl " kullanacağımız konusnda ne kadar özgürsek; mesela odamı nasıl süsleyeceğime, üstüme ne giyeceğime ben karar verebiliyorum ve bu kararlara kimsenin müdahale şansı yoktur biz istmedikçe,

Empati kitapı'nın arka kapağında söyle bir yazı var.
Yaşamınızın kontrolü sizde değil!
Öyle olduğunu düşünebilirsiniz, ama yanılıyorsunuz.
Elbette ki kendi kararlarınızı kendiniz vermekte özgürsünüz.
Bu kitabı kapatabilirsiniz.
O sandalyede oturmaya devam edebilirsiniz.
Ya da gözlerinizi oymak gibi çılgınca bir şey yapabilirsiniz.
Ne isterseniz yapabilirsiniz.
Ama sorun şurada: Ne isteyeceğinizi kontrol edemezsiniz.
Her davranışınızı önceden belirleyen arzularınız ruhunuzun o
kadar derinlerine işlemiştir ki, onlara dikkat bile etmezsiniz.
Ve bu da sizi mükemmel bir köle yapar.

Tanrıda eğer ki varsa içimize böyle bir içgüdü vermiş ve biz yönleniyoruz.Bu yüzden insanların suçlu olabilme olasılığını düşük tutuyorum.

Tanrı da kendi gücüne oraanla istediğini yapmakta özgür hatta bizden daha özgür
Tanrı yok demek için milyarlarca varlık delilini tek tek çökertmek zorundayız!! şu ana kadar kim yapabilmiş ??eğer mümkün olsa orta çağda yapardı yahudiler..
ama ben halen varlığa inanıp inanmadayım.Onları ozaman delil olarak kabul etmek-etmemek ortaya düşer.Biz halen nerde olduğumuzu çözemeye çalışıyoruz.Neyin içindeyiz.burası bir hayal mi yoksa gerçekten maddeler var mı? maddenin yokluğuna inandığımı söyleyemem ama varlığınada aynı şekilde...

Tanrı ile alıp veremediğiniz nedir bilemem ki sizi ilgilendirir...ama biz insanların hatalarını Tanrı ya yüklemek en çirkin şey olurdu!!

ailesinin koruyamadığı çocuk için Tanrı neden suçlu olsun,
Çünkü koruma gücü vermemiş aileye yada çocuğun böyle bir ailede var olmasına sebebiyet vermesi için afrika da köle olarak kullanılan insanlar için neden Tanrı suçlu osun...Çünkü o afrikadaki inansanların akıllarını t. vermiş.Yani eğer ki varsayarsak.Onu kullanmak insana kalmış dersende, ozamanda güçlü zayıf irade kavramını bende ortaya sokarım.Çünkü köle olarak insanları kullanan kişiler tamamen zayıf iradeliler ve basitler...
Tanrı olaylara müdahaleyi açıktan yapsaydı imtihan da şifre , kopya adına ne derseniz o olurdu...ve biz yine onu suçlardık '!!
Ama zaten sonucu bildiği halde sınav yapması saçma olmaz mı? siz kendiniz demediniz mi cevabını biliyorsam sorunun anlamı kalmaz.Tanrıda cevapları bilyordur herşeyin sınava ihtiyaç duymaması lazım.

öyle işte:D insan düşüncesini yazılarla ifade etmekten daha zor bişey yoktur.:D

iuflsfozkn

Düşünür Üye
Yeni Üye
Ama zaten sonucu bildiği halde sınav yapması saçma olmaz mı? siz kendiniz demediniz mi cevabını biliyorsam sorunun anlamı kalmaz.Tanrıda cevapları bilyordur herşeyin sınava ihtiyaç duymaması lazım.

öyle işte:D insan düşüncesini yazılarla ifade etmekten daha zor bişey yoktur.:D

o halde siz arayışınıza devam etmek zorundasınız ki bu da en güzeli..çünkü benim sizi ikna etmem için bu satırlar, sayfalar kesinlikle faydasız...aslında benim sizi ikna gibi bir derdim yok çünkü siz sizin yaptıklarınızdan sorumlusunuz....arayışa devam edebilmek için her seferinde bir basamak inşa etmek zorundasınız yoksa ilerleyemeyeceksiniz...yani her attığınız adıma şüpheyle bakacak olursanız adım atamazsınız ....descartes i tavsiye ederim metod üzerine konuşmalar , yöntem üzerine de olabilir arayan bir seyyah için yolda yardımcı olacaklardır

Tanrı meselesinde nereye kadar gidebileceksiniz bilemem ama eninde sonunda O nu bulmak zorunda kalacaksınız...belli bir mesafe sonra inanç ile yola devam edebileceksiniz..inanmadıkça Tanrı nın bulunması bize faydalı değildir...agustinus un olduğunu sandığım şöyle bir şey var; tanrım seni anlamayıp da bulmayı, bulamamaya tercih ederim...tam cümle değil maalesef hatırlayamadım...her neyse size iyi yolculuklar....ben de sizin kadar olmasa da Tanrı yı günde bir kaç defa sorguluyorm ama inancımı daha da sağlam hale getirebilmek için

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
her çözüm, sorun kendini dayattığında ortaya çıkar ve sorunun içinde çözüm gizlidir ve ancak hiç bir çözüm onu yaratan düşünce silsilesi ile çözümlenemez.

içimdekideniz

Felsefe.net
Yeni Üye
sy iuflsfozkn tşk ederim önerileriniz için ama benim herhangi bir yere varma derdim bile yok.Arayış içinde olarak ölmek, biliyorum bu olcak sonum bunları bile bile bu yoldayım.Yani ben tanrıyı bulmak yada nerde olduğumuzu bulmak bunların peşinde değilim.olamıyorum daha doğrusu biliyorum.Bildiğim hiç bir şey kesin bir karara varamam.O yüzden sadece rüzgar beni nereye götürüyorsa oraya gidiyorum.
Herhangi bir yere bağlı değilim, ne mutluyum, nede aşırı melankoli ortalarda sallanıyorum.
sizede iyi yolculuklar dilerim. ne kadar bu dünyada iyi yolculuk olacaksa:D

Turgut Saka

Sorgucu Üye
Yeni Üye
yanlışları da kabul ederseniz her soruya mutlaka bir cevap vardır : )
hele bugünün yanlışı-ya da tam tersi, yarının doğrusu olabiliyorsa, o zaman her soruya mutlaka bir cevap bulunur...

Turgut Saka

Sorgucu Üye
Yeni Üye
....
dermân arardım derdime
derdim bana dermân imiş.
burhân arardım kendime
aslım bana burhân imiş.
...
niyazi mısri
niyazi mısri 1600 lerde bunu söylemiş, karl marks da buna benzer bir şeylerden bahsetmiş 1800 lerde. toplumsal sorunların çözümü falan ama özünde çözümün de sorunda gizli olduğunu söylüyordu anladığımı kadarı ile...

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç