Haziran Direnişi Belgeseli

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Gezi Parki Arsivi kategorisinde evrensel-insan tarafından oluşturulan Haziran Direnişi Belgeseli başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,296 kez görüntülenmiş, 29 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Gezi Parki Arsivi
Konu Başlığı Haziran Direnişi Belgeseli
Konbuyu başlatan evrensel-insan
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan evrensel-insan

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Hani siz bilginin ve tarafsızlığın merkeziydiniz.

Herkese bunu beyan ediyorsunuz da, kendiniz neden daracık bir pencereden bakıyorsunuz şu güzelim dünyaya?

Hocanın dediğini yap, yaptığını yapma mantığı mı bu?

Benim bilgim ve dusuncem tarafsizdan ziyade notr algili ve disaridan bakis acilidir.

Tarafim da dunyanin hangi cografyasi ya da toplumu olursa olsun onun farkli halklarinin ve kesimlerinin evrensel hukuk ve insan haklari tyemelindeki her turlu hak ve ozgurlukleridir.

Yani karsi oldugum, bu hak ve ozgurluklerin tarafli olarak ya da bir taraf Adina ihlali mudahelesi karisilmasi ve de bu tek tarafa zorlanmasi baskisidir.

Iste gezi bu baskiya biata zorlanmaya bas kaldiran her turlu farkli halklarin ve kesimlerin ortak hak ve ozgurluk talebidir.

Cunku kimsenin kimsenin hayatina yasamina iliskisine karismaya hak ve ozgurlugu yoktur.

asil

Düşünür Üye
Yeni Üye
Sınırsız özgürlük yoktur.

Haddi aşmak olur bu.

Her şeyin bir ölçüsü, özelliği vardır, olmalıdır.

Siz, özgürlük derken o narin çıtayı kırmayı hep kendi lehinize mübah saymaktasınız.

Yok öyle bolluk dostum dostum.

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye

Haddi aşmak olur bu.

Siz, özgürlük derken o narin çıtayı kırmayı hep kendi lehinize mübah saymaktasınız.

Daha once acikladim.

Ozgurluk politik bir kavramdir ve herkesin ozgurluk hakki, baskasinin hakki olan ozgurlugu ile sinirlidir.

Serbestlik ise baska seydir. Yani dogumdan itibaren alinan her turlu deger very ve tabulardan bagimsizlasmak.

O yuzden serbest dusunurluk ile ozgur dusunce farkli kavramlardir.

Ozgur dusunce, dusuncenin dile gelmesine verilen izindir.

Serbest dusunce ise insanoglunun beyninde yer etmis inancsal ideolojik izmsel ve etik sinirlardan ozgurlesmesi demektir.

http://www.felsefe.net/felsefe'ye-giris/4036-serbest-dusunurluk.html

asil

Düşünür Üye
Yeni Üye
Daha once acikladim.

Ozgurluk politik bir kavramdir ve herkesin ozgurluk hakki, baskasinin hakki olan ozgurlugu ile sinirlidir.

Serbestlik ise baska seydir. Yani dogumdan itibaren alinan her turlu deger very ve tabulardan bagimsizlasmak.

O yuzden serbest dusunurluk ile ozgur dusunce farkli kavramlardir.

Ozgur dusunce, dusuncenin dile gelmesine verilen izindir.

Serbest dusunce ise insanoglunun beyninde yer etmis inancsal ideolojik izmsel ve etik sinirlardan ozgurlesmesi demektir.

http://www.felsefe.net/felsefe'ye-giris/4036-serbest-dusunurluk.html

Yani siz kendinizi yeni baştan ve sıfırdan tekrar yarattınız, bunu mu demek istediniz?

Biraz fazlaca uçsal bir durum geldi bana.

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Yani siz kendinizi yeni baştan ve sıfırdan tekrar yarattınız, bunu mu demek istediniz?

Biraz fazlaca uçsal bir durum geldi bana.

Evet, ayrica her bir yeni degisimde de yeniden yaratiyorum.

Kisaca bana dogumdan itibaren verilmis her turlu kavramsal bilgiyi sorguluyor ve insanlik evrensellik bilimsellik Adina bilissel olarak eliyorum.

Hem onlarin beni kontroletmesinden kurtuluyorum, hem de ben onlari control ediyorum.

Evet bunu algilamak oldukca zordur.

Tavsiyem, bu konudaki basliklarimi arasira okuman.

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye

Haddi aşmak olur bu.

Sinirsiz ozgurluk olmadigini bir kac kez acikladim.

Cunku ozgurluk sosyal bir degerdir ve herkesin ozgurlugunun siniri herkesin ozgurluk sinirina kadardir.

Serbestlik ile karistirma.

Serbestlik ise tamamen kisiseldir ve kisinin beyninde yer etmis her turlu degerden olan arinmak ya da kurtulmaktir.

Iste serbest dusunce budur.

Mesela kisinin beynini diyelim etnik kokenden kurtarmasidir.

asil

Düşünür Üye
Yeni Üye
Evet, ayrica her bir yeni degisimde de yeniden yaratiyorum.

Kisaca bana dogumdan itibaren verilmis her turlu kavramsal bilgiyi sorguluyor ve insanlik evrensellik bilimsellik Adina bilissel olarak eliyorum.

Hem onlarin beni kontroletmesinden kurtuluyorum, hem de ben onlari control ediyorum.

Evet bunu algilamak oldukca zordur.

Tavsiyem, bu konudaki basliklarimi arasira okuman.

Madem söylediniz, ben de söyleyeyim.

Buradaki (sitede) evrensel insan zihniyeti ile yazılan yazıları okurken hiç duymadığım bazı terimlerle karşılaşınca anlamlarını öğrenmek için yanımdaki felsefe kitaplarına baktım, bulamadım. Bunun üzerinde internette aradım ve karşıma pek çok evrensel insan yazısı çıktı. (Aradığım terimlerin anlamı, açıklaması internette de yoktu)

Evrensel insan zihniyetinin bir çok yazısını böylece okuma şansım oldu.

Diğer felsefe sitelerini de zaman zaman takip ettiğimden olsa gerek evrensel insan zihniyeti bana gerçekten ilginç geldi.

Evrensel insan zihniyeti aslında bilimden ve gözlemin önemine, bazı değerlerin kavranış amaçlarına, o değerlerin anlamlarına objektif bir bakışta bulunmamış, irdelemeye ilişkin vurgular yapmamış.

Evrensel insan zihniyeti, felsefe yapıyorum adı altında ve asla dinin karşı olmadığı bilakis etik çerçevede kalınmak kaydıyla desteklediği bilim denen önemli bir değerin ardına gizlenerek (yani bilimin sadece adını kullanarak) dine, inananlara, özellikle de İslam'a ve Müslümanlara vurdurmalar yapmış.

Bence evrensel insan zihniyeti bu olamaz, olmamalı. Burada büyük bir yanılgı var.

Sanalda okuduğum Evrensel insan zihniyeti yazılarının bir farkını tespit ettim; kendisi gibi düşünmeyenleri, özellikle de inançlı insanları hakir gören bir zihniyet.

Şimdi o yazı örneklerini buraya asıp, sanal alemi gereksiz şeylerle doldurup, reel yaşamda doğayı, havayı kirlettiğimiz gibi, sanal dünyayı da bilgi kirliliğine boğmamak için yayınlama gereği görmüyorum.

Okumak ve anlamak isteyenler için her şey ortada zaten.

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Madem söylediniz, ben de söyleyeyim.

Buradaki (sitede) evrensel insan zihniyeti ile yazılan yazıları okurken hiç duymadığım bazı terimlerle karşılaşınca anlamlarını öğrenmek için yanımdaki felsefe kitaplarına baktım, bulamadım. Bunun üzerinde internette aradım ve karşıma pek çok evrensel insan yazısı çıktı. (Aradığım terimlerin anlamı, açıklaması internette de yoktu)

Evrensel insan zihniyetinin bir çok yazısını böylece okuma şansım oldu.

Diğer felsefe sitelerini de zaman zaman takip ettiğimden olsa gerek evrensel insan zihniyeti bana gerçekten ilginç geldi.

Evrensel insan zihniyeti aslında bilimden ve gözlemin önemine, bazı değerlerin kavranış amaçlarına, o değerlerin anlamlarına objektif bir bakışta bulunmamış, irdelemeye ilişkin vurgular yapmamış.

Evrensel insan zihniyeti, felsefe yapıyorum adı altında ve asla dinin karşı olmadığı bilakis etik çerçevede kalınmak kaydıyla desteklediği bilim denen önemli bir değerin ardına gizlenerek (yani bilimin sadece adını kullanarak) dine, inananlara, özellikle de İslam'a ve Müslümanlara vurdurmalar yapmış.

Bence evrensel insan zihniyeti bu olamaz, olmamalı. Burada büyük bir yanılgı var.

Sanalda okuduğum Evrensel insan zihniyeti yazılarının bir farkını tespit ettim; kendisi gibi düşünmeyenleri, özellikle de inançlı insanları hakir gören bir zihniyet.

Şimdi o yazı örneklerini buraya asıp, sanal alemi gereksiz şeylerle doldurup, reel yaşamda doğayı, havayı kirlettiğimiz gibi, sanal dünyayı da bilgi kirliliğine boğmamak için yayınlama gereği görmüyorum.

Okumak ve anlamak isteyenler için her şey ortada zaten.

Yazdiklarini neleri okuiyup nerden anladin ama; hic biri gecerli degil.

Birincisi evrensel-insan zihniyeti baskadir

Ikincisi evrensel-insan zihniyetinin ortaya koydugu olan sorunlarin dile gelmesi baskadir.

O yuzden en azindan bu siteden sana link vereyim ve bu sekilde anlamsiz ve yanlis degerlendirmeler yapmak yerine, oku ve okudugunun neresinde yukarda dediklerin yaziyor goster.

Aksi sadece niyet okumak ve iftira olur.

Mesela verecegim linkteki ilgini ceken bir yaziyi okuduktan sonar, ayni baslikta o yazidan alinti yapip, neresinde yukarida dediklerinin oldugunu gosterebilirsin.

Ben gosterebilecegini hic zannetmiyorum.

Cunku evrenselinsan zihniyeti, hic bir sekilde belirli birt ideolojiyi ya da inanci ya da izmi ya da degeri degerlendirmez, sadece genel olarak felsefi matematiksel/mantiksal olarak degerlendirir.

Evrensel-insan zihniyetinin sorunlari degerlendirisi de geneldir. Hic bir ideolojinin inanmcin izmin v.s. ozeline inmez.

Yalniz benim bir birey olarak kendi degerlendirmelerim varsa, onlar zaten evrensel-insan zihniyetinin degil; benim bireysel degerlendirmelerimin basliklari ya da mesajlaridir.

Oralarda da ben, bir birey olarak herkes gibi kendi tarafim varsa onu koymusumdur ki bu taraf her zaman farkli halklarin ve kesimlerin hak ve ozgurlugunden yanadir.

Bu sitedeki evrensel-insan zihniyetinin linki;

http://www.felsefe.net/antropoloji/4038-evrensel-insan-zihniyeti.html

asil

Düşünür Üye
Yeni Üye
Şu sıralar başka bir felsefe sitesinde yazıyor musunuz?

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç